صفحه نخست > خبر و گزارش > بامیان: گردهمایی اعتراضی به مناسبت اولین سالگرد قتل شکیلا در این ولایت

بامیان: گردهمایی اعتراضی به مناسبت اولین سالگرد قتل شکیلا در این ولایت

جواد کیا | خبرنگار آزاد
يكشنبه 27 جنوری 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

روز شنبه هفتم دلو، صد ها تن از مردم و فعالین مدنی بامیان به مناسبت اولین سالگرد قتل شکیلا، دختری جوان که یک سال قبل در مرکز بامیان کشته شده بود، راهپیمایی اعتراض آمیزی برگرار کردند.
درست یک سال قبل دختری 16 ساله بنام شکیلا در خانه آقای سید واحدی بهشتی، نماینده شورای ولایتی بامیان به ضرب گلوله کلاشنکوف به قتل رسید. پس از وقوع این حادثه واحدی بهشتی ادعا کرد که شکیلا بخاطر علاقمندی به پولیس شدن و بازی با کلاشینکوف خودکشی کرده است، ولی بعدا که جنازه توسط طب عدلی معاینه شد احتمال خودکشی رد و ثاب شد که این قضیه قتل بوده نه خود کشی.

یکسال از این قتل گذشت ولی تا امروز قاتل پیدا نشده و ترس حفظ شدن دوسیه و مختومه اعلان شدن آن بدون اجرای عدالت، مردم و فعالین مدنی و حقوق بشری بامیان را امروز یکبار دیگر در اولین سالگرد قتل شکیلا گردهم آوردند و آنها خواستار اجرای عدالت و دخالت مراجع داخلی و بین المللی در قضیه شدند. در آغاز این راهپیمایی اشتراک کننده ها در مسجد رهبر شهید بابه مزاری جمع شدند ومقاله و شعرهای شان را که در سوگ شکیلا سروده بودند خواندند و جمعی از فعلان نیز به سخنرانی پرداختند. صادق علی یار زاده آگاه سیاسی در بامیان که یکی از سخنرانان این محفل بود گفت:" پدر شکیلا مجبور شده تا به خاطر برخی مسائل دست و پاگیر از خون شکیلا بگذرد و این گذشتن یعنی که می داند قاتل کیست اما مجبور است بگذرد. او تاکید کرد که خانواده شکیلا به هر دری زده اند اما نتیجه ای دریافت نکرده اند".

در این محفل نماینده های حکومت محلی بامیان، نماینده ولایت و آمر امنیت قومندانی امنیه بامیان نیز حضور داشتند. آقای نجفی که به نمایندگی والی بامیان صحبت می کرد گفت که تاکنون چندین بار در جلسات اداری حکومت فیصله شده تا ادارات مسئول در راستای رسیدگی به دوسیه قتل شکیلا، اقدامات لازم را انجام دهند.

به گفته او، با آنکه چندین بار از ریاست محکمه بامیان درخواست شده که روند رسیدگی به دوسیه را گزارش دهند، مسئولان محکمه تا هنوز حاضر به پاسخگویی نشده اند.

بر اساس اظهارات او؛ در جلسه اداری حکومت محلی فیصله شد تا اگر بازهم نهادهای مسئول در امر رسیدگی به دوسیه قتل شکیلا سهل انگاری کنند به کمیته مبارزه با فساد اداری معرفی شوند.

محمدعلی لگزی آمر امنیت قوماندانی امنیه بامیان گفت: که در قضییه قتل شکیلا، شواهد و آثاری که به دست نیروهای پولیس افتاده هیچ کمی و کاستی ندارد و آنها وظیفه خود را به درستی انجام داده اند.
لگزی به مردم وعده سپرد که بدور از هرگونه وابستگی های حزبی- گروهی دوسیه قتل شکیلا را به صورت جدی پیگیری می کند.

حفیظ الله نعمتی که به نمایندگی از خانواده شکیلا صحبت می کرد گفت: در جریان یک سال است که از هر طریق کوشش کردیم ولی به نتیجه نرسیدیم، وی همچنان افزود که قاتل برای همه مشخص است و در این قضیه دولت سهل انگاری می کند و یا اینکه طرف زور دارد.

بعد از ختم سخنرانی ها در مسجد، حاضرین از مسجد الی چوکن موسوم به هرکین با سردادن شعارهای" دولت افغانستان عدالت عدالت، حبیبه سرابی دخالت دخالت و خودکشی شکیلا دروغی است بر ملا" راهپیمایی نمودند.
همچنان اشتراک کنندگان به رسم اعتراض آدمک معیوب "قانون" را که نیم آن سیاه و نیم آن به رنگ سفید در آورده شده بودند را نیز در جریان راهپیمایی باخود حمل نمودند.

و در اخیر معترضین قطعنامه ای را در هشت ماده خواندند:

بنام خداوند دانا و دادگر قطعنامه گردهمائی مردم، نهادها و فعالین مدنی بامیان دراولین سالگرد قتل مظلومانه شکیلا

یکسال از حادثه تجاوز وقتل مظلومانه دختری شانزده ساله بنام شکیلا درخانه سیدهادی واحدی بهشتی، وکیل شورای ولایتی بامیان گذشت. حادثه ای که وجدانهای بیداربسیاری ازانسانها را به درد آورد، وآنها را واداشت تا درمقابل بی عدالتی بپا خاسته ودرفش عدالت خواهی را به اهتزاز درآورند و باربار خواستار رسیدگی عادلانه به این دوسیه شوند.

اما در کمال تأسف، درآستانه ورود به سال دوم این حادثه، روند رسیدگی به این دوسیه، به خاطر مداخلات بی حد و حصرافراد با نفوذ رده بالای مملکت، و وجود فساد گسترده، و ناکارآمدی دربرخی ازنهادهای عدلی و قضائی، پیشرفت قابل قبول و قناعت بخش نداشته است.

عدم رسیدگی به موقع و عادلانه به دوسیه تجاوز و قتل شکیلا، موجب گردید که تعدادی ازمردم عدالت خواه، مدافعین حقوق بشر ونهادهای مدنی بامیان، ازاین ناحیه، شدیداً ابراز نگرانی نموده، ضمن گردهمائی امروزی، باصدور قعطنامه ای 8 ماده ای، خواسته های خود را مطرح نمایند.

1. ازارگانهای عدلی و قضائی مخصوصا ازمقامات عالی و بلند رتبه آن، جداً تقاضا می نمائیم که به این دوسیه توجه جدی مبذول داشته و روند رسیدگی آنرا به شکل عادلانه پیش ببرند.

2. با توجه به گذشت یک سال ازوقوع این قتل وعدم رسیدگی عادلانه به این دوسیه، ازوالی بامیان داکترحبیبه سرابی وشخص رئیس جمهورکرزی جداً میخواهیم که درقضیه دخالت نموده و مسؤلیت خویش را ادا نمایند.

3. مطابق فقره 4 ماده 6 قانون منع خشونت علیه زنان، دولت مکلف است که به منظورتعقیب و پیشبرد دوسیه قتل شکیلا، وکیل مدافع استخدام نموده و اولیاء دم را از مساعدات حقوقی برخوردار سازد. ما جداً ازدولت میخواهیم که زمینه استفاده اولیاء دم، ازاین حق را مهیا نموده وازانجام آن اطمینان دهد.

4. به منظور دادخواهی از مظلومیت مقتول، به حکومت محلی و شهرداری بامیان پیشنهاد میگردد که کوچه محل قتل شکیلا را به نام "کوچه شهید شکیلا" نامگذاری نمایند.

5. سید هادی واحدی بهشتی، وکیل شورای ولایتی بامیان و یکی ازمتهمین قضیه تجاوز و قتل شکیلا، درمراسم افتتاح واحد پلیس مردمی، نهادهای مدنی، فعالین حقوق بشر و خبرنگاران را با الفاظ رکیک، توهین و تحقیرنمود. ازدولت محلی و مراجع عدلی وقضائی خواسته می شود که آقای واحدی را مورد تعقیب عدلی قرار دهند.

6. سید یحیا احمدیار، رئیس سابق سارنوالی بامیان، ازعوامل اصلی انحراف قضیه قتل شکیلا بوده و به همین خاطرازوظیفه اش برکنارگردید. ما خواهان تعقیب عدلی و برخوردقانونی ومحاکمه وی می باشیم.

7. براساس ماده پنجاهم قانون اساسی، اتباع افغانستان حق دسترسی به معلومات ازادارات دولتی درحدود قانون را دارند. بنائاً از تمام ارگانهای مربوطه میخواهیم که از روند رسیدگی قضیه قتل شکیلا به رسانه ها، فعالین مدنی و مدافعین حقوق بشر، مردم افغانستان و بخصوص مردم بامیان معلومات مورد نیاز را ارائه نموده و از وجود شفافیت دراین پروسه اطمینان دهند.

8. مردم، نهادهای مدنی و مدافعین حقوق بشر، الی رسیدگی کامل و عادلانه به دوسیه تجاوز و قتل شکیلا، به دادخواهی شان ادامه خواهند داد.

ومن الله توفیق
مورخ 7/11/1391

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • با سلام
    باز هم سید
    شما خود اگر در صدد انتقام هستید که ساده هست
    دولت که هیچ کاری نمیکنه خود تان دست به کار شوید
    بخدا ساده هست

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس