صفحه نخست > حقوق بشر > فاجعه پی فاجعه؛ کجاست داعیان؟

فاجعه پی فاجعه؛ کجاست داعیان؟

مهدی زرتشت
يكشنبه 17 فبروری 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

هنوز چند روزی از وقوع یک فاجعه‏ی بشری و انسانی نگذشته بود که فاجعه‏ی دیگر از نوع نسل‏کشی به‏وقوع پیوست. دقیقاً چیزی کمتر از یک ماه قبل، در کوئطه پاکستان هزاره‏های بی‏گناه مورد حمله مرگبار و وحشیانه تروریست‏ها قرار گرفتند. خانواده‏های داغدار، جامعه‏ی بی‏گناه و پیکر بی‏دفاع و نسل صلح‏طلب قربانی شده‏ی هزاره هنوز غم و مصیبت عزیزان از دست‏رفته شان را فراموش نکرده بودند که توفانی از وحشت و خون دوباره به راه افتاد و مردم هزاره را به سوگ و مصیبت نشاند.

تصاویر دی‏روز از وقوع این حمله‏ی تروریستی مرگبار و قصاوتمندانه و بدور از هر آنچه به انسانیت تعلق می‏گیرد، به حدی تکان‏دهنده و وحشتناک بود که همه را شوکه کرد و به چشمان همه اشک افشاند. سقف‏های شناور در شعله‏های آتش، دود و سیاهی متصاعد در فضای شهر و نشیمن، زنان و کودکان وحشت‏زده در میان قربانی‏های به خون آغشته، اجساد خونین بی‏دفاع و بی‏گناه و در اخیر عکس جگرخراش کودکی چند ساله که سر و پایش را خون گرفته با وحشت و نومیدی روی خاک نشسته و با نگاه‏های وحشت‏زده، به اطراف‏اش نظر می‏اندازد.

آخرین گزارش‏ها حاکی از آن است که در این حمله وحشیانه و مرگبار و در حمله این‏بار از برنامه نسل کشی، «بیش از 100 تن کشته» و بیشتر از 200 تن زخمی شده‏اند. این فقط یک آمار اولیه است و شاید تعداد قربانیان و زخمی‏شدگان این فاجعه‏ی هولناک انسانی، بیشتر از این باشد. ابعاد این فاجعه به حدی وسیع است که برای هیچ انسان هزاره و برای فرد انسانی، قابل تحمل نیست.

با این حال، اما سوالی که باقی می‏ماند، خیلی جدی است. سوال این نیست که چرا نسل‏کشی، سوال این نیست که به چه جرمی مردمان بی‏ گناه، کاسب و کارگر، عیال‏ دار و بچه ‏دار، زن و کودک و پیر و جوان در این حمله مرگبار فقط به عنوان هزاره قربانی می‏گردند، و سوال این هم نیست که چرا با وجود تکرار این نسل‏ کشی، اما دولت و کشور پاکستان نمی‏خواهد یا نمی‏ تواند پاسخگو باشد یا جلو این فاجعه را بگیرد؛ بلکه سوال ما از نهادهای مدافع حقوق‏بشری، و نهادهایی است که در سراسر جهان تبلیغات دفاع از زندگی، دفاع از انسان و حیات انسان و کرامت و سلامت انسان سر می‏دهند اما در برابر این نسل‏ کشی که بدون شک یکی از غم‏انگیزترین و وحشت‏ بارترین نوع نسل‏کشی حتا در تمام دنیاست، مهر سکوت بر لب زده‏اند!

وجدان بشریت خاموش شده و همه تبدیل شده‏اند به نظاره‏ گرانی که باید به دست و پای بریده‏ی یک کودک چند ساله‏ی قربانی در میدان خون نگاه کنند، همه تبدیل شده‏اند به تماشاگرانی که باید به گریه و شیون مادری گوش فرا دهند که در غم چند پسر نوجوان قربانی شده‏اش از سوز دل می ‏گرید، همه نظاره‏گر اشک‏های پیرمردی شده است که تمام خانواده‏اش را در این حمله از دست داده است و خلاصه فاجعه‏ی تکان‏ دهنده و زخم عمیق بر قامت انسان و صلح و زندگی توسط گروهی از موجوداتی که نه بویی از صلح و زندگی برده‏اند و نه از کلمه‏ی انسان، بلکه همه جلادان بی‏رحم و خون‏ریزی هستند که عطش‏شان را با خون انسان‏های بی‏گناه فرو می‏نشانند.

واقعیت این است که برنامه نسل‏کشی هزاره‏ها، از چند قرن به اینسو، بخش بزرگی از برنامه سیاسی بوده است. هزاره‏ها در افغانستان و پاکستان، نخستین قربانیان توطئه نسل‏کشی پیامبران چند قرن وحشت و اختناق بوده است. اگرچه برخی‏ها می‏پندارند خشونت‏های موجود در کوئطه پاکستان بر علیه هزاره‏ها، و حمله مرگبار گروهی که خود را نماینده یک قشر از مذهبی‏های تندرو اسلامی می‏دانند همانند لشکر جنگوی و وهابی‏های پاکستانی، منشأ و خواستگاه مذهبی دارد و این در واقع جنگ مذهب علیه مذهب است؛ اما واقعیت همچون روز به همه معلوم است. حمله‏های هدفمندانه به هزاره‏های کوئطه که از یکسو شیعه مذهب‏اند و از سوی دیگر در اقلیت و مهم‏تر از آن، مردمانی که سخت معتقد به فرهنگ انسانی، صلح، زندگی و آرامی و احترام به تمام ساحه زندگی انسانی و انسان‏های روی زمین، صرف به این هدف صورت می‏گیرد که هزاره‏اند. کشتن و به خاک و خون و عزا نشاندن هزاره‏های بی‏گناه که تنها گناه‏شان از منظر ما و جهانیان: صلح‏خواهی، امنیت و دفاع از زندگی، فرهنگ و حقوق و کرامت تمام انسان‏های زمین است، گواه محکم بر سیاست نسل‏کشی علیه هزاره‏هاست.

اکنون که دامنه و گذشته و آینده‏ی این نسل کشی بر همگان واضع و آشکار است، چرا جامعه‏ی جهانی و نهادهای مدافع حقوق‏بشری در سراسر جهان، دست به هیچ کاری نمی‏زنند؟ گروه‏های نسل‏کش، جلادترین و قصی‏ترین موجوداتی‏اند که اگر دست‏شان برسد، از هیچ‏نوع جنایتی روگردان نیستند. نهادهای مدافع حقوق بشر و تمام انسان‏های روی زمین که خبر این فاجعه هولناک را می‏شنوند، تصاویر تکان ‏دهنده و غم‏انگیز صحنه‏های قربانی و دود و آتش را تماشا می‏کنند، برای یکبار بیایند یکی از اعضای خانواده‏شان را به‏جای یک قربانی افتیده در میدان قرار دهند، آیا قلب و احساس و ایمان شان به انسانیت، اجازه می‏دهد تا در مقابل تروریستان و بانیان خشونت و پیامبران فاجعه‏طلب و خونخوار، لب فرو بندند؟!

نسل‏کشی هزاره‏ها در کوئطه پاکستان به وحشتناک‏ترین شیوه، پیام روشن برای همه‏ی جهانیان است. گروهی از موجوداتی که این حوادث خونین و حیوان‏صفتانه را انجام می‏دهند، به هیچ انسانی و به هیچ موجودی رحم نخواهند کرد. برهمگان معلوم است که این گروه، خطرناک‏ترین گروه‏های تروریستی در جهان است و با هیچ در دوستی و صلح و امنیت، سر سازگاری ندارند. هزاره‏های کوئطه پاکستان اکنون در آتش همین عقده‏های هدفمندانه قرار می‏گیرند و هر روز خون می‏دهند.

اکنون اگر نهادهای مدافع حقوق بشری، وظیفه‏ شان را دفاع از نوع انسان و دفاع از نسل در دم تیغ گروه‏های تروریستی می‏دانند، ضمن محکومیت این عمل، از همه‏ی جهانیان و قدرت‏های بزرگ سیاسی بخواهد تا جلو این نسل‏ کشی غم‏ انگیز در تاریخ نسل کشی بشر، گرفته شود و تمام افراد و گروه‏ها و حلقات ذی‏دخل در این قضیه، مورد پیگرد قرار گیرند و بیشتر از این اجازه داده نشود انسان‏های بی‏گناه، کودکان بی ‏پناه و غریب و مادران چندین قرن به غم نشسته، اشک و آه و زاری سر دهند و مادری هر روز بر جسد خونین پسر نوجوانش گریه کند، کودکی سراپا خون با نگاه‏های وحشت‏زده به اطراف‏اش نگاه کند و با سوال‏های عمیق که چرا دود و آتش و خون و به کدامین جرم و گناه؟

آینده‏اش را تیره و تار ببیند و بیشتر از این صبر روشنفکران و قلم‏بدستان و فرهنگیان و مدافعان حقوق بشر مردم هزاره را به امتحان نگیرند که صدای این نسل روشنفکر و مدافعان صلح و آزادی و ممثلان عشق به انسانیت و فرهنگ جهانی بر مبنای تساهل و تسامح، دیگر خراشیده و از همه‏ی آنچه فقط شعار است، خسته و آزرده شده است.

ملیت هزاره همان عضو از پیکر مقدس جامعه بشری است که سالیان سال چه در افغانستان و چه در پاکستان مورد تبعیض قرار گرفته، از حق و حقوق انسانی خود محروم شده و صدها نوع بار جرم را به ناحق روی شانه‏های خسته‏اش حمل کرده است. ملیت هزاره عضوی از پیکر جامعه بشری است که با نگاه جهان‏دوستانه، هر لحظه و در هر زمان عشق‏اش را به فرهنگ جهانی، به جامعه‏ی بشری و به تمام ارزش‏های والای انسانی ابراز داشته است، ملیتی که هیچ وقت دست به خشونت نزده و در فضای مکدر و خفقان‏آور سیاست‏های تبعیض‏گرایانه دو کشور پاکستان و افغانستان، از ناچیزیترین لحظه‏ها و فرصت‏هایش برای تحقق زندگی مسالمت‏آمیز و در همسویی با فرهنگ جهانی، دریغ نکرده است. زیرا که آنها به صلح و آبادانی و احترام به فرهنگ همه‏ی انسان‏های زمین و به اصل تساهل و تسامح و اصل کثرت‏گرایی، ارزش ذاتی قائل است و همه‏ی اینها، ارزش‏های زندگی هر فرد از انسان هزاره است.

اکنون جامعه‏ی هزاره امیدوار است تا نهادهای مدافع حقوق‏بشری از سرتاسر جهان، و همین‏طور قدرت‏های بزرگ سیاسی که می‏توانند جلو تروریستان و دشمنان صلح و امنیت همه‏ی انسان‏های روی زمین را بگیرد، امیدوار است در همسویی و همصدایی با چند صد شاعر از سرتاسر جهان که حمایت و همدلی‏شان را با مردم هزاره ابراز نموده بودند، علیه این نسل کشی بایستند و جلو این حمله‏های مرگبار و نسل‏کشانه را بگیرند و برای دفاع از نسل در معرض نسل‏کشی، اعلام آمادگی کنند.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • در دنیا یک ملییارد مسلمان و دوصد میلیون عرب وجود دار د انها از روز قدس حتی خبر ندارد ولی سید ها و ملا های ایرانی و هزاره گی هزاره هزاره های کویته را قربانی روز قدس وتظاهرات روز قدس و ایران میکند. با نصب عکس های خمینی در غرب کابل و تجلیل ان توسط اکبری و ملا وسید وابسته به ایران فکر میکنم غرب کابل هم به کویته تبدیل خواهد شد .که خدا کند نشود. ولی ایران واخند هایش فقط باز هم به غرب کابل عکس خمینی و چند جلد کتاب خواهد داد وبه دشمنان هزاره پول وسلاح

 • بادرود به هم میهنان وآفرین بر زنان با شهامت کویته که ایستادند و نگذاستند که اجساد را دفن نمیند تا اینکه بی توجهی حکومت پاکستان را با بی کفایتی هایش مورد پیگرد قرار دهند .
  ضمن اینکه من برای کسانی که وابستگانشان را بی دلیل از دست داده اند تسلیت عرض می کنم اما این بار دوم است که اینوع خنجر زنی مسلمانان سنی بر علیه شیعه انجام می دهند نمی گویم شیعه بر علیه انسان .
  آیا راه چاره چیست ؟ دیزاین دین اسلام قسمی شده که از شروع تا به حالا هم دوستانش را میخورد و هم دشمنانش را یعنی هر کسی را به قسمی . عمر بن خطاب تو فیوز نهاوندی ایرانی کشته نشد علی توسط بهمن جازویه کشته نشد .
  باشندگان کویته شما تا آب را از سربند آن صاف نکنید تازه این شروع است .بیائید هم دور هم جمع شوید و به جای اینکه دنبال قاتل بگردید خود را قوی بسازیدو خرد واندیشه را بکار بگیرید که باید ده سال قبل انجام می دادید . و حالا شاهد این قوم ستیزی و مذهب ستیزی قرار نمی گرفتید .
  باید به اسرائیل درود بگوئید که چطور با تکتیک توانسته در مقابل اعراب بیاستند .
  طرف این نیست که این تروریستان شما را هدف قرار داده بلکه عربستان سعودی برای اینکه جنگ را از بین اعراب که نزدیکخودشان است میخواهند در پاکستان ببرند . غربیان هم سلاح هشان را بفروشند هوشیار باشید و به مذهب شیعه و دین اسلام و همه خدا حافظی کنید و به نیاکان تان برگردید .وگر نه آینده های تاریک پیشرو است . من آینده را مانند کف دست میخوانم .
  پیروز باشید

 • جانم قزلباش
  اگر بفهمی قزلباشان در تاریخ به حق انسان و انسانیت چی کردند انگاه تخلص خود را حاضر خواهی بود از قزلباش به بدترین اسم تبدیل نمایی. تو کجا اسم درست حسابی داشتی که حالا به اسلام توهین مینمایی. در بخش از سخنانت اعراب را انتقال دهنده جنگ از ساحه نزدیک خود به دور خواندی تا جای که من مطالعه نموده ام اعراب تازه دانستند که ما شیعیان به نام اهل بیت به اسلام چگونه توهین ها را روا میداریم مثل:
  در کتاب های ما مثل بهار الانوار به توهین به پیامبر امده است که
  1. اولاد های محمد به جز فاطمه از او نیست.(با انکه خدیجه را حضرت میگوییم ولی پر کردن شکمش از غیر محمد است)
  2. عایشه بد ترین زن دنیاست (بد تر از فاحشه و خمینی هم در جای این را بیان نموده است)
  3. محمد از برای علی و هردو از برای فاطمه خلق شده اند.
  4. محمد نمی خوابید مگر اینکه چهره اش را در میان سینه های عایشه نمی گذاشت و ...
  و صد ها مسله دیگر که باعث میشوند تا ما به این حالت بیفتیم. بخشیی دیگر از بیانت مرا یاد ان یهودانی می اندازد که میخواهند جوامع اسلامی باستان گرا باشند نه اسلام گرا. ترویج باستان گرایی از تلویزیون های ماهواره یی انها پیداست. بنا حرف شما سخت بیراهه میرود.

  • اﻱ ﻫﻤﻮ ﺧﺎﻧﺪاﻧﺖ ﺑﺎ اﻳﻦ ﺗﻮﻫﻴﻨﺎﺕﻛاﻳﺪﻩ ﺷﻮﺩ ﻛﻪ ﺑﻪ ﭘﻴﺎﻣﺒﺮ اﻛﺮﻡ ص ﻭﺧﺎﻧﻮاﺩﻩ ﻣﻂﻬﺮﺵﮔﻔﺘﻴﺪ. .ﭘﺲ ﮔﺮﻭﻩ. ﻫﺎﻱ اﻓﺮاﻃﻲ ﺳﻨﺖ ﻭﺟﻤﺎﻋﺖ ﺣﻖ ﺩاﺭﻧﺪ ﻛﻪ ﺷﻤﺎ ﻧﺴﻞﺷﻤﺮ. ﻭﻳﺬﻳﺪ ﺭا ﻗﺘﻞ ﻋﺎﻡ ﻛﻨﺪ. ﻛﻪ ﺧﻮﺩﺭا ﺷﻴﻌﻪ. ﻣﻴﻧﺎﻣﻴﺪ ﻭﺑﺮ ﺻﺪ ﻋﻠﻲ ﻭﻓﺎﻃﻤﻪ ع .ﻭاﻭﻻﺩﻩ ﺷﺎﻥ. ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻳﻚ ﻏﻒ ﻣﻴﺰﻧﻴﺪ. ﺑﺮﭘﺪﺭ ﻧﺴﻞ. ﺳﻚ ﭼﻨﻜﻴﺰ ﻟﻌﻨﺖ.

 • دوستان نهایت گرامی ژورنالستان روزنامه نویسان عالیقدرباید قدردانی اززحمات شبانه روزی تان درمبارزه علیه فساداداری بکنیم با تاسف فراوان دریک نشریه ازفساداداری یک شخص بنام قانونوال سیدیوسف حلیم معین مسلکی وزارت عدلیه را مطالعه نمودیم بی نهایت افسرده وغمگین شدیم ومیخواهیم نکات ذیل که خود نشان دهنده فساد اداری آشکاراین شخص شیطان صفت را به شما دوستان به معرفی بگیریم قابل ذکراست ومکلفیت ایمانی ووجدانی همه ماوشما است تا این وطن فروش وخائین را به کافه ملت معرفی کنیم تا دیگر به نوشیدن خون این ملت مظلوم که سال های متمادی قربانی داده اموال ودارائی خود را ازدست داده اند دیگرهم دل شان یخ نکرده است
  اولاً اینکه شخص بزرگوار معین مسلکی وزارت عدلیه ماهواریکصدوهفتاد هزار افغانی معاش اخذ می کند علاوه برآن نودهزار افغانی اضافه کاری هم اخذ می کند. جناب عالی اضافه کاری را ازروی کدام قانون نافذه کشور اخذ می کنی تو از خداوند متعال نه میترسی که او مامور بیچاره ای که دریک ماه پنج هزار افغانی معاش دارد ودوهزارافغانی اضافه کاری مزد یک ماهه اوست وتو خلاف قانون مقررات یک اداره اضافه کاری اخذ می کنی . خیلی جای تاسف وشرم است که یک معین داد ازعدالت میزند واعمال شیطانی را انجام میدهد که نه درکلام خداوند ، نه درقانون خلاصه اینکه درهیچ کتاب اسلامی وجود ندارد بلکه درهیچ کتاب کفری قسم بخدا اگروجود داشته باشد. دوستان عزیز خود فکرکنید که کدام مقام عالیرتبه دولتی اضافه کاری را بخود تخصیص داده که جناب معین ازآن استفاده میکند.
  درروزنامه ایکه به مطالعه آن پرداختیم ازدومورد فساد گسترده بسیار مهم دیگرهم نامبرده شده بود وآنهم اینکه یکصد هزارافغانی به عنوان کرایه خانه وخود درخانه شخصی خود زنده گی میکند جناب عالی این رسم را ازکجا آموخته که درخانه شخصی خود زنده گی کند و پول ایکه به قیمت خون ملت به بودیجه دولت آمده درجیب فاسد چنین افراد استفاده جو قرارگیرد .
  دوهم اینکه امتیاز پولی ازبعضی سفارت خانه ها بخصوص پاکستان وایران وموسسات خارجی هم مستفید میشود این دیگررسوائی که یک معین یک وزارت امتیازپولی را ازآن مراجع به اساس کدام فعالیت بدست میآورد. حتماً جاسوس کشورهای همسایه است.
  در روزنامه پیام روئسا و کارمندان آن وزارت هم تذکرگردیده بود. که جناب معین مسلکی علاوه دست داشتن فساد اداری به حمایت واخذ رشوت ازغاصبین زمین به دلیل عدم تطبیق حکم نهائی محاکم ، سوء استفاده ازصلاحیت های وظیفوی موصوف را متهم میکند.
  پیام روزنامه شمال که ازسه سال به این طرف فعالیت دارد ودرراستای موضوعات مختلف بخصوص فساد اداری مکلفیت های ایمانی ووجدانی خویش را انجام داده ازشما روزنامه نگاران وژورنالستان نهایت محترم تقاضا داریم که درچند مورد فساد اداری گسترده معین مسلکی وزارت عدلیه را به بررسی گرفته وبه شخص جلالتمآب عالیقدر حامد کرزی رئیس دولت جمهوری اسلامی افغانستان برسانید تا چنین اشخاص فاسد را ازسمت اش سبکدوش کند.
  ومن الله توفیق

 • باتاسف فراوان گزارش حیرت انگیزازمتهم شدن شخص بنام جمال خان ناصری به فساد اخلاقی که گفته می شود رئیس دفترمقام وزارت عدلیه میباشد بدسترس کارمندان روزنامه شمال قرار گرفته است
  جریان موضوع تجاوزجنسی بالای یکی ازدخترخانم بنام اسما که گفته می شود قبلا کارمند مدیریت سوانح ریاست منابع بشری آن وزارت طور خدمتی درمدیریت عمومی اسنادوارتباط توظیف گردیده بود. افشای تجاوز جنسی بالای دخترخانم اسما دردفترکارجمال خان ناصری توسط کارمندان مدیریت عمومی اسنادوارتباط آن مقام به شخص جناب وزیر دراثر یک پیام تلیفونی ارسال گردیده است زمانیکه جناب وزیر ازموضوع فوق آگاهی حاصل نمود با شخص جناب رئیس دفترخود موضوع را درمیان گذاشته وهمه کارمندان آن دیار ازموضوع نیزآگاه شدند بالاثرپافشاری رئیس دفترمقام بالای جناب وزیرموصوفه ذریعه یک مکتوب رسمی ازوظیفه اش برکنار گردیده است.حال سوال اینجاست؟ اگرتجاوزجنسی صورت گرفته چرا رئیس دفتروزیر به ارگان های عدلی وقضائی معرفی نگردیده و اگرتجاوزجنسی بالای دخترخانم صورت نگرفته چراموصوفه ازوظیفه اش برکنارگردیده است.
  هیچ شخص حق برکناری یک کارمند رسمی حکومت را بدون مرتکب شدن به جرمی را ندارد.
  بناءً ازنهاد های مسئول که داد ازحمایت ازحقوق بشرمی زند این موضوع را به دقت مطالعه وبعداً خواستار بررسی ازموضوع فوق تعین یک هئیت باصلاحیت راغرض حقیقت یابی آن بمرجع مربوطه هستیم.
  قابل ذکراست که این موضوع را با خانم سیما سمر رئیسه عمومی حقوق بشر هم درمیان میگذاریم

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس