صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > موتو؛ نامی که دوباره اوج گرفت

موتو؛ نامی که دوباره اوج گرفت

علی جواد دهقان
سه شنبه 22 آپریل 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

اگر می بینیم که فیورنتینا در فصل جاری چه در ایتالیا و چه در اروپا (جام یوفا) خوش می درخشد و قدم به قدم به جام یوفا نیز نزدیکتر می شود نباید از کنار نام فردی بگذریم که سرنوشتش در طول دو سه سال گذشته حکایت از این داشت که ستاره ای ناکام لقب خواهد گرفت؛ آدریانو موتو.

آوازه آدریان موتوی رومانیایی در ایتالیا وقتی بلند شد که او در فصل 2003ـ 2002 توانست در سری آ 18 بار برای تیم پارما گلزنی کند. او پیش از حضور در پارما مدت کوتاهی را در باشگاه اینتر گذرانده بود. او نیز بعد از درخشش در پارما به مانند اکثر فوتبالیست هایی که پا به دوران درخشش خود می گذارند قصد سفر کرد. نامهای باشگاه های بزرگی بعنوان خریدار او در رسانه ها مطرح می شد تا اینکه او ترغیب شد در اولین فصل حضور آبراموویچ روس به لندن برود و در باشگاه چلسی توپ بزند. آبراموویچ در ابتدای کارش بمدت یک فصل رانیری را بعنوان سرمربی تیمش تحمل کرد ولی هنگامی که دید این مربی در اندازه هایی نیست که بتواند او را به آرزوهایش برساند دست از همکاری کردن با او برداشت و مورینیویی را به خدمت گرفت که فصل گذشته اش در اروپا به همراه پورتو غوغایی به پا کرده بود. موتو در چلسی ـ هم در زمان رانیری و هم مورینیو ـ نتوانست آن موتویی بشود که در پارما بود، بخصوص آن زمانی که او و آدریانوی برزیلی زوج وحشتناکی را برای تیم پارما تشکیل داده بودند. مسئله استفاده از کوکائین نیز سبب شد تا موتو از تیم چلسی اخراج شود اگرچه بنظر می رسید که او بدون آن هم جایی در نقشه های مورینیو نداشته باشد چرا که او و مورینیو مدتها بود با همدیگر دچار اختلاف شده بودند. این دوران کناره گیری موتو را می توان دوران خاموشی او دانست و بسیاری بر این باور بودند که او کاملا تمام شده است و حاشیه اش بر متنش بیشتر می چربد.

7 ماه دوری اجباری موتو از میادین فوتبال سرانجام به پایان رسید و در همان دوران محرومیتش بود که یوونتوس تورین به داد این بازیکن رسید و او را به جمع یاران خود اضافه کرد. عملکرد موتو در گلزنی چندان فرقی با حضور او در چلسی نکرده بود و او که قراردادی پنج ساله را با یوونتوسی ها بسته بود سرانجام تصمیم گرفت که در سال 2006 به تیمی دیگر بپیوندد هر چند گمنامتر؛ فیورنتینا.

حضور او در فیورنتینا متقارن با حضور یک مهاجم بی سر و صدا اما موثر با نام لوکا تونی و همچنین یک مربی خوشنام به نام چزاره پراندلی بود. زوج موتو ـ تونی یادآور زوج رویایی موتو ـ آدریانوی پارما بود. آنها با عملکرد خوب خود برای مردم فلورانس خاطرات تیم طلایی دهه 90 فیورنتینا را که در خود گابریل باتیستوتا، روی کاستا، تولدو و بسیاری دیگر را می دید زنده کردند. تونی و موتو توانستند در فصل گذشته عملکرد خوبی را از خود به نمایش بگذارند و موجی از ترس را در دل مدافعان سری آ ایجاد کنند. ابتدای فصل جاری توام با خروج لوکا تونی از فیورنتینا بود که به مقصد بایرن مونیخ آلمان منتهی می شد. اکنون موتو تنها بود و همگان در انتظار این بودند که نبود یک مهاجم کارکشته همچون تونی که نمایش های درخشانش در ایالت باواریا چشم همگان را خیره کرده است به تیم فلورانسی ضربات سنگینی وارد کند ولی اینچنین نشد. موتو و فیورنتینا در جام یوفا دارای سهمیه بودند و مرحله به مرحله پیش رفتند تا اکنون که در مرحله نیمه نهایی این بازیها قرار دارند و قرار است به مصاف گلاسکو رنجرز اسکاتلند بروند و در ادامه اگر موفق بشوند در 14 ماه می به مصاف یکی از دو تیم بایرن مونیخ یا زنیت سنت پطرزبورگ بروند. آنها در لیگ ایتالیا در رده چهارم جدول قرار دارند و تیم میلانی را می بینند که حریصانه در پی کسب جایگاه آنهاست و هر هفته منتظر لغزش آنها. اما بنظر می رسد پراندلی و تیمش بخوبی از عهده نبرد در هر دو جبهه بر آمده اند و به احتمال بسیار زیاد امیدهای میلان را در رسیدن به سهمیه چهارم لیگ قهرمانان فصل بعد به ناامیدی تبدیل کنند.

اکنون موتو در جام یوفا هم تیمش را به جلو می برد و هم خود در گلزنی هایش موفق نشان داده است و حتی ممکن است در ادامه راه نیز به لوکا تونی نیز برسد. جام یوفا علیرغم اینکه گهگاهی با کم توجهی همراه می شود ولی رقابتها در آن برای خود داستان های جذابی دارد. تا قبل از بازی برگشت بایرن مونیخ و ختافه کسی باور نمی کرد که تیم باواریایی بتواند ختافه را در خانه شکست دهد و یا اینکه همین فیورنتینا نیز در بازی رفت مقابل پی اس وی آیندهوون در خانه خود به تساوی یک بر یک دست یافته بود ولی توانست با درخشش موتو در خاک هلند به مرحله بعد صعود کند.

حریف فیورنتینا تیم سرسخت گلاسکو رنجرز اسکاتلند است که در لیگ اسکاتلند امیدهای فراوانی برای قهرمانی دارد و آنها نیز به جام یوفا اهمیت می دهند. باید دید که آیا فیورنتینا می تواند از عهده این تیم با دفاع محکمش بر آید بخصوص اینکه در بازی برگشت آنها این شانس را دارند که میزبان باشند. اگر در نبرد دیگر نیمه نهایی جام یوفا تیم بایرن مونیخ به پیروزی برسد، باید به انتظار بازی زیبایی در 14 ماه می 2008 میلادی نشست. رویارویی فیورنتینا ـ بایرن مونیخ، رویارویی آدریان موتو ـ لوکا تونی. اما گذشته از این آیا با پایان فصل می توان امیدوار بود که این مهاجم رومانیایی دوباره هوس نکند که به تیمی دیگر برود و یا اینکه او از تجربه تلخ جدایی اش از پارما درس گرفته باشد و در همین فیورنتینا ماندگار شود. باز هم باید منتظر ماند ...

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس