صفحه نخست > دیدگاه > داغ سیاه بر پیشیانی بدخشان

داغ سیاه بر پیشیانی بدخشان

محمد اکرام اندیشمند
جمعه 8 مارچ 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

بدخشان ولایت علم و فرهنگ، سرزمین دانش و مبارزه، پرورشگاه شیرزنان فرزانه و رادمردان فضل و ادب است. مبارزان و آزادگان بسیاری با اندیشه های بلند عدالت خواهی و آزاد منشی به بلندی کوه های سر به فلک این دیار صخره و دره در درازنای تاریخ قامت بر افراشته اند. مجاهدان بسیاری در جهت حرمت گذاری بر آزادی و آزاد منشی و پاسداری از حریم ارزش های دینی و اعتقادی شان جان های خویش را در پای این دیار زیبا و سربلند قربانی کرده اند.

بدخشان سرزمین مهر و عاطفه است. هر چند کوه هایش بلند، صخره هایش بزرگ، دره هایش عمیق و رودهایش موٌاج و پرطنین است، اما مهر و مدارا، حرمت و تمکین، تواضع و فروتنی در وجود و جبین فرد فرد مردم پایدار و سرافرازش تبلور و درخشش دارد.

بدخشان سرزمین مهمان نواز و مهمان پذیر است. میزبانان بدخشانی، مهمانان هموطن خود را با پیشیانی باز و خوش طبعی استقبال میکنند. بدخشان با کینه و کینه توزی میانه ی خوبی ندارد و قلب های بسیاری در این دیار، سر شار از پاکی و نیکی برای هموطن و همنوع خود است. و بدخشان سرزمین بسیاری از خوبی ها و زیبایی ها . . . . .
اما، اکنون یک نقطه سیاه و ننگین بر جبین سبز و صاف بدخشان نشسته است. صرف نظر از اینکه چه کسی و چگونه پیشانی بدخشان را سیاه و داغ دار ساخته، این داغ برای بدخشان و بدخشانی سخت ننگین، دردناک و غیرقابل تحمل است:
داغ سیاهی که در وردوج بروی پیشانی بدخشان نشست. در آنجا طالبان ، شانزده نفر از هموطنان، همدینان و همنوعان خود را که در ارتش و پولیس ایفای وظیفه میکردند، روز چهاردهم حوت 1391به گلوله بستند. نه خارجی و کافران را، نه بی دینان و ظالمان را و نه متجاوزان و مستکبران را. فقط هموطنان مظلوم و محروم خود را، مهمانان بدخشان و بدخشانی را که در دره ها و کوهای بدخشان اقامت داشتند.

آن قاتلان که بودند؟

طالب؟ نه، طالب که علم می طلبد و در پی علم است. نه در پی خون و ریختن خون آدم.

مسلمان؟ نه ، اسلام را که علما و ملاهای این خاک و ملاهای بدخشان از هر محراب و منبر، دین برادری، دین عطوفت و عفو و دین صلح و عدالت معرفی میکنند. اما آنها که اسلام را در وردوج تیرباران کردند.
انسان؟ نه، انسان که اشرف مخلوقات و کرامت داده شده خالق است. اشرفِ مخلوقات و موجود کریم چگونه به شرافت و کرامت خود پشت میکند و در خانه ی خویش، خون مهمان همدین، هموطن و همنوع خود را می ریزاند؟
بدخشانی ها! آن قاتلان هر چه که باشند، سه چیز نیستند:

طالب، مسلمان و انسان. آنها داغ سیاه و ننگ پیشیانی شما هستند. بر فرد فرد شما است، بر عالم دین و ملای شما، بر معلم و مامورشما، بر دهقان و چوپان شما، بر تمامی مردان و زنان بدخشانی؛ که این داغ را از پیشانی بدخشان پاک کنید.
‎ ‏‎ ‎ ‎

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • اگر به تاريخ سه دهه اخير و لايت باستان بد خشان انصافانه قضاوت كنيم دو جنايت نا بخشيدني در اين ولايت رخ داد، اول در زمان شروع كودتاه كمو نستي تر ه كي و امين و دوهم حملات و كشتار گرو شوراي نظار به سركردگي احمد شاه مسعود بود، در زمان اشغال روس ها با متاركه با انها پنجشير را رها و به بدخشان و تخار حمله ور شد و بعد خروج روس ها چندين حمله را به بالا بدخشان به اجرا قرار داد و هزاران نفر جانان خود را از دست دادند، ايا اقاي اكرم (تاريخ دان) در اين ضمينه چه گفتني دارد

 • با همکاری همرای مقاومت ملی طالبان کرام مردم شریف بدخشان نشان دادند که به جنگ سالاران و نوکران روس و ایران وابستگی نداشته و برای افغانستان و وطن قربانی می دهند.
  مردم بیدار بدخشان می دانند که طالبان و مقاومت ملی برای حیثیت و ابروی افغانستان جهاد می کنند و نوکران روس و ایران و خارجی ها هر وقت باشند به مانند رهبران مردار شده ای شان به چنگ عدالت خواهند امد.
  زنده باد افغانستان
  زنده باد افغان
  زنده باد مردم شریف بدخشان
  زنده باد مجاهدین مقاومت ملی طلاب کرام

  • لعنت به تو افغان نمای پاکستانی. لعنت به تمام سوسمار خوران وهابی ات. شب تا روز ریش ملاهای پاکستانی و وهابی را می لیسی . بجز از سر بریدن و ادم کشتن چیزی دیگری در توشه نداری .

  • خیر ببینی فرید جان همرای همی جواب شجاعانه ات به این نوکران سگ صفت اوغان خر.
   این افغانان تا حالا هم باور ندارد که معنای انگلیسی نامش همانا سگ شکاری است. اینکه چند تا سگ شکاری افغانان خودشان را درکوه های بدخشان پنهان کرده باشند واز آن جا ناجوانمردانه همدیاران وهمزبانان ومهمانان شان را کمین زده باشند یک امر ممکن است ولی بنابه قول جناب محمد اکرام اندیشمند باید همهء بدخشانی ها بشمول ملاها وعلمای آن باید ازین لکه ننگ اظهار براءت نمایند

 • ان جنابان که از مقاومت حرف می زنند, کدام مقاومت را می گویند؟ مقاومت دزدی؟ مقاومت چپاول ؟ کدام مقاومت دالر اندوزی؟ داد از مقاومت می زنند . این جنابان چرا حال از مقاومت حرفی نمی زنند؟ حال همه چیز تمام شد ؟ کشور به بالا ترین عدل و عدالت رسید ؟ وطن در جنگ و نارامی می سوزد شما ها که داد از مفاومت می زننید کجا پنهان شده ایند. مانند موش در سوراغ ها پنهان هستیند چون دالر های ملیونی در جیب تان دارید همه کار تمام شده؟ نه. نه خیر . ان زمان یک کشور بود روس ها بودند اما حال چندین کشور در ان جا زندگی می کند فکر می کنم مقاومت تمام شد. . فکر می کنم ان زمان مفاومت بالای دالر بوده , که ماشآ همه جوال جول دالر به بانگ ها به خارج دارند دیگه همه چیز تمام این مقاومت الکی بوده صرف به خاطر دالر وطن فروخته شد. افرین به این مقاومت , افرین به مقاومت دزدان .

 • اوغان مساوی است با ترور و حشت . ناله .تریاک و عقب گرایی و بی نظافتی و تعصب و فاشیستی و چتلی ومکتب سوزی و زن ستیزی و...

 • من به قیس میگویم که خودیت ازکدام قماش هستید اگر ازجمله انانی باشید که دختر وخانم شان صیح وقت از خانه می براید و تا شام در بغل امریکا ها به عشوه فروش می پردازد وشام خرامان به خانه بر میگردد وهیچ عضوه از فامیل از ایشان پر سان نه می کنند پست درست است از خودت گیله به کار نیست به هر که دشنا بدهید فرق نه دارد زیرا سرشت خودت رقم زده شده است خداوند از روز ازل سر نویشت خودت را تعین کرده اگر انظر خودت زن ستیزی ستر زن و نگهداری واحترام به زن انهم در خانه باشد بگزار که مردم افغانستان به ان پابند باشد خودت می توانید از معا دله زن زر ومال مشترک استفاده کنید

  • میوند خان! امریکا در صد کشور پایگاه و نیور دارد. از جمله دربعضی کشور های عربی به خصوص عربستان سعودی که در شهر ظهران نیروهای امریکایی است. از خودت سوال می کنم که آیا تمام زنان و دختران این کشور ها با امریکا رابطه جنسی دارند و مردم این کشور ها زنان و دختران خود را زیر پای امریکا یی می اندازند؟
   فاحشه گری به بودن و نبودن امریکایی در کشوری ارتباط نمی گیرد. زنان فاحشه در هر کشور و هر جامعه و در میان هر قوم و نژاد است. این به قوم، کشور، زبان، نژاد و دین و مذهب تعلق ندارد. مگر میوند خان پیش از امریکایی ها افغانستان فاحشه نداشت؟ ببین میوند خان ! وقتی در انتر نیت دسترسی داری وآدم با سواد هستی مثل آدم با سواد و آگاه و با اخلاق فکر کن و بنویس. وقتی عرب های القاعده از ده ها کشور عربی در افغانستان بودند، آیا زنان و دختران افغان را نگرفتند و نبردند؟ من یقین دارم که تو همین اکنون در دولت کرزی هستی و معاش از این دولت می گیری. اما از طالب دفاع میکنی. طالب آیا نماینده و ممثل پشتونها است؟ پس این پشتونهای دیگر که در دولت هستند از کرزی تا دیگران که هستند؟

  • جناب میوند شاید تو ندانی که .
   اوغان به معنای غول بیعقل جاهل دون همت سک صفت کوچی وطن فروش بیسواد تریاک فروش زن فروش
   تروریست القاعده بن لادن پرست چتل و مردار خور .

 • ارش محترم شما مهربانی کنید انچه من در جواب قیس نبیشته کرده ام با مطاب قیس یکبار مقایسه کنید انوقت قضاوت را به وجدانت میگذاریم که حرف هایکه این هزره گوی تحریر کرده از نظری خودت درست است این اقا به تنام قوم پشتون نشتان داده و متاسفانه شما از امریکها دفاع می کنید یک بار دراطراف خود ببین که در ما حول خودت چه مگذرد باز می توادید قضاوت کنید امروز جوانان چوری می پوشند گوشواره می اندازد دحتر ها رسم ورواج کفار را ترویج مکنندوخودت یاوه سرای می کند جناب محترم هیچ کس حق نه دارد به قوم دیگران توهین کنند من به پاسخ این گستاخ نوسشنه ام نشان بدهید که از کدام جریان سیاسی دفع کرده باسم ام حق دارم به انهایکه امق است دشنام میدهند تذکر اخلاقی دهم ببین چه مگزرد

 • به قاتلين اين حادثه نفرين مي فرستم و کشته شده گان جنت فردوس ولي انديشمند از هواداران احمد شاه مسعود و عبدالله عبدالله هست و اصلاء از خود هیچ ندارد . تمام جل و پوستک دماغ اش مال هزار ها جیب بر و یا کیسه برهای سیاسی و اجتماعی افغانستان است .
  خواهان يک تاجکستان بزرگ است که اين ارزو را به گور خواهد برد.

 • دجوا‏ ‏ب‏ ‏قیس‏ ‏شماپست‏ ‏فطرتان‏ ‏اگرکمی‏ ‏هم‏ ‏خودرا‏ ‏مسلمان‏ ‏میدانیدبرویدعقایدونظریات‏ ‏تون‏ ‏راازنظر‏ ‏کتاب‏ ‏مسلمانان‏ ‏قرانکریم‏ ‏ارزیابی‏ ‏کنید‏ ‏قران‏ ‏شما‏ ‏وامثال‏ ‏شمارامنافق‏ ‏خطاب‏ ‏میکند‏ ‏ای‏ ‏فرزندناخلف‏ ‏بوش‏ ‏زنده‏ ‏بادجهادمقدس‏ ‏مومنین‏ ‏‏ ‏برضد‏ ‏کفار‏و‏مرتدین‏ ‏اردو‏ ‏وپلیس‏ ‏ومنافقین

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس