صفحه نخست > خبر و گزارش > یک هزار تن، با ترک تابعیت افغانستان در سال 2012، نروژی شدند!

یک هزار تن، با ترک تابعیت افغانستان در سال 2012، نروژی شدند!

کابل پرس
چهار شنبه 1 می 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: تازه ترین گزارش منتشر شده توسط اداره مهاجرت ناروی نشان می دهد که در سال 2012، از میان 12 هزار و 100 تن که تابعیت کشور ناروی را بدست آورده اند، هزار تن از آنان از کشور افغانستان می باشند. طبق آمار رسمی منتشر شده توسط اداره مهاجرت ناروی، 37 درصد از کسانی که تابعیت ناروی را در سال گذشته بدست آورده اند، کودک بوده اند. طبق قوانین ناروی، کودکان با شرایط آسان تری می توانند تابعیت این کشور را بدست آورند.

طبق قانون تابعیت در ناروی، یکی از شرایط مهم کسب تابعیت این کشور، ترک تابعیت کشور قبلی می باشد. در همین حال شرایطی دیگری نیز وجود دارد. کسانی که سن آن ها بالاتر از 18 سال می باشد، باید هفت سال بصورت مدام در این کشور زندگی کرده و قصد ادامه سکونت در این کشور را داشته باشند؛ طبق قانون جزایی ناروی محکوم نشده و کلاس های زبان نشک یا سامی را به مدت 300 ساعت گذرانده باشند.

990 پناهجو

در همین حال اداره مهاجرت ناروی در گزارش خود آورده است که در سال 2012 میلادی، از میان 9 هزار و 800 تن که از این کشور درخواست پناهندگی کرده اند، 990 تن آنان از کشور افغانستان می باشند.
از میان پناهجویان افغانستان در سال 2012 میلادی، 420 تن از آنان، کودکانی می باشند که به تنهایی وارد کشور ناروی شده اند.

این اداره گزارش می دهد که در سال 2012 میلادی، به تقریبن نیمی از پناهجویان افغانستان که دوسیه ی آنان در این اداره بوده، پناهندگی اعطا شده است. درصد کمی از پناهجویان افغانستان نیز به دلیل مسایل انسان دوستانه و نه بر اساس کنوانسیون پناهندگان، اجازه ی اقامت در ناروی را یافته اند.
حدود نیمی از پناهجویانی که در این اداره دوسیه داشته اند نیز، با پاسخ منفی مواجه شده اند.

پناهجویانی که درناروی جواب منفی گرفته اند بخوانند
پناهجویانی که درناروی جواب منفی گرفته اند بخوانند (کلیک کنید)

بازگشت داوطلبانه و دیپورت

آمار اداره مهاجرت ناروی نشان می دهد که 140 پناهجوی افغانستان که با پاسخ منفی این اداره مواجه شده اند، بصورت داوطلبانه و پس از دریافت تسهیلات بازگشت، به افغانستان بازگشته اند.

در همین حال، 250 پناهجوی افغانستان در سال 2012 میلادی از ناروی دیپورت شده اند. از این میان، حدود 50 تن به دلیل نقض قوانین ناروی و محکومیت جزایی و بقیه به دلیل مطابق نبودن شرایط آنان با شرایط پناهندگی، با دیپورت روبرو شدند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • ازاینکه این هزار نفر؛ دیگر بنام هویت (سگ) یعنی افغان وداع گفته اند مایهء خوشی ودلگرمی است. خیلی خوب شد که بعدازین درفرودگاه های بین المللی بنام (سگ) یا همان افغونی آشغال مورد بازجویی وتفتیش پولیس کشورهای جهان قرار نمیگیرند. هرچند که این نام کثیف واین اخلاق بدوی تنها توسط یک گروه قومی یعنی هموطنان اوغان ما درجهان تمثیل گردیده ولی دیگر گروه های قومی خصوصا هزاره ها در ایران بدبختانه درآتش این پیشداوری های ظالمانه سوخته اند خدا کند که عملا وروحا نیز این هزار نفر با ارزشهای قبیلوی اوغانی وداع گویند ویک زنده گی جدید را با فرهنگ جدید آغاز نمایند.
  با احترام
  پرویز بهمن

 • جناب آقای بهمن!
  خیلی ها جای افسوس است از اینکه از افغان بودن خویش شرم داری.
  این بدین معنا نیست که افغانستان را ترک کردی و هرچه دلت بخواهد بگویی.
  ما هر جای باشیم افغان بودیم افغان هستیم و افغان خواهیم بود.
  من مدد 15 سال میشود که در کانادا زندگی میکنم ولی امروز هم با افتخار میتوانم بگویم که من یک افغان هستم.
  امید که هر چیزیرا که مینویسی باید خوب فکر کرده بعدآ در مورد صحبت نمایی.
  موفق باشی.
  علی افغان (هزاره) مونتریال کانادا

 • علی زویه: هزاره افغان شده نمیتواند، نام منحوس اوغان (اوغو) با نسل کشی ها و جنایات ضد بشری بر علیه اقوام بومی این سرزمین گیره خورده است، و از همه مهمتر این نام با افتخارات گذشتهء فرهنگی و ادبی این مرزوبوم هیچگونه ارتباط منطقی ندارد.

 • هزاره افغان شده نمیتواند اما افغانی شده میتواند همه مردم افغانستان افغانی هستند

 • گرداننده گان کابل پرس? فاقد سواد و نا اگاه از قوانین کشور افغانستان میباشند. هیچ شهروند افغان حق شهروندی خودش را تا ابد از دست نمیدهد.
  این بیسوادن که چشم شانرا تعصب و هزاره پرستی کور ساخته است نمیدانند که با بدست اوردن حق شهروندی کشور دوم و یا سوم باز هم یک افغان شهروند کشور افغانستان بوده و حق دارد دارای دو پاسپورت یا بیشتر باشد.
  این نادان های ایران پرست به جای ناروی که نام کشور است از نام نروژ استفاده میکنند. نروژ یا نارویژ یک کلمه فرانسوی است که از زبان فرانسوی به ایران وارد شده است. و این ایران پرست های نوکیسه که نو سرک قیر را دیده اند خودشانرا گم کرده اند از استفاده کلمات ایرانی لذت میبرند. حال اگر تو مقاله نویس کابل پرس که اگر تابعیت افغانستان را از دست داده ای و به اصطلاح نروژی شده ای ، چرا باز هم به جان کشور ما چنگو هستی؟ حال که نارویژی شده ای به همان هویت خودت خوش باش و ما را در همین کشور افغانستان ارام بگذار.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس