صفحه نخست > خبر و گزارش > داکتر بشردوست: کرزی با دریافت پول بصورت مخفیانه و مافیایی برای منافع کشورهای (…)

داکتر بشردوست: کرزی با دریافت پول بصورت مخفیانه و مافیایی برای منافع کشورهای دیگر کار می کند!

کابل پرس
چهار شنبه 1 می 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: داکتر رمضان بشردوست وکیل مردم در پارلمان افغانستان می گوید، کرزی برای تامین منافع خارجی ها بر مسند ریاست جمهوری قرار گرفته و اگر او منافع خارجی ها را تامین نکند، از قدرت کنار زده می شود. داکتر بشردوست در گفتگویی با کابل پرس در مورد می گوید، کرزی چه سیر و چه گرسنه، برای حفظ قدرت و چوکی خود مجبور است با آمریکایی ها کار کند. از سویی دیگر او می گوید کرزی تنها در خدمت آمریکا نه و بلکه در خدمت چندین کشور می باشد.

چند روز پیش خبرهایی مبنی بر اینکه سازمان استخبارات آمریکا سی آی ای، بصورت مستقیم به دفتر حامد کرزی پول های هنگفت می دهد و مانند این سازمان جاسوسی، سرویس جاسوسی انگلستان ام آی سکس نیز بصورت مستقیم و بدون حساب و کتاب به دفتر کرزی پول داده در رسانه ها درز کرده است. پیش از این خبرهای دیگری مبنی بر اینکه دفتر حامد کرزی از حکومت ایران نیز پول دریافت می کند در رسانه ها درز کرده بود.

داکتر رمضان بشردوست، وکیل منتقد حکومت افغانستان می گوید مقدار پول هایی که به دفتر حامد کرزی داده می شود مشخص نیست و این پول ها در سیستم مالی اداری افغانستان ثبت نمی شود، از طریق بانک پرداخت نمی شود و مانند میلیون ها دالر پول اپراتیفی که به والیان برخی ولایات داده می شود، نقدی و مخفیانه صورت می گیرد.او می گوید این پول ها بصورت مخفیانه و مافیایی به دفتر حامد کرزی داده می شود و ممکن است حتا پول شستشو داده شده ی مواد مخدر باشد.
داکتر بشردوست به کابل پرس می گوید در زمانی که او وزیر پلان بوده به حامد کرزی در مورد پولی که حکومت ایران بدون حساب و کتاب به دفتر کرزی می دهد هشدار داده بود و حامد کرزی نه تنها تصمیم جدی نگرفته بلکه با خنده، گرفتن این پول ها را خوب و مثبت دانسته است. داکتر بشردوست در آن موقع به کرزی گفته بود که خدا کند ایران تمام پول نفت خود را به افغانستان بدهد اما پول پرداخت شده باید داخل سیستم مالی و اداری افغانستان قرار گیرد و دریافت و نحوه ی مصرف آن شفاف باشد. او می گوید احتمالن همین پول ایران است که باعث شده حامد کرزی درباره ی مساله ی اتمی ایران موضعی نداشته باشد. اگر او بصورت مافیایی پول از ایران دریافت نکند، باید رسمن موضعی برای منطقه ی عاری از سلاح اتمی می گرفت.

آقای رمضان بشردوست می گوید حکومت هایی که بصورت مافیایی و مخفی به کرزی پول می دهند، نمی توانند در مورد به مردم خود گزارش دهند و مردم این کشورها از موضوع بی خبر می باشند. از سوی دیگر حامد کرزی هم نمی تواند به مردم افغانستان در مورد گزارش دهند. کرزی پول دریافتی را با دادن یک یادداشت غیر رسمی به دیگران می دهد.

وکیل مردم در پارلمان افغانستان به کابل پرس می گوید "فکر می کنم چه سی آی آی این پول ها را بدهد، چه کنگرس، چه رییس جمهور همه با یک هدف است. چون آن ها می خواهند افراد و آدم ها را بخرند. چه علنی یا مخفی، آن ها اهداف خود را در افغانستان دنبال می کنند. وقتی ایران به افغانستان کمک می کند، عاشق مردم افغانستان نیست، فرانسه، آلمان و ...اهداف همه یکی ست که منافع کشورشان تامین شود. ممکن است در آينده مشخص شود که آقای کرزی و تیم او چه مقدار پول بصورت مخفیانه از کشورهای دیگر دریافت کرده اند."

داکتر بشردوست می گوید متاسفانه کشوری نیستیم که رییس جمهور، والی، سناتور و وکیلش کسانی باشند که برای منفعت مردم کار کنند. معاش همه از خارجی ها می آيد. درصد قابل توجه بودجه عادی افغانستان از پول خارجی ست و بودجه انکشافی 100 در 100 از خارجی می باشد.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • وای به حال ملتی که 200 تن از مسولین انها معاش بگیر سازمان های خارجی باشد.

 • وای به حال ملتی که 200 تن از مسولین انها معاش بگیر سازمان های خارجی باشد.

 • جناب اقای بشر درود بر شما,همیشه واقعیت های عینی جامعه انعکاس داده اید , افسوس که شما در جامعه زندگی می کنید که متاسفانه همه دزد
  جنایت و قاتل اند و حقوق بیگر کشور های دیگر اند که انها صلایت و استقلال از خود ندارند باید به ساز دیگران رقصید . در افغانستان باید همه وطن فروش اند ,کسی از ایران که برای منفعت خویش که بتوا ند مردم را شعیه بسازند پول می گیرد و کسی از پاکستان که بتواند برای طالب
  که بتوانند مردم را برای وهابت و طالب سازی ادم کشی و بم گذاری پول می گیرند و کسی برای کشور محمد که این همه جنایت را از بیسوادی مردم جاهل استفاده سوی
  کند پول می گیرد . کسی از جهان غرب که بتواند ثروت افغانستان و جای انرا به خارجیان نشان بده پول می گیرد و این ها همه سست عنصر هستند متاسفانه و جای بسیار تآسف است که هم چون اشخاص در کشور افغانستان خیلی خیلی زیاد است نمی شود کاری کرد اگر واقعیت ها گفته شود به شکل از اشکال مردم علیه شما جبعه می گیرد و شما تخریب می کند و یا که ترور می گردد.

 • اگر اقای بشردوست یک حزب سیاسی بسازد، من یقین دارم، که به این حزب فراملیتی به صد ها هزار نفرخواهند پیوست و یکی از مطرح ترین احزاب در صحنه سیاست افغانستان خواهد بود. بعد کسی صدای او را خاموش کرده نخواهد توانست.
  اما قرار صحبت های شخصی با آقای بشردوست، متأسفانه ایشان آمادگی گرفتن اینچنین مسؤلیت را در خود نمی بینند. من حدس میزنم، اگر بار دیگر آقای بشردوست به پارلمان راه نیابد، تأثیر گذاری شان بر سیاست افغانستان به حد یک اتحادیه یا سازمان مدنی باقی خواهد ماند. یعنی کمک های مالی از معاش خودش به فقرا. گرچه کمک به فقرا نشانهء انسان دوستی ست و خیلی عالی. اما با جمع از انسانهای شریف دیگر در رهبری یک حزب فراملیتی امکانات بیشتری بخصوص برای ریشه کن ساختن فقر خواهد داشت.

 • بح بح! نظر نادرجان خیلی جالب است.وهمین پیشنهاد نادرجان مرا به نوشتن این پیام وا داشت:
  درقدم نخست،انتقاد جناب بشر دوست از کرزی درست وبجاست ولی اگر ایشان به این فکر باشند که جناب شان بدیل یا الترناتیف خوبی برای حامد کرزی استند وازطرف پشتونها حمایت میگردند این به یک خواب وخیال میماند؛ شگاف های قومی وقبیلوی درکشورجنگ زدهء افغانستان ازبرکت این نام منحوس افغان وافغانستان که متاسفانه درزبان انگلیسی با سگ شکاری گره خورده است و هیچ تعریف مشخص هم ندارد که افغان کی است وافغانهای لر وبر چه معنی حقوقی دارد آنقدر عمیق گردیده که تصور رسیدن یک هزاره در رأس هرم قدرت ازناممکنات ومحالات می باشد.
  شاید تاوقتیکه اشخاصی مانند خلیلی ومحقق درصحنهء سیاسی افغانستان ازملیت هزاره حضور داشته باشد رمضان بشردوست بحیث یک الترناتیف موقتی ازطرف قوم پرستان پشتون مورد بهره برداری قرار گیرد ولی روزیکه بساط محقق وخلیلی جمع گردید، آقای بشردوست نیز به سرنوشت بابه مزاری واصل میگردند وازهمه اولتر همین (نادر) نام فاشیست که بخاطر افغانیت وافغان بودن زیر نامهای چبنرعلی وهزار نام دیگر درکابل پرس داخل میگردد وزمین وزمان را دندان میگیرد حلقهء ریسمان دار را به گردن جناب بشردوست می اندازد.
  این موضوع نه افسانه است ونه هم خیال؛ چیزیست که بارها درطول تاریخ اینکشور تکرار گردیده که اوغانها تا زمانی میتوانند زیر دهل یک رهبر غیر پشتون برقصند که منافع شان تامین نشده باشد، هروقتیکه منافع شان تامین گردید بزرگترین ضربه را ازپشت همین اشخاص به رهبران شان میزنند.
  اینجا فقط دو نمونه را بصورت مستند اما مختصر خدمت خواننده گان بعرض میرسانم:
  درحزب جمعیت اسلامی برهبری زنده یاد برهان الدین ربانی که عمدتا تاجیکها در اکثریت بودند ولی بحدی آقای ربانی درقسمت پشتونها حساس بود که مبادا قلب نازک کدام یک از اعضای پشتون تبار آن حزب برنجد ومورد تبعیض قومی ویا آزار کلامی قرارگیرند؛ بهمین خاطر دروازهء جمعیت اسلامی را نه تنها به روی اسلامگراها وملی گراهای پشتون بلکه حتی به روی فاسد ترین وبداخلاق ترین عناصر زیردارگریختگی پشتون باز نگهداشت، یک نمونه اش همین عصمت قانع چرسی شرابی است که حالا درسایتهای پشتونی بحیث فیلسوف پشتونها عرض اندام کرده است و برضد جمعیت اسلامی بدترین وزننده ترین مقالات را نوشته وبدترین وبی اساس ترین اتهامات را وارد میکند، درمیزهای گرد حتی به اقوام وملیتهای شمال افغانستان علنا توهین روا میدارد؛ درحالیکه طبق گفتهء یکی ازجمعیتی ها درزمان مهاجرت عصمت قانع ازترس گلبدین که درآن سالها سیکولارهای پشتون را به امرمقامات آی اس آی هدف حملات تروریستی خویش قرار میداد بدامان برهان الدین ربانی پناه آورده بود وتوسط جوانان بدخشی وپنجشیری حمایت میشد. درآن سالها هرچه مقاله وشعریکه ازقانع درجراید احزاب جهادی چاپ شده همه اش در وصف مجاهدین جمعیت اسلامی بوده است ولی به مجردیکه بعد ازسقوط نجیب الله احمدزی قدرت بدست جمعیت اسلامی افتاد به گفتهء خودش یک هفته مسلسل خواب ازچشمانش فرار کرد ودکتوران برایش گفته بودند که اگر یک هفتهء دیگرهم بیخواب بمانی ازتو یک دیوانهء مطلق جور میشود. بناء به زور قرص های خواب آور باید بخوابی.
  درد جناب عصمت قانع ؛امروز برای من قابل درک است؛ زیرا نیروهای غیر پشتون افغانستان ؛ این بار درشکل احزاب جهادی برای سومین بار به تسلسل حاکمیت عنعنوی پشتونها خاتمه دادند؛ وعصمت قانع ازهمان لحظات درک کرده بود که افغانستان بگفتهء خودش بسوی فقدان مشروعیت حاکمیت ملی (!) درحرکت است. یعنی اینکه پشتون در رأس قدرت قرار نگرفته است.
  ( اقتباس: ازتازه ترین مقالهء عمصت قانع درسایت دعوت زیر عنوان پشتانه داپارتاید په لومو کی)
  نمونهء دیگرش در حزب دموکراتیک خلق جناح پرچم:
  کارنامه های نجیب الله احمدزی، بدماش کابل که روزی برای زنده یاد ببرک کارمل یخن پاره میکرد وازمحافظین وبادیگارهای شخصی اش خودرا حساب میکرد به همه گان معلوم است.
  او را زنده یاد ببرک کارمل قرار گفتهء خودش مثل یک طفل نوزاد درآغوشش پرورش داد؛ به اوسواد آموخت، طرز بیان وسخنرانی را یادش داد؛ راه ورسم زنده گی به او آموختاند؛ او نیز درظاهر امر زنده یاد ببرک کارمل را می پرستید؛ قرار نوشتهء محمد اکرام اندیشمند راجع به داکترنجیب الله؛ نجیب درکنفرانس منشی های حزب درتالار پل تخنیک هنگامیکه زنده یاد ببرک کارمل وارد تالار میشد؛ نجیب الله احمدزی ازبسکه به وجد آمده بود پشت مایکروفون رفته ودرحالیکه دستانش را بسوی زنده یاد کارمل اشاره رفته بودفریاد برآورد:
  موی سپید را فلکش را رایگان نداد
  این رشته را به نقد جوانی خریده است.
  اما همین اوغان اصیل و وفادار وعاشق وشیدای رهبر حزبی ومربی اش؛ روزی رسید که به حمایت روسها برضد همان رهبرش کودتا کرد؛ وبعدازمدتی به مقامات روسی گفت که دوپادشاه دریک اقلیم نمیگنجد. باید کارمل ازتمام مناصب حزبی ودولتی اش استعفا دهد.
  حالا پیشنهاد (نادر) جان به آقای رمضان بشردوست که باید آقای بشر دوست یک حزب سراسری و فراملیتی را بنیان بگذارند مرا به یاد کارنامه های دیگر همتبارانش دراحزاب چپی وراستی انداخت؛ خدا کند که رمضان بشردوست ازتاریخ آموخته باشد وبه سخنان چرب ونرم نادر ونادرگونه ها گوش ندهد. زیرا اینگونه اشخاص فقط شخصیت های غیر پشتون را به بام بالا میکنند ولی بعد زینه اززیر پای شان می بردارند. گرگ زاده آخر گرگ میشود.
  با احترام
  پرویز بهمن

 • دوستان گرامی! این تنها کرزی نیست که از کشور های مختلف پول میگیرد. مارشال فهیم هم از سی آی ای میگیرد و هم از روسیه و هم ازهندوستان. خلیلی ماهوار یکصدهزار دالر از سفارت ایران درکابل اخذ میدارد. سیاف هم از سی آی ای میگیرد وهم از عربستان سعودی. صبغت الله مجددی در زمانیکه رئیس پروژهء صلح بود ماهوار دوصدهزار دالرنقداً برای مصارف شخصی اش از سی آی ای میگرفت، هندوستان ماهوار چهل هزاردالربرایش میپردازد ازهمین پولها درایالات متحدهء امریکا، دنمارک و استانبول ترکیه یک یک باب قصر خریداری نموده است. به همین صورت سایر بزرگان کشور ما ازاستخبارات خارجی به ملیونها دالراخذمیدارند. اینکه ایران و پاکستان به چندین هزار نفر پول میپردازندحسابش به خدای بزرگ معلوم است. درکشوریکه بزرگانش تا این حد به استخبارات کشورهای بیگانه متکی باشند چطورمیتوان آن کشور را آزاد خواند. وقتی مردم افغانستان به همچوکرزی جاسوس رای میدهند ورئیس جمهورش میسازند، وقتی مردم افغانستان مانند سیاف یک انسان وهابی را رهبر خود میگویند، وقتی مردم افغانستان دستان منحوس انسان چاجلوس و استخاره گری مثل صبغت الله مجددی را میبوسند وپیر خودمیخوانندش. پس این مشکل از خود مردم افغانستان است ونباید از جواسیس و وطن فروشان گلایه وشکوه نمایند زیرا خود کرده را نه درد است و نه درمان.

 • جواب مریض روانی ، اوباش و تفاله پرچمی خاموشی!

 • مادام که رگه های فاشیستی افغان ملت < طالبان نکتایی پوش و اتو کرده> از جناب بشر دوست دفاع و حمایت مینمایند، همین امر خود بیان گر ضعف و اشتباه تاریخی اوشان میباشد. مادام که نوار سه رنگ بیرق اوغانی به گردن جناب بشر دوست مسجل هست، ساده گی و ساده اندیشی و عدم شناخت جناب ایشان از استبداد تاریخی بر اهل درد را بیان گر میباشد. چگونه بیرق انانیرا که برای قتل عام و به زبونی کشاندن مان از هیچ تلاش و امر ممکنی دریغ نورزیده اند، زیب شرف خویش میتوان ساخت!! در امر مبارزه تاریخی اگر ممکن هست کار ساز و تاثیر گذار باید بود! ورنه؛ سکوت و خاموشی پر صواب ترین اصل تاریخی خواهد بود..

 • در کمنت بالا چنین باید خوانده شود: در امر مبارزه تاریخی، هوشمندی و خرد ورزی سیاسی بن مایه های اصولی آن را احتوا مینماید. در غیر آن خاموشی و سکوت اختیار نمودن پر صواب ترین اصل مبارزه خواهد بود و..

 • تو میتانی بیرق ایران ره به گردنت آویزان کنی. بشردوست یک شخصیت ملی و وطنپرست اس نه جاسوس ایران.....

 • جناب « ی » آیا راه سوم ی وجود ندارد؟! چرا یا باید بیرق استبداد را بر تارک خویش مسجل بنماییم، یا بیرق کشور ثانی و ثالث را! من هر گاه از ایران و ایرانیت گفته ام، این همان ایران تاریخی میباشد. این که سواد و معلومات جناب شما کم هست، و زحمت افزودن ان را به خود نمیدهید، من قصوری ندارم. شما اگر در تعفن استبداد اوغانیت فرو نرفته اید، لطف نموده مقداری تاریخ مطالعه بنمایید! البته نه تاریخ تحریف شده اوغانی را! من با این بیرق مشکل دارم؛ یک مشکل مملو از درد تاریخی! پس ان را نمیتوانم زیب گردن خویش و همتبارانم ببیبنم. شما باور دارید که ما هزاره ها بار بار توسط افاغنه به قتل عام گرفته شده ایم! اگر آری پس این بیرق توسط کی ها و به کدام منظور بر افراشته شده است! آیا در زیر همین لوا و بیرق من درد و محرومیت تاریخی خویش را با چشم بصیرت نظاره نمیکنم؟! دوست من به من حق بده! که من سراپا درد تاریخی ام و... اگر قیاس میان پرچم های اوغانی و ایرانی صورت گیرد، من پرچم ایرانی را ترجیح خواهم داد. زیرا در سایه ان من و نسل و تبار من به قتل عام گرفته نشده ایم و..

  آنلاین : http://loman1.blogfa.com

 • لومانی بی چاره به کشورت برگرد که درانجا به خودت وهم تبارانت بربری خطاب می کنند وخودت از جمله انسان حساب نه می کنند اصلا خود وهم تبارانت را تحویل نه می گیرند واگر حرف ام را قبول نه دارید از هم تبارانت در ایران فاشیست واخوندی پرسان کنید از مردم ایران بپرس که ازدست پرچم که خودت انرا قبولدارید چه قدر تفرت دارد وطن به خودتت هیچ نیاز نه دارد هر جای که خوش دارید به غلامی ان دوام بدهید

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس