کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > دیدگاه > مكاتب دختران به امنیت بیشتر نياز دارند

مكاتب دختران به امنیت بیشتر نياز دارند

شنبه 4 می 2013, بوسيله‌ى آرزو قانع

طی سال های گذشته ما شاهد وقایع تلخ خرابکاری از جانب دشمنان برعلیه معارف افغانستان، در کشور بوده ایم، این اعمال زننده شامل مکتب سوزی، سم پاشی، سوزانیدن وسایل درسی و کتاب ها، تهدید معلمان و شاگردان و تیزاب پاشی بر صورت دختران مکاتب میباشد. اما مسله مسموم شدن دختران مکاتب به شکل سیستماتیک و پلان شده از جمله اتفاقات است که باعث نگرانی شدید بین شهروندان افغان گردیده است که از چند سال بدین سو در ولایت مختلف کشور متاسفانه اتفاق می افتد. اما نگرانی عمده این است كه حکومت افغانستان تا کنون نتوانسته است علت اساسی این وضعیت را که هرچند گاهی در یکی از مکاتب دخترانه اتفاق می افتد، شناسای نماید. همه میدانند که هدف هراس افگنان و جنایت کاران جلوگیری از رفتن دختران به مکاتب است ولی نهاد های مسوول حکومتی دلایل مختلف چون ترس و هراس، بوی مواد کیمیاوی، گرمی هوا و استنشاق بو را منحیث اصلی ترین عامل این مسمومیت ها بیان میدارند که به هیچ وجهه دلایل مقنع نبوده و غیر قابل قبول اند.

افغانستان در سال های دور نيز شاهد چنین حوادث بوده است؛ طوری که در حکومت های قبل نیز مسمومیت شاگردان مکاتب، مخصوصآ دختران گاهی اتفاق افتیده است که به مخالفان دولت نسبت داده می شد. در کل میتوان گفت که معارف کشور همیشه مانند دیگر ساختار ها، شکننده بوده و با تهدید ها مختلف مواجه است که متاسفانه قربانی این تهدیدها معلمین، شاگردان و مکتب های شان مي باشد، بدين لحاظ، توجه جدى نهاد هاى مسؤول در اين موارد ضرورى است. در غير آن اگر چنين حوادث به همین منوال ادامه یابد، معارف افغانستان با تهدید بزرگ مواجه شده و ضربه وارده برایش سنگین تمام خواهد شد. شهروندان افغان شديدآ از اين ناحيه نگران اند و خانواده ها دختران شان را با ترس و لرز روانه مكاتب می نمایند. وزارت محترم معارف و نهاد های کشفی و امنیتی باید پیگیری جدی در قبال این موضوع داشته باشند تا ریشه های هراس را در دل هاى خانواده ها و شاگردان بخشکانند تا شاگردان با خاطر آسوده به دروس شان ادامه بدهند.

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


55 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > دیدگاه > مكاتب دختران به امنیت بیشتر نياز دارند

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.