خائن در سان سیرو

آنیگو: او یک خائن است
علی جواد دهقان
سه شنبه 6 می 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

چندی پیش بود که ونگر علناً به ماتیو فلامینی اعلان کرد تا قبل از به پایان رسیدن فصل تکلیف خود را مشخص کند، می خواهد در آرسنال بماند یا نه؟ و این شاگرد هموطن مربی نیز تا پیش از به پایان رسیدن لیگ برتر تصمیم خود را گرفت و مشخص شد که او در فصل آینده نه تنها از آرسنال جدا می شود بلکه فوتبال انگلیس را نیز ترک گفته و به باشگاه ایتالیایی آث میلان خواهد پیوست است.

منچستریونایتد و آرسنال با مربیانی که نسبتاً می توان گفت پستی دایمی را در اختیار دارند سیاستهای خاص خودشان را دارند. مربیان این دو تیم با خیال راحت می توانند در بازار نقل و انتقالات خریدهای موردنظرشان را انجام دهند و هر آنکه را نپسندیدند از تیم جواب کنند. بازیکنان بالای 30 سال در تیم ونگر باید قرارداد یکساله ببندند و نه بیشتر و همین عامل سبب شد تا چندی از بزرگان آرسنال همچون روبرت پیرس باشگاه را ترک گویند اما گاهی ونگر با شرایط ناخواسته ای نیز روبرو می شود، شرایطی همچون خروج ویرا و هانری. اکنون با جدایی قطعی فلامینی بنظر می رسد شرایطی به مانند آن حتی در حد پایینتر پیش خواهد آمد. ونگر علیرغم فراز و فرودهایی که با تیمش در طول فصل در لیگ برتر داشت امید به آن داشت که در فصل آینده با همین ترکیب نسبتاً عالی خود و احتمالاً تزریق چند مهره جدید از همان ابتدای فصل در کورس قهرمانی حضور داشته باشد. ولی اکنون یکی از مهره ها پیش از پایان فصل از تیم جدا شده است.
اکنون علاوه بر جدایی فلامینی زمزمه هایی نیز مبنی بر مذاکرات اینتر با الکساندر هلب به گوش می رسد که احتمالا او نیز در تابستان به فوتبال ایتالیا بپیوندد و همین مسایل حتی سبب شد ونگر درباره این مسایل هشدار بدهد. ونگر با خروج این دو، حتی اگر فابرگاس و جایگزین های دیگری را هم در اختیار داشته باشد قطعاً بیش از گذشته در کمربند میانی تیمش دچار مشکل خواهد شد.

اما آیا فلامینی به یکباره از این اهمیت برخوردار شد؟ آیا همین فلامینی، تا فصل پیش جزو بازیکنان نیمه ثابت آرسنال به شمار نمی آمد؟

فلامینی از ابتدای حضورش در آرسنال که توام با حضور فابرگاس جوان بود در زیر سایه نام ویرا و بزرگان دیگر تیم قرار داشتند. ویرا در آن دوران در اوج خود قرار داشت و کسی را یارای مداخله در محدوده او نبود. اما ویرا که آرسنال را ترک گفت در انتخابهای بعدی این فابرگاس بود که از امتحان سربلند بیرون آمد. فابرگاس جوان عملا در سالهای بعد از ویرا یکی از ارکان اصلی تیمش بوده است و به مرور زمان فلامینی نیز به ترکیب ثابت تیم وارد می شد و بیرون می رفت. اما در فصل جاری دیگر زمان برای حضور دایمی فلامینی رسیده بود و او به همراه فابرگاس گیلبرتو سیلوای برزیلی را عملاً از دور خارج کرده بودند.

آرسنال مدتهاست که به دلیل ساخت استادیوم امارات زیر بار قرض رفته است و برای رهایی از این قروض لحظه شماری می کند و سیاست کم خرجی در بازار نقل و انتقالات را در پیش گرفته است. ونگر نیز تحت فشار است که چنانچه می خواهد در جمع سه چهار تیم صدرنشین لیگ برتر زندگی کند باید بیشتر از این خرج کند ولی ونگر استراتژی دیگری را پیاده کرده است و مهره های جوان را به سرعت وارد ترکیب تیم می کند. این استراتژی تا حدودی جواب داده است ولی مدتهاست که آنها را به قهرمانی در لیگ برتر و یا جام مهم دیگری نرسانده است.

اکنون میلان است و فلامینی. قراردادشان 4 ساله اعلام شده است و تا سال 2012 اعتبار دارد. گالیانی نیز بلافاصله بعد از اعلام حضور فلامینی در سان سیرو می گوید که آمدن او به هیچ وجه به معنای خداحافظی بازیکن بزرگی همچون گاتوزو از میلان نیست.

فلامینی اکنون در میلان بیشتر از آرسنال شرایط سختی را روبروی خود می بیند. در میلان اگر در فصل آینده با ترکیبی مشابه همین فصل به میدان برود، قطعاً بازیکنانی همچون کاکا، پیرلو، گاتوسو، سیدورف و آمبروسینی نیز برای حضور در میانه میدان کاندیداهای معتبری هستند و قطعا فلامینی علیرغم دارا بودن تجربه حضور در میادین بزرگ باید به سختی این رقبا را کنار بزند یا اینکه در سیستم های ترکیبی با برخی از آنها کار کند.

آمدن فلامینی شاید بتواند انرژی تازه ای را به خط هافبک تیم میلان تزریق کند اما یک سوال در این میان پیش می آید و اینکه از سرنوشت امرسون برزیلی که مدتی است به میلان پیوسته ولی از او خبری نیست کسی خبر دارد؟ امرسون در حالی به میلان آمد که بسیاری امید داشتند به تقویت میلان کمک خواهد کرد ولی این بازیکن برزیلی جز حضور در اندک دقایقی از بازیها کاملاً در نیمکت ذخیره ها دوخته شده بود.

فلامینی برای دومین بار است که تیمی را ترک می کند بدون اینکه هیچ پولی از بابت قرارداد جدیدش به تیم سابقش برسد. او پیشتر و در حالی که در سال 2004 با تیم مارسی در رقابتهای جام یوفا با شکست نیوکاسل به فینال رسیده بود و در مقابل والنسیا قرار گرفته بود به یک باره خوزه آنیگو مربی تیم را چنان غافلگیر کرده و به او خبر رسید که ماتیوی جوان در فصل بعد در آرسنال حضور خواهد یافت. فلامینی در آن زمان نیز بازیکنی آزاد محسوب می شد ولی مربی تیم مایل بود او را در فرانسه نگاهدارد ولی فلامینی با زیرکی خاص خود به توپچیها پیوست و آنیگو این عمل او را به یک خیانت عالی تشبیه کرد او را یک خاین نامید.

باید در انتظار فصل جدید سری آ ماند و دید که آیا خائن فرانسوی تا به کجا پیش می رود؟

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس