صفحه نخست > کابل پرس افشا می کند > سلیمان خیل یکی از سران کوچی: بیش از نیمی از طالبان را کوچی ها تشکیل می دهند!

سلیمان خیل یکی از سران کوچی: بیش از نیمی از طالبان را کوچی ها تشکیل می دهند!

کابل پرس
دوشنبه 20 می 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

تمام ترجمه هاى اين مقاله : [English] [فارسى]

همرسانی

کابل پرس?:سند منتشر شده توسط ویکی لیکس نشان می دهد که سلیمان خیل رییس ریاست عمومی مستقل انسجام امور کوچی ها دو بار در روزهای چهارم و نهم آگوست سال 2009 با مقامات سفارت آمریکا در کابل ملاقات داشته و در آن اذعان داشته که بیشتر از نیمی از طالبان کوچی می باشند. او به مقامات سفارت آمریکا در کابل مثال روشنی آورده و گفته است که برای نمونه در ولایت خود او پکتیکا، بیشتر فرماندهان طالب را کوچی ها تشکیل می دهند.

سلیمان خیل در دیدار با مقامات سفارت آمریکا در کابل از تقلیل کرسی های کوچی در پارلمان افغانستان شکایت کرده است. در سند افشا شده در ویکی لیکس آمده که بر اساس سرشماری سال 1973 جمعیت کوچی ها 16 درصد از جمعیت کل کشور بوده و بر اساس گفته ی این رهبر کوچی در آن زمان آنان 20 وکیل در پارلمان داشته اند که این رقم به 10 وکیل تقلیل یافته است.

او همچنین می گوید بیشتر کوچی ها بی سواد می باشند و هنوز بر اساس سنت های خود زندگی می کنند. او می گوید بر اساس همین سنت ها، زنان کوچی و پشتون اجازه نیافته اند برای انتخابات سال 2004 و 2009 ثبت نام نمایند.

اظهارات این رهبر کوچی مسایل مختلفی را بار دیگر مورد توجه افکار عمومی قرار می دهد.
در ابتدا اینکه رهبران کوچی مانند سلیمان خیل بصورت مستقیم با نمایندگی های کشورهای مختلف در ارتباط می باشند. معلوم نیست آنان در قبال این ارتباطات مستقیم چه معاملاتی با کشورهای خارجی انجام می دهند و چه مقدار پول برای خدمات خود دریافت می کنند.

مساله ی مهم دیگر این است که جنایات سازمان یافته ی کوچی ها در مناطق مختلف از جمله غزنی و میدان، با حمایت کامل طالبان صورت می گیرد و آنان بدنه ی اصلی طالبان را تشکیل می دهند. تصاویر و ویدئوهای منتشر شده از هنگام جنایات کوچی نشان می دهد که آنان در هنگام جنایت، بیرق سپید طالبان را همراه خود دارند. اسنادی که پیشتر منتشر شده نیز بخوبی نشان می دهد آنان در زمان طالبان، برای سرکوب و کشتار مردم هزاره، زیر فرمان مستقیم ملا عمر عمل می کرده اند.
http://www.wikileaks.org/plusd...
بیش از نیمی از طالبان را کوچی ها تشکیل می دهند و مردم در افغانستان با جمعیت زیادی مواجه می باشند که تفکرات طالبانی یعنی کشتار، قتل عام و کوچ اجباری و تبعیض را با خود دارند. این مساله به شدت زندگی سایر مردم افغانستان را تهدید می کند و در هر نقطه ی افغانستان بويژه مناطق غیر پشتون نشین، کوچی به مثابه ی یک تهدید آشکار می باشد. همانگونه که امروز مانند سال های گذشته و دهه های گذشته ما همچنان شاهد جنایات سیستماتیک کوچی های پشتون در مناطق هزاره نشین می باشیم.

نکته ی مهم دیگر نقض گسترده ی حقوق زنان و دختران در جامعه ی کوچی می باشد. زنان در جامعه ی کوچی از هیچ کرامت انسانی برخوردا نمی باشند و فرهنگ قبیله ای متکی بر تجاوز، پسران کوچی را در نسل بعد افرادی با گرایشات طالبانی به بار می آورد. برای نمونه مخالفت سرسخت ملا تره خیل کوچی در پارلمان افغانستان با قانون منع خشونت علیه زنان، واقعیت دردناکی را آشکار می کند که با زنان در جامعه ی کوچی مانند کالایی برای خرید و فروش رفتار می شود.

و نکته ی مهم دیگر در آخر این است که سفارت آمریکا در کابل، اظهارات این رهبر کوچی را درست طبقه بندی نکرده و آن را به زنگ خطر امنیتی ثبت ننموده است. تعلق بیش از نیمی از کوچی ها به طالبان، زنگ خطر و هشدار امنیتی جدی برای همه باید تلقی شود.

بازگشت به بدویت: کوچی های پشتون قربانیان را سنگسار کرده، با اسب بر جنازه آنان تاختند و اجساد را به آتش کشیدند!
توجه: اگر سن شما زیر 18 سال است این صفحه را باز نکنید!

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • بسیار جای تاسف است که این مردم (کوچی ها ) جلوپیشرفت زندگی را می گیرند٬ و این میراث خونخوار ترین فرد در روی زمین یعنی عبدالرحمن (ن) میباشد و دارد از دو سد سال به این طرف بالای مردم ظلم می کند ٬ و دولت پوشالی که هم نماینده گی از آنها می کند و از هر گونه اعمال وحشیانه ای آنها حمایت می کند٬ درحالیکه مناطق مرکزی و شمالی کشور کاملا خلع سلاح شده اند ولی این گروه مزدور بنام کوچی دارای هر نوع سلاح های سبک وسنگین میباشد که این بیانگر و شاهد حمایت حکومت پوشالی ازآنها می باشد ٬ امیدواریم که این بار حکومت این نقطه را بدانت که دیگر آن دو سد سال پیش نیست که هر چه دلش شد به کمک بادارانش ( بریتانیا)بالای مردم ظلم نموده و زمین های آنهارا به زور غصب کنند. و نکته جالب دیگر اینکه این گروه داد از مسلمان بودن می زنند و درحالیکه کردار واعمال آنها در قالب هیچ دین ومذهب روی زمین برابری نمی کند ٬ در این عکس میبنید که قران را آتش زده است و فکرکرده اند که قران چند نوع است و خودشان نوع خوبتری را استفاده می کنند ٬ وهمین طور دها موارد وجود دارد که اصلا در دین اسلام ازآنها یادی نشده و این گروه آنهارا جز وجایب دینی خود می شمارند.....
    (تصویر از سال گذشته که دربهسود مساجد را اتش زده اند گرفته شده است )

  • متاسفم ازتعصب کور جهالت عدم درک صحیح ونادانیشان

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس