صفحه نخست > خبر و گزارش > نامه‌‌ی سرگشاده جمعی از دانشجویان دانشگاه کابل به وزیر تحصیلات عالی!

نامه‌‌ی سرگشاده جمعی از دانشجویان دانشگاه کابل به وزیر تحصیلات عالی!

امضا محفوظ است | جواد کیا | خبرنگار آزاد
پنج شنبه 23 می 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

عکس از جواد کیا | خبرنگار آزاد / فرستنده ی نامه به کابل پرس? شیراحمد نظری

به مقام محترم وزیر تحصیلات عالی، آقای پوهاند عبید، عرض سلام و ارادت داریم.
وزیر محترم! همانطوری که شما اطلاع دارید محصلان پوهنحی علوم اجتماعی پوهنتون کابل، برای اصلاح آنچه که به کفایتی و ضعف اخلاقی برخی از استادان و رییس این پوهنحی می خوانند، دست به اعتصاب غذایی نامحدود زده اند. اکنون این محصلین در شرایط بسیار دشوار و خطرناکی قرار گرفته اند. اعتصاب غذایی آنها وارد چهارمین روز خود شده است و شما می دانید که اگر این روال ادامه یابد، حیات و سلامتی بیش از 71 تن درخطر است.

آقای عبید! درکشورهای قانون مدار و قانون پذیر، هرگاه رییس، وزیر، و یا هرمقام بلندپایه دولتی خطایی را مرتکب شوند، درنتیجه‌ی اعتراض مردم، از سمت شان کناره گیری می کنند. درحالیکه در اعتراض به بی مدیریتی و بی کفایتی رییس و یک تن از استادان پوهنحی علوم اجتماعی، بیش از 71 نفر اعتصاب غذایی کرده اند که متأسفانه، نه تنها آنها از سمت شان کناره گیری نکرده اند بلکه شما و وزارت تحت امرتان نیز با بی توجهی و سهل انگاری از کنار این قضیه رد شده اید. درحالیکه توجه به خواستهای محصلینی که مدنی ترین و دموکراتیک ترین شیوه را برای بیان اعتراض شان در پیش گرفته اند، یک وجیبه‌ی وجدانی، ایمانی، و وظیفوی شما بود.

وزیر محترم تحصیلات عالی! ما ازشما انتظار داشتیم که برای احترام به حیات و زنده گی 71 نفر اعتصاب کننده، سفرتان را لغو می کردید و دوباره به کابل برمی گشتید. که بازهم با ناامیدی و حیرت تمام دیدیم که شما کمترین توجهی به این مسئله نشان ندادید و دست روی دست گذاشتید. در صورتیکه، آوردن اصلاحات درنظام تحصیلی ونهادهای علمی کشور، خواست تمام محصلین افغانستان است و هر انسان درد دیده و دلسوز این وطن می خواهد که مراکز آکادمیک به فساد آغشته نگردد و به مرکزی برای رشد تبعیض و نفاق بدل نشود.

وزیر محترم! ما به عنوان جمعی از فرزندان این کشور که خواهان آوردن اصلاحات درنهادهای علمی، به ویژه درپوهنتون ها هستیم، ضمن حمایت از حرکت مدنی و دموکراتیک محصلین علوم اجتماعی، موارد ذیل را به شما یادآور می شویم:

1- همانطور که شما نیز می دانید، درنظام دموکراسی، کشمکش ها با مراجعه به آرای مردم حل و فصل می شود و حرکت های اصلاح طلبانه نیز به شکل مدنی و صلح آمیز سامان داده می شود. محصلین پوهنحی علوم اجتماعی نیز با درنظرداشت تمام موازین دموکراسی و حقوق شهروندی خود، از آرام ترین شیوه برای بلندکردن صدای شان استفاده کرده اند که به جای توجه به خواست های آنها، بدبختانه، مقامات وزارت تحصیلات عالی با بی توجهی کامل از کنار این قضیه گذشته اند. به دلیل همین بی توجهی شما اکنون حیات محصلین این پوهنحی به خطر افتاده است که باعث رنجش هروجدان بیدار این کشور شده است.

2- خواست های را که محصلین پوهنحی علوم اجتماعی مطرح کرده اند، مشروع، برحق و برخواسته از حس شایسته سالاری و دلسوزی آنهاست و لازم است که شما برای برآورده شدن خواست های این محصلین، تدابیری مشخصی را روی دست بگیرید.

3- لازم نیست که ما به شما، تمامی مصایبی را طبقه محصل و دانشجو تحمل می کند، یاد آوری کنیم. اما لازم است که این نکته را باصراحت تمام به شما تذکر دهیم درصورتیکه شما شخصاً برای حل این معضل اقدام نکنید، محصلین پوهنحی های دیگر نیز برای حمایت از صدای اصلاح طلبانه و عدالت خواهانه آنها به پا می خیزند.
لازم است بدانید که که بی توجهی به خواست های محصلین،اگر منجر به بروز حوادثی گردد، مسوولیت تمام حوادث به عهده شخص شما خواهد بود.

ما یک باری دیگر از تمامی خواستها برحق محصلین علوم اجتماعی حمایت خود را اعلام می کنیم.
باتقدیم احترام
مورخ: 2/3/1392

آنلاین :

نام و مشخصات این نویسنده نزد کابل پرس? محفوظ می باشد.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • من نیز از اعتصاب برحق دانشجویان عدالت خواه پشتیبانی عام وتام خویش را اعلام میدارم. لازم به تذکر است که تعدادی ازجوانان درکشورهای اروپایی داو طلبانه حاضرشده اند که خبرهای این اعتصاب را بزبانهای اروپایی ترجمه نموده وبه گوش وکلای پارلمان اتحادیهء اروپا نیز این خبرها را برسانند . پشتیبانی از اعتراض دانشجویان اعتراض کننده ، پشتیبانی ازحق وعدالت است. پادشاهان پشتون (افغان) همراه با قبایل سلیمان کوهی ناقل که از آنطرف مرزهای دیورند دراثر معاملات پشت پرده با انگلیسها وسپس باروسها به کابل ودیگر شهرها ریختند دوصد سال است که قدرت را غصب کرده وباشنده گان بومی وصاحبان اصلی این وطن را حالا بیگانه ومهاجر خوانده، وحال رسوایی بجایی رسیده است که از ورود فرزندان شان به دانشگاه وموسسات تحصیلات عالی جلوگیری می نمایند. به این هم اکتفا ننموده وحتی درپی نابود سازی زبان وفرهنگ شان بوده وبه بهانه های مختلف میخواهند که همهء ساکنان این سرزمین را مانند کشورهای استعمارزدهء افریقایی انگلیس سازند ویاهم همه را بی فرهنگ ساخته ودر زیر دهل بابای شان برقصانند. پشتونها درپی آنند که زبان انگلیسی، یعنی زبان پدران نامشروع شان را بالای مردم تحمیل نمایند. ازهمهء جوانان عدالت خواه میخواهم که به این کمپاین انسانی بپیوندند. این موضوع قابل یاد آوریست که هویت (افغانی) درزبان انگلیسی به نام یک سگ شکاری گره خورده است، قبایل اوغان ازباسواد شدن فرزندان غیر اوغان این سرزمین درهراسند. زیرا آنها میدانند که هرقدر سطح آگاهی درمیان فرزندان ملیتهای غیر افغان بالا برود ، بیشتر به هویت وفرهنگ بومی اصلی نیاکان شان برمیگردند وحلقهء غلامی وبرده گی افغان وافغانیت را که معنای اصلی اش سگ وسگ بودن است ازگردن خویش بدور می افگنند
  تشکر از سایت کابل پرس? که خواننده گان را وقتا فوقتا درجریان حوادث قرار میدهد.
  با احترام
  پرویز بهمن

 • سه چیز در جهان دیدم چشم پاره
  مرغ و مگس و بهمن حرامزاده

 • یک روز ۰ آمد و خود را به جای ۱ زد

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس