کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > خبر و گزارش > کابل پرس ورزشی > المپیک > همراه با المپیک پکن

همراه با المپیک پکن

بخش اوّل

پنج شنبه 8 مه 2008, بوسيله‌ى علی جواد دهقان

بازیهای المپیک 2008 در سال جاری میلادی در کشور چین برگزار می شود. این بازیها از تاریخ 8 آگوست شروع شده و تا 24 آگوست ادامه خواهد داشت. مراسم افتتاحیه بازیهای المپیک پکن در استادیوم ملی شهر پکن و به ساعت 8:8:8 به وقت رسمی چین و 12:8:8 به وقت استاندارد جهانی برگزار می شود.

مسابقات المپیک پکن در شهرهای گوناگون چین پیگیری خواهد شد از جمله اینکه مسابقات فوتبال در شهرهای کین هوانگدائو، شانگهای، شینیانگ و تیانجان انجام می شود، مسابقات اسب سواری در هنگ کنگ و مسابقات قایق رانی در کینگ دائو.

گفتنی است که برای سومین بار در طول تاریخ بازیهای المپیک است که رقابتهای آن در دو حوزه حکومتی متفاوت انجام می شود، کشور اصلی چین و هنگ کنگ با سیستم حکومتی نیمه خودمختار.

اعطای میزبانی بازیهای المپیک 2008 بعد از انجام یک قرعه کشی در تاریخ 13 جولای سال 2001 میلادی در کمیته بین المللی المپیک به چین صورت گرفت. لوگوی مربوط به این بازیها نیز از کاراکترهای خطاطی شده استفاده شده است و به پکن رقصنده نام گرفته است. جدا از لوگوی مخصوص این بازیها علامتهای انحصاری دیگری نیز برای المپیک چین طراحی شده است که عبارت از پنج لوگویی هستند که در کل به فووآ نام یافته اند و هر کدام نماد خاصی در فرهنگ چینی هستند و هر یک نماد یک رنگ از حلقه های المپیک می باشد.

شعار بازیهای المپیک «یک دنیا، یک آرزو» است که در این بازیها نیز خوانده خواهد شد. ورزشکاران سرتاسر دنیا در 302 مسابقه در 28 رشته ورزشی رقابت خواهند کرد، که یک مسابقه بیشتر از بازیهای المپیک 2004 آتن خواهد بود.

جمهوری خلق چین در حالی که سعی دارد از این بازیها بعنوان یکی از راههای شناساندن هر چه بهتر خود به جهانیان استفاده کند ولی چنانچه پیش بینی می شد با اعتراضاتی نیز روبرو شده است که نمونه بارز آن را در مراسم حمل مشعل المپیک در سرتاسر جهان شاهد بودیم. مدافعان حقوق بشر در سرتاسر جهان چین را نمونه خوبی برای رعایت حقوق بشر نمی دانند و انتقادهای فراوانی به اعطاکنندگان بازیهای المپیک به چین دارند. گذشته از مسایل نقض حقوق بشر در چین، مسئله تبت یک مسئله مناقشه برانگیز میان چین و مجامع بین المللی بوده است و چین بارها از اینکه مسئله تبت به یک اهرم فشار از سوی دولتهای غربی بر علیه خودش استفاده شود دوری کرده است.

روسای جمهوری کشورهای غربی در حال حاضر مردد هستند که آیا دعوت جمهوری خلق چین را برای حضور در بازیهای افتتاحیه پکن قبول کنند یا خیر. از سویی دیگر ورزشکاران بعضی کشورها نیز اعلام کرده اند که این مسابقات را به همان دلایلی که گفته شد بایکوت می کنند و این در حالی است که خوان آنتونیو سامارانش رئیس کمیته المپیک گفته است رقابتهای پکن بهترین المپیک تاریخ خواهد بود.

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


45 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > خبر و گزارش > کابل پرس ورزشی > المپیک > همراه با المپیک پکن

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.