در همین بخش

صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > گفتگوي خرگوش كوچك بارسا با فيفا.كام

گفتگوي خرگوش كوچك بارسا با فيفا.كام

علی جواد دهقان
چهار شنبه 2 می 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

بنظر مي آيد در حال حاضر همه به صحبت كردن پيرامون ساويولا علاقمندند. بازيكني كه سوژه جذابي براي روزنامه هاي اسپانيايي شده است، بخصوص بعد از آنكه صحبت از انتقال او به باشگاه رقيب يعني رئال مادريد در ميان آمده است. گفتني است كه به جز باشگاه رئال شمار زيادي از باشگاه ها از جمله اسپانيول و چند باشگاه حاضر در ليگ برتر انگليس و كالچيوي ايتاليا هم به دنبال اين مهاجم دندان خرگوشي بارسا هستند. اما هر چه باشد از آنجا كه اين مهاجم گلزن آر‍ژانتيني پيش از اين هم نبوغ گلزني خود را در آرژانتين، اسپانيا و فرانسه نشان داده است هيچ باشگاهي از در اختيار داشتن او متضرر نخواهد شد.
خرگوش كوچك سرزمين فوتبال خيز آرژانتين در گفتگو با فيفا دات كام به سوالات متعددي جواب داده است كه با هم اين مصاحبه را مي خوانيم:

فيفا. خاوير، همه چشمها به روي تو زوم كرده اند. اگر بارسلونا را ترك كني به كجا خواهي رفت؟ آيا دوست داري در اسپانيا بماني؟

بله. خيلي زياد. من عاشق اسپانيا هستم. من تقريبا شش سال را در بارسلونا گذرانده ام و دوستان زيادي در اينجا دارم. اگر من تصميم به انتقال بگيرم من دوست دارم در كشور بمانم. من رسوم و غذاها را مي شناسم و خيلي جا افتاده ام. من نمي خواهم از فكر كردن به خارج نيز جدا شوم. من در حال حاضر به هر چيزي فكر مي كنم، انگليس، ايتاليا و يك تيم خوب در يك ليگ خوب.

فيفا. رويهمرفته درباره دوراني كه با بارسلونا گذرانده ايد چه احساسي داريد؟

من قبل از اينكه به موناكو و سويا بروم فصلهاي خوبي را داشتم. من گلهاي زيادي زدم و در فرم خوبي بودم. كارها درست براي تيم پيش نمي رفت و نبردن افتخاري به تيم كمك نكرد. حداقل من وقتي كه رفتم سرم را بالا گرفتم. در اين زمان كارها براي من به خوبي پيش نرفته است. من در ابتدا خيلي بازي نكرده ام و بعد از آن بود كه من يك ماه عالي را در ژانويه داشتم. اما بازيكنان مصدوم به تيم برگشتند و اكنون من دوباره به نيمكت برگشته ام. وضعيت مي تواند بهترتر باشد.

فيفا. آيا شما احساس رضايت از عملكردتان مي كنيد؟

اگر شما به به وضعيت و گلهايي كه من زده ام بكنيد من فكر مي كنم كه در آن صورت من در يك بخش مهمي بازي كرده ام. چيزي كه مرا آزار مي دهد حرفهايي است كه پشت سرتان گفته مي شود. واقعا وقتي كه به شما گفته مي شود كه قراردادتان تمديد مي شود ولي اينكار روي نمي دهد شما ناراحت مي شويد. من وضعيت خوبي با هواداران و هم تيمي هايم دارم و چيزهايي هست كه من هميشه آنها را به ياد خواهم داشت هنگامي كه بروم.

فيفا. از برگشتتان افسوس نمي خوريد؟

خير به هيچ وجه. وقتي كه من براي اولين بار اينجا را ترك كردم مي خواستم تا برگردم. من احساس مي كردم كه من يك فرصت دارم تا خودم را ثابت كنم. اين تصميم من بود و من هر چه كه در پي آن بيايد را مي پذيرم.

فيفا. برگرديم به آرژانتين، يك مربي جديد سكان هدايت تيم را بر عهده گرفته است و شما هم در بازي دوستانه مقابل فرانسه يك گل اساسي را به ثمر رسانديد. در اين باره چه فكر مي كنيد؟

ما يك تيم عالي داريم كه از بازيكناني كه در تيم هايشان موفق هستند بهره مي برد. من مقابل فرانسه واقعا احساس خوبي داشتم. ما مقابل يك تيم خيلي محكم يك بازي بزرگ انجام داديم و براي من البته بازي كردن تعجب برانگيز بود همچنانكه گلزني هم كردم.

فيفا. شما به همراه آرژانتين در مرحله يك چهارم نهايي مقابل آلمانها شكست خورديد. آيا هنوز هم از آن بابت ناراحتيد؟

ما مقابل آلمان قرار گرفتيم و لحظه خيلي ناراحت كننده اي بود. ما در ضربات پنالتي باختيم كه هميشه ناراحت كننده است. خيلي بدتر از آن اينكه در يك زمان نرمال ما باختيم. پذيرفتن اين مسئله سخت تر است.

فيفا. هنوز هم هوادارانتان درباره بازي كردن شما يا ليونل مسي در آن بازي صحبت مي كنند؟

بله، بعد از مسابقه مردم درباره اينكه او يا من بايد بازي مي كرديم صحبت مي كردند اما بازيكنان داخل ميدان بازيكنان بزرگي بودند. ما هم همانند هر هوادار ديگري رنج برديم. به شما راستش را بگويم كه من واقعا خوشحال بودم كه ما چه نمايشي در جام جهاني ارايه كرديم.

فيفا. صحبت از مسي شد. بعنوان يك هم تيمي، شما چه عكس العملي در قبال گل زيباي او در مقابل گتافه داشتيد؟

من خيلي خوشحال بودم. همچنين به عنوان يك هم تيمي، او يكي از دوستان من است. ما متحير شده بوديم. يك كار هنري بود. من فكر مي كنم او در حال حاضر به همراه كريستيانو رونالدو بهترين بازيكن جهان است. من فكر مي كنم هر كسي كه آن گل را ديد نمي توانست باور كند چه روي داده بود.

فيفا. مردم مسي را با مارادونا مقايسه مي كنند، همان اتفاقي كه در ابتداي دوران كاري ات روي داد. آيا اين مسئله يك فشار غيرلازم را بر روي بازيكن ايجاد مي كند؟

من نمي دانم كه آن را فشار بنامم اما مي تواند يك مسئوليت باشد. ممكن است به واسطه رسانه ها باشد اما وقتي كه يك بازيكن بزرگ وارد مي شود آنها او را با ديه گو قياس مي كنند. مارادونا بي نظير بود كه هديه باورنكردني. مسي پاهايش را به صورت محكم در زمين گذاشته و شخصيت خيلي قوي اي دارد. او به هر صورت با اين فشارها مي تواند كنار بياييد.

فيفا. شما مارادونا را خوب مي شناسيد. درباره اتفاقات اخيري كه روي داده است چه احساسي داريد؟

به مانند هر فرد آرژانتيني ديگري من هميشه يك ستايش كننده او بوده ام و خوش شانس بوده ام كه با او ملاقات كنم و وقتي كه درباره او اتفاقي روي مي دهد من هم نسبت به او احساس دارم.

فيفا. شما يكي از بزرگترين ستاره هاي ريورپلاته بوديد، آيا شما وقتي كه مي بينيد آنها بدون هيچ قهرماني كارشان را براي مدتي هست ادامه مي دهند ناراحت نمي شويد؟

خيلي خوب نيست. من زمان بزرگي در ريور داشتم. خانه دوم من بود و بعد از بردن عناوين قهرماني در آنجا، برترين گلزن شدن و همچنين اولين حضورم در آنجا، خيلي مشكل است هم بعنوان يك بازيكن سابق و هم يك هوادار كه چنين زمان سختي را براي آنها ببينم. من فقط اميدوارم كه آنها بتوانند به سرعت به آنجايي كه بهشان تعلق دارد برگردند.

فيفا. پابلو ايمار ـ همراهتان در آن زمان ـ نيز به اسپانيا آمد و نتوانست انتظاراتي كه از او مي رفت برآورده سازد. درباره او چه فكر مي كنيد؟

او مصدوميت هاي متعددي داشت و فوتبال را به اين دليل از دست داد. به نظر خودم اين دليلش مي تواند باشد، بعنوان يك هم تيمي و دوست و آشنا به توانايي و سرعت او، من فكر مي كنم او مي تواند هر جايي كه او براي بازي كردن انتخاب مي كند موفق باشد. من مطمئنم هنگامي كه او كاملا سلامت خود را بازيافت او دوباره مردم زيادي را خوشحال خواهد كرد. من عاشق بازي كردن دوباره در كنار او هستم. من درك بهتري نسبت به هر بازيكن ديگري از او دارم و هنوز هم فكر مي كنم كه او آينده خوبي در پيش روي دارد.

فيفا. سوال آخر، آيا دوست داري كه يكي از بچه هايت يك فوتباليست حرفه اي بشود؟

من نمي دانم. مشكل است. فشارهاي زيادي بر روي آنها خواهد بود. مردم آنها را با من قياس مي كنند و جوك درباره شان مي سازند. صادقانه بگويم كه ترجيح مي دهم آنها بروند و كار ديگري بكنند.

واژه های کلیدی

جستجو در کابل پرس