صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > گوناگون > کابوس غیبت در پکن!

کابوس غیبت در پکن!

یاسر احمدی
دوشنبه 19 می 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

دواين چمبرز قهرمان دو سرعت جهان از تمايل خود براى حضور درالمپيك پكن به همراه تيم انگليس خبر داد. اين دونده انگليسى كه به تازگى محدوديتى دو ساله به دليل دوپينگ را پشت سر گذاشته قصد بازگشت به ميادين را دارد اما محروميت مادام العمرى كه اتحاديه المپيك بريتانيا براى وى در نظر گرفته است،به او اجازه نخواهد داد تا در تيم ملى اين كشور حضور داشته باشد. بر طبق ماده ۲۵ اساسنامه اتحاديه المپيك كه در سال ۱۹۹۲ به تصويب رسيده است بريتانيا موظف است با ورزشكاران متخلف در امر دوپينگ برخورد جدى كند. اتحاديه المپيك بريتانيا تنها كميته ملى در ارتباط با المپيك است كه مجازات هاى سنگينى را براى متخلفان در نظر گرفته است.

با اين وجود نيك كولينز وكيل چمبرز اظهار داشت: صلاحيت حضور دواين چمبرز در المپيك و تمرينات تيم ملى در بيرمنگام كه از تاريخ ۱۱ تا ۱۳جولاى برگزار مى شود قابل تأييد است.

تاكنون ۲۶ دادخواست طى ۱۶ سال اخير براى مقابله با محروميت هاى مادام العمر ارائه شده كه نتايج آنها رضايت بخش بوده است، اما تاكنون هيچ شخصى اعتراضى در مورد مشروعيت واقعى اين قوانين نداشته است. هر چند به نظر مى رسد كه اتحاديه المپيك بريتانيا در خصوص پرونده محروميت چمبرز با ۲ چالش مواجه شده است.

در اوايل هفته جارى كولينز طى نامه اى به سران اتحاديه المپيك بريتانيا اعلام داشت چطور ممكن است كارل مايرسكاف پرتابگر وزنه تيم ملى انگليس كه در سال ۱۹۹۹ نتيجه تست دوپينگش مثبت اعلام شد مى تواند به صورت قانونى به فعاليت ورزشى خود ادامه دهد. با وجود درخواست هاى كولينز اتحاديه المپيك بريتانيا كماكان به اعمال قوانين خود ادامه خواهد داد كه اين موضوع موجبات نگرانى كارشناسان حقوقى در خصوص نقض قوانين بين المللى در نحوه برخورد با ورزشكاران دوپينگى و محروميت در نظر گرفته شده براى آنان را در پى داشته است.

ديك پاوند رييس سابق آژانس جهانى مبارزه با دوپينگ،« وادا» در مصاحبه با شبكه بى بى سى در ماه مارس ضمن مفيد خطاب كردن يك برخورد قانونى با متخلفان گفت: فكر مى كنم كه اتحاديه المپيك بريتانيا در خصوص اعمال قوانين ضعيف عمل مى كند. اگر اين نهاد بخواهد ورزشكارى را به دليل داشتن سابقه دوپينگ در گذشته از حضوردر المپيك محروم كند به صراحت خواهم گفت اين سازمان اجازه انجام چنين كارى را ندارد. فكر مى كنم كاملا واضح است كه اتخاذ چنين تصميماتى چه عواقبى را در پى دارد. لازم به ذكر است تصميم چمبرز براى حضور در مرحله بعدى تمرينات تيم ملى انگليس براى شركت در رقابت هاى المپيك پكن در حالى صورت پذيرفت كه اين دونده ۳۰ ساله تمام طول صبح را در حال مذاكره با مقامات سازمان مبارزه با دوپينگ بريتانيا سپرى كرده بود. كولينز پس از اتمام مذاكرات در مصاحبه با خبرنگاران گفت: نشست سازنده و مفيدى بود كه با رضايت طرفين به پايان رسيد. اميدواريم اين مذاكرات در ادامه با نتايج خوبى همراه باشد.

سازمان مبارزه با دوپينگ بريتانيا، نهاد مجرى برنامه هاى مربوط به تست دوپينگ اعلام كرد اين سازمان از اقدام چمبرز براى حضور و توضيح جزييات مربوط به تخلفات دوپينگش رضايت دارد. جان اسكات رييس سازمان مبارزه با دوپينگ بريتانيا در اين خصوص اظهار داشت: از تصميم چمبرز براى مراجعه به سازمان و مذاكره با ما استقبال مى كنيم. مذاكرات سازنده و مفيدى را پشت سر گذاشتيم و به نظر مى رسد كه اين نشست آغازى بر ايجاد روابط در حال پيشرفت بين طرفين باشد.نكته مشخص در مورد حضور چمبرز در سازمان مبارزه با دوپينگ بريتانيا اين است كه وى طى نامه اى به اسكات به شرح جزييات تخلفات دوپينگى خود در سال ۲۰۰۳ پرداخته است. هر چند اين نامه كه روز جمعه به اين سازمان تحويل داده شد، مشخص گرديد ماده نيروزاى تتراهيدروژسترنيون يكى از هفت ماده ممنوعه اى بوده كه چمبرز از آنها استفاده كرده است. شايان ذكر است ويكتور كونته، رييس و مالك آزمايشگاه بى اريا يكى از عوامل اصلى فاش نشدن موضوع دوپينگ چمبرز بود كه بعدها به خاطر اين تخلف ۴ ماده را در زندان سپرى كرد. هر چند به نظر مى رسد وى اكنون مصمم است خود را به عنوان يكى از حاميان ورزش پاك معرفى كند.

كونته كه هنوز رابطه نزديكى با چمبرز دارد و كماكان در مورد رژيم هاى غذايى اين ورزشكار را راهنمايى مى كند در مصاحبه با بى بى سى گفت: وى مشتاق است به سازمان مبارزه با دوپينگ بريتانيا در فعاليت هاى ضد دوپينگى كمك كند. در سوى مقابل اسكات نيز اعتراف كرد از اقدام چمبرز و كونته براى فاش كردن جزييات موارد تخلف هايشان حيرت زده شده است، وى افزود: دواين جزييات موارد مربوط به تخلفات دوپينگش را ارائه داده است كه مسلما باعث پيشرفت مذاكرات خواهد شد. اطلاعاتى كه او در اختيار ما قرار مى دهد كمك خواهد كرد به دلايل ورزشكاران براى روى آوردن به دوپينگ و عوامل پشت پرده اين تخلفات پى ببريم. هر ورزشكارى مانند دواين كه اقدام به دوپينگ كرده است مى تواند با ما در ارتباط باشد و اطلاعاتى كه مى تواند به ما براى ارتقاى فعاليت هاى مبارزه با دوپينگ كمك كند را ارائه دهد.اقدام دواين باعث خواهد شد ما به ساير ورزشكاران براى مرتكب نشدن به چنين تخلفاتى كمك كنيم. صداقت چمبرز را تحسين مى كنيم و منتظر ادامه مذاكرات با او در آينده هستيم.به هر حال اينكه آيا چمبرز به مورد ديگرى در نامه خودبه اسكات اشاره كرده است درهاله اى از ابهام قرار مى گيرد اما واضح است تلاش هاى او براى بازگشت به ميادين ادامه خواهد داشت. وى مى بايست به زمان استاندارد ۸۵/۱۰ ثانيه دست يابد تا بتواند نام خود را در فهرست اسامى حاضر در رقابت هاى ملى براى حضور در تورنمنت هاى انتخابى المپيك ثبت كند.چمبرز كه در ماه مارس در رقابت هاى قهرمانى داخل سالن جهان به مدال نقره دست يافته است دررقابت هاى بعدى باشگاهش، بلگريو هرى يرز بايد به استاندارد ذكر شده دست پيدا كند اما در صورتى كه اتحاديه المپيك بريتانيا به حضور چمبرز در المپيك راى منفى بدهد حتى پيروزى در بيرمنگام نيز به قهرمان سابق دوى جهان براى شركت در معتبرترين تورنمنت ورزشى جهان كمكى نخواهد كرد.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس