صفحه نخست > دیدگاه > نامه داکتر ثنا متین نیکپی به کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

نامه داکتر ثنا متین نیکپی به کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

توضیح: این نامه پیش از انتخاب یوسف نورستانی به حیث رییس کمیسیون مستقل منتشر شده است!
داکتر ثنا نیکپی
شنبه 3 آگوست 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

محترم رییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان!

از نظر من انتخابات ارزش مهم سیاسی، اجتماعی و حقوقی در تعیین سرنوشت یک کشور را دارد که سهم بیشتر مردم ارزش آنرا بالا می برد. محروم کردن یک فرد یا کتله یی از مردم از این حق، بی عدالتی و بی انصافی بزرگ در حق این افراد و بی تفاوتی در رقم زدن سرنوشت همه مردم افغانستان است.
جناب رییس! به شما معلوم است که بعد از تدویر لویه جرگه اضطراری در سال 2002 م، ملیون ها اتباع افغانستان که در خارج از کشور اقامت دارند، از حق رای در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی محروم شده اند. برعکس با بکار برد شیوه های ناسالم و استفاده از کرسی های انتصابی در مجلس سنا پارلمان افغانستان از افراد نامناسب برای

معنوی رییس پیشین کمیسیون انتخابات افغانستان

قانونگذاری پر می شود و پارلمان نمی تواند وظایف قانونگذاری اش را به خوبی انجام دهد که در نتیجه همه جلسات پارلمان توأم با مناقشه، اهانت، دشنام و برخود فزیکی سپری می شود. حکومت و قوانین کشور معیار های نادرست را برای اخذ کرسی ها بر پارلمان تحمیل می کند. تأکید بر امتیاز نمایندگی کوچی ها و طفره رفتن از نمایندگی افغان های مقیم خارج پلان عمدی در جلوگیری از ایجاد یک پارلمان مناسب و مسلکی و قانونگذار می باشد.

به شما معلوم است که دو دوره انتخابات ریاست جمهوری، با تقلبات گسترده همراه بود، ولی پروسه رای گیری افغان های خارج ازکشور در لویه جرگه اضطراری ثابت کرد، که آنها از عالی ترین شکل رای گیری یعنی رایگیری سری نماینده های شان را به افغانستان معرفی نمودند. من مطمین هستم که سهمگیری ملیون ها شهروند افغانستان در خارج از کشور در جلوگیری از تقلبات انتخابات قریب الوقوع ریاست جمهوری کمک خواهد کرد و آسیب پذیری انتخابات را کاهش خواهد داد. این کار نقش بزرگ سیاسی و همبستگی ملی را در میان مردم افغانستان در داحل و خازج بازی خواهد کرد. چه افغان های مقیم خارج و فرزندان آنها با گذشت زمان از افغانستان، زبان و فرهنگ وطنی دور می شوند، برگزاری انتخابات تاثیرات مهم را در روح و روان آنها بجا میگذارد و تعلقیت آنها را به کشور و مردمش تجدید و تقویت می نماید.

جناب رییس! از شما خواهش می کنم که موضوع سهم افغان های مقیم خارج از کشور را در اجندای یکی از جلسات کمیسیون مطرح کنید تا بدیوسیله از بی عدالتی در مورد این مردم جلوگیری شود. من به صفت یکی از افغان های مقیم کانادا به شما و همه مردم افغانستان وعده میدهم که خود را در این پروسه نامزد نمی کنم، ولی به صفت رأی دهنده در آن اشتراک می کنم، تا این حق تلف شده ام را دوباره اعاده نمایم. من محرومسازی افغان های مقیم خارج از حق رأی را اهانت بر این مردم دور از وطن میدانم و از جناب رییس و اعضای کمیسیون مستقل انتخابات خواهش می کنم که به ادامه این اهانت خاتمه بدهند.

پایان نامه

یادداشت1: این نامه را از طریق نشر در سایت وزین (کابل پرس?) به سمع جناب فضل احمد معنوی رییس کمیسیون مستقل انتخابات می رسانم. یادداشت 2: استدلال حقوقی این موضوع را با نشر مقاله ی مفصل تحلیلی در آینده به شما پیشکش می کنم.

كارنامه

گالری عکس

واژه های کلیدی

انتخابات در افغانستان

کارشناس در رشته حقوق و دولت

آنلاین :

کابل پرس

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس