کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > خبر و گزارش > به حسین زاهدی، مبارز سخت کوش و نترس

به حسین زاهدی، مبارز سخت کوش و نترس

زاهدی مربوط به نسلی است که در داخل افغانستان هیچ گاهی فرصت نفس کشیدن را نداشته است، نسلی که به خاطر جنگ‌های خانمان سوز داخلی یک تعدادشان ناخواسته به ابزار جنگی تبدیل شدند و تعداد دیگری که مجال فرار از خشونت جنگ را یافتند نیز در اردو گاه‌های فاشیستی کشورهای بیگانه تا حد جنون با تحقیر و توهین رو برو شدند.

شنبه 24 آگوست 2013, بوسيله‌ى بصیر آهنگ

حسین زاهدی روز نامه نگار و فعال اجتماعی- فرهنگی که مدت ده سال بود درغربت زندگی می‌کرد روز چهار شنبه 21 اگست 2013 به افغانستان بازگشت.

آقای زاهدی دراقامت کوتاه خود در افغانستان قرار است از بعضی مکاتب و مراکز فرهنگی نیز بازدید کند و رشد فرهنگ، آموزش و پرورش و ترقی پس از سقوط طالبان را از نزدیک شاهد باشد. زاهدی به دلیل فعالیت های حقوق بشری و روزنامه نگاری اش معروف است.

او در طول شش سال اقامتش در کشور کانادا به دلیل فعالیت های خستگی ناپذیرش؛ یکی از چهرهای جوان و تاثیر گذار در میان افغانستانی‌های ساکن کانادا به شمار می‌رود.
بجا است از چهره‌های جوان و دلسوز چون آقای زاهدی تقدیر و تمجید شود، زاهدی مربوط به نسلی است که در داخل افغانستان هیچ گاهی فرصت نفس کشیدن را نداشته است، نسلی که به خاطر جنگ‌های خانمان سوز داخلی یک تعدادشان ناخواسته به ابزار جنگی تبدیل شدند و تعداد دیگری که مجال فرار از خشونت جنگ را یافتند نیز در اردو گاه‌های فاشیستی کشورهای بیگانه تا حد جنون با تحقیر و توهین رو برو شدند.

اما با وجود همهٔ این مشکلات عدهٔ معدودی از این نسل برفشارهای غربت تن نداده و با تلاش پی گیر و هدفمندشان دلسوزانه برای فردای خوب‌تر فعالیت شان را ادامه دادند.
آقای زاهدی در شش سال زندگی در کشور کانادا، همواره دلسوزانه به تلاش و مبارزهٔ خویش علیه تبعیض و نابرابری ادامه داده و با حضور در تمام فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی کوشیده است برای رقم زدن فردای خوب‌تر برای هموطنانش، مسئولیت شهروندی خویش را ادا کند.

آقای زاهدی در کارهای روزنامه نگاری‌اش برای دفاع از حقوق پناهجویان و نهادینه شدن دموکراسی و عدالت در کشورش برای چندین وبسایت و مجله در داخل و خارج افغانستان قلم زده است. او در کارها و نوشته‌هایش همیشه جسور، صادق و بی پیرایه بوده است.

داکتر صبور سیاه سنگ شاعر، نویسنده و پژوهشگر افغانستانی مقیم کانادا در نوشته‌ای زیر عنوان «دوست دریا دل و دریا روان» آقای زاهدی رانویسنده ی فعال و نترس معرفی می‌کند و می‌افزاید: «در روزگاری که دو پهلو گفتن، دوست و دشمن را با هفت لایه استعاره و کنایه و اشاره فریفتن، از راستگویی رندانه گریختن، همزمان به میخ زدن/ به نعل کوبیدن و خواسته و نخواسته از آفتاب پرهیختن و در سایه لمیدن شناسه‌های» بیطرفی» و «بیغرضی» اند، نام حسین زاهدی را می‌توان بر فراز ستون آدم‌های بهینه سرشت نوشت «

آقای سیاه سنگ در قسمت دیگر از نوشته‌اش در باره آقای زاهدی چنین می‌نویسد: «دوست جوان و اندیشمندم پاکنهاد، نیکو سرشت، فرامرز، یکرو، ستره نگار، بهنویس و دلیر است. از شناسایی با او به خود می‌بالم».

کاوه غرجی شاعر و روزنامه نگار مقیم ناروی در مورد اقای زاهدی می گوید: «اقای زاهدی جوان فعال و پر تلاش است. او در این عصر بی حوصله گی که غم نان و زندگی خیلی ها را در غربت گرفتار خود کرده در جمع پناهجویان و پناهندگان افغانستانی در کانادا پر تلاش ظاهر می شود و به خاطر کشتار های هدفمند هزاره ها در کویته و دیگر هموطنان ما در گوشه و کنار افغانستان تا حالا چندین تظاهرات را با دوستانش راه اندازی کرده است.
نوشته هایش در مورد حقوق بشر و مسایل مختلف دیگر نشان دهنده سخت کوشی و تعهد او در مقابل مام وطن و مردم افغانستان است. حس مالکیت ومسوولیت به وطن و مردمش در وجود جوانانی همچون زاهدی دلیل بقای کشور ماست.
بازگشت این دوست فرهیخته را خیرمقدم گفته و برایش صحتمندی و موفقیت آرزومندم.

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


51 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > خبر و گزارش > به حسین زاهدی، مبارز سخت کوش و نترس

آگهی در کابل پرس

loading...

پيام‌ها

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.