در همین بخش

صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > بروکنر: نسبت به گذشته متحدتر شده ایم

بروکنر: نسبت به گذشته متحدتر شده ایم

علی جواد دهقان
جمعه 30 می 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

تیم ملی جمهوری چک چه در زمانی که با جمهوری اسلواکی به صورت یک تیم یکپارچه و به نام چک اسلواکی در مهمترین تورنمنتهای فوتبال شرکت می کرد و چه در حال حاضر با همین نام معمول خود، توانسته است خود را به عنوان یکی از قدرتهای فوتبال اروپا معرفی کند. کارل بروکنر مربی سپیدموی جمهوری چک که از سال 2002 میلادی هدایت این تیم را به عهده گرفته است بار دیگر به همراه تیمش در رقابتی دیگر و آن هم یورو 2008 حضور پیدا کرده است. او در مسابقات یورو 2004 پرتغال در مرحله نیمه نهایی رقابت را به اتورهاگل آلمانی و تیم شگفتی سازش یونان واگذار کرد و از رسیدن به فینال بازماند. بروکنر و شاگردانش امسال در گروهی قرار دارند که تیمهای بزرگ دیگری نیز در آن قرار گرفته اند، سوئیس یکی از میزبانهای امسال مسابقات یورو، تیم ملی ترکیه که سابقه عنوان سومی در جام جهانی 2002 را دارد و تیم بزرگی بنام پرتغال که در یورو 2004 و در خاک خود همانند جمهوری چک از عهده یونان بر نیامد و به نایب قهرمانی اکتفا کرد.

شما از سال 2002 هدایت تیم ملی جمهوری چک را بر عهده گرفته اید و از آن به بعد توانسته اید در همه تورنمنتهای معتبر حضور داشته باشید. آیا کارل بروکنر می تواند موفقیتهای گذشته را تضمین کند؟
من اینگونه فکر نمی کنم. پاسخ دادن به این سوال کاملا سخت است. صعود در هر مرتبه یک موفقیت به حساب می آید اما مسایل بسیار مهمتری از آن هم وجود دارد. موفقیت همیشه این نیست که از مرحله ای بگذریم یا حذف شده باشیم. موفقیت همیشه محدود به قهرمانی در جام ملتهای اروپا یا پایان دادن با یک موقعیت خوب در مسابقات یورو یا جام جهانی نیست. کارهای زیادی هست که برای رسیدن به این موفقیت باید انجام شود بنابراین پاسخ دادن به سوال شما آسان نیست. من احساس نمی کنم که من این موفقیتها را تضمین کنم. فوتبال بهمین خاطر خیلی پیچیده است.

در کدام یک از تورنمنتهایی که تاکنون بعنوان مربی حضور داشته اید شما بیشتر به آنچه می خواسته اید دست یافته اید؟
خاطرات در گذر زمان کمرنگ می شوند. در کل آن تورنمنتی است که شما در آن جنگیده اید. آن تورنمنت جایی است که خاطرات نو می شوند و قویتر. من به تورنمنتهای پیشین فکر کرده ام و بارها این کار را کرده ام و من تمایز کمتری بین آنها که موفقتر بوده و آنها که ضعیفتر بوده ام گذاشته ام. همیشه این مهم است که از اشتباهاتت درس بگیری. این بخشی از فوتبال است. شش یا هفت سال با تیم ملی برای آنها صحبت کنید. مهمترین نشانه در رسیدن به این موفقیت این است که به همه مسابقات یورو و جام جهانی صعود کرده ایم.

اجازه بدهید درباره تیم ملی چک صحبت کنیم. چک اسلواکی سابق در سال 1976 (یوگسلاوی) قهرمان اروپا شد. شما نیز در فینال 1996 حضور داشتید و در نیمه نهایی 2004. شما پیشتر نیز در ایتالیا با مقام سومی به کارتان پایان داده بودید. شما درباره بازیکنانتان چه نظری دارید؟
بازیکنان ما می دانند چگونه فوتبال بازی کنند. من فکر می کنم ما می دانیم چگونه فوتبال بازی کنیم. ما آن را در مرحله مقدماتی ثابت کرده ایم و آن را دوباره در خود تورنمنت نشان خواهیم داد. بازیکنان من توانایی هایشان را اثبات کرده اند. ما یک ملت با استعداد ورزشی فراوان هستیم. فوتبال کاملا یک مثال برای یک تیم ورزشی است که شما به توانایی های درستش نیاز دارید. بازیکنان ما خلاق، مبتکر و از نظر تکنیکی قوی هستند. تفاوتهای بزرگی بین بازیهای مقدماتی و بازیهای نهایی وجود دارد. صعود یک پروژه طولانی است و در پایان آن بهترین تیمها به مرحله نهایی راه می یابند. تورنمنت متفاوت است. برخی اوقات 10 یا 15 فاکتور نقش مهمی را در موفقیتها و شکستها ایفا می کنند حتی اگر تیم شما به صورت قاطعی صعود کرده باشد. تیم ما همچنان یکی از تیمهای بزرگ در اروپا است. من هنوز هم خوشحالم که اینجا هستم، نه فقط بخاطر نتیجه های خوب بلکه بخاطر نوع بازی کردن مان.

اهداف شما برای یورو 2008 چیست؟
من می توانم به شما بگویم آن را به آسانی. هدف اولیه ما گذشتن از مرحله گروهی است.

آیا شما می توانید بین تیمی که در سال 2006 در جام جهانی آلمان هدایت می کردید با تیمی که الان تدارک دیده اید مقایسه ای انجام بدهید؟
ما تغییراتی با آن تیم داریم. ما از نظر نوع بازی کردن و تغییرات موقعیتی یک مقدار تغییر جزئی داده ایم. ما یک تیم انعطاف پذیر شده ایم. ما جایگزینهای تاکتیکی بیشتری در اختیار داریم و گزینه های بیشتر در پستها.

شما بازیکنان بزرگی دارید اما شما از چه کسی بعنوان مهمترین بازیکنتان می توانید نام ببرید؟
بهتر است گفته شود که ما بازیکنانی داریم که هم عالی هستند و هم مهم. طبیعتا، این شامل توماس روسیچکی، مارک یانکولوفسکی و پیتر چک می شود اما دیگر بازیکنان هم خیلی دور از اینها نیستند. اما من فراموش کرده ایم که چهارمین بازیکن بزرگم را بگویم. آن بازیکن یان کولر است، کسی که همیشه برای ما ارزشمند است. تیم اکنون نسبت به گذشته بیشتر دارای روحیه تیم است و متحدتر.

درباره حریفانتان صحبت کنیم. آیا شما بازیهای سوئیس را دیده اید، همچنین ترکها و پرتغالی ها را؟
من همیشه شانس حریف اولیه مان را پیگیری کرده ام، سوئیس. من همیشه ترجیح می دهم تا خیلی نزدیک به اولین حریفمان دقیق نظر بیندازیم و سپس به تیمهای دیگر که بعد از آن از راه می رسند توجه بکنم. من بازیهای دومین و سومین حریفمان را در طول تورنمنت تماشا خواهم کرد.

با این وجود آیا شما رقیبان گروهی تان را برای ما ارزیابی می کنید؟
سوئیس در جلوی هوادارانش در خانه بازی می کند و ما اولین حریفشان هستیم. ما به خوبی از مزیت بازی خانگی آگاه هستیم که چه کاری برای یک تیم می تواند انجام دهد. این مهمترین منفعت برای حریفانمان است. دلیلی وجود ندارد که ما بخواهیم آنها را دست کم بگیریم برای اینکه ما همه چیز را درباره توانایی هایشان می دانیم. ما آنها را در چند بار دیده ایم. بازیکن برجسته ای در ترکیبشان نیست اما سوئیس بعنوان تیم خیلی قوی هست علیرغم برخی نتایج ضعیف که اخیرا گرفته اند. میزبانان همیشه برای بازی کردن مشکل هستند برای اینکه آنها محکم می ایستند و آنها از نظر دفاعی خیلی خوب هستند. من واقعا لازم نیست درباره پرتغال حرفی بزنم. این تیم خودش درباره خودش صحبت می کند. توانایی های فردی و بعد از آن توانایی تیم، یک تیم واقعا برجسته و من می توانم همین حرفها را درباره سومین حریفمان هم بزنم که من واقعا به آنها بعنوان یک تیم ضعیف نظر ندارم. فوتبال ترکیه نزدیک به قله است، بازیکنان از نظر تکنیکی قوی و سرعتی دارد. آنها واقعا حریف خیلی خیلی سختی هستند. گروه جالب و نه آسانی است، نه مشکل و نه یک گروه مرگ. ما حریفان قوی ای داریم و ما به پیش رو نگاه می کنیم تا خودمان را در مقابل آنها بسنجیم.

شما از چه تیمهایی بعنوان شانس قهرمانی نام می برید؟
من می دانم که آیا لازم است اکنون گفته شود، اما آلمانها همیشه یک تیم قوی نشان داده اند و آنها این را بارها و بارها ثابت کرده اند. ایتالیایی ها واقعا بازی کردن در تورنمنت ها را درک می کنند و شما باید تیم هایی را که شگفتی خلق می کنند را هم می توانید حساب کنید همچون یونان در یورو 2004. من از اینکه آنها دوباره این کار را انجام دهند شگفت زده نخواهم شد. فرانسه قوی هست. اساسا اغلب تیمها قادر هستند تا در اوج کارشان را تمام کنند.

شما بعد از پایان تورنمنت چه خواهید کرد؟
من خبری ندارم و همچنین نگران نیستم. در حال حاضر جایگاهی برای این حرفها وجود ندارد.

واژه های کلیدی

جستجو در کابل پرس