کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > دیدگاه > دشواری های زن بودن

دشواری های زن بودن

سه شنبه 24 سپتامبر 2013, بوسيله‌ى محمد علی فکور

من زن نیستم. آزادم مثل تمام مردانِ دنیا، سر و سودایم در دستِ خودم است. آزادانه تصمیم می‎گیرم، مستقلانه عمل می‎کنم و سخت‎کوشانه به کارهایم رسیدگی می‎کنم. رفتن، آمدن، خوردن، خوابیدن، مطالعه کردن، کار کردن و انجام هر کار دیگری دستِ خودم است. خودم مالک خود و صاحبِ زندگی خود هستم.

وقتی در جاده قدم می‎زنم، سرم را بلند می‎گیرم و به بهانه‎ی این‎که "مرد" هستم، از اذیت و آزار اوباشان آزادم. کسی به خاطر اندام زیبا، کمرِ باریک، چشمانِ سیاه، چادرِ کوچک یا لباس تنگ و نازک‎ام مزاحم‎ام نمی‎شود. آنهایی که شهوت شان در چشم شان است، از لباسِ کوتاه من به گناه نمی‎افتند؛ چون از یک‎طرف مرد در پوشش خود آزاد است و از طرف دیگر، زن که به گناه آلوده نمی‎شود، این فقط مرد است که از "بد حجابی" زن به گناه آلوده می‎شود. در هرچهار راه چندین تکسی به خاطر سوار کردنِ من سرش را به پشتِ دیگری نمی‎کوبند. وقتی می‎خواهم مثل مردان در شهر غذای نوش‎جان کنم، کسی پشتِ پرده‎های تاریک و "زنانه" رهنمایی‎ام نمی‎کنند. از قیدِ این چرندیات هم آزاد هستم: "به‎به چه مالی است!!"، "بادی ره ببی"، "چه گشتاری داره"، "شماره‎ات چند اس؟"، "می‎شه مهمان ما شی"، "مه صدقه گشتارت شوم" "الا مره در دادی" و.... خودم هستم و آزادی‎های که به عنوان یک مرد برایم داده شده است.
وقتی تصمیمی می‎گیرم، خودم آینده‎ام را، مسیرم را، شریک زندگی‎ام را، نوع خانه و موترم را انتخاب می‎کنم. کسی حق ندارد که سیاه و سفیدش را برایم تعیین کند. از دیدنِ صورت‎ام کسی بی‎آبرو نمی‎شود، از دیدنِ موها و اندامم کسی به گناه نمی‎افتد، از پوشیدن لباس دلخواه‎ام کسی لذت نمی‎برد. لباس‎های آستین بریده‎ام شهوت کسی را بر نمی‎انگیزاند. کسی مرا مایه‎ی ننگ و نگون‎بختی نمی‎داند، کسی ناقص‎العقل‎ام نمی‎خواند، رسیدن به آرزوهایم خیلی مشکل نیست. کسی نمی‎تواند بگوید: "تو ره د بچه فلانی می‎تیم که خوب سرمایه‎دار اس". کسی تعیین تکلیف نمی‎کند که "موتر دواندن یا اسپ‎دواندن بری مردا بد اس". پس زنده باد آزادی مردانه. چه آزادی سرشاری!! دستِ کسی را می‎بوسم که چنین لطفی در حق من (مرد) کرده است. چه مهربانی بوده است.

وقتی در خانه هستم کسی نمی‎گوید "اُ دختر هله مهمان آمد، پشت کندو پُت شو". نمی‎گوید: "صورتِ‎ ته را فلانی نبینه، اگر نی ما بی‎عزت می‎شیم." کسی نمی‎گوید: "دخترِ سک ما از نان دادن‎ات بیزار شدیم، خدا کنه زودتر بریت صاحب پیدا شوه تا از نِق‎نِق (ات) خلاص شویم."، کسی نمی‎گوید: "اگر زنِ خوب باشی، مه هم مجبور نمی‎شُم سرت دیگه زن کنم."، کسی لت‎وکوب‎ام نمی‎کند و در جریان لت‎و‎کوب فریاد نمی‎زند که "چُپ شو بی پدر، صدایته همسایا می‎شنوه"، کسی به خاطرِ اختلاف با نظراتِ دکتاتورانه‎اش تهدید به طلاق‎ام نمی‎کند، کسی به خاطر اطاعت نکردن از اوامرش، نفقه‎ام را قطع نمی‎کند، کسی به خاطر اظهار نظر در ارتباطات‎اش با زنان و دختران دیگر، بینی‎ام را نمی‎بُرد، کسی بر سرِ قیمت‎ام، با طرفِ زندگی‎ام چانه نمی‎زند، کسی از فروشِ بدن من سود نمی‎برد؛ کسی حقوقِ اقتصادی‎ام را ضایع کرده نمی‎تواند؛ چون من "مرد" هستم و مختار زندگی خود.

این "آزادیِ عمل" و "قدرتِ اراده" چه لذتی دارد و تا چه اندازه، احساس "انسان بودن" و "شخصیت داشتن" را در انسان زنده می‎کند. اصلن مفهوم "انسان بودن" تا اعماقِ وجودِ آدم ریشه می‎دواند. امید و آرزو در رگ و خون و استخوانِ آدم جوانه می زند....

من زن نیستم، اما از مرد بودن‎ام هم افتخار نمی‎کنم. من زن نیستم، اما طعم ذره ذره‎ی این حقارت‎ها و مظلومیت‎ها را با حلقومِ مردانه‎ام می‎چشم. من زن نیستم، اما فریادِ مظلومیت زنانِ کشورم را با گوشِ دل می‎شنوم. زن نیستم، ولی چیغ زدن (فریاد کشیدنِ) این مردان نمک‎ناشناس را می‎شنوم که اگر از وقتِ خوردن و نوشیدن‎اش ذره‎یی دیر شد، دنیا را سرِ خانم یا دختر و خواهرش خراب می‎کند. می‎دانم که چگونه یوغِ استعمار بر گردنِ زنان گذاشته شده است. من زن نیستم، اما از تمام مردانِ تمامیت خواه متنفرم که می‎خواهند از زن به عنوان پولی برای ترقی و پیشرفت خود استفاده کنند. زن نیستم، ولی صدای شکسته شدن دل دخترانی‎که از مکتب و دانشگاه منع می‎شوند و زنانی ‎که از اشتغال و فعالیت منع می‎شوند را می‎شنوم.

من زن نیستم، از مرد بودن‎ام هم احساس افتخار نمی‎کنم، اما انسان بودن آرزوی من است.
به امید آن روز...

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


58 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > دیدگاه > دشواری های زن بودن

آگهی در کابل پرس

loading...

پيام‌ها

 • من زنم ،من مادرم ،من خواهرم ، من همسرم ، ای به وجود اورنده بشریت نسل ادم و خوا !! خواهر من ، تو در کشور به دنیا امدی و تعداد های را در ان سر زمین زندگی داده ای اما خودت ، اره خودت از شهروند درجه دوم ان سر زمین بدان جا پا نهاده ای ، خودت که کودکی چه پسر و چه دختر را در دامن خویش پرورش داده ای اما ان پسر های نا خلف تو از تو و از نام تو نفرت و در حقت جور های روا داشته اند چون که انها از بوجود اورنده خود واهمه دارند و غیرت که ندارند را زیر نام پر افتخارت لگد مال نمایند. مادرم خواهرم ، تو سوختی و ساختی با همه نا ملایمات زندگی با ان همه ستم های که حقت روا داشته اند ، حقت را ازت گرفته اند غرورت را پایمال کرده اند ، هر قدر داد از عدالت بزنی گوش شنوای نیست.اگر باشد در مقابلت جبه می گیرند تو را نا بود می کند بنام بد اخلاق ووو ترا سنگسار می کنند و ترا در دادگاه صحرای تیر باران می کنند .
  و تو ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • جناب تاتار، از این‎که وقت ام را صرف جواب دادن به نظر تو می‎کنم، عذاب وجدان می‎کشم، اما برای افزایش اطلاعات تو و رفع سوء‏تفاهم خوانندگان، نگارشِ مطالب زیر را لازم می‏‎دانم:
  1. عقده ‎یی برخورد کردن با مسایل عمومی و اجتماعی، عملِ خلاف عرفِ عقلی است؛
  2. از اشتباهات انشایی و املایی‏ ات، معلوم است که تا چه اندازه از بی ‏سوادی رنج می‏‎بری؛ برایت توصیه می‎کنم یک کلاسِ آیین نگارش برو و نگاشتنِ ادبی را تمرین کن و همین‎طور مسایل اجتماعی را با چشم بصیرت ببین و ارزیابی کن. اگر نتوانستی بفهمی، نوشته‎های من و کسانی که در موردِ وضعیت حقوق زنان می‎نویسند را مطالعه کن؛
  3. لطفا از خوابِ ناز بیدار شو. اندیشه‎های حیوان‎منشانه و زندگی جنگلی که تو و امثال تو متصورش هستید، جایش‎ را به "گفت‎وگوی تمدنی" داده است. اگر نوشته‎ی بالا را "چرند" و "بی‎عقلی" می‎دانی، پس معلوم می‎شود بویی از اندیشه‎های انسانی مدرن به مشام‎ات نرسیده است.
  4. از آنجا که مغرضانه این نوشته و نوشته‎های دیگر را از منظرِ دین پاسخ می‎دهی، باید بگویم که دین تاثیرگزارترین وسیله برای استثمار انسان‎ها و مخصوصا زنان بوده است. در دینی‎که استقلال شخصیتی زنان به رسمیت شناخته نشود، الهی و غیبی بودن اش نیز مورد تردید است.

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.