کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > دیدگاه > روسپی‎ها و روسپی‎گری سیاسی

روسپی‎ها و روسپی‎گری سیاسی

شنبه 28 سپتامبر 2013, بوسيله‌ى محمد علی فکور

تنورِ انتخابات گرم است. معامله‎گری‎ها و یارگیری‎ها به شدت جریان دارد. همه دنبال یارِ بانفوذ و صاحبِ رای است. تیمِ ارگ در یک بازی مرموز منتظر دقیقه‎ی نود نشسته است. هرچند به دنبال دل به دست‎آوردنِ یارهای با نفوذ نیز است. آنهایی‎که قیمت روسپی‎گری شان اندک نیست، اما صدایش را بلند نمی‎کند. تیم‎های مخالف ارگ نیز، مشغول چانه‎زنی در بین "خودی" است. "خودیِ"که در بین شان به چندین خودی دیگر که هریک دنبالِ منافع خاص خود است تقسیم می‎شود. تا حال بازی در میدان مخالفانِ ارگ است. آنهایی‎که سراسیمه گاهی صلح و آشتی می‎کنند و گاهی هم دست به یخن دیگری می‎شوند.
اینجا بیشتر از این‎که بازیِ سیاسی باشد، روسپی‎گری سیاسی است. آنهایی‎که بر سر قیمت خودش چانه‎زنی می‎کنند، قهر می‎کنند، ناز می‎کنند و از میدان اخراج می‎شوند. در این نیمه‎ی میدان، مخالفان ارگ می‎خواهند ملکیت "مشاع" که چندی پیش توسط جبهه‎ی ملی و بعد توسط اتحاد انتخاباتی تشکیل شد را بین خود به طور غیر مساوی تقسیم کنند، اما بر سر این تقسیم جور نمی‎آیند. خانه‎گردی و مهمانی‎خوری‎های پُشت‎سر‎هم منتج به تشکیل تیم مرکب عبدالله، ارغندیوال و محقق شد. تیمی‎که به طور ناخواسته، متحدِ خلیلی (ارغندیوال) نیز وارد آن شد. اما پشتون‎ها را گویا خوش نیامد و بعدا ارغندیوال از قیمت تعیین شده‎اش، نارضایتی نشان داد و منصرف شد. محقق اما، مساله برایش حیثیتی شده بود؛ زیرا از یک طرف، بر دوستِ دیرینه‎اش (دوستُم) تازیده و سبقت گرفته بود و از طرف دیگر از پارلمان استعفا داده و جایگاه بهتری برای خودش در نظر داشت و حالا باید می ماند
در این میان دو یارِ مدعی اصلی قدرت (ضیا و دوستُم) به حاشیه رانده شده بودند و باعث شد یکی کابل را به قصد شمال کشور و دیگری به قصد دُبی ترک کند. محقق تا این‎جا از معاونیت خیالی اش متیقین شده است و این یقین، زمینه‎ی افشاگری شب‎های معاشقه و خانه‎گردی‎ها و معامله‎گری ها را مساعد کرده است
محقق گویا منتظر فرصتی بود که از وزین نبودن مسعود در داخل و بیرون کشور، از کم‎بودنِ رای ترک‎تباران نسبت به هزاره‎ها، از تهمت بستن صالح و نداشتنِ پایگاه اجتماعی او و در نهایت از پیوستن خودش در تیمِ به قول امرالله صالح "اعتلاف ملی" زبان بگشاید. این زبان اما نه زبان تدبر و تعقل، که زبان پهلوانی و برمبنای قوانین غیر سیاسی بود. او در جواب به "چار مشوره مفت" دکتر حسین یاسا، تمام اسرار شب‎های آمیزشِ سیاسی، عشوه‎گری و تنازی‎های "خودی‎ها" را بر دمِ باد چارسو داد. نمی‎دانم چه احساسی داشته در هنگام این افشاگری، اما خواسته به رخ همگان بکشاند که جایگاه خیالی من تاحدی معلوم شده است.
امرالله صالح، نیکی‎های او را با نیکی جواب داد و نوشت: "من مانند شما لقب تقلبی استادی ندارم. من مانند شما تلویزیونی که مصارف آنتن‎هایش را یک سازمان استخباراتی و معاش مامورین‎اش را سازمان استخباراتی دیگر بدهد ندارم. من قبل از گرفتن تصمیم های سیاسی به سه کشور همسایه سفر نمی‎کنم. من پیمان‎هایم را با متحدین‎ام در سفارت‎خانه‎ها و مهمان‎خانه‎های استخباراتی در کشور‎های همسایه نه بلکه در شهر کابل می‎بندم. از ذکر ملاقات‎های تاریک با خارجی‎های شرقی و غربی بخاطر چانه‎زنی بر سرنوشت کشورم پرهیز و شرم می‎کنم برخلاف شما که آنرا معیار اساس و معیار بلی و نخیر در انتخاب تان قرار می‎دهید."

تیم ارگ که در ابتدا از به وجود آمدنِ اتحاد انتخاباتی هراسیده بود، اما حالا نفس راحت کشیده و این شکاف را نقطه‎ی پایان آن می‎داند. تیم ارگ، هرچند هنوز به نتیجه‎ی نهایی نرسیده است، اما از دست به یخن‎شدن اعضای اتحاد انتخاباتی نیز مسرور است. آنها برای چنین "مرغ جنگی" اعضای اتحاد نقشه کشیدند که ثمر داد
آنچه‎که در میان ملموس است، ناپختگی سیاسی اعضای اتحاد انتخاباتی و شکننده‎بودن پیمان‎های سیاسی و لگدمال کردن پیمان‎هاست. کودکانه عمل کردنِ آنان نیز عاملی است که اعتماد آنان را حتا در بین توده‎ها ضعیف می‎کند. همه‎ی آنانی‎که بشردوست را به خاطر ساده‎زیستن و جدی سخن گفتن‎اش، کوته فکر و دیوانه خطاب می‎کردند، امروز خود دچار حماقت بزرگتر از آن شده‎اند. بشردوست در عین حالی‎که ساده می‎زید و عامیانه سخن می‎گوید، اما بر گفته‎هایش صادق است و هر آن به خاطرِ کسب قدرت بیشتر، عزت و شرافت اش را به حراج نمی‎گذارد.

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


64 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > دیدگاه > روسپی‎ها و روسپی‎گری سیاسی

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.