صفحه نخست > خبر و گزارش > زلمی رسول، بی خطر برای کرزی، پشتون، محمدزی و خادم محمد ظاهر

زلمی رسول، بی خطر برای کرزی، پشتون، محمدزی و خادم محمد ظاهر

کابل پرس
پنج شنبه 10 اكتبر 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: آگاهان سیاسی افغانستان معتقدند که نامزدی که در انتخابات ریاست جممهوری افغانستان مورد حمایت حامد کرزی قرار دارد و امکانات حکومت برای پیروزی او بکار گرفته می شود، زلمی رسول می باشد. دلیل انتخاب زلمی رسول به عنوان نامزد اصلی مورد حمایت کرزی این است که او برای کرزی بی خطر می باشد، کرزی می تواند پس از پیروزی وی، در موقعیت خوبی قرار داشته و پست مهم و کلیدی را در اختیار گیرد. زلمی رسول برای کرزی، مهره ای قابل انعطاف می باشد و پس از پیروزی نه تنها خطری برای کرزی محسوب نمی شود، بلکه حتا ممکن است در یکی از کاخ ها، به او محل بود و باش داده شود. او از این راه می تواند در تعامل قدرت قرار گرفته و در صورت وجود شرایط و عدم اتفاق افتادن رویدادی بنیادی مانند تجزیه افغانستان، نقش ولادمیر پوتین و دمیتری مدودف را بازی کند.

دلیل دیگری که برای حامد کرزی اهمیت دارد، وابستگی زلمی رسول به قبیله محمدزی می باشد که در میان پشتون ها از نفوذ زیادی برخوردار است. هرچند نامزدی مانند اشرف غنی احمدزی پشتون می باشد اما نگاه پشتون های محمدزایی به قبیله احمدزیی که بیشتر کوچی هستند، نگاه بالا به پایین است و همواره احمدزیی ها توسط محمدزیی ها برای منافع سیاسی- نظامی و اقتصادی استعمال شده اند.

دلیل دیگری که برای کرزی اهمیت دارد، خدمت زلمی رسول به محمدظاهر پادشاه پیشین افغانستان است. محمد ظاهر نیز از قبیله محمدزی بود. زلمی رسول به نمایندگی از گروه روم و محمد ظاهر، در کنفرانس بن در سال 2001 حضور داشت و پس از آن نیز همواره در خدمت محمد ظاهر قرار داشته است. خانواده محمد ظاهر از نفوذ زیادی در بین پشتون ها برخوردارند و در جامعه ی قبیله ای پشتون، هنوز رییس جمهور و دولت امروزی معنای چندانی ندارد و هر کس که قدرت را در اختیار داشته باشد، پادشاه خوانده می شود. زلمی رسول همچنین در ترکیب انتخاباتی خود حبیبه سرابی را دارد که بصورت خانوادگی در خدمت محمد ظاهر قرار داشته اند. احمد ضیاء مسعود نیز در این ترکیب، مهره ای بی خطر می باشد که نفوذ چندانی در جامعه تاجیک ندارد.

با توجه به دلایل بالا و نیز دلایل مختلف دیگر، زلمی رسول بهترین گزینه برای حامد کرزی می باشد. شرایط هیچیک از نامزدهای انتخاباتی مانند شرایط زلمی رسول نیست و او در کارزار انتخاباتی پیش رو، روی حمایت همه جانبه حکومت کرزی حساب باز کرده است.

واژه های کلیدی

انتخابات در افغانستان
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس