کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > خبر و گزارش > زلمی رسول، بی خطر برای کرزی، پشتون، محمدزی و خادم محمد ظاهر

زلمی رسول، بی خطر برای کرزی، پشتون، محمدزی و خادم محمد ظاهر

پنج شنبه 10 اكتبر 2013, بوسيله‌ى کابل پرس

کابل پرس: آگاهان سیاسی افغانستان معتقدند که نامزدی که در انتخابات ریاست جممهوری افغانستان مورد حمایت حامد کرزی قرار دارد و امکانات حکومت برای پیروزی او بکار گرفته می شود، زلمی رسول می باشد. دلیل انتخاب زلمی رسول به عنوان نامزد اصلی مورد حمایت کرزی این است که او برای کرزی بی خطر می باشد، کرزی می تواند پس از پیروزی وی، در موقعیت خوبی قرار داشته و پست مهم و کلیدی را در اختیار گیرد. زلمی رسول برای کرزی، مهره ای قابل انعطاف می باشد و پس از پیروزی نه تنها خطری برای کرزی محسوب نمی شود، بلکه حتا ممکن است در یکی از کاخ ها، به او محل بود و باش داده شود. او از این راه می تواند در تعامل قدرت قرار گرفته و در صورت وجود شرایط و عدم اتفاق افتادن رویدادی بنیادی مانند تجزیه افغانستان، نقش ولادمیر پوتین و دمیتری مدودف را بازی کند.

دلیل دیگری که برای حامد کرزی اهمیت دارد، وابستگی زلمی رسول به قبیله محمدزی می باشد که در میان پشتون ها از نفوذ زیادی برخوردار است. هرچند نامزدی مانند اشرف غنی احمدزی پشتون می باشد اما نگاه پشتون های محمدزایی به قبیله احمدزیی که بیشتر کوچی هستند، نگاه بالا به پایین است و همواره احمدزیی ها توسط محمدزیی ها برای منافع سیاسی- نظامی و اقتصادی استعمال شده اند.

دلیل دیگری که برای کرزی اهمیت دارد، خدمت زلمی رسول به محمدظاهر پادشاه پیشین افغانستان است. محمد ظاهر نیز از قبیله محمدزی بود. زلمی رسول به نمایندگی از گروه روم و محمد ظاهر، در کنفرانس بن در سال 2001 حضور داشت و پس از آن نیز همواره در خدمت محمد ظاهر قرار داشته است. خانواده محمد ظاهر از نفوذ زیادی در بین پشتون ها برخوردارند و در جامعه ی قبیله ای پشتون، هنوز رییس جمهور و دولت امروزی معنای چندانی ندارد و هر کس که قدرت را در اختیار داشته باشد، پادشاه خوانده می شود. زلمی رسول همچنین در ترکیب انتخاباتی خود حبیبه سرابی را دارد که بصورت خانوادگی در خدمت محمد ظاهر قرار داشته اند. احمد ضیاء مسعود نیز در این ترکیب، مهره ای بی خطر می باشد که نفوذ چندانی در جامعه تاجیک ندارد.

با توجه به دلایل بالا و نیز دلایل مختلف دیگر، زلمی رسول بهترین گزینه برای حامد کرزی می باشد. شرایط هیچیک از نامزدهای انتخاباتی مانند شرایط زلمی رسول نیست و او در کارزار انتخاباتی پیش رو، روی حمایت همه جانبه حکومت کرزی حساب باز کرده است.

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


53 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > خبر و گزارش > زلمی رسول، بی خطر برای کرزی، پشتون، محمدزی و خادم محمد ظاهر

آگهی در کابل پرس

loading...

پيام‌ها

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.