صفحه نخست > خبر و گزارش > بسیاری از پشتون های اطرافی با پول مواد مخدر کابلی شده اند!

بسیاری از پشتون های اطرافی با پول مواد مخدر کابلی شده اند!

جدا از این مساله که کشتار مردم غیر پشتون و اشغال زمین و جایداد آنان سیاست پایدار حکومت های پشتونیستی در سه قرن اخیر بوده، پول بدست آمده از مواد مخدر، به بسیاری از زمین داران و روسال قبایل و روسای کوچی، این امکان را داده است که در شهرهای بزرگ افغانستان بويژه پایتخت، به خرید زمین و جایداد بپردازند.
کابل پرس خبری
شنبه 9 نوامبر 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: افغانستان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر دنیاست و مواد مخدر سالانه جان ده ها هزار تن را در جهان می گیرد.
بیشترین مواد مخدر افغانستان، در مناطق پشتون نشین جنوب و شرق افغانستان فعلی کشت و برداشت شده و توسط سران قبایل، کوچی ها و گاه در مواردی گزارش شده که نیروهای انگلیسی به بیرون از افغانستان قاچاق می شود. این مناطق مناطقی هستند که طالبان در آنجا نفوذ قابل توجه دارند و تعداد زیادی از آنان علاوه بر مناطق پشتون نشین پاکستان، باشندگان فعلی همین مناطق در جنوب و شرق افغانستان می باشند.
طبق گزارش های مختلف، درآمد حاصل از کشت و کار مواد مخدر در مناطق پشتون نشین جنوب و شرق افغانستان، سالانه به بیش از 60 میلیارد دالر می رسد. بخش قابل توجه این پول در داخل، به سران قبایل و مقامات حکومتی مانند والیان و فرماندهان پولیس که کار قاچاق را تسهیل می کنند می رسد. بخش بیشتر این پول سهم قاچاقچیان بین المللی می شود. یک کیلو مواد مخدر افغانستان در بازار آزاد کشوری مانند هلند بین پنج تا ده هزار یورو می باشد. تصور می شود از این مبلغ ، حدود 20 تا 30 درصد آن سهم سهم کسانی ست که در مناطق پشتون نشین جنوب و شرق افغانستان، مواد مخدر کشت می کنند. مقدار پول بدست آمده توسط کشت کنندگان، نسبت به مقدار زمینی که در اختیار دارند و میزان برداشت، متغیر می باشد. در مواردی نیز، زمین داران بزرگ که بود و باش اصلی آنان در مناطق پشتون نشین پاکستان است، با پرداخت پول پیش، کشت کنندگان مواد مخدر را بصورت کامل در اختیار خود می گیرند.

جدا از این مساله که کشتار مردم غیر پشتون و اشغال زمین و جایداد آنان سیاست پایدار حکومت های پشتونیستی در سه قرن اخیر بوده، پول بدست آمده از مواد مخدر، به بسیاری از زمین داران و روسال قبایل و روسای کوچی، این امکان را داده است که در شهرهای بزرگ افغانستان بويژه پایتخت، به خرید زمین و جایداد بپردازند. برای بسیاری از دوکان ها و شرکت های رهنمای معاملات خانه و زمین، چهره کوچی ها و افراد قبایلی که با بسته های دالر برای خرید خانه و زمین به کابل و شهرهای بزرگ دیگر می آيند، چهره های آشنایی ست. افرادی که در نگاه اول، گویی در تمام عمر خود به حمام نرفته اند، با پیراهن و تنبان و چپلی و شال یا بسته ای پر از دسته های دالر راهی شهرهای بزرگ شده اند تا زمین و جایداد بخرند. آن ها سعی کرده اند که بزرگترین زمین ها و خانه ها را با پول بدست آمده از مواد مخدر از آن خود کنند. نبود سیستم نظارتی درست و همچنین همراهی مقامات بلندپایه حکومت از جمله خانواده و اطرافیان کرزی با آنان، دست پای آنان را برای انجام چنین معاملاتی باز گذاشته است. کابلیان زیادی به این صحنه مواجه شده اند که در هنگام خرید خانه و یا رهن و کرایه، با مالکی روبرو شده اند که از مناطق پشتون نشین جنوب و شرق افغانستان یا پاکستان آمده و خانه را به قیمت های گزاف به رهن و کرایه می دهند.

در کنار خرید زمین و جایداد در شهرهای بزرگ، میدان هوایی بین المللی کابل و صرافی های عمده بويژه در جایی که بنام سرای شهزاده معروف شده نیز، جاهایی برای تردد این تولید کنندگان و قاچاقچیان مواد مخدر می باشد. آن ها پول های هنگفت بدست آمده از مواد مخدر را از طریق صرافی ها به خارج از کشور بويژه دوبی منتقل می کنند و خود از طریق میدان هوایی کابل، راهی دوبی می شوند. آن ها در دوبی تجارتخانه راه می اندازند و خانه و جایداد می خرند. گاه اگر در هواپیمایی که از کابل راهی دوبی است دقت شود، می بینید که بسیاری از افغان های اطرافی مسافران آنند که در حال فکر و تخیل درباره نحوه خرید خانه و جایداد در ایدوبی این شهر تجارت و سکس می باشند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • تمام صدقه های جهانی را سران پشتون و چوکرهای غیر پشتون به کیسه میزنند. یک متر زمین را نمیخرند بلکه میگویند که این زمینها از پشتونها هستند. پول هرویین و تریاک را هم سران این دهقانان معتاد به جیب میزنند. از صدقه گدا های افغان آدیداس و بوت چرمی میپوشند و آی فون دارند و خانه های پاکستانی مانند خود را هر جای که دلشان شد میسازند. این سرزمین وضعیتش مثل همیشه خراب است و تا اکثریت خود و طفل خود را تربیت نکند، گپ ما مثل یاسین خواندن پیش گوش خر است.

 • یک قانون تنبیهی می توانست کشت تریاک را ازفغانستان براندازد. ولی متاسفانه بجای برخورد جدی با تولید کننده گان تریاک آنهارا بنام های بدیل معیشت ناز دادند وزارعین مواد مخدر را با کمکهای دالری بیش ازپیش حارساختند. وزارت مبارزه با مواد مخدرنه، بهتراست بگوییم وزارت ترویج مواد مخدر.
  شاید سیاست دولت کرزی وهمراهان آن درراستای فربه نمودن کشت وقاچاق مواد مخدردرجنوب وشرق کشورباشد. براستی که ازدل این بی حیایی ثروتمندانی زیاد سر براورده است. آدمهای که به قیمت جان انسانها وبه بشریت پولدارشده اند.
  بسیارند مردانی که چند ین متر تکه پر ازچرک را به سرمی پیچند، با ریش های بلند ونامنظم یک مشت نصوار را دردهان می اندازند وگاهی درحین تف کردن نصوار، ریش وصورت شان با آب دهان ونصوار عجین می شوند، با پاهای ترکیده وچپلک های از رورفته، تنبان های کلان با ازاربندهای نقش ونگارشده که درمیان دوپایشان بازی میکند صاحب خانه های شیک ومجلل شده اند. معمولأ خانه هایی با سبک وسیاق پاکستانی ورنگ وجلای تیزوزننده توجه هرآدمی راجلب میکند. مردان نارس وناروا که به زبان پشتو تکلم میکنند به برکت کشت وقاچاق تریاک صاحب ثروت، مکنت وجایداد شده اند.

  دراسلام هرچیزیکه به جسم وروان آدمی مضرباشد حرام است بدین لحاظ مولوی ها وملاها فلسفه حرام بودن شرب شراب را نیز ازاین منظر تعبیرکرده اند. اما طوریکه دیده میشود مضرات تریاک ومواد مخدربدترازشراب وخانمان برافگن است. چرا مولوی ها آنقدرکه درمقابل شراب حساسیت دارند درمقابل تریاک ندارند.
  اگرملاها بشنوند که درجایی چند جوان سرکش شراب نوشیده ولحظه ی ازخود بی خود شده وغم دنیارا فراموش کرده است قیل وقال شان زمین وزمان راکر میکند" درروی زمین فساد برپا شده ، خداوند وملایک وپیامبران ناراحت شده اند" اما چرا درمقابل این سرطان قرن خاموشند؟ بی تفاوت ازکنار توده های به خاک خفته وبی خانمان که قربانی تریاک شده اند می گذرند.

 • zaminhay dashti Barchi Kabul ba qimathay beland kiha wa ba kodam polha kharidary shodand? malom ast ka ba polhay akhundhay Iran tawasoti abzari dasti akhundha.

 • mamik az khwaret porsan kon.hhaha

 • khoda enshala hama atrafi ha ra az kabule aziz gom wa dor konad ba omide ahn roz

 • shoma atrafi ha az hama awaltar zindagi kardan ra yad begerid!

 • بلي و هزاره هاي را كه كمي قواره مقبول دارند حاصل تبديلي نسل است و ولد زنا ميباشند.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس