صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > کاپیتان امیدوار است!

کاپیتان امیدوار است!

علی جواد دهقان
جمعه 20 جون 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

تا پیش از فرا رسیدن رویدادهای معتبری همچون جام جهانی یا جام ملتها حدس و گمانهای فراوانی زده می شود که بیشتر حول و حوش تیم دارنده شانس قهرمانی باز می گردد. بسیاری ایتالیا را با داشتن فاکتور قهرمانی جهان در دو سال پیش دارای بالاترین شانس می دانستند و مخالفین این نظریه نیز با صراحت تاکید می کردند که ایتالیایی تحت هدایت لیپی به هیچ وجه قابل مقایسه با ایتالیای دونادونی جوان نیست. در ابتدای مسابقات گروهی که پیش می رفتیم می توانستیم به مخالفین حق بدهیم آن هم با شکست سنگین ایتالیا در مقابل هلند در کنار بازی توام با نقاط ضعف فراوان و همچنین بازی انتقادآمیز در مقابل فرانسه ولی در مسابقه نهایی گروه مرگ، طرفداران نظریه اول توانستند تا حدودی امیدوار شوند که تیمشان توانسته است مراحل سخت را بگذراند و تا حدودی به خودباوری از دست رفته دست یابد.

فابیو کاناوارو که با مصدومیت خود در تمرینات آمادگی تیم برای بازیها شانس حضور در یورو 2008 را از دست داد ولی همچنان در کنار تیم حضور دارد و بر روی نیمکت می نشیند می گوید که تیمش می تواند این جام معتبر را با خود به خانه ببرد.

کاپیتان لاجوردی پوشان که اکنون جای خود را به جی جی بوفونی داده است که شاید بتوان از او بعنوان یکی از عوامل حضور ایتالیا در مرحله یک چهارم نهایی نام برد می گوید: گاهی اوقات شما در شروع تورنمنت دچار اشتباه می شوید. اما اکنون ما دوباره با همدیگر از آن مرحله گذشته ایم و روحیه تیمی مان دوباره بازگشته است. تجربیات سطح بالایی که ما در جام جهانی داشتیم می تواند دوباره تکرار شود. برای من سخت است که برای تیمم بازی نمی کنم. با این وجود این پسران می دانند چگونه کارشان را انجام دهند و آنها به اندازه کافی رشد کرده اند که به مرحله نهایی صعود کنند.

ایتالیا در گروه C و در بازی ابتدایی در حالی مقابل هلند ظاهر شد که بسیاری جایی برای نتیجه شکست سه بر صفر را حتی در پیش بینی های ضعیف خود نیز نگذاشته بودند. هلند که این روزها بهمراه فان باستن نوید روزهای طلایی ای را می دهد که پیشتر در دهه های 70 و 80 از آن شاهد بودیم با استفاده از غیبت کاپیتان 34 ساله و مهمترین عنصر در خط دفاعی ایتالیا شکستی سنگین را بر ایتالیا وارد کرد. اکنون ایتالیایی که به سختی از گروه خود صعود کرده است قرار است در مرحله یک چهارم نهایی به مصاف اسپانیا برود. جالب تر است بدانید که اسپانیا نیز از اوضاعی همچون هلند برخوردار می باشد و با اتکا بر بازیکنان خوبی همچون دیوید ویا و فرناندو تورس تا اینجای کار به خوبی پیش رفته است. ایتالیا در بازیهای آمادگی ماقبل یورو 2004 در مصافی دوستانه با نتیجه یک بر صفر به اسپانیا باخت و استادیوم ارنست هاپل در روز یکشنبه شاهد رویارویی مجدد این دو تیم خواهد بود. مدافع 34 ساله رئال مادرید که در جمع تیم اسپانیا چند هم بازی باشگاهی را نیز می بیند می گوید: شکی وجود ندارد که آنها بازیکنانی با ظرفیتهای تکنیکی بالا در اختیار دارند و همچنین خیلی آماده خواهند بود برای اینکه به چند بازیکنشان (در مقابل یونان) استراحت داده اند. آنها تیمی عالی دارند که ما به آن احترام می گذاریم اما ما مطمئن هستیم که می توانیم پیروز شویم.

مسلماً کاناوارو یکی از مهمترین دلایل برای ایتالیا را به منظور ادامه دادن مراحل حذفی و رسیدن به فینال را قهرمانی کشورش در جام جهانی دو سال پیش می داند. ایتالیا که به صورت طلسم شده ای از سال 1982 نتوانسته بود به افتخاری بزرگ در عرصه جهانی و اروپایی دست یابد سرانجام توانست این طلسم را در خاک آلمانها بشکند و به قهرمانی دست بیابد. ایتالیا در آن سال در حالی پا به جام جهانی گذاشت که رقابتهای فوتبال باشگاهی اش را با ماجرای پر سر و صدای کالچیو پولی به پایان رسانده بود و همگان با تردید به ایتالیا بعنوان شانس قهرمانی نگاه می کردند.

مدافع اسبق یوونتوس و اینتر می گوید: همه تیمها ضعفهایی دارند و ما هم باید از فرصتهایی که بواسطه فضاهای خالی در هنگام جلو رفتن آنها بدست می آید استفاده کنیم. برخی اوقات آنها خیلی علاقمند به کارهای تهاجمی هستند که در نتیجه آنها موقعیتهای نفر به نفر را در خط دفاعی رها می کنند بنابراین، این چیزی است که ما در جستجوی آن هستیم. ما جام جهانی را بردیم برای اینکه ما بعنوان یک تیم متحد بودیم نه بخاطر اینکه ما بازیکن بزرگی همچون مارادونا را داشته باشیم بنابراین ما می دانیم که اگر ما به هم بپیوندیم و با هم باشیم ما می توانیم هر تیمی را شکست بدهیم. شاید این زمان بهترین زمان برای رویارویی با اسپانیا باشد برای اینکه بازی کردن مقابل بهترین تیم است بیشتر به جنگندگی می گذرد و شما باید 100 درصد به آن بپردازید.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس