کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > خبر و گزارش > بامیان، هزارستان: از فریادهای خیابانی تا مقبره های خیابانی

بامیان، هزارستان: از فریادهای خیابانی تا مقبره های خیابانی

سه شنبه 28 جنوری 2014, بوسيله‌ى محمد علی شیدا

روز27 جنوری که مطابق بود با 7 دلو، دهها تن از فعالین مدنی، فعالین حقوق بشری و حقوق زن در بامیان در یک گردهمایی و حرکت نمادین بی سابقه به تروریزم و افراطیت نه گفتند.

این گردهمایی که ساعت 03:30 بعد از ظهر آغاز و تا ساعت 05:30 در چوک الیکین یا چوک اعتراضات مدنی مردم بامیان ادامه یافت ، بنا به رسم همدردی با انسانهای که هرروز بنام قوم و عقیده شان قربانی تروریزم و افراطیت می شوند سررشته شده بود.

اسماعیل ذکی هماهنگ کننده شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر زون مرکز اولین سخنران این گردهمای کشتار هزاره ها را در پاکستان و مخصوصا در حادثه اخیر شهر کویته و در ضمن کشتار انسانهای بی گناه ی که در گوشه گوشه زمین و افغانستان را به شدید ترین الفاظ محکوم نمود و از نهادهای مدافع حقوق بشری خواست تا جلو این خشونت ها، کشتار و بی عدالتی ها را بگیرند.

دومین سخنران جواد صادع فعال جامعه مدنی بامیان بود. جواد صادع سخنانش را با طرح این موضوع شروع کرد که: آیا ما به عنوان یک شهروند مسول نباید به پا بخیزیم؟ برای بیداری یک ملت چقدر عوامل مهم است و آیا این کشتار حلقوی و سیستماتیک برای ما کفایت نمی کند، آیا خانواده هایی که تمام دار ندار شان را از دست می دهند جزیی از ما نیستند؟ او در ادامه صحبت هایش گفت که جامعه بشری دیگر نه در کام اژدهای بزرگ بنام سرمایه داری است و نه در تور نظام کمونیسم، بلکه پدیده ای که امروز خانواده ها را در سوگ دلبندان شان می نشاند تروریزم و افراطیت است. جامعه بشری اگر بیشتر از این منتظر معجزه باشند شاید فردا خودشان قربانی این پدیده باشند. پس تا دیر نشده بیایید به پا بخیزیم و با ریختن در خیابانها و روبروی اماکن مهم حقوق بشری، دولتها و سازمانهای جهانی را مجبور به مهار کردن این پدیده کنیم. وی گفت کشتار هزاره ها در کویته ادامه نسل کشی هزاره های افغانستان است و هر روز مردم ما در آنسوی مرز با جنازه های شان روی سرک ها می نشینند و فقط با وعده های تهی دولت پاکستان باز مجبور به دفن عزیزان شان می شوند. اما ما امروز از جایی که سرک را فعالین مدنی کاهگل نموده بود و با جهان نشان داد که ما دست به خشونت نمی زنیم و با کاهگل کردن سرک بی توجهی دولت را نسبت به بامیان نزد جهان رسوا نمود و امروز ما همین سرک را مقبره ساختیم تا به جهانیان نشان بدهیم به هیچ قیمتی حضور مدنی ما از سرکها کاسته نمی شود. ما این بار اگر عزیزان مان را در مقبره ها دفن کردیم اما دیگر خیابانها مقبره ما خواهد بود که هر لحظه فریاد عدالتخواهی ما از همین جا بلند خواهد شد، گاهگل و مقبره در خیابانها فریاد ما را تا آنسوی تاریخ، نژادها، عقیده ها، جغرافیا و نسل ها انتقال باز تاب خواهد داد.

در ادامه، همه اشتراک کنندگان با هم به طرف چوک صلح رفتند و بالای مقبره های نمادین شمع افروختن و شاخه گلی را بنا به رسم احترام تقدیم ارواح شهدا اخیر کویته نمودند و مراسم با خواندن فاتحه ی به پایان رسید.


IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


51 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > خبر و گزارش > بامیان، هزارستان: از فریادهای خیابانی تا مقبره های خیابانی

آگهی در کابل پرس

loading...

پيام‌ها

 • درود وسلام بر همت مردم بامیان مخصوصآ بر جامعه مدنی که همیشه بیدار و هشیار میباشد
  تا صدای مظلوم را بگوش جهانیان برساند

  درود بر شهدای کویته

  آنلاين بنگريد : http://www.paimanshebari.blogspot.com

 • آفرین به مردم بیدار بامیان باستان.

 • نه،نه و بازهم نه:

  برای تبعیض ناشی از فرقه طلبی
  برای تعصب ناشی از جهالت
  برای فقر ناشی از بیسوادی، بی پیشه وری و حرص اغنیان.

  آره:

  برای انسانیت، همزیستی و همدیگر پذیری
  برای کسب علم و دانش
  و برای دست خیر و محبت برای دفع فقر و بی بضاعتی

  عارف الف
  newhopeorganization.com

 • نه،نه و بازهم نه:

  برای تبعیض ناشی از فرقه طلبی
  برای تعصب ناشی از جهالت
  برای فقر ناشی از بیسوادی، بی پیشه وری و حرص اغنیان.

  آره:

  برای انسانیت، همزیستی و همدیگر پذیری
  برای کسب علم و دانش
  و برای دست خیر و محبت برای دفع فقر و بی بضاعتی

  عارف الف

  http://www.newhopeorganization.com/

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.