کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > دیدگاه > تفکر طالبانی ؛ تهدیدی که تدبیر می طلبد !

تفکر طالبانی ؛ تهدیدی که تدبیر می طلبد !

چهار شنبه 12 فبروری 2014, بوسيله‌ى احمد بهزاد | نماینده ی مردم در پارلمان افغانستان

با استقرار نظام نوین سیاسی در افغانستان بسیاری از مردم به جماعتی که با ادعاهای چون دموکرات و تکنوکرات از غرب برگشتند و بر مناصب حساس حکومتی نشستند ، دل خوش کرده بودند . توجیهات بسیاری برای این دلخوشی وجود داشت ؛ همانند دخیل نبودن اینان در جنگهای داخلی ، زندگی در جوامع توسعه یافته و برخورداری شان از دانش بالا .

از نزول اجلال این حضرات دیری نگذشته بود که مناسبات قبیلوی و جهتگیری های ظالمانه بار دیگر سازمان داده شد ؛ این بار نه توسط آنانی که در میدان جنگیده بودند ، که توسط اینانی که برای جنگ دیروز تئوری ها داده بودند .
به طرفه العینی میلیاردها دالر اعانه بین المللی را به خدمت گرفتند تا مغزهای متفکر استبداد جانشین عمله های ماجراجو شوند .

کانالیزه کردن کمکهای خارجی به مناطق خاص ، تخصیص میلیاردی اعتبارات به وزارت خانه های همسو ، به انحصار درآوردن حضور در هر نشست بین المللی با موضوع افغانستان ، تجرید گام به گام چهره های منسوب به مقاومت ضدطالبانی ، تحریک خصومت و بی اعتمادی میان نیروهای همسرنوشت ، تصفیه سنگر به سنگر در ساختار اداره و .... اقدامات عملی است که در ده سال گذشته در غیاب طالبان دستار بر سر ، توسط طالبان نیکتایی پوش به انجام رسید .

برای این که تردیدی در پیوستگی فکری و عملی طالبان دیروز با تکنوکراتهای امروز برجا نماند ، لازم بود تا برنامه های فرهنگی و اجتماعی حضرات نیز طرح و تطبیق گردد . تلاش برای تداوم کوچیگری و اهرم ساختن آن علیه دیگران ، سیاست اکثریت سازی کاذب ، یکدست سازی فرهنگی و .... از جمله فعالیت های است که این بار نه توسط طالبان سرمه کشیده ، که توسط طلبه های لبسرین زده نیز دنبال شده است . .....

این شرح نا تمام گویای این ضرورت است که برای رهایی از " تفکر طالبانی " باید چاره ای اندیشید . " تداوم " حضور این تفکر در قدرت به طالبانیزه کردن امور از مجرایی دیگر و با شیوه ای نوین خواهد انجامید . بی مناسبت نیست که بگوییم اولویت امروز ما مقابله با تفکر طالبانی است .

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


70 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > دیدگاه > تفکر طالبانی ؛ تهدیدی که تدبیر می طلبد !

آگهی در کابل پرس

loading...

پيام‌ها

  • دبل عبدالله هم یک انسان بی اراده و بی خاصیت در دستان همان شورای نظار وتفاله های مسعود است که باگرفتن قدرت دبل عبدالله همان اش همان کاسه سال های سگ جنگی دهه هفتاد در کابل تکرار خواهد شد ولی کاندید دیگر چوکی قدرت و چور چپاول ریاستت جمبوری کوچی زاده بی اصل نسب ومتعصب طالب نکتایی پوش غنی کوچی زی نیز همان اش همان کاسه خواهد بود. انتخاب باید نفر سومی باشد.

  • شورای نظار و دوستانش بعد از گرفتن قدرت چنان گوه خورند که پشیمانیش حالا فایده ندارد!

  • اشتباه تاریخی که توسط ربانی و مسعود صورت گرفته اعتماد را ازمیان برده اند آن ها که رفتند اما عمل کرد نا درست شان میان تاجک ها و دیگر اقوام ستم دیده افغانستان هنوز پابرجاست .عبدلله عبدلله اگر واقعن میخواهد که این اعتماد از دست رفته را دوباره به دست آورد و به محرومیت تاریخی اقوام غیر پشتون در این کشور پایان دهد باید بر ناحق بودن شان و کشتار مردم کابل و فاجعه افشار اعتراف و معذرت خواهی نماید .در غیر آن این محرومیت و مظلومیت ادامه دارد .

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.