صفحه نخست > دیدگاه > سال 2014 را به پایان حکومت های قبیله ای و اشغالگر افغان تبدیل کنیم!

سال 2014 را به پایان حکومت های قبیله ای و اشغالگر افغان تبدیل کنیم!

کامران میرهزار
سه شنبه 25 فبروری 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

حامد کرزی و تیم اشغالگر قبیله گرای وی مسئول اصلی کشتار غیر نظامیان و سربازان اردو و پولیس می باشد. او با مردم همراه نیست و بلکه با دشمنان این مردم است. جهت گیری ها و خط و مشی حامد کرزی و تیم او بصورت واضح و مشخص بر ضد منافع جمعی در سرزمین مان می باشد. همراهی، همدلی و همکاری مستقیم کرزی با گروه مسلح قومی طالبان بر اساس منافع مشترک پشتونیستی ست که کشتار مردم ما را به دنبال دارد و پای کشمکش های خشونت آمیز منطقه ای و بین المللی را در کشورمان باز می کند. تا وقتی حکومت های قبیله ای افغان که در سه قرن اخیر با چهره های طالبانی مختلف ظهور کرده اند وجود داشته باشند و این نظام سر تا پا جنایت و فساد حاکم است، وضعیت از این بهتر نه و بلکه فاجعه آمیزتر می شود.

آيا مردم ما کمتر از مردم کشورهای دیگر هستند که نظام های جنایت پیشه و اشغالگر را به زانو درآورده اند؟ سال 2014 را به پایان حکومت های قبیله ای و اشغالگر افغان تبدیل کنیم!

شاعر و متخصص سیستم های معلوماتی
سردبیر و ناشر کابل پرس?
هزاره از هزارستان

آنلاین :

Work and Poetry

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • بــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــه
  چــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــه
  شـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــکل؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • پیروزی داکتر عبداله گام مهم در راستای ختم قبیله سالاری ادر افغانستان است. همه به داکتر عبداله رای بدهید

 • عجب روزگاری است !

  نبشته از : درویش دریادلی.

  امروز اول صبح که بلند شدم . از حادثه کشته شدن سربازان ما در کنر آگاهی یافتم. یک دوست بسیار بسیار عزیزی که مرا در همان وقت صبح ملا آذان از موضوع خبر ساخت، خودش می گریست. چند لحظه با من گفتگو کرد و با چشمان اشکبار خدا حافظی نمود .

  من ماندم و تابوت های آن سربازان و چشمان اشکبار آن یکی از خوب ترین خوبان .

  حالا که روز به نیمه رسیده است، من هنوز به فکر آن سربازان مظلومی هستم که به دست وحشی ترین و مفلوک ترین موجودات روی زمین به شهادت رسیدند . در همین حال ، به فکر چشمان اشکبار آن عزیزی هستم که هیچ کاری برای پاک کردن اشکش نتوانستم ، هیچ کاری از دستم برنیامد که اندوه و غمش را بکاهم. احساس بیچاره گی کردم ، احساس درمانده گی مطلق . از هر نگاه .

  عجب روزگاری است . برادرانم را ، تاجیک هایم را ، می بینم که دسته دسته در زیر حاکمیت چند تا آدم نمای حیوان سرشت، گوشت دم توپ می شوند و جان های شیرین خود را از دست می دهند. طالب می کشد، کرزی ستایشش می کند، برادرش می خواند. من هیچ کاری کرده نمی توانم ، هیچ کاری . هرچه می گویم بی تاثیر است، هرچه می نویسم بی نتیجه .

  آن تابوت های سربازان شهید را می نگرم ، چشمان اشکبار آن یار گرامی ام را می بینم، خانواده های شهیدان در برابرم صف می بندند، اما هیچ کاری ، هیچ کاری ، برای هیچکدامش کرده نمی توانم . اگر فریاد هم بکشم ، اگر خودم را به آتش هم بزنم، چیزی در آن کشور فلاکت زده دگرگون نمی شود.

  دوست ندارم که از این و آن شخصیت بزرگ نقل قول کنم و خودم را حق و ناحق به آنها بچسپانم، اما ، امروز از " ادوارد سعید" اندیشمند و مبارز فلسطینی خیلی یادم آمد. در یکی از نبشته های بسیار به یاد ماندنی اش ،که در سالهای پسین حیات پُر بار خود در بیمارستان نوشته بود، خوانده بودم که چقدر از این احساس بیچاره گی و درمانده گی انسان آگاهی که می بیند ، می داند، اما کاری ازش برنمی آید که وضع را همین امروز دگرگون سازد، با درد حسرت و تلخی بیکران یاد کرده بود. آن وقت برای ادوارسعید و مردم فلسطین گریسته بودم ، امروز برای مردم مظلومم ، برای سربازان کشته شده ، برای چشمان اشکبار آن یار گرامی ام و برای درمانده گی خودم، غرق در اشک و اندوه گشتم.

  به آن دوست که اشک می ریخت گفتم :ما دیگر هیچ راهی نداریم جز مبارزه ، مبارزه و مبارزه . ما باید قرار نگیریم . ما باید نخوابیم . ما باید به این وضع هر طور که شده پایان بخشیم.

  اینجا هم می نویسم که تاجیک های ما ، دیگر نباید قربانی خواهشات شوم فاشیست های اوغان شوند. بس است . بس .

  این سوی جنگ اوغان نشسته ، آن سوی جنگ اوغان نشسته . با هم برادر اند ، اما مردم ما را به قتل می رسانند ، غارت می کنند و نمی گذارند که ما روی خوشی و ترقی را ببینیم . ما را گروگان گرفته اند . ما اسیر وقاحت و خیره سری و جهالت قبیله هستیم . نه جان ما ارزش دارد، نه خون ما ارزش دارد. نمی دانم تا چه وقت چنین باید باشد و باشیم ؟!

  این پرسش در ذهنم قد می کشد که آیا راستی می ارزد که ما به خاطر زیستن با مردمان خارج تاریخ ، به خاطر زیستن با قبیله پرستان، این همه رنج بکشیم ، این همه قربانی بدهیم ، این همه بدبختی را تحمل کنیم ؟! در همین دو صد و شصت و شش سال، هرچه جنگ و خونریزی و وحشت آفرینی و کشتن و ویرانگری بوده است، در اصل و اساس و به طور عمده از سوی یک طایفه بوده است . همین دوازده سال پسین هم، هرچه جنگ و خونریزی و وحشت و دهشت و خانه خرابی را که دیده ایم ، از همان یک قوم و یک طایفه دیده ایم. ما تاجیک ها که جنگ نمی خواهیم ، جنگ نمی کنیم، همه مردم ما پشت یک لقمه نان سرگردان است و یگانه آرزوی ما صلح و آرامی مملکت می باشد . اما کی ما را نگذاشت که در این دوازده سال آخر ، بی جنگ و بی خونریزی و بی وحشت و دهشت زنده گی کنیم ؟ پایگاه های اصلی خشونت و بربریت در میان کدام طایفه است امروز ؟

  من دشمن هیچ قوم نیستم و نمی خواهم تمامیت یک طایفه و قوم را به خاطر جفا و جنایت چند تن وحشت افگن ، بد بگویم. اما اگر از تعارف بگذریم و صادقانه سخن گوییم، خشونت طلبی و جنگ جویی و پاسداری از ذهنیت قبیله ای و سبک زنده گی خارج تاریخی، تنها و تنها در میان یک قوم جایگاه و پایگاه و ریشه های ژرف و محکم دارد.

  نمی خواهم که با ردیف کردن حرفهای ملاخور شده و میان خالی و همیشه تکرار شده ای عوام پسند خود را و کسی دیگری را بفریبم. ملامت کردن خارجی ها ، ملامت کردن آی اس آی پاکستان و امریکا و کجا و کجاهای دیگر، به خاطر تمام بدبختی های که دامنگیر ما بوده است، دردی را دوا نمی کند. ما باید به واقعیت های که در درون کشور خود داریم نیز باید توجه داشته باشیم.

  من خیلی روشن و آشکار می گویم که اگر ما این چنین سخت و نفسگیر، در زندان قبیله مجبور به زیستن نمی بودیم، به این حد بدبخت و بی خانمان نمی شدیم. در تمام منطقه، در چهار طرف ما نگاه کنید، هیچ کشوری ، هیچ مردمی ، مثل ما بدبخت و پسمانده و غرق در سیاهی نیست.

  به نظر من ، یکی از عوامل اساسی و اصلی پسمانی و سیاهروزی ما تاجیک های ساکن در کشوری که اوغانستان خوانده می شود، این بوده است که ما مجبور شدیم با یک قوم بسیار عقبمانده و دور از تمدن در یک جغرافیای بریده شده از همه جا ، قید بمانیم و همه قدرت و تصمیم گیری و فرمانروایی و تعین سرنوشت نیز به دست سران و سالاران همان قوم بود.

  من این را انکار نمی کنم که ما تاجیک ها نیز مسایل و عقبمانده گی ها و کمبود های خود را داشتیم و هنوز هم داریم ، اما اگر اختیار ما به دست خود ما می بود و اگر سرنوشت خود را خود ما تعیین می کردیم، در این وضع نمی بودیم که اکنون هستیم. خدا خانه پدر انگلیس و روس را خراب کند که گرفتند و به خاطر حفظ منافع خود ، این کشور محکوم به پوسیده گی را خلق کردند و ما تاجیک ها این سوی دریا را نیز در عذاب خدا گرفتار ساختند. اگر به دل و خواست خود ما تاجیک ها می بود، هرگز و هرگز ، این بد را نمی کردیم که از همه جای دیگر ببریم و سرنوشت خود را به دست جاهل ترین مردم روی زمین بسپاریم و دل خود را خوش کنیم که کشور داریم.

  راستی رضای خداست که آن اوغان نبود، یک عذاب الهی بود که برما نازل شد. اگر نه ما را چه به اوغانها؟ آنها در کوه های سلیمان بودند ، ما در شهر های بزرگ منطقه زنده گی داشتیم. کسی خوش می شود یا خفه، این یک حقیقت است که آمدن اوغانها به سرزمین های ما، یک فاجعه و یک مصیبت تاریخی بود که زخم هایش ، درد هایش ، تلخکامی هایش جان ما را کشیده است و نمی دانم که چه بدبختی های دیگری از برکت ایشان انتظار ما را می کشد ؟!

 • هموطن سلام
  رهبران اقوام تاجك، أزبك، هزاره وسائر اقوام بأيد توجه داشته باشند كه أقاي كرزي جركه قندهاري ها را مخالف قانون اساسي به كابل دعوت نموده و ميليون ها دالر براي مشران داده شده كه قدرت از دست قبيله دراني به هر قيمتي بيرون نشود. كرزي كه در بن از جانب امريكا بالآي مردم افغانستان تحميل شد و مدت ١٣ سال تلاش نمود تا اقوام افغانستان را ميان هم انداخته و براي فرداي قبيله و خانواده خود زعامت را انحصار كند!
  اكنون رهبر ان هزاره، تاجك، اوزبك براي بقاي افغانستان دست از إستان بوسي قبيله بر داشته همه يكجا دست بكار شوند، كرزي از جانب مردم افغانستان و جامعه جهاني تجريد شده و بعد از انتخابات بوسيله محكمه بين المللي محاكمه ميشود.
  اين رهبر ترياك و ترور از عواقب كارنامه خود ميداند، رهبران اكر هر نوع مشكل صليقوي و يا سابقه داشته باشند، همه را كنار زده دست بدست هم بدهيد، كشور را از لوث تروريست هاي متعصب نجات دهيد.
  أقاي خليلي ، شما بايد از قوم مظلوم هزاره حمايت كنيد، از همدستي تروريستهاي كوجي دست برداريد، بس است ده سال از نام قوم به بلند ترين مقام تكيه زديد، قدري به قوم مظلوم خود بي انديشيد، كوجي ها شما را فريب ميدهد به خون شما تشنه اند!؟
  جنرال دوستم ،
  أيا فراموش ات شد ترا قاتل و جنايت كار ميخواندند، كرزي با اشرف غني طرح قتل ترا در ارك ميريختن ، أيا فراموش كردي كه خانه ات را محاصره كرده بود ند! أيا بياد داري قبيله فر زندان اوزبك را در روز روشن در مظاهره مسالمت أميز تيرباران كردند. روي خدارا ببين و ازين نزد يكي دست بشو ، كرزي قاتلان فرزندان شما را شهيد ميخواند و براي امريكايي ها شيطاني ميكرد كه ترور را مردم شمال ميكنند، اوزبكان را با يكصدا فر ا بخوان و از قبيله خونخوار دوري كن در غير ان روز حساب از تو به حيث شريك جرم قبيله حمايه نخواهيم كرد،
  احمد ضيا مسعود،
  ترا به روح مقدس برادرت قسم ميدهيم كه بس است، قوم كشي بس است، نوكري قبيله كافيست ، از نام تاجك ، يكدوره به ارزو رسيدي، ترا مثل دوره قبل يك ادم بي قدرت و بي صلاحيت مقام ميدهند، مسعود را نار ام مكن ، هنوز كفن شهداي شمالي خون الود است، دست خود را بالاي دست داكتر عبدالله بمان و از قوم ووطن خود دفاع كن در غير ان روز محاكمه دشمنان فرا رسيده، جهان متمدن اخرين ميخ به تابوت قبيله ميكوبد، از جهالت شان بقدر نياز استفاده نمود ند اكنون به انها نيازي ندارند، به همه اش جواب داده شده،طالبان را قطعا نمي خواهند كه شامل اداره افغانستان شوند زيرا براي انها أفكار از مود افتاده اند، از ديوانكي كرزي نميدانيد، به هر در خود را ميزند، كسي خريدارش نيست، امريكا او را با همه همراهانش جواب داده است.
  هموطن عزيز و دوستان كه سايت وزين كابل برس را ملاحظه ميفرماييد به همه هموطنان و دوستان توصيه نمايند كه نبايد نوكر قبيله شويم. راي ملت با افتخار به صندوق هم زبان و هم فرهنك خود بيندازيم تا موضوع جعل به اصطلاح اكثريت روشن شود.

 • جامعه مدنی، نویسندگان وروشنفکران باید یخن کرزی رابگیرد وبگوید تا خرنباشد خرسوارهم وجود ندارد.

 • az ozbek , hazara , tajik kandid nadarem , abdullah ham pashtun ast

 • karzai wa beradaranash ra terror konid

 • جنبش ملی و تحرکات ملی ، رهبر واقعی ، نه ا سمی ، میخواهد!۸۵ در صد بیسواد را همین قبیله های پشتون، درانی ها ومحمد زایی ها و بارکزایی ها و پوپلزایی ها ، برای آینده ذخیره کرده اند ، تغییر و انقلاب با جمعیت های درس نخوانده ، دشوار است!
  چند نفر روشنفکر تنظیمی و « جمعیتی » ، خود را « تاجک» و احمد شاه مسعود را قائد اعظم و عطا محمد نور را « ملجاء امید» و فهیم را « نابغه جهاد » قلمداد می کند!این خیال بافان و قهرمان تراشان ، باید بدانند که نماینده هیچ قومی نیستندو هیچ آدم باشعوری به کوتوله سیاسی یعنی « عبدالله عبدالله» و « نور » و سایر موش های کور ، رای نخواهد داد! با همه نفرت و انزجاری که علیه اشرف غنی فاشیست ماب و دست نشانده امریکا، موجود است هیچ آدم عاقلی، خود را بخاطر پرهیز از چاله به چاه نخواهد افگند!
  در میان ۴ نفری که پس از گذشتن از غربال قومی و نظارت ارگ نشینان در وحله پایانی باقی خواهند ماند، یعنی زلمی رسول، اشرف غنی احمد زی، رسول سیاف و عبدالله عبدالله ، عبدالله عبدالله نازلترین چانس و اقبال را برای برنده شدن دارد!
  گمان غالب این است که جاسوسان شناخته شده، بیشتر از « جهاد فروشان» شانس برنده شدن دارند، تنظیم های مجاهدین ، مانند سگ دیوانه اند که هر آدمی ازان فرار میکند، بای پلو خوردن و پول گرفتن شاید گروهی دنبال عبدالله و سیاف راه بیفتند اما اگر رای دهی به اختیار خود شخص باشد ، رای مثبت به «جهادی»، مستبعد و دور از امکان است!

 • قابل توجه نویسندگان بریده ازخلق و پیوسته به آخور تنظیم ها ی جهادی!
  شما وجدان و شرف دارید؟ آیا قلم زدن در برونمرز به نفع یک گروهک بدنام یعنی« جمعیت اسلامی» شمارا در حد یک دلقک دربار ناصرالدین شاه ، تنزل نمی دهد!
  شما از هویت تاجک دفاع می کنید یا از هویت پنجابی ها و ژنرال حمید گل ها و ژنرال مشرف ها؟
  خانم ثریاء بها، کتابی که علیه نجیب بیناموس و برادر و اعوان و انصار او نوشته بودی، ارزشمند است، لازم نیست دوباره دامن تازه طهیر شده ات را در لجنزار « جمعیت اسلامی» آلوده کنی!
  آقای هارون امیر زاده، شما چرا در دارالسلطنه لندن، از پول عبدالله عبدالله و نور و اسماعیل خان، امرار معاش میکنید!به کدام دلیل؟
  از آقای روان فرهادی توقع نبود که دوباره در باتلاق جمعیت، گام بزند ، مردم به یاد دارند که روان فرهادی ، نماینده دولت ربانی در ملل متحد بود و این بدنامی بزرگ است و لکه ننگی بر کارنامه سیاسی اوست، اکنون باز درین آخرین ایام حیات ، قلم برداشته و تلویحا( شاید بعدها صراحتا) به نفع گروهک جمعیت اسلامی ، مطلب می نویسد!
  از شخص بسیار آلوده دامن دیگر، به اسم محمد قوی کوشان، که نام فارسی اش را به نام کثیف « طاها» تعویض کرده و تعفن جمعیت اسلامی را بر چارسوی زمین پخش میکند، چه گله ی میتوان داشت،ایشان در دوره تحصیل درایران ( زمان شاه) به توزیع ویدئو های ( پورنو) مشغول بود،نمیدانم یکباره چطوری مسلمان شد و آیت و حدیث فرا گرفت!گویا از نوع همان مسلمان شدن های اکتور های معروف است، مثل مسلمان شدن مایکل جکسون!به این تصویر شرم آور نگاه کنید!

 • سلام و احترامت جناب ریس جمهور!!
  من رضا محبّی هستم ...من یک بی‌خدا و بی‌دین هستم.چند کلمه حرف داشتم،چرا با کشور ما بازی میشود؟ چرا باید زیر سلطه آمریکا باشیم؟ چرا امنیت نداریم؟ چرا آرامش نداریم؟
  تمام مشکلات افغانستان همین دین خطرناک و ضد بشری اسلام می‌باشد...اگه این دین نبود هیچ جهادی نبود هیچ طالبی نبود که بخواد در راه اسلام جهاد کنه..اینجاست که خدا هم رو وسیله قرار دادن برای رسیدن به مقصدشان ...اگرچه خدایی هم وجود نداره ...لعنت به خدا و اسلام و محمد!!!
  امروز افغان‌ها در همه جای دنیا چوب ندانم کاری‌های شما رو میخورن و چوبه دین اسلام را همچون من..پس کی‌ می‌خواهید این کشور را درست کنید..این دین اسلام باعث شده که طالب بوجود بیاید این دین باعث شده که آمریکا آنجا را اشغال کند..باعث تمام این بدبختی‌ها این دین می‌باشد..چند روز پیش فیلمی از سنگسار کسی‌ ک زنا کرده را دیدم در افغانستان..واقعا این ظلم تا به کی‌؟ این جهل تا به کی‌؟ چرا این دین را غیر قانونی‌ اعلام نمی‌کنید همچون کشور دلاور آنگولا ک چندی پیش این کار را کرد،
  چرا دین را از سیاست جدا نمیکنید؟ چرا به فکر مردم نیستید؟ من واقعا افسرده و متأثر میشوم وقتی‌ این همه ظلم را میبینم در همین راستا تا آخرین قطرهٔ‌ خونم مبارزه می‌کنم و باور به این دارم که روزی مردم کشورم را از چنگاله دین رهایی خواهم داد.
  امیدوارم هرچه زودتر این دین از کشور ما افغانستان ریشه کن شه و از بین برود تا طالبی با اسم دین و حکم پیامبر و به اسم خدا این همه جنایت را انجام ندهند من نیز در این راستا بیشترین تلاش خود را کرده و وبلاگ بنا کردم جهت آگاهی‌ دادن هموطنان و رهایی دادنشان‌ از
  دین،ملاحظه بفرمایید

  http://bidinii.wordpress.com
  http://www.kabulpress.org/my/s...

 • farzandani hazaraha tajikha uzbakha ki dar konar ba qatol rasidaand tawasti pakistaniha ne balki tawasti qabilai manhosi kharzai ha wa ahmadzai ba qatol rasidaand truristhai ki dar an tarafi sarhad tarbya wa tajhiz meshawand tawasti panjabiha na balki tawasti hamin qabilai kharzaiha wa ahmadzaiha tarbya wa tajhiz meshawand barai nabood sakhtani uzbakha hazaraha watajikha azad sakhtani qatilini farzandani uzbak hazara wa tajik tawasti kharzai wa ahmadzai benamos khod nishan medihadki rahbari truristani khon khar ba dasti hamin qabilai kharzai wa ahmadzai na pak ast bedar shawed wa mtahid shawed to az changali in pastfitrattarin insanhai krai zamin najat yabed wasalam gif,jpg,png

 • سلام و احترم ! نمیفامم به کی جواب بتم ... واقعا نمیفامم؛ ولی از همه جوابها میگذرم، بخاطر گپها و خیال پلاو های اقای بینام باید به قهقهه بخندیم ... او بیچاره حالی هم این هوا را در سر بی مغز خود دارد که عبدالله قات شده، برنده انتخابات است ... اگر تحلیل سیاسی تا این حد احمقانه شوه، ادم نباید ازین مبصرین توقع نظر مثبت داشته باشه ... این بیچاره نمیفامه، که در هرات به صد ها هزار رای را اسمعیل خان از پیشش قیچی کرد ... حزب اسلامی مثل پوقانه واری بالایش کرد، و پس توسط یک اعلامیه ی حکمتیار بادش کشیده شد و به زمینش زد ... ارای پنجشیر را احمد ضیا مسعود به زلمی رسول داد، بعضی ارای را امرالله صالح به اشرف غنی اورد ... حالی این گریانوک بیچاره هیچ چیز در میدان نداره، یگانه بانک ارایش محقق است ... که حالی ارای مردم هزاره هم کاملا توضیع شدگی است ... به نظر اینجانب در این انتخابات ضعیف ترین موقف از عبدالله قات شده است ... که هیچ ارا را نداره ... ولی من به همه دوستان بشارت میدهم، که تیم تحول و تداوم برنده است و برای مخالفین گریوان پاره اش هم تسلیت عرض میکنم ... انشاالله دو ماه بعد یک حکومت ائتلافی، به لیدر شیپ متفکر اول جهان اقای داکتر محمد اشرف غنی احمدزی در بین پشتونها، ازبکها و هزاره ها تشکیل خواهد شد. تازیک های حرامزاده مثل توشله واری رخصت میکنیم ... یاااااااااااااااااااااااااهووووووووووووووو

 • لعنت خدا برعبدالله اشرار , اشرف غنی طالب و دوستم بی ایمان به قول قرار (داکتر نجیب را به اشرار فروخت)

 • آقای رستاخیز، بیشتر دیدگاه و تحلیل تان درست است. عبدلله عبدالله هزگز برنده انتخابات نیست. اما ثریا جان بها که مدتی با قوماندان مسعود، معاشرت داشته، شاید نتواند دل ازان « خاطرات عاشقانه»بکند، و شورای نظار را، مثل برادر نجیب، طلاق بدهد!!

 • حمید جویا هروی

  از شاعران و هنرمندان مخنث تا منتقدان سخیف!

  نویسنده و شاعر مستقل و مردمی، بوسیله معرکه گیران و بزنسگران دکهء ادبیات خنثی و در ظاهر پر زرق و برق و جوان فریب، طرد و منزوی میشود!واصف باختری را گفتند، ادبیات شناس و سیاستورز توانا در زمان ما کیست؟ گفت « رنگین دادفر سپنتا!»
  در سابق ، زمان حاکمیت خلق پرچم، واصف باختری را گفتند ، بزرگترین سخنور و ادیب کیست؟ گفت ، پس از سلیمان لایق و پوهاند رشاد و بارق شفیعی، جناب ، عبدالله نائبی!
  از واصف باختری پرسیدند ، در میان جوانان، سخنور مستقل و آزاد اندیش چه کسی است!
  گفت : محمد کاظم کاظمی!
  واصف باختری، گویا ، شغل و منزلت سیاسی - حکومتی شخص را فوکس میکند و در باره هنر او ابراز عقیده میکند!
  ثریا جان بهاء، گاه در باره خوبی و بدی ادبیات میرود سراغ محمد کام کاظمی !
  این است سرگذشت قبیله ادبیات افغانستان که قبله آنان، چند آدم خنثی، یا جاسوس یا قلدر یا جهاد فروش است!
  برخی از هنرمندان ما از این موهبت که با یک جنایتکار جنگی یا عضو سازمان های جاسوسی ، عکس یادگاری(!) گرفته اند بسیار به وجد می آید:

 • چمبر جان این ارزو را به گور خواهی برد، همرای اشرف غنی جانت. قندهاری ها هیچوقت قدرت را به یک کوچی نخواهند داد، همینجا نشانی،شاید داکتر عبداله پیروز نشود، ولی اشرف غنی دیگر مطرح نیست،

 • اقاى جمبرعلى پيش ازپيش پيروزى كوچيگك قبيله رابرت تبريك ميگويم!
  اماباوصف جم شدن تماماً فاشيستان قبيله مثل يون،تاقت،لالئ اتمر،احدى،و....ومزدوران مثل گلمجمها ونادريهاومعشوقه گك پس پيرى كوچى
  اول دنيا، ازيتاجان رفعت و...چون پهلو بگردى متوجه بانگ پيش ازوقت خود ميگردى باوصف اينكه ازقديم گفته(مرغئ كه پيش از وقت بانگ
  بدهدسرش اززدن است) امامن برايت زنده گى درازارزوميكنم تاباچشمان بازشاهدپيش داورى خويش باشى.
  چون خوابتراباقى سران قبيله نه تنهاكه نميبينندبلكه خواب ازچشمانشان پريده است. از كرزى واحمدزى وپشك زى وسگزى ومزدوران شان
  گرفته تاتمام دستگاه دولتى جم طالبان وگلك راكتيارو(ISI) بحركت درامده اندتامانع يكنفر شوندچراكه انهاميدانندكه تاجكهابابخشى ازازارها
  بتنهايى بيشترازنصف جامعه راتشكيل ميدهند . لذاافسانه (اكثريت واقليت) ازبام مى افتد.بنابهروصيله ائ ممكن ازتقلب گرفته تاجنگهاى
  ساخته گى وووووودريغ نخواهدورزيدتااين تشت ازبام نيفتد. به اميدپيروزى حق برباطل.

 • آقای میر هزار و تمام فارسی زبانان افغانستان.

  فقط ۲ الترنتیف وجود دارد عبدالله ویا- طالب نکتای پوش غنی احمد زای

  شرایط تغییر کرده است حال آن زمان نیست. انسان‌ها به مرور زمان تغییر میکند.

  اگر مخواهید به نظریات اشرف غنی احمدزی عوامفرب آشنانمأید لطفا اپن ویدئو را تماشا کنید. در آخرین دقایق ویدیو برادر اهمدزی به توهین هزاره‌ها میپردازد. ممنون
  144-Buzkashy/Ashrafghani Shafie Ayar

 • من به داکتر عبدالله رای می دهم. گر چند به او اعتماد کامل ندارم ولی یک فارسی زبان است. لااقل زبانش را می دانم. فرهنگ و زبان ما و تاجیک ها مشترک است. تاجیک ها طالب نیستند و خود را انفجار نمی دهند. تاجیک ها کوچی نیستند. همین برای من کافی است. زنده باد اتحاد فارسی زبانها و مرگ بر طالب.

 • tamami tajikha wa farsi zabanha yak parcha wa az yak shakhsi mshakhas himayat knand peruzi azani an ha ast gif,jpg,png

 • راه حل افغانستان ،یعنی رای دادن به داکتر عبداله.

 • rahi hali afghanistan faqd wa faqad yak hkomati fidrali ast

 • در بین این کاندیدان داکتر عبدالله نسبت به دیکران بهتر است.

 • به چمبر علی بدل ، سلیمان کوهی اصیل !
  برای اینکه آقای اشرف غنی را خوبتر بشناسی و بیشتر به او افتخار کنی ، لطفاٌ نوشتهء مستند داکتر فرید یونس ، در سایت خاوران را یک بار مرور کن.

 • دوستان بیایـــــــــــــید این انتخابات را تحریم کنیم ، شما ها وجدان ندارید که دو باره به قاتلـین هزاران انسان بیگناه رهی بدهید ؟ در بین این گروه که کاندید هستند کی به نطر شما میتواند به کشور نان ابــــــــــی شود ؟ کی ؟ و در ضمن در افغانستان 250 سال است که زمام قدرت بدست طایفه خاص هستند کی جرعت همچون کاری را دارد که بتواند این وارثین قدرت را بر کنار نمایند ؟ چونکه انها مربی ها خوبی دارند که این همه سال ها مرحـــبا می خورند و به مربیون انها دکتیه شده که انها تنها وارثین این سر زیمن هستند و دگیران طفیلی های بیش نسیتند .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس