صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > غولهاي ليگ برتري به دنبال چه كساني هستند؟

غولهاي ليگ برتري به دنبال چه كساني هستند؟

علی جواد دهقان
يكشنبه 13 می 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

با فرا رسيدن فصل تابستان باشگاه هاي اروپايي براي تقويت تيم شان در فصل جديد رقابتها به تكاپو مي افتند. در اين ميان 4 باشگاه بزرگ انگليسي منچستريونايتد، چلسي، آرسنال و ليورپول نيز از جمع همين بزرگان اروپايي مي باشند كه سهم عمده اي در اين بازار دارند و با توجه به توانايي هاي مالي شان انتظار مي رود كه براي خريد بازيكنان معتبر دنيا پول قابل توجه اي را خرج كنند. نويسندگان گاردين ليستي را كه شامل مهاجمان ايده آل براي ليگ برتر است تهيه كرده اند كه به مرور اين ليست مي پردازيم.

1. ساموئل اتوئو ـ مهاجم 26 ساله و كامروني تيم بارسلوناي اسپانيا ـ 45 ميليون پوند

با بوجودآمدن تنش هايي ميان او و رونالدينيو و فرانك رايكارد كه رسانه ها از آن به جنگ داخلي در نيوكمپ تشبيه كرده اند آينده او در بارسا به مخاطره افتاده است. اتوئو بارها گفته است كه در بارسا مي ماند ولي احتمال زيادي مبني بر جدايي او از بارسا وجود دارد. رئيس، خوان لاپورتا مايل به نگه داشتن او است ولي ديگر اعضاي هيئت مديره بارسا با اين امر مخالفند. اتوئو كه در اواخر بازي بارسا مقابل سانتاندر حاضر به رفتن به داخل زمين نشد و جنجال بزرگي را فراهم كرد بطور قطع در صورت حضور در ليگ برتر مشكل چنداني نخواهد داشت. او هم قدرت فيزيكي و هم شور و شوق لازمه را دارد. گفتني است كه بارسا براي خريد او 25 ميليون پوند به مايوركا (و همچنين رئال مادريد كه نصف مالكيت اتوئو را بر عهده داشت) پرداخت.

2. ديويد ويا ـ مهاجم 25 ساله و اسپانيايي تيم والنسياي اسپانيا ـ 50 ميليون پوند

ديويد يك مهاجم فوق العاده است. او همه آن چيزي را كه يك مهاجم بايد داشته باشد از قبيل سرعت، توانايي، چهره مناسب، قدرت و تمام كنندگي خارق العاده را داراست. او در اولين فصل حضورش در والنسيا 25 گل در لاليگا زد. اخيراً مدير برنامه هاي ويا از سران مستايا خواست كه در فكر افزايش حقوق مهاجمشان باشند اگر كه مي خواهند او در مستايا بماند ولي بنظر مي رسد كه اين خواسته با موافقت سران مستايا روبرو نشده است. ويا نيز گفته است كه مايل است در جايي بازي كند كه قدرش را بدانند اما او باز جانب احتياط را رها نكرده است و اخيرا گفت: بگذاريد ببينيم در تابستان چه روي مي دهد. در حال حاضر من فقط مي خواهم كه بر روي بازي كردن در والنسيا تمركز كنم. گفتني است چنانچه او بخواهد فوتبالش را در اسپانيا ادامه دهد تنها حضور در باشگاه هايي همچون رئال مادريد يا بارسلونا منجر به نرفتن او به ليگ برتر خواهد شد.

3. ديميتار برباتوف ـ مهاجم 26 ساله و بلغاري تاتنهام انگليس ـ 27 ميليون پوند

او يكي از بازيكنان ليگ برتري است كه چشم هاي چلسي و منچستريونايتد را به دنبال خود دارد. برباتوف با 10 ميليون پوند پا به جزيره گذاشت. يونايتدها در آن هنگام فقط چند ساعت تاخير كردند تا به شانس خود در رسيدن به برباتوف لگد بزنند. خلاقيت و توانايي او در گل سازي و گل زني او را حتي قابل قياس با مهاجم بزرگ آرسنال يعني تيري هانري ساخته است ولي تنها كمبود او در اين مقايسه نداشتن سرعتي همچون سرعت كاپيتان فرانسوي توپچي هاي لندني است. با اين وجود بايد گفت كه كارايي او در كنار ديديه دروگبا به مراتب بيشتر از حضور در كنار وين روني است.

4. كلاس يان هانتلر ـ مهاجم 23 ساله و هلندي آژاكس هلند ـ 18 ميليون پوند

شمار زيادي از بازيكنان هلندي در فوتبال انگليس بازي كرده اند و خوش درخشيده اند و قطعا اين روند ادامه خواهد داشت. در فصل جاري مسئولان كشف بازيكنان مطلوب غولهاي ليگ برتري بسيار در استاديوم آمستردام حضور يافته اند تا آن كس كه نامش را شكارچي نهاده اند تحت نظر بگيرند. بعد از ماجراي جدايي فان نيستلروي از تيم ملي هلند فان باستن از هانتلر در تركيب تيمش استفاده كرد و معلوم است كه بارها بر عدم استفاده او در جام جهاني آلمان افسوس خورده است. جدا از ليگ برتري ها باشگاه هايي همچون بارسلونا، والنسيا، ليون و يوونتوس نيز عملكرد هانتلر را تحت نظر گرفته اند و اين رقابت را براي در اختيار گرفتن شكارچي بسيار جذاب خواهد نمود.

5. لوكا توني ـ مهاجم 29 ساله و ايتاليايي تيم فيورنتيناي ايتاليا ـ 12 ميليون پوند

گلزني او در فصل گذشته سبب شد تا كفش طلايي اروپا را از آن خود كند و قطعاً چنين عملكردي دور از چشم بزرگان جزيره نخواهد ماند. اخيراً در آلمان خبرهايي انتشار يافت كه بايرن مونيخ با لوكا توني به توافق قطعي بر سر مبلغ 12 ميليون پوندي براي انتقال او در فصل آينده به بوندسليگا رسيده است ولي باز هم صحت اين خبر تاييد نشده است. لوكا با درخشش فصل گذشته اش به جام جهاني نيز رفت ولي فقط دو گل به ثمر رساند. از ديگر ركوردهاي مربوط به لوكا اينكه پس از سال 1934 او اولين بازيكن حاضر در سري آ مي باشد كه توانسته است 30 گل به ثمر برساند. در ايتاليا فقط اينترميلان، آث ميلان و يوونتوس تيمهايي هستند كه مي توانند لوكا را ترغيب به ماندن در كالچيو كنند ولي در غير اينصورت شايد او را در فصل آينده در جزيره ببينيم.

6. آلفونسو آلوس ـ مهاجم 26 ساله تيم هيرنوين هلند ـ 8 الي 10 ميليون پوند

در نظر نگرفتن عملكرد درخشان او در اين فصل كار درستي نيست چرا كه او توانسته است 5 بار در طول فصل هت تريك كند و در 34 بازي ليگي نيز 31 گل به ثمر برساند. در ژانويه اين منچسترسيتي بود كه او را تحت نظر گرفته بود ولي اكنون چهار تيم بزرگ ليگ برتر كه در اين ميان چلسي پيشتازتر است به دنبال او هستند. قدرت و سرعت او از خصوصيات بارزش به شمار مي آيد. آلوس تابستان سال گذشته در ازاي 3 ميليون پوند به هيرنوين پيوست و نشان داد كه جايگزين خوبي براي هانتلري است كه يكسال قبل هيرنوين را به مقصد آژاكس ترك كرده بود. واربيك مربي هيرنوين در قياس او و هانتلر راي به نفع آلوس داده است و گفته: او توانايي هاي شگفت انگيزي دارد.

7. مايكل اوون ـ مهاجم 27 ساله و انگليسي تيم نيوكاسل يونايتد انگليس ـ 9 ميليون پوند

او نيز از بازيكنان حاضر در ليگ برتر است كه استعداد حضور در يكي از چهار غول جزيره را دارد همانگونه كه پيش از اين نيز داشته است. بازگشت دوباره او به تيم ملي اين بار از تيم ملي B انگليس شروع شده است و اگر مصدوميت او در مسابقه انگليس مقابل سوئد در جام جهاني نبود شايد عملكرد بهترتري از او را شاهد بوديم. خود اوون بارها گفته است كه قدرتمندتر از گذشته بازگشته است. در اين ميان حقوق هفتگي 115000 پوندي اوون تنها مسئله مهم است كه هر تيمي حاضر به ريسك در اين باره نيست.

8. ميروسلاو كلوزه ـ مهاجم 28 ساله و آلماني تيم وردربرمن آلمان ـ 10 ميليون پوند

كلوزه كارنامه گلزني خوبي را دارد. در زمان حضور او در جام جهاني 2002 هيچ كس فكر نمي كرد كه او بتواند كاري از پيش ببرد ولي او نه در آن زمان بلكه در جام جهاني 2006 نيز توانست گلهاي زيادي در اين جام معتبر جهاني به ثمر برساند. كلوزه در ژانويه گفته بود: من مي خواهم تا زندگي كردن بيرون از بوندسليگا را تجربه كنم. او تمام خصوصيات براي حضور در فوتبال جزيره را دارا است. كلوزه 33 بار براي تيم ملي كشورش گلزني كرده است. تاكنون از بايرن مونيخ بعنوان تنها مدعي خواهان او نامبرده مي شود اما بنظر مي رسد كه وردربرمن براي بازارگرمي در فروش كلوزه اين مسئله را به تيم هاي آلماني محدود نكند و پيشنهادهاي خارجي را هم بررسي كند. لازم به ذكر است كه از قرارداد كلوزه 12 ماه باقي مانده است.

9. كارلوس توز ـ مهاجم 23 ساله و آرژانتيني تيم وستهام يونايتد انگليس ـ 8 ميليون پوند

بعد از ماجراي جنجال برانگيز انتقال او به وستهام يونايتد اين مهاجم تصميم دارد كه چه تيمش در ليگ برتر بماند يا خير از آن جدا شود. توز شروع خوبي در وستهام نداشته است ولي در 2 ماه گذشته تونايي هاي خود را به خوبي نشان داده است. خصوصيات ديده شده در توز مي تواند سبب تشكيل زوج مرگباري از او و دروگبا در چلسي شود ولي چنانچه كه ماسكرانو هم تيمي قديمي اش كه اكنون در ليورپول است بخواهد او را ترغيب به آمدن به آنفيلد بكند شايد زوج او و ديرك كويت يا كراچ مناسبتر باشد.

10. فرناندو تورس ـ مهاجم 23 ساله و اسپانيايي اتلتيكو مادريد ـ 35 ميليون پوند

به او در اسپانيا لقب كودك يا بچه داده اند. او خود يك طرفدار اتلتيكو است و بنا به گفته بسياري دليل ماندن او در اين تيم نيز تاكنون مربوط به همين مسئله است ولي او بايد بالاخره صبر را كنار گذاشته و جاه طلبي اش را بيشتر كند. او بارها گفته است كه در صورت جدايي از اتلتيكو ديگر حاضر نيست در هيچ تيم اسپانيايي ديگري بازي كند. فرناندو سرعت و قدرت لازمه را كه جزيي از فوتبال فيزيكي جزيره است دارد و فقط تطبيق دادن او مي ماند كه بنظر مي رسد چندان مشكل نباشد.

11. نري كاردوزو ـ مهاجم 20 ساله بوكاجونيورز

عملكرد او در جام جهاني جوانان در سال 2005 به مراتب بهترتر از ليونل مسي در تيم ملي جوانان آرژانتين بود. او در تورنمنت تابستاني آپوئرتاي 2006 كه از آگوست شروع و تا دسامبر ادامه داشت نيز كمك فراواني به بوكا كرد. اكنون كه رقابتهاي كلاوسورا كه از فوريه شروع و به ژوئن ختم مي شود نيز ادامه دارد او 6 گل زده است. او هم توانايي حضور در خط مياني و هم خط حمله تيمش را دارد. كاردوزوي جوان در ماه گذشته براي اولين بار در مقابل تيم ملي شيلي آرژانتين را همراهي كرد. گفتني است كه او فينال جوانان جهان را در سال 2005 به دليل محروميت از دست داد.

12. اسكار كاردوزو ـ مهاجم 23 ساله نيو اولدبويز آرژانتين

اسكار در اولين فصل حضورش در اولدبويز 20 گل زد. او با مبلغي در حدود 600000 پوند از ناسيونال پاراگوئه به اين تيم آمد. او پيش از اين 27 بار در 63 مسابقه براي ناسيونال گلزني كرده بود و بازيكن منتخب سال 2006 پاراگوئه شده بود. اين مهاجم بلند قامت قرار است كه در كوپا آمريكاي امسال كه در ونزوئلا برگزار مي شود رهبري خط حمله تيم ملي كشورش را بر عهده داشته باشد. قطعاً تاكنون عملكرد او چشم هاي بسياري از باشگاه هاي اروپايي را مجذوب خود كرده است. او اولين بازي ملي اش را در اكتبر گذشته در يك بازي دوستانه مقابل استراليا انجام داد.

13. نيلمار ـ مهاجم 23 ساله كورينتيانس برزيل

نيلمار در سال 2004 به استخدام ليون فرانسه در آمد ولي به صورت قرضي به كورين تيانس بازگشت ولي گفتني است كه در همان زمان ديگر هموطنش يعني فرد راهي ليون ش. در كورينتيانس، نيلمار ثابت كرده است كه بهترين مهاجم كشورش است. او سابقه بازي در كنار كارلوس توز را هم داشته است. مصدوميت تنها عامل به تاخير انداختن درخششهاي او بوده است. ابتدا مصدوميت از ناحيه زانوي راست و سپس چپ كه او را تا ماه سپتامبر دور از ميادين نگه خواهد داشت.

14. الكساندر پاتو ـ مهاجم 17 ساله اينترناسيونال برزيل

او در نوامبر سال گذشته در اولين حضور حرفه اي اش براي اينترناسيونال گلزني كرد و همچنين در قهرماني اينترناسيونال در جام باشگاههاي جهان سهم عمده اي داشت به گونه اي كه ستايش هموطن نامدارش در بارسا يعني رونالدينيو را نيز برانگيخت و او خبر از يك ستاره آينده دار براي فوتبال برزيل داد. پاتو از تمايلش به بازي در ايتاليا و همچنين كار كردن به مثابه رونالدو خبر داده است.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس