کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > خبر و گزارش > هیچ مرکز دولتی برای پیش بینی حوادث طبیعی در افغانستان وجود ندارد

هیچ مرکز دولتی برای پیش بینی حوادث طبیعی در افغانستان وجود ندارد

حوادث طبیعی در کنار مواردی مانند کشتارهای وسیع توسط گروه مسلح قومی طالبان، مواد مخدر تولیدی قبایل و سوء تغذیه، به یکی از عوامل اصلی مرگ و میر در افغانستان تبدیل شده است.

شنبه 3 می 2014, بوسيله‌ى کابل پرس خبری

کابل پرس: حادثه رانش زمین یا لغزش زمین در ولایت بدخشان جان بیش از 2500 تن از هموطنان ما را گرفته است و تعداد زیادی نیز ناپدید می باشند. حوادث طبیعی دیگر مانند سیلاب در ولایات فاریاب، جوزجان و بادغیس نیز در روزهای گذشته جان تعداد زیادی از هموطنان را گرفته است. حوادث طبیعی در افغانستان سالانه جان تعداد زیادی را می گیرد با اینحال هیچ اقدام پیشگیرانه برای مقابله و جلوگیری از چنین حوادثی صورت نمی گیرد. نتیجه ی تحقیقات کابل پرس نشان می دهد که در افغانستان هیچ نهاد، موسسه و یا مرکز علمی برای پیش بینی حوادث طبیعی وجود ندارد و اقدامات صورت گرفته در مقابل چنین حوادثی فقط به عزاداری، پیام تسلیت و کمک و امداد رسانی بی برنامه پس از وقوع حادثه محدود شده است.
در بیشتر کشورهای جهان معمولن مراکز علمی وجود دارند که علاوه بر تشخیص وضعیت جغرافیایی، حرکت های درونی زمین را بررسی کرده و حوادث طبیعی مانند زلزله، رانش زمین و یا سیلاب را تشخیص می دهند. در افغانستان تنها یک مرکز ظاهرن مربوط به این امر به نام اداره عمومی جیودیزی و کارتوگرافی (زمین سنجی و نقشه نگاری) وجود دارد که با نگاه به فعالیت های این مرکز، می بینیم که این فعالیت ها به هیچ عنوان شامل فعالیت های مربوط به تشخیص حوادث طبیعی نمی شود.

در 13 سال حکومت حامد کرزی میلیاردها دالر وارد افغانستان شده و از این میلیاردها دالر هیچ هزینه های برای مسایل مربوط به تشخیص حوادث طبیعی صورت نگرفته است. ساده ترین دلیل این امر این است که مقامات حکومتی افغانستان در این زمینه فکری نکرده اند. در این سال ها حکومت کرزی ده ها کمیسیون، نهاد و سازمان برای رهایی تروریست های طالب به دلیل اشتراکات قبیله ای ایجاد کرده و میلیون ها دالر به مصرف رسانده است اما هیچ اقدامی در زمینه ی تشخیص حوادث طبیعی صورت نگرفته است.

حوادث طبیعی در کنار مواردی مانند کشتارهای وسیع توسط گروه مسلح قومی طالبان، مواد مخدر تولیدی قبایل و سوء تغذیه، به یکی از عوامل اصلی مرگ و میر در افغانستان تبدیل شده است.

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


54 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > خبر و گزارش > هیچ مرکز دولتی برای پیش بینی حوادث طبیعی در افغانستان وجود ندارد

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.