صفحه نخست > دیدگاه > جمهوری اسلامی افغانستان و سوء استفاده ازین تعبیر

جمهوری اسلامی افغانستان و سوء استفاده ازین تعبیر

انجنیر شریف
يكشنبه 25 می 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

برای این که افغانستان « جمهوری اسلامی » معرفی شود، در لوی جرگه ای که زیر چکمه ء اشغالگران دایر شد، شیخ آصف محسنی ، سیاف ، محقق و یک دوجین تنخواه خوردیگررژیم ایران و پاکستان، ساعت های متوالی ، با دهان کف کرده، چون اشتران دیوانه ، نشستند به پا خواستند، عمامه های ریاکاری را بارها بر صندلی و زمین کوبیدند، تا این ترم غیر موجه و ضد ملی را به کرسی نشانیدند

جمهوری اسلامی افغانستان» وسوء استفاده ازین تعبیر

انجنیر شریف

قانون اساسی جدید افغانستان، کشور را در مادهء نخست، جمهوری اسلامی ، معرفی داشته است تا در کنار دو جمهوری اسلامی ایران و پاکستان، یک « دولت اسلامی» دیگر نیزرسما و اسما چشم به جهان بگشاید و از آنجا که جمهوری اسلامی پاکستان، مردم خود را به آسایش و رفاه عظیم رسانیده است و بهشت موعود را در همین دنیا برای پاکستانیان ، عرضه داشته است (!) ، جمهوری اسلامی افغانستان نیز در آینده چنین کند ، تا چشم کشور های غیر اسلامی از حسادت ، بترکد!

برای این که افغانستان « جمهوری اسلامی » معرفی شود، در لوی جرگه ای که زیر چکمه ء اشغالگران دایر شد، شیخ آصف محسنی ، سیاف ، محقق و یک دوجین تنخواه خوردیگررژیم ایران و پاکستان، ساعت های متوالی ، با دهان کف کرده، چون اشتران دیوانه ، نشستند به پا خواستند، عمامه های ریاکاری را بارها بر صندلی و زمین کوبیدند، تا این ترم غیر موجه و ضد ملی را به کرسی نشانیدند!

افغانستان همواره یک خطه ء مسلمان نشین بوده است، مسجد ها، قبل از استیلای « جهاد فروشان تنظیمی» همه وقت، سنگر ایمان و رابطهء فرد با خدا بوده است . این جهادی های حلقه به گوش اجنبی بودند ، که خانهءخدا را باشگاه اسلحه و کلاشینکوف ساختند و دین را ابزار رسیدن به مناصب دنیایی کردند!

 • چه بسا کشور ها با ساحه ءکم وبیش چون کشور ما و جمعیت اسلامی گسترده تردر این خاکدان وجود دارند ، که هم با آرامش زیست می کنند و هم نام دولت خود را« جمهوری اسلامی....»ننهاده اند، ا لجزایرو اندونیزیا را نمونه می آورم!

اصرار مرتجعین برترکیب « جمهوری اسلامی» از کجاست؟

چون این شگرد محیلانه، قوانین افغانستان را خواه و ناخواه، حد اقل درهنگام تفسیر و تاویل، زیر تاثیر مقررات اسلامی ایران و عربستان قرار میدهد !

وقتی، کشوری در قرن ۲۱ با اصول اسلامی اداره شود، مصطلحاتی همانند اعلامیه جهانی حقوق بشر، حقوق بشر و تساوی حقوق زن و مرد و تجمعات انجمن های « سکولار»و نظایر آن، حرف مفت است!
هرگونه رفورمی به نفع زن و کودک ، حتا ضد استثمار کارگر بوسیله کارفرما نیز هرگز ازپارلمان « مدعیان اسلام گرایی» پاس نخواهد شد!

چنان که مقررهء اخیر در باره زنان، هر گز از ولسی جرگه پاس نشد، اما تنخواه مادام العمر برای رییس جمهور مخلوع و ارکان ارشد دولتی، طی یک ساعت، تصویب شد!

ملا های تکیه زده بر صندلی های راحت پارلمان که برای و صول این منصب ، فقط چند دستر خوان پلو و چلو دادند ،میتوانند تا قیامت از اصطلاح« دولت افغانستان،جمهوری اسلامی است» استفاده ابزاری کنند و هر روز نیز به امتیازات خویش ، بخصوص بادیگارد و نوکر و آشپز بیفزایند!

اما، «جمهوری اسلامی» به کدام نوع طرز حکومت اطلاق می شود؟

لازم نیست ، این شکل حکومتداری در یونان باستان و لای کتاب ها و آرشیف کتابخانه ها، جستجو شود ، عصر انترنت است و جوانان افغان، با وجود گرانی وسایل الکترونیک،بخوبی، شیوه و شمائل این رژیم سیاسی را در یافته اند !
در همسایه گی مان کشوری است ، که ۳۵ سال آزگار است ، نهال «جمهوری اسلامی» را آبیاری کرده است. ایران، این تجربه را، این اختراع محیرالعقول را به « عراق » و « بحرین» تا شاخ افریقا ، صادر کرده است!

اقتصاد ایران اسلامی را به بین، پس از ۳۵ سال ،فقط تک محصولی است، یعنی صدور نفت که آن هم به بن بست مواجه شده !

هنر و موسیقی را به بین که یا مخفی است یا زیر زمینی است!

زندان ها از آدم ها پر شده و تجاوز بر زنان جزو « عبادات» دولتمردان شمرده می شود!

سن « فاحشه» های خیابانی به ۱۳ سال ، تنزل یافته است!

ایران، به عنوان، کشور اعدام نیز شناخته میشود، اعدام های مخفی از حد گذشته و اعدام های علنی در میادین، هرهفته، روان اهالی و اطفال را می آزارد!

از همه زشت تر،اخلاق فردی، فامیلی و اجتماعی است که در ایران اسلامی رخت بربسته جای خویش را به دروغ و دورویی و کلاهبرداری داده است

 • پس چه باید کرد ای اهل خرد!

در افغانستان، کشوری که حاکمیت دولت مرکزی تا حومهء پایتخت است، در دوردست ها،ولایات، این گوشه و آن گوشه کشور، صد ها مدرسه به اصطلاح« اسلامی»فعالیت دارد که فعالیت و نصاب تعلیمی این مراکز ازچشم وزارت معارف افغانستان ، دور ومستور است.

این مدارس ، نصاب تعلیمی ناکارآمد، بنیاد گرایانه ، منزوی جویانه و نفاق افکنانه دارند که می تواند، درفرجام، محصل و دانش آموز را با جهان ماحول ، بیگانه سازد وبعید نیست دانش آموز را به اعمال خرابکارانه علیه وطن ووطندار، ترغیب کند!

مضامینی زیر نام « عذاب قبر»« منظره مرگ»«ز یوربهشت» که در مدرسه اشرف المدارس قندز به خورد شاگردان داده میشود،مشت نمونه ء خروار است!

گویا شاگردان برخی ازین مدارس « اسلامی» رفتن به « عروسی» را امری « حرام» و تماشای تلویزیون را « کفر مطلق» قلمداد میکنند!

بهر حال ، نام« جمهوری اسلامی افغانستان» چتر حمایتی است برسر این گونه فعالیت های جهنمی که توسط یک دسته دکانداران دین با پول و بودجهء اجنبی بر پا میگردد و در ظاهر ، طلبه را برای« رفتن به بهشت» آماده می سازند!

نظر من این است که بایستی، هر چه زودتر، نام کشوراز« جمهوری اسلامی افغانستان »به« جمهوری افغانستان» تعویض شود تازمینه سوء استفاده از نام اسلام ، کمتر شود!

واژه های کلیدی
آنلاين بنگريد :
loading...
loading...

پيام‌ها

 • بسیار آموزنده و مهم است این مطلب! تشکر از انجنیر صاحب شریف! این نام، یعنی « جمهوری اسلامی» یک نام مستحدث و عجیب الخلقه است، فقط به درد سیاف و محسنی و طالبان و مولانا فضل الحق و سایر مولوی های دیو بندی میخورد! اگر این نام ، حذف شود، دست و بال فتوادهندگان واستخاره چیان بسته میشود!
  راستی چرا عربستان سعودی، از پسوند اسلامی ، استفاده نمیکند، یا مثلا اردن یا کویت یا امارات متحده عربی؟هر جا سنگ گویا در پای لنگ است! ترابی

  repondre message

 • از وقتی پسوند« جمهوری اسلامی» به افغانستان اضافه شده، هزاران نفر به کام مرگ فرستاده شده است.حتا پاکستانی ها خود را مالک افغانستان میدانند. ملا ها به اطفال ، تجاوز جنسی میکنند و نزدیک به دوهزار مدرسه علنی و مخفی، در ظاهر اسلامی و در باطن« تروریست پرور» در ولایات و روستاهای کشورفعالیت دارند!
  حذف پسوند «اسلامی»، از نام دولت، آرزوی تمامی درس خوانده گان وطن است!

  repondre message

 • از روزیکـــــــه این پسوند اسلامی به افغانستان داده شد افغانستان که 99% بی سواد داشت به 110 % رسانیده شد از برکت همین پسوند اسلامی است که روزانه ده ها نفر به کام مرگ میروند به اطفال زن و مرد تجا.وز دزدی سرفت ادم ربایی ووو صورت می گیرد از چه باید گفت و از کی باید گلایه کرد از بیسوادی از فقر از ؟ این اش است که برای افغان های بیچاره پخته شده کاسه ها داغتر از اش .

  repondre message

 • زد و خورد بخاطر گرفتن دو کیلو روغن و یک خریطه برنج در « جمهوری اسلامی ایران».
  ایران کشور سرشارا ز نفت وگاز!، پس از ۳۵ استقرارسال جمهوری اسلامی ، عکس را بنگرید:

  repondre message

 • اینکه پسوند اسلامی در دنبال نام دولت افغانستان یک پسوند بیجااست قبول که صرف برای فریب صورت گرفته . اما اینکه بید ینان هربدبختی مردم افغانستان را به این پسوند اسلامی ربط میدهند عین بیسوادی وبا کم سوادی این جنابان را میرساند مگر این جنایتها که ذکر میکنید در ممالک غیر اسلامی رخ نمیدهد اگر منکر شوید معلوم است که غرض ومرض در بین است در ممالک غربی بمراتب بیشتر از افغانستان به اطفال و زنها تجاوز صورت میگیرد ایا آنهم تقصیر پسوند اسلامی دولت افغانستان است اسلام مانند هر عقیده دیگر باید آموخته شود و به آن عمل شود اگر مردم نیاموزند فرقی نمیکند که چه عقیده ای دارند.واینکه هر بدی در افغانستان را به پسونداسلامی آن ربط بدهد حکایت از کوته فکری با غرض ومرض است.

  repondre message

 • آیا بخاطر اسلام نیست که نصف کابل و پغمان، در تصرف سیاف وهابی است.آیا هزاران مدرسه دینی و دارالحفاظ، با مجبور کردن فرزندان افغانستان به حفظ عبارات عربی( که زبان مادری شان نیست) ستم بزرگ یا بقول فرنگی ها« ابیوز کامل» صورت نمی دهند؟! آیا شیخ آصف شکم ا صدقه سر اسلام، ملیونر نشد وز ن ۱۴ ساله نصیبش نشد؟
  آیا اسلام نیست که سران قبایل افغان را « فعال مایشاء» ساخته و زن و کودک را « حیوانان» مینامند؟
  آیا اسلام ، دین « بیسوادان» و آیین سرزمین های « عقبمانده» نیست؟
  آیا صد شبکه تلویزیونی به اصطلاح اسلامی، با پول عربستان و ایران، به « مغز شویی» آدم ها مصروف نیستند؟

  repondre message

 • فقه اسلامی حاکم بر ایران، صیغه را اختراع کرده است! درین شریعت، یک زن می تواند ، صبح با یک شخص بخوابد و بعد از ظهر با یک شخص دیگر! اتفاق افتاده که این خانم صیغه ( ندانسته) صبح با« پدر»ی همبستر بوده، و عصر با پسر همان پدر( از یک خانواده!)

  repondre message

 • جناب فرید: پوتین که نصف اوکرایین را در شرف تصرف است هم بخاطر اسلام است.
  برای معلوما ت شما مردم افغانستان مسلمان هستند و میخواهند که اطفال شان قادر بخواندن قران کتاب مسلمانها باشند وقران بزبان عربی است فلهذاباید اطفال شان عربی بیاموزند.شما افتخار میکنید که اطفال تان زبان دیگری غیر عربی را بیاموزد اما وقتی پای عربی بمیان آمد میشود ستم بزرگ و فاجعه ملی و لبهایتان تبخال مکشد یک کمی از عقل خدادادی تان استفاده کنید.
  شیخ آصف هم مانند هر NGO دار دیگر بنام خدمت به مردم پولدار شد اما چون NGO دارهای دیگر همه از گروپ به اصطلاح روشنفکران تاریک ضمیر هستندکه شاید هم کاسه شان باشیدهبچ مسئله نیست ولی چون شیخ آصف ملا است باید چوب را به فلانش بکنی.
  سران قبایل اعراب جاهلی از سران قبایل این سرزمین بدتر بودند اما اسلام توانست آنها را از کشتن دختران نوزادشان باز داردوزنان را که مانند میراث از نسلی به نسل دیگرمنتقل میشد رهایی بخشید ولی به نظر گندبده شما اسلام زن ستیز میباشد؟
  اسلام که پیامبرش اسیران جنگی را در بدل باسواد ساختن پیروانش آزاد میسازد و یادگیری وآموختن را فریضه هر زن ومرد مسلمان میداند به نظر شما دین بیسوادان است؟

  repondre message

 • جناب کرامت: صیغه ساخته فقه حاکم بر ایران نیست بلکه یک اصل شرعی است که بخاطر جلوگیری از فسادهای اخلاقی مانند زنا ولواطت درجامعه بر قرار شده است. شاید بپرسید که چرا عده ای از مسلمانان مبادرت بعمل شنیع لواطت دست میزنند بخاطر اینکه یک گور ناآرام که خودرا خلیفه مسلمین مینامید این اصل شرعی را که در زمان پیامبر اسلام وخلیفه اول روا بود حرام اعلان کرد وعده ای هم گوسفند وار تا به امروز از وی تبعیت میکنند مانند طالبان. صیغه نکاح موقت است مانند هر نکاح دیگرکه شاید این نکاح 1 ساعت دوام بیاورد یا تمام عمر.همانطورکه اگر شخصی زنی را نکاح کند و بعد ازیکساعت یا کم یا زیاد بهر علتی زن را طلاق دهد کدام کار خلاف مرتکب نشده است. صیغه نیز عین مسئله را دارد. زن باید بعد از ختم مدت صیغه عده نگه دارد اما جهالت قرن 21 این مسئله را بدون تحقیق و تدبر رد میکند ولی اشتیاق شدید به فعمل شنیع لواطت نشان میدهند. و از بدعت های دیگر این جهال صدور فتوای جهاد ازدواج بود که دختران تونسی ومراکشی را درجن درجن به دامان آنهاییکه در سوریه برخلاف رژیم اسد میجنگیدند کشاند که آنها جدول زواج داشتند که هر دوساعت یا سه ساعت با یکی از جنگجویان همخوابی میکردند که جدول زواج آنرا در تلویزیون الجزیره بنمایش گذاشته بودند. که این کار باعث جدال میان خود جنگجویان شد که بالای دختر ان مقبولتر بجان هم افتاده بودند.

  repondre message

 • اینجینیر جان گل گفتی به خدا- ایران آیینه ای است که افغانستان می تواند از آن هزاران عبرت بگیرد.به امید پیروزی و سربلندی برای مردم افغانستان،تاجیکستان و ایران

  repondre message

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

جستجو در کابل پرس