صفحه نخست > فرهنگ، ادبیات و هنر > بازگشت عاشقانه چنگیزخان

بازگشت عاشقانه چنگیزخان

"مغول" نامزد جایزه اسکار شد
جعفر رضایی
شنبه 26 جولای 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

("مغول" ، قصه ناگفته ظهور چنگیز خان)، فیلم پرآوازه و جدیدی است که اینروزها در سینماهای جهان نمایش داده می شود. کارگردان فیلم، سرگی بودوف Sergi Bodov یکی از مشهورترین شخصیت های صنعت فیلم و اهل روسیه است. فیلمنامه "مغول" توسط سرگی بودوف و عارف علی یوف پس از سالها تحقیق و کاوش و به همکاری برخی از مورخان برجسته روسیه به رشته تحریر درآمده است. "مغول" زندگی چنگیزخان را از کودکی تا ایجاد مغولستان متحد و قانونمند به تصویر می کشد. "مغول" بر خلاف فهم کلیشه ای که چنگیزخان را یک هیولا معرفی می کند، زندگی چنگیزخان را از زاویه های مختلف مورد بررسی قرارداده و به تصویر کشیده است. "مغول" آن بخش از زندگی چنگیزخان را روایت می کند که او تاهنوز "تموچین" است. تموچین(نام اولی چنگیزخان) هنوز کودکی بیش نیست که طی مسافرتی در کاسه شیر پدرش زهر ریخته وپدرش مسموم می شود. پس از مرگ پدر تموچین، رقیبان خان می خواهند تا تموچین را بکشند تا مبادا فردا ادعای خانی نماید. اما از آنجاکه فرهنگ مغول اجازه نمی دهد تا کودکی را به قتل رساند، تموچین رها و پس از یک سال باردیگر دستگیر می شود تا در اسارت بزرگ و سپس کشته شود. رنجهای کودکی چنگیزخان، کسی که همه می خواهند اورا بکشند، عشق، احترام و وفاداری چنگیز خان نسبت به برته (همسر، معشوقه و مشاور چنگیزخان)، جوانمردی چنگیزخان در مورد اسارت و آزادی "جاموقه" (عزیزترین دوست و بدترین دشمن چنگیزخان)، قصه های ناگفته ای از زندگی چنگیزخان است که سرگی بودوف آنرا سخت هنرمندانه و تماشایی اکران نموده و به قرن بیست و یکم آورده است. تاده نوبا اسانوTadanoba Asano بازیگر سرشناس جاپانی نقش چنگیز خان را بازی نموده و هانگ لی سن Hongli Sun بازیگر پرآوازه چینی نقش جاموقه را ایفا می کند. برته و بقیه بازیگران که تعدادشان به بیشتر از شش صد نفر می رسد اغلب شهروندان مغولستان هستند. "مغول" چنگیز خانِ را به روی پرده سینما آورده است که به رغم طبیعت تند و خشن او یک یتیم مظلوم، یک همسر و معشوق وفادار، یک افسانه الهام بخش و سرانجام یک رهبر بلندپرواز نیز است. عشق برته به چنگیز خان، فداکاری های چنگیزخان برای برته و عشقبازی هردو بر بخش ها وسیع از فیلم سایه ای بلندی انداخته است. ساخت "مغول" ظاهرا دوازده میلیون دالر هزینه برداشته است، اما انتظار می رود تا مغول بازدهی و درآمدی بسیار بزرگتر از هزینه اش را داشته باشد. "مغول" از همین حالا نامزد جایزه اسکار شده است و برخی رسانه ها آنرا بهترین فیلم سال 2008 خوانده است.

چنگیزخان

صحنه ای از نبرد چنگیز خان

رهبر نترس و باعزم

بازگشت از زندان و دیدار با برته

چنگیزخان و برته

کودکی چنگیز خان

برته و چنگیزخان

پوستر فیلم چنگیز خان

پوستر فیلم چنگیزخان

پوسترفیلم کودکی و اسارت چنگیزخان

پوستر فیلم برته همسر چنگیز خان

برای تماشای فیلم ("مغول" قصه ناگفته ظهور چنگیزخان) به وبسایت رسمی فیلم بروید و با تایپ زیپ کود شهرتان آدرس سینماهای که آنرا در شهرشما نمایش می دهد را به دست بیاورید.

برای تماشای قسمتهای کمی از فیلم، و دونلود برخی از تصاویر فیلم به وبسایت رسمی فیلم مراجعه نمایید.

وبسایت رسمی فیلم: http://mongolmovie.com/

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • هالیود هرچه دلش بخواهد میکند از موش شیر میسازد و از شیر موش. از هیولا و ددمنش فرشته میسازد و از فرشته هیولا..
  آنچه ما میدانیم اینست که حمله مغول به رهبری این سفاک خون آشام، آفت عظیمی بود که بر بخش اعظم آسیا فرود آمد. میلیون ها انسان را به خاک و خون کشاند تمدن های را که شاید هزاران سال در کار بود تا سخته و پخته شوند در اندی از ریشه برداشت. برای اطلاع تان این چند سطر را از کامل التواریخ تالیف عزالدین بن الاثیر مورخ اسلامی معاصر مغولان نقل میکنم.
  "...و اگر کسی بگوید که از بدو خلقت آدم تا کنون عالم به نظیر چنین حادثه ای گرفتار نیامده، راه خلاف نرفته است. چه تاریخ حادثه ی را که شبیه یا نزدیک به این واقعه باشد بخاطر ندارد.
  یکی از عظیم ترین و قایع تاریخی که ذکر آن ورد زبان هاست، رفتار بخت النصر است با بنی اسراییل و کشتار او از ایشان و ویران کردن بیت المقدس.
  ولی بیت المقدس در مقابل شهر هایی که این گروه ملعون خراب کرده و هر کدام چندین برابر بیت المقدس بوده چه عظمتی دارد؟ زیرا که عدد کشتگان یک شهر تنها بر بنی اسراییل فزونی داشته.
  شاید مردم دیگر مثل این حادثه راتا انقراض عالم نبینند.

  یاجوج و ماجوج و دجال لااقل بر اتباع خود ابقا می کنند و مخالفین را از میان برمی دارند، ولی این جماعت بر هیچ کس رحم نیاوردند. زنان و مردان و کودکان را کشتند و شکم های حاملگان را دریدند و اطفال جنین را نیز بقتل آوردند"

  • این لاله آزاد از مرضا و معلولان روانی آریاپرست باشد چه اجداد او جنایات بسی فجیع را مرتکب شده اند... قانونی که چنگیزخان خود بانی آن بود: خیانت به خان نمودن، کشتن کودکان و زنان، عدم بازپرداخت دیون ... سزای مرگ داشت. مغولان هرگز کودک و زنی را به قتل نرساندی ... در پی خیانت وخباثت خوارزمشاه آن خان بزرگ بر شهرهای های که تسلیم نشدی مردان رزمنده را فقط در میدان جنگ بکشدی...

  • بلی، دوست عزیز لاله آزاد!
   این سرشت زمانه است که از یکی تابو و از دیگری معبود میسازد، از یکی امیرالمومنین میسازد و از دیگری آب فروش، از یکی بابای ملت میسازد و از دیگری وطن فروش..... ونتیجه یی هم ندارد جز سردرگمی نسل های بعد در مورد تاریخ و وقایع گذشته و کتمان حقایق در لفافه های از تمایلات یک سویه و عقده مندی هاوافتخارطلبی ها و ننگ تراشی های دروغین.

   اگرشما از چنگیز به عنوان قاتل هزاران انسان نام میبرید دیگری ممکن انرا هولوکاست دروغین و ساختگی اعصار بعدی بپندارد. پس چی معیاری برای اثبات ادعای تان میتوانید دریابید؟ کشتن و بی خانمان شدن طبیعت جنگ و نبرد است؛ چی به چنگیز نسبت بدهیم که هدفش کشورکشایی و حصول اقتدار بود و چی به احمدشاه ابدالی مرتبط سازیم که هر آنگاه قشونش گرسنه میماند به قصد تاراج و دزدی به خاک هند حمله میکرد. شاید کمتر چشمان حقیقت بین پیدا شوند تا نگاهی به خیره سری های سلطان محمد خوارزم شاه نیز داشته باشند که چیگونه تاجران منگولی را بدون هیچگونه تقصیری به قتل رساند و به دنبال آن سفیران چنگیز که به عنوان شفافیت طلبی و جوابخواهی از آن بی حرمتی به نزد سلطان فرستاده شده بودند نیز به شکل فجیعی کشته میشوند. واین قضایا بود که خشم چنگیز را برانگیخت و به قصد انتقام و نیز تسخیر قلمرو سلطان خیره سر محمد خوارزمشاه برخاست. و اینکه باالاخره چی اتفاقاتی رخ داد همه و همه پیامدهای طبیعی رویارویی و جنگ به حساب می آید.

  • سلام به نظر من ما هم در افغانستان امرو به یگ مغول دیگر نیاز داریم .که تا بر علیه استبداد و متجاوزین مبارزه کند تشکر.

  • بله یاسای چنگیزی ویژه ی قوم خودش بود نه بر اقوام دیگر. مخروبه های بلخ هنوز هم بر جایش باقیست و حاکی از مهربانی آن خرس ازرق چشم است بر این دیار که میخواست تمدن بر کند و خیمه های مغول بر پا کند. بر هر حال تو را چه کار که از او حمایت کنی. عزیزم طرفم چنگیز و چنگیزیان است نه شما. به هر حال سفاکی های او بعدا توسط اکتای عادی تلافی شد.

  • محترم مهربان صاحب ! با شما کاملأ هم نظر هستم ! پیروز و صحتمند باشید .

  • مهربان صاحب سلام و صد سلام!

   از اینکه حرف دل میلیون ها انسان را نوشته اید یک جهان سپاس!

   طالب آزاد (لالۀ ساختگی) باید بداند که هزاره ها هزاران سال قبل از چنگیزخان در این دیار ساکن بوده اند و بودای تخریب شده توسط همتباران این فاشیست (طالب آزاد) خود سند و مدرکی بود بزرگ، مبنی بر اینکه هزاره ها قبل از کوچیدن کوچیان یهودی به این خطه در اینجا ساکن بوده اند.

   دیدن فلم (تکاپو برای یافتن قبایل گمشده) را برای طالبان کوچی لازم و واجب میبینم.

  • عزیزم قوم شریف هزاره هیچ ربطی با چنگیز مغول ندارد. هزاره ها ساکایی و از نسل کوشانی ها و یفتلی ها اند. میتوانید مقالاتی را در این مورد در سایت فدراسیون ترکتباران نوشته محترم دکتر شهرانی مطالعه کنید.
   اگر هزاره ها مغول میبودند پس چرا چنگیزیان بامیان را بعد از کشته شدن نواده چنگیز پسر چغتای به خاک و خون کشاندند.
   هزاره ها از هزاران سال از زمانی که حتی نامی از چنگیز در دنیا نبود در خراسان سکونت داشتند. چرا مغولانی که حالا در افغانستان سکونت دارند به زبان مغولی خود صحبت میکنند و هزاره ها به فارسی.
   منظورم از آوردن نسخه تاریخی این نبود که به شما توهین کنم و شما هم فورا مرا به طالب نسبت دادید . اگر سگ من طالب شود و یا از آن جماعت طرفدار به طالب باشد دمش را از هفت جا میبرم.

   آنچه مسلم است اینست در شرایطی که آواز همنواهی از جانب اقوام خراسانی بلند است و اقوام ستم کشیده با هم دست ایتلاف به هم داده اند نشر و پخش چنین موضوعات به نفع هیچ یک ما نیست.

 • They were killing 1 Million people in Bukhara ,1 Million in Balkh, 1,6 Million in Marv etc.pp.Do not forget these brutalities

 • خوشحالم که برادران هزاره اینک به دلیل شرمساری یا ترس دیگر از اصل و نسب خود انکار نمیکنند و شروع کردند به نزدیک شدن به اصل خویش. من نوشتهً فوق را قدم مثبت در این راستا تلقی میکنم. چنگیز خان نزد هر کس هر چیزی که بود ولی نزد مردم خودش به حیث یک قهرمان بینظیر است.

  هر کسی کو دور ماند از اصل خویش ------ باز جوید روزگار وصل خویش.

  وسلام

  • rustam jan whoever changez khan was centuries ago and where hazara’s origin come from is a history.infact the real origin of hazara is verified by buda in bamyan but it is you that fool and blind yourself.if hazara is indeed the remaining soldier of changez khan, we are realy proud of him.he was a great man and hereo as amir abdur rahman was amir and heroe or ahmad sha masoud was a hereo.but my concern is that why you are fooling your self so muach.

  • Hazaras and Chengiz Khan(Monguls) have too different origins.Hazaras had been once(are) native people of East-Iran(alias Afghanistan) before Monguls invaded the Iran-Zameen

  • جناب رستم، درود به شما!

   به نظر من درست نیست بیان واقعیات تاریخی در مورد چنگیز حمل بر اصل و نسب هزاره ها به چنگیز گردند؛چه اینکه هزاره هابا توجه به فرهنگ و زبان شان و با نظرداشت شواهد زیاد تاریخی به گمان اغلب به ساکاها برمیگردد تا به چنگیز. البته اگر منظور شما در مجموع نژاد زرد باشد، بلی من با شما موافقم که هزاره ها نیز به زردها منسوب اند. بهترین گواه مجسمه های بودای بامیان بود با ریخت و شکل فزیکی هزارگی و که فرهنگ ستیزان(درزمان امیردوست محمد خان) پیش ازهمه به سراغ سرو صورت بودا رفتند و از بین بردندشان! جالب تر ازهمه طالبان نیزتنها قسمت سر مجسمه کنشکای بزرگ را که بر روی یک اسپ (درولایت بغلان) قرارداشت از بین میبرد!.............

  • به جواب رستم ساختگی!

   هر کسی کو دور ماند از اصل خویش .... باز جوید روزگاری وصل خویش

   بله! این فلم مستند را از اول تا آخر ببینید و بعداً به وصل خویش بیآندیشید...

   هزاره ها اسناد و مدارک فراوانی دارند که هزاران سال ساکن این مرز و بوم بوده اند ولی شما شب و روز بفکر این میباشید تا آن اسناد را تخریب کنید و از بین ببرید... (تو و ملاعمر فرق تان در این است که ملا عمر در انترنت نمینویسد اما تو میتوانی بنویسی...).

   با صهیونست ها محشور گردید انشاا...!

 • chandez khan yak qharaman bot oa hmesha qharaman hsst

  agar hazar sal ham begzara nam ho jawedana mi mand

 • سلام به برادران!
  خدا کند که هدف نوشتارم را برادران درست فهمیده باشند. صرف احساس میکنم که برادران هزاره از ترس انتقام جویی ها از اصل و نصب خود انکار میکنند که بنظرم کار بیهوده است چراکه به فضل خداوند اکثر مردم ما به این پی برده اند که مسًول کار خوب یا بد کسی کسی دیگری نیست.

  شما برادرانیکه به مغل (منگول) بودن هزاره باور ندارید بفرمایًد یک بار منگولیا تشریف ببرید به فرهنگ شان دقیق توجه کنید به چهره هایشان توجه کنید و به خواص شان دقیق توجه کنید. خصوصاُ در فرهنگ شان به آهنگ مغل و ستایل دنبوره نواختن شان از نگا هنر موسیقی شناسی اگر دقیق شوید و هم اینکه موهای پسران خورد سال شانرا چطور کاملاُ به شکل برادران هزاره قیچی میکنند یا میتراشند. باز اگر در قران هم آمده باشد که هزاره مغول نیست. شما مشکوک میشوید. در بارهً اینکه در کتابخانه ها و آرشیفهای معتبر دنیا چقدر در این باره مواد وجود دارد بحث نمیکنم که حرف به درازا نکشد.

  من خودم مغولان را مردم ساده. راستگو. صادق. وفادار. بی غرض و معتقد به عمل یافتم که امکان دارد تمام این صفات باعث شده باشد تا تاریخ خود را خود شان نوشته نکرده باشند. و حالا ما در هرجاًیکه میبینیم تاریخ چنگیز یا مغول توسط کسان دیگری نوشته شده که در اکثریت قاطع این کتابها چهرهً چنگیز بسیار خشن و خونخوار ترسیم شده است که برای خودم سوال برانگیز است.

   

  • در اینکه هزاره ها از نژاد زرد اند، هیچ شکی وجود ندارد اما منافقت شما در آنجا هویدا میگردد که میخواهید هزاره ها را از اولادۀ چنگیزخان معرفی کنید در حالیکه هیچ سند تاریخئ برتر و بهتر از بودا های بامیان نمیتوانند باشند که به دست همتباران جناب عالی تخریب گردید نه به این خاطرکه احکام اسلامی عملی گردد بلکه بخاطر اینکه مدارک وجود هزاره ها در قبل از حملۀ چنگیز از بین بروند...

   اسناد تاریخئ را که شما یاد آوری نموده اید لطف کنید و یک نمونه اشرا در اینجا ذکر کنید (اگر دروغ نمیگویید).

   فقط یک هدف در عقب این ادعای میان خالئ تان بوده میتواند و آن هم همانا محروم کردن هزاره ها از حقوق حقۀ شان در افغانستان است مبنی بر اینکه اینها ساکنین اصلئ این مرز و بوم نیستند. اما باید برایتان بگویم که "بار کج به منزل نمیرسد!".

   هموطنان پشتون ما هر قدر بکوشند تا برای دیگران چاه بکنند، انشاا... خودشان در چاه خواهند افتید همانطوریکه امروزه در آتش جنگ های داخلی و خارجی میسوزند.

   بگفتۀ خودتان: "خپل عمل دلاری مل!"

   کوشش کنید بجای تهمت زدن به این و آن و دروغ گفتن، انسانیت و شرافت کسب کنید.

   مننه!

 • حقجو خان در مقابلت صرف خاموش باشم خوب است.

 • سلام خدمت همه دوستان!
  با اينکه زياد در مورد اين فيلم و گرايش‌هاي کارگردان و بقيه عوامل فيلم چيزي زيادي نميدانم که با چه رويکردي و بر اساس کدام منابع اين فيلم را ساخته اند. اما من رشته تحصيلي ام تاريخ است و تا حدودي که در اين زمينه ميدانم تصوير چنگيز خان به عنوان فرد خونريز در صفحات کتاب تاريخ يک تصوير تحريف شده و غير واقعي است که ايراني ها بر اساس منافع ملي شان به دروغ درست کرده اند. و حال آنکه بر اساس منابع موثق و قديمي چنگيز خان يک فرمانده مقتدر و بسيار اخلاقي بوده. تنها شخصيت و فرمانده در طول تاريخ بشري است که بزرگترين امپراطوري را در جهان تشکيل داده. هيچ کس در تاريخ به اندازه وي قلمرو حکومتي اش تا آن اندازه وسيع و گسترده نبوده است. اين طبيعي هم هست کسي که خونريز، احمق، و بي رحم باشد نمي‌تواند بر قلمرو آنچنان وسيع و گسترده حکومت کند. وي با جاذبه شخصيتي و اخلاق قابل احترام فرماندهان سرکش خود را از ميليت هاي مختلف کنترل مي نموده. من براي گغته هاي خود مدارک مستند تاريخ و خيلي قديمي دارم.

 • سلام بر همه کارمندان کابل پرس?،
  هر آن چیز که چنگ گیز بود. فکر می کنم نسبت به آدم های آمروز خوب و آدم بود.نسبت به طالب های که دعوای انسانیت و مسلمانیت می کند لک ها مرتبه خوب بود. چرا افتخار دارم که در طول تاریخ برای مردم اش یک شخص شجاع و مردانه بود.من دعا می کنم که ای کاش باز یک چنگ گیز دیگر برای مردمش به دنیا زاده می شد. که درد و ستمکشی های مردمش را درک می کرد و دوباره یکبار مردمش را از آتش دوزخ که مردم طالب به مردمش داده رها می کرد. من فقط از زمانیکه کتاب تاریخ این مرد شجاع و قهرمان را خواندم افتخار می کنم. که شکر خدا یا از گروه انسانها هستم نه از گروه آن دروغ گویان طالب نه از نسل بت پرستان بی دین خواه هزاره از چنگیز بود یا نبود مگر باید شما هم بدانید که هم مثلش کم از کم بود اگر هزاره نبود چه مگر از گروه اش خو بود کاش همه چنگیز بدنیا می آمد بلاخره امروز ما هم این جنجال را دربین این مردمان ناشناس و بی دین نمی دیدیم

  • درود بر نازنین جان

   واقعاً احساسات شما را قدر میکنم و اینکه به افتخارات تاریخی تان ارزش میدهید. من تمامی گپهای شما را تأیند میکنم.
   میخواهم که بگویم اینکه باز هم از تبار چنگیز خان مردی به نام بابه مزاری قد علم کرد و ما قدرش را آنطور که باید ندانستیم... او مرد بزرگ هم کسی بود که مردم ما را از ذلت میخواست نجات دهد و لی متآسفانه به دست مزدوران و نامردان و پیمان شکنان عصر به شهادت رسید و آواز چنگیر را که از گلوی او بلند شده بود خاموش ساخت.
   به امید اینکه باز هم چنگیزهای از میان مردم ما برخیزند...

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس