صفحه نخست > دیدگاه > ورود هزاران پشتون پاکستانی بدون پاسپورت و ویزا به افغانستان؛ دور جدیدی از (…)

ورود هزاران پشتون پاکستانی بدون پاسپورت و ویزا به افغانستان؛ دور جدیدی از جنایت و اشغال در راه است؟

ورود بی حساب و کتاب و غیر قانونی پشتون های پاکستانی به داخل افغانستان با حمایت حکومت قومی طالبانی کرزی، زنگ خطر جدی ست که در آينده ای نه چندان دور، افغانستان را صحنه ی خونین تری از جنایت و اشغال خواهد کرد.
کابل پرس
سه شنبه 29 جولای 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کرزی در تاریخ 28 جولای 2014 گفت که تروریست های خارجی به تعداد زیاد وارد کشور شده اند.
نشر نخست در کابل پرس?: شنبه 21 جون 2014

کابل پرس?: منابع مختلف می گویند در هفته های گذشته هزاران تن از پشتون های پاکستانی بدون داشتن پاسپورت و ویزا وارد خاک افغانستان شده و در قسمت های مختلف از جمله در ولایات شرقی جای گرفته اند. برخی اخبار نیز حاکی از آن است که حکومت برای آنان اقدام به صدور تذکره های افغانستان با محل تولد در داخل افغانستان کرده اند. کارشناسان معتقدند که روند نامشخص و غیر قانونی ورود اتباع پاکستان در درون خاک افغانستان مشکلات امنیتی فراوانی را ایجاد کرده و بخش زیادی از آنان در صفوف طالبان قرار گرفته و برای جنگ به مناطق مرکزی و شمالی افغانستان اعزام می شوند. همچنین گفته می شود که پلان جابجا کردن پشتون های پاکستانی در داخل خاک افغانستان با هدف برهم زدن ترکیب مردمی در نقاط مرکز و شمال می باشد که پس از کشتار و کوچ اجباری باشندگان این مناطق صورت خواهد گرفت. این کارشناسان معتقدند که در سال های گذشته ارتش پاکستان حملات شدیدتری را علیه طالبان در مناطق وزیرستان روی دست گرفته بود اما میزان تحرک پشتون های پاکستانی به طرف افغانستان که در میان آنان تروریست های خطرناک فراوان می باشد، جای تامل و نگرانی شدید دارد.

پشتون های پاکستانی در یک دهه ی اخیر در داخل خاک پاکستان حرکت به طرف غرب این کشور را روی دست گرفته و حتا احزابی مانند پشتونخواه ملی عوامی پارتی نیز همراه با طالبان، سیاست اشغال کامل بلوچستان را روی دست دارند. در یک دهه ی اخیر ترکیب جمعیتی بلوچستان بصورت گسترده تغییر کرده و حتا برخی از سران پشتون مانند محمود خان اچکزی که با استخبارات پاکستان رابطه ی گرم و نزدیک دارند از بلوچستان به عنوان بخشی از پشتونستان یاد می کنند. در سال های اخیر صدها تن از فعالان و آزادیخواهان بلوچ توسط گروه های پشتونستی مانند طالبان و همچنین گروه های افراطی وابسته به آنان مانند لشکر جنگهوی کشته و سر به نیست شده اند.

ورود بی حساب و کتاب و غیر قانونی پشتون های پاکستانی به داخل افغانستان با حمایت حکومت قومی طالبانی کرزی، زنگ خطر جدی ست که در آينده ای نه چندان دور، افغانستان را صحنه ی خونین تری از جنایت و اشغال خواهد کرد. در سال های اخیر نهادهای امنیتی افغانستان صدها تن از پشتون های پاکستانی را در حملات تروریستی در داخل خاک افغانستان بازداشت کرده اند که با دستورهای مستقیم کرزی، بدون محاکمه و بجای آن با اهدای مبالغ هنگفت آزاد شدند. تنها در دو دهه ی اخیر پشتون های طالب پاکستانی و افغانستانی ده ها هزار تن از شهروندان افغانستان را به خاک و خون کشیده و میلیون ها تن را از کشور فراری دادند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • دقیق گفتی کابل پرس?!
  پشتونهای پاکستانی و پشتونهای فاشیست افغانی خواب پشتونستان بزرگ را در سر دارند. اما این خواب را با گور امیرانشان از خراسان دور خواهیم کرد!!!

 • افغانستان؛ این بیش از چندمین قرن جهنم سوزنده و عریان استبداد بوده است! باز تاب تاریخی اعمال استبداد در این سرزمین، عینیت های درد و رنج موجود در بستر جغرافیای حال این سرزمین میباشد! برای هر انسان دارای "شعور و شرف" رنج سنگین و درد آلود انسان از درو دیوار سرزمین افغانستان بیداد میدارد! تداوم پایدار تحمیل رنج و ستم، بخش عظیمی از فرزندان این سرزمین را از دامان پر مهر مام و مادر آواره دیار های دور نموده؛ و گاه این آواره گان خانه بدوش، طعمه حیوانات صحرایی و اقیانوسها نیز گردیده اند....!
  هموطن، همدیار، فرزند سرزمین مادری!!! مگر ما خود خانه و کاشانه یی نداریم؟! تابه کی از رنج استبداد و از جفای استبداد در گریز؟! تابه کی در قبال خدعه، نیرنگ، و ستم استبداد مماشات و عقب نشینی؟! تابه کی به اشغال عریان و مخملین مادر میهن به توسط عمال استبداد، نظاره گر و بی تفاوت؟! تابه کی سرنوشت خود، میهن، فرزندان و نسل های آینده را به دست دژخیمان تاریخ سپردن؟!
  هموطن، هم دیار؛ همتبار! خدا را همتی!!!

 • روز اول که اینهاوارد خاک افغانستان درخوست گردید من اعتراض کردم اینهاجاسوسان آی اس آی هستندکه برای برهم زدن روندانتخابات وپروسه انتقال قدرت رئیس جمهور رول مهم را خواهند داشت.

 • نوسندهّ محترم انصاف خوب است شهرت مجازی مهمان نوازی افغان ها دیده شد.
  چهار میلیون افغان از مظالم جنایتکاران خلقی و جهادی که مهاجر پاکستان شدیم هیچ یکی از ما پاسپورت نداشتیم واز تمام حقوق شهروندی انجا بهره مند بودیم
  حالا قدمهای شان روی چشم ما افغانها و نباید نمک حرام باشیم .
  مرگ بر شما فاشیست های شورای نظاری و هرزه های ولیفقید اخوندی که فاشیسم را از انها اموخته ایید.

 • جنابان محترم: اینها کسانی هستند که با حکومت پاکستان در جنگ هستند و احتمالاً از طرف حکومت افغانستان حمایت میشوند لطفاً یک کمی چشمانتان را بازکنید از عقل کار بگیریید ومرگ بر این ومرگ برآن هم فایده ندارد سعی کنید در نوشتار تان جانب ادب را مراعات کنید(یی ادب خود دور ماند از لطف رب).

 • اين دو گوساله اوغان طرفدار پاكستان استند ، هر اوغان دوست و همدر پاكستان ميباشند!

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس