صفحه نخست > دیدگاه > دولت موازی در شمال بدون حضور اوزبیک ها ناممکن است

دولت موازی در شمال بدون حضور اوزبیک ها ناممکن است

کامران میرهزار
سه شنبه 1 جولای 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

برخی دوستان گپ از دولتی موازی با دولت قبیله ای طالبانی را می زنند. به نظر من این گپ هنوز عمیق نشده؛ تا به شکل جریان درآمدن آن فاصله بسیار است و تنها در مبارزات تبلیغاتی برای کوتاه آمدن حریف شان ایراد می شود. چرا که بدون حضور اوزبیک ها، تشکیل دولت موازی در مرکز و شمال افغانستان تقریبن ناممکن است. اوزبیک ها به رهبری ژنرال دوستم برای ارتقای سیاسی خود در انتخابات ریاست جمهوری حرکت کرده اند، هر چند این حرکت بدین شکل آن از جهتی به ضرر متحدان طبیعی آن ها یعنی هزاره ها و تاجیک ها و در نهایت به ضرر خود آنان نیز می تواند باشد. چون در این حرکت، طالبان در هماهنگی با طالبان حکومتی و نکتایی پوش و با استفاده از تنشی که بین گروه های مردمی شمال ایجاد کرده اند، عمق استراتژیک خود را به سمت مرزهای کشورهای شمالی بويژه اوزبکستان و تورکمنستان هموارتر می کنند. همزمان شمال شرق افغانستان و مناطق شمال کابل نیز تحت فشار سنگین قرار گرفته و با استفاده از خواب هزاره ها و به بازی گرفته شدن آن ها، محاصره ی هزارستان و سپس اشغال کامل آن نیز شکل عملی تر و جدی تر به خود می گیرد.
در این بین یکی از راه هایی که ممکن بتواند اوزبیک ها را برای تشکیل دولت موازی بصورت جدی جذب کند، پیشنهاد تشکیل دولتی فدرال می باشد که در آن اوزبیک، تاجیک و هزاره دارای اختیارات و قدرت تصمیم گیری هم سطح باشند. در آن صورت موانع جدی برای گسترش حوزه ی نفوذ افغان ها گذاشته شده و بازپس گیری مناطق اشغال شده نیز از رویا و تخیل خارج می شود.

شاعر و متخصص سیستم های معلوماتی
سردبیر و ناشر کابل پرس?
هزاره از هزارستان

آنلاین :

Work and Poetry

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • أين خيال است ومحال است وجنون

 • مير هزارصاحب خوب كردي دم افغانستان را بريدي، اگر شاخ آنرا كه مناطق اوزبيك نشين هست هم مي بريدي آنگاه ميشد كه كشور ميداشتيم بدون شاخ و دم

 • جناب میرهزار ! تحلیل شما خیلی جدی و با درنظرداشت واقعیت های تاریخی و همچنان بوجود آمده مناسبات سیاسی, نظامی, اجتماعی و فرهنگی جامعه ما است. اما آنچه میخواهم خاطر نشان سازم اینست که ائیتلاف سیاسی و مقطع ئی 90 فی صد جامعه اوزبیگ و تورکمن تحت رهبری جنرال دوستم با 80 فی صد جامعه افاغنه برهبری اشرف غنی و فیصدی های معینی با هزاره برهبری خلیلی و با تاجیک برهبری احمد ضیا مسعود هیچگاهی به نقص سیاسی خلق تورک افغانستان نخواهد بود. در افغانستان یک بازی سیاسی جریان دارد, درین بازی سیاسی ائیتلاف سیاسی از جانب اشرف غنی به جنرال دوستم پیشنهاد شد و جنرال دوستم این پیشنهاد را به نفع خلق خود تعبیر کرد و مدبرانه تصمیم گرفت که با توافق پست معاونیت اول, از اشرف غنی حمایت کند. البته که بدون درنظرداشت نتایج انتخابات, جنرال دوستم دستآورد هائی را برای مردم خود به ارمغان آورد که درین جمله سنت شکنی (رئیس جمهور پشتون, معاون اول تاجیک, معاون دوم هزاره و ازبیکها به صفت یکی از اقوام تآثیر گذار در حاشیه رانده شدند) ما باور داریم هیچ مقام دولتی برای هیچ قوم میراثی نیست. چرا یک هندو رئیس جمهور نشود !!! دستآورد دیگر این بود کسانیکه خود ایشان جنرال دوستم را به چهار کتاب کافر و ناقض حقوق بشر در جامعه معرفی کرده بودند, حاضر شدند تا گپ های خود را خود نفی کنند و ازین قبیل دستآورد ها که دوستم برای مردم خود به ارمغان آورد. مگر جهت دیگر قضیه اینست که بعضی ها تلاش کردند تا خلق اوزبیگ و تورکمن را ار مناسبات سیاسی در انزوا قرار بدهند.
  داکتر صاحب عبدالله با تمام احترامیکه به ایشان دارم و ملاقاتی هم با ایشان داشتم و از برنامه غیرمتمرکز سازی ایشان جدآ طرفداری کردم و وعده دادم که به خاطر تکمیل حقوقی و دولتی برنامه غیرمتمرکز سازی آنها همکاری نمایم, اما در تکت انتخاباتی خود اوزبیک ها و تورکمن ها را به مثابه قوم تآثیر گذار در مناسبات سیاسی مملکت حذف نمودند. خود ایشان پشتون و از حمایت اکثریت مطلق تاجیک ها برخوردار هستند و معاون اول خود را هم از برادران پشتون و از حزب اسلامی حکمتیار برگزیدند و جناب محقق به صفت لیدر هزاره ها به معاونیت دوم پذیرفته شدند. من تعجب میکنم به قضاوت دوستانیکه میگویند تکت انتخاباتی داکتر صاحب عبدالله احتوا کننده نمایندگان همه اقوام و احزاب است !!! من حالا بدون ذهنی گری از همه دوستان گرانقدر میپرسم: جنرال دوستم درین حالت که مردمش از طرف متحدین ستراتیژیک خود منزوی شده اند چه باید میکرد ؟؟؟ آیا همین انزوا را قبول میکرد ویا با کاندیدی که شرایط او را می پذیرد ائیتلاف مینمود !!! برای قضاوت عینی درین مسئله از همه اولتر دوستان عزیز خود را در شرایط اوزبیک ها و تورکمن ها قرار بدهند و لیدر قومی آنها را در جای لیدر قومی خود قرار بدهد.
  قبل از قبل من میخواهم بگویم که مرا مواخذه نکنید و نگوئید که من مسئله را قومی مطرح کردم مگر واقعیت همین است که در افغانستان مسئله چه اگر بخواهیم ویا نخواهیم قومی است و تا زمانیکه همه اقوام افغانستان مشارکآ و مساویانه و عادلانه در امور حیاتی کشور سهیم نشوند , ایجاد ملت و طرح حق شهروندی ناممکن خواهد بود.
  بنآ اقوام مختلف افغانستان اعم از ازبیگ, تاجیک, پشتون, هزاره و دیگر اقوام همدیگر را بپذیرند و حقوق همدیگر را احترام بگذارند. این راهی است برای زندگی مشترک.
  پس تحلیل جناب میر هزار کاملآ درست و برجاست که درین سه و نیم دهه اخیر به اثبات رسید که هزاره ها, پشتونها, تاجیک ها و اوزبیک ها اقوام تعیین کننده حیات سیاسی, اجتماعی و فرهنگی جامعه هستند و بدون یکی ار آنها تشکیل دولت با ثبات نه در شرق, نه در غرب, نه در شمال و نه در جنوب افغانستان ممکن نیست.

 • جناب داکتر فاریابی,
  تا ما با هم متحد نشویم هیچ جای نمیرسیم. یکی از اشتباه فاحش داکترعبدالله انتخاب یک گلبدینی به حیث معاون دوم به عوض جنرال دوستم بود. شاید اشتباه وی از روی ترس از به میان آمدن جنگ های قومی و پارچه شدن شمال و جنوب بود و شاید هم پشت پرده ماجرا های دیگر در جریان بود. اشتباه داکتر عبدالله را هم نمیشود توجیه کرد زیرا توجیه لغزش ها حماقت است

  اما جنرال دوستم, سرور دانش و بعدا ضیا مسعود بخاطری مقام های تشریفاتی و تو خالی که برای شان وعده داده شده اشتباه نابخشودنی مرتکب شدن . ائتلاف نمودن با یک فاشیست, یک مریض روانی و تیم سراپا قبیله گرا و لجوچ وی که بجز پشتون دیگر اقوام را اصلا آدم شمار نمی کنند قابل بخشش نیست. عذر بدتر از گناه ائتلاف با شخصی که خود جنرال دوستم را به غربی ها قاتل معرفی کرد؟؟ ائتلاف با تیمی که به خون جنرال دوستم تشنه هستند؟؟

  جنرال دوستم باید از ائتلاف های گذشته خود با گلبدین و کرزی پند میگرفت و یا از ائتلاف و مقام های تشریفاتی خلیلی, فهیم و قانونی پند میگرفت. با فاشیست های قبیله گرا سازش به صفت معاون یعنی غیر مستقیم به پایین بودن و حقیربودن خود اعتراف کردن است. هر شهروند شایسته حق ریس جمهور شدن کشور خود را دارد.

  طرفداری شما از جنرال دوستم اگر جنبه قومی نداشته باشد به اصطلاح خیلی مضحک به نظر میرسد. جنرال دوستم میتوانست بیطرفی اختیار کند. اگر با برادرهای تاجک و هزاره خود کنار آمده نتوانست ضرور نبود که بر ضد شان با تیم فاشیست ها یکجا شود. اگر عبدالله برنده میبود در هر حالت برادر های ازبک جای خود را تیم کاری وی پیدا میکردند. ناگفته نماند اگر عبدالله برنده مییود ما یک قدم دیگر به دولت فدرالی نزدیک میشدیم. همه اقوام در حکومت فدرالی تصمیم گیرنده مناطق خودشان میبودند.

  جنرال دوستم باز هم به خاطر بدست آوردن قدرت خود دیگران را قربانی کرد. بیاد داشته باش که اگر احمدزی برنده شود باز همان یکه تازی جمعه همدرد خواهد بود و همان مردم بیچاره شمال. اینبار دمار از روزگار تمام اقوام خواهند کشید.... هنوز قدرت در دستان شان نیست دارند مردم را مستقیم اخطار میدهند و چنگ و دندان نشان میدهند.....

  ناگفته نماند من طرفدار عبدلله هم نیستم. من طرفدار دولت فدرالی هستم. مردم باید خودشان تصمیم گیرنده زنده گی خود باشند. سیاستمدار ها نباید هرکی دلشان خواست بر گرده های مردم سوار کنند...

  به هر حال خدا خیر مردم بیچاره افغانستان پیش بیارد

 • میر هزاره ها از ناروی نقشه تجزیه افغانستان را میکشد،
  اما رهبران وطنفروش اش در معامله جهت منفعت های شخصی و فامیلی خود اند.
  در سایت BBC
  احتمال دیدار قریب‌الوقوع عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی
  ستاد انتخاباتی اشرف غنی احمدزی گفته که قرار است عبدالله عبدالله و آقای احمدزی برای گفت‌وگو
  در مورد بن‌بست انتخاباتی با هم دیدار کنند. مجیب رحیمی، سخنگوی ستاد انتخاباتی آقای عبدالله
  نیز تایید کرده که آنها مذاکره را با ستاد آقای غنی آغاز خواهند کرد.

 • کسانیکه مانند میرهزار دوران کودکی خود را در ایران و دوران جوانی اش را در کشور های
  غربی (ناروی) گذارنداه باشند، متأسفانه از حس وطندوستی و هویت ملی بهره ای نبرده اند.
  از همین لحاظ برای شان بی تفاوت است، اگر نصف افغانستان را به پاکستان و نصف دیگرش را به
  تاجکستان و ترکمنستان ببخشند. اما خوشبختانه اکثریت مطلق مردم افغانستان وطن شانرا به مثابه
  مادر خود دوست دارند و مادر فروشی را ننگ میدانند.

 • میرهزار هزاره این ارمان را خودت وامثال شما به ګور خواهد برد ۰من به همه هزاره ها تاجیکها پشتون ها احترام زیاد دارم ۰ اما به انعده اشخاص مثل شما نفرین میپرستم ۰ شما اګر مرد باشید بروید افغانستان ودر انجا این بحث را مطرح کنید نه از ناروی باپول ایران ۰ لعنت خدا با لای شما که با مادر وطن معامله میکینید ۰ چند نفر کارملی ها در سیت ایران همیشه از کنادا وامریکا اروپا اشخاص فروخته شده که در وطن جا و مکان ندارند به این قسم تفرقه های قومی زبانی سمتی دامن میزنند که انشااله همه شان رسوا وروی سیاه وارمان به دل به ګور میروند ۰ قسمیکه درین لحظات اساس کشور داکتر عبداله چه حال را در افغانستان بالای مردم تحمیل میکند ۰ مردم با خاینین نیستند مردم هوشیار شدند مردم دوست وخدمتګار خودرا میشناسد ۰ اقوم غیور افغانستان هوشیار هستند اقوام وحدت خودرا درین انتخابات به تمام جهان اشکار ساختند اما شماها روی سیاه وارمان به دل میروید ۰شما ها طوری فکر نکنید تا ابد در افغانستان جنګ و بدختی خواهد بود شما و چور وچپاول ۰ همه چیز رو به ختم شدن است ۰ با بدست ګرفتن قدرت توسط اشرف غنی همه ابعاد زنده ګی دګر ګون میشود ۰ بعض در همین سیت دشمن ستیز افغانستان برایتان تبریک خواهد ګفت ۰حالا هم پیروزی اشرف غنی رابرایتان تبریک مګویم ۰تا که یکنفر افغان است زنده افغانستان است ۰

 • تازمانیکه، گوسفند های را که امر خیل توسط آرای مردم چاق نموده است، دوباره لاغر ساخته نه شوند، شفافیت انتخابات تأمین شده نه می تواند.

 • اگر برادران پشتون خود و اولادشان را تربیت انسانی نکنند، افغانستان به هزار تکه تجزیه خواهد شد. هر قبیله پشتون خود را مستقل اعلام خواد کرد. برادران پشتون باید از بزرگتر شدن این فاجعه جلوگیری کنند.
  اولادشان را نمانند که برای کشتن دیگران خوشحالی کنند. این طرز فکر افراطی انها را برده عرب افراطی کرده است. برادران پشتون باید در بین خود برای تربیت اولاد خود گفتگو ها را شروع کنند. به غیر از ان وضعیتشان از امروز نیز خرابتر خواهد شد.

 • شتر در خواب بیند پنبه دانه، گهی لپ لپ گهی دانه دانه.

  حدود یک ماه پیش سئوالی در خصوص تجزیه سودان به سودان و سودان جنوبی داشتم. کسی جوابش را نداد. با استفاده از فرصت، باز سئوال می کنم: کسانی که تجزیه سودان را با پایکوبی جشن گرفتند، و آن نسخه را برای افغانستان می پیچیدند، حالا درباره جاری شدن خون در کوچه و خیابان های جوبا و سایر شهرهای سودان جنوبی چرا سکوت کرده اند؟

 • میرهزار هزاره یک چهره شناخته شده در جمع جاسوس های ایرانی میباشد این انسان کثیف همیشه در تلاش و کوشش خاینانه است تادر میان تمام اقوام شریف کشور تحت عناوین مختلف و برنامه های باداران خویش تفرقه ایجاد نماید انهم از راه های بسا دور که به پول و غذا حرام مانند سک های ولکرد غوغو میکند مکر این ارمان و ارزو شیطانی و کثیف خویش را به کور خواهد بود زیرا مردم افغانستان فریب همچینن جاسوس های رو سیاه را هرکز نمی خورد و در هر نوع حالت بحرانی وحدت همبستکی خویش را حفظ نموده وبه تمام دشمنان خویش نشان خواهد داد که این ملت یک پارچه و متحد است و متحدانه باهم بسوی ترقی و پیشرفت حرکت می نماید واین همه بحران های مثنعوی ساخته و بافته دشمنان مااست مردم عام افغانستان که در بر کیرنده تمام اقوام ساکن کشور هستند باهم هیچ نوع مشکل ندارند این فقط سیاسیون روی سیاه و خاین هستند که بخاطر حفظ قدرت و منافع شخصی خویش مسایل قومیت لسان مذهب و سمت را دامن میزنند مکر خوشبختانه که مردم چهره های کثیف انها را شناخته و دیکر فریب انها را هرکز نخواهد خورد لعنت خدا بر تمام دشمنان وحدت و یک پارچکی افغانها لعنت خداوند به جاسوسان روی سیاه
  م ن ا

 • اگر افغانستان یکدست و یک ملت میبود این روزگار را نداشت. شتر در خواب بیند یک غار کون، اما در بیداری ان غار پاره پاره است!

  وقت خوردن که شد، پشتونها دیگران را فی صدی میدهند و این قوم و ان قوم میکنند .
  اما وقت مردن که شد، یک ملت میشود و همگی باید شریک وحشت باشند. هههههههههه.
  عسکر غیر پشتون را در خواب سر میبرند و در راهش کمین میکنند. من خواهر و مادر این ملت و قوم را چوب به .... بزنم.
  بروید یکدیگر را بکشید و به اقوام دیگر کاری نداشته باشید.!
  کونتان را به عرب و پاکستانی بدهید و در خشتک زنتان بمب جاسازی کنید اما به نام ما نه. به نام افغان یا پشتون کنید. ما را چرا بد نام دنیا میکنید شما خرکوسها! منظورم برادران راضی و ناراضیست!

 • کسانیکه مانند میرهزار دوران کودکی خود را در ایران و دوران جوانی اش را در کشور های
  غربی (ناروی) گذارنداه باشند، متأسفانه از حس وطندوستی و هویت ملی بهره ای نبرده اند.
  از همین لحاظ برای شان بی تفاوت است، اگر نصف افغانستان را به پاکستان و نصف دیگرش را به
  تاجکستان و ترکمنستان ببخشند. اما خوشبختانه اکثریت مطلق مردم افغانستان وطن شانرا به مثابه
  مادر خود دوست دارند و مادر فروشی را ننگ میدانند.

  آنلاین : http://nb

 • کسانیکه مانند میرهزار دوران کودکی خود را در ایران و دوران جوانی اش را در کشور های
  غربی (ناروی) گذارنداه باشند، متأسفانه از حس وطندوستی و هویت ملی بهره ای نبرده اند.
  از همین لحاظ برای شان بی تفاوت است، اگر نصف افغانستان را به پاکستان و نصف دیگرش را به
  تاجکستان و ترکمنستان ببخشند. اما خوشبختانه اکثریت مطلق مردم افغانستان وطن شانرا به مثابه
  مادر خود دوست دارند و مادر فروشی را ننگ میدانند.

  آنلاین : http://bnm

 • خوب این یک "غار کون" را میشود برای چاپ آثار تان ترجمه کرد. اما نمی تواند جواب سئوال مشخص من باشد.
  میرهزار نوش جانت. خدا میداند که خود را به کلمبیایی های بیچاره چه معرفی کرده ای. به جز موهای کشال خاک پُر ات کور شویم اگر چیزی بنام شعر و معر از خودت دیده باشیم.

 • وقت خوردن که شد، پشتونها دیگران را فی صدی میدهند و این قوم و ان قوم میکنند .
  اما وقت مردن که شد، یک ملت میشود و همگی باید شریک وحشت باشند. هههههههههه.

 • با غول بحث نمیشود

 • آقای عبدالله امید،
  میر هزاره ها نتنها که جواب خونریزی و جنگ در سودان جنوبی را نمی تواند بدهد،
  بلکه اگر خدای ناخواسته روزی افغانستان به سرنوشت سودان مبتلا شود، برای میر هزاره ها
  بی تفاوت خواهد بود. زیرا او با فامیلش در غندی خیر (ناروی) با رفاع زندگی میکند و از
  آنجا وظیفه هیزم آور جهنم قومگرائی را اجرا میکند.

 • به امید خدا مرزهایی را که انگلیس در این منطقه کشیده بر هم میزنیم و دیوار خود را بالا میکنیم. نه جنگ با کس داریم و نه عاشق کسی هستیم.
  شما مشغول خود باشید و یکی دیگر را انتحار کنید.

 • اصلن طرح چنین مطلبی تحریک آمیز ونوعی تحریف مساله است . اول این که تا کنون طرح " ایجاد حکومت موازی در شمال" از سوی کدام تیم انتخاباتی ارایه نشده است . تنها عطا محمد والی بلخ در دیدار با نماینده سازمان ملل ازموضوع " حکومت موقت" به حیث یک گزینه - در صورت بن بست قطعی انتخابات - حرف زد و آن هم درموقف یک شخص . در شرایط افغانستان به پیش کشیدن تاسیس دولت موازی خود یک فتنه ی بزرگ است که برای هیچ طرفی جز نکبت وتباهی بیشتر حاصلی نخواهدداشت. غیر از آن ؛ آیا می توان باور کرد که در شمال بدون درنظر داشت همه اقوام و تبارها - و ازبیک ها - " دولت موازی" ایجاد کرد ؟ هیچ آدم کودنی چنین تصوری نمی تواند داشته باشد چه رسد به طرح آن . پس انگیزه ی به میان کشیدن این مساله از سوی آقای میر هزار چه بوده است؟ ایجاد شبهه ونفاق میان قوم ها؟ یا فقط یک شوخی بی مزه برای سرگرمی !

 • در نقشه خیالی میرهزار فقط مناطق هزاره نشین مرزگذاری شده،
  تو گوئی میرهزار افغانستان را فقط مال قوم هزاره میداند و بس!
  تی برادر، هزاره جات ناف زمین نیست، ناف افغانستان هم نیست.
  از خواب خرگوش بیدار شو. این کشور خانه تمام اقوام شریف افغانستان است.

 • aqoy mir hazora behtarin rohro baroy zndagi mardumi afghaniston dar oyanda intikhob namooda ast man 100% mawofiqam ,gif.jpg,png

  آنلاین : http://kabul prees.org

 • میرهزاره ! تو که به ای نه میشرمی که هزاره استی به چی خواد شرمیدی ؟؟؟؟؟؟؟؟... شما را به این گپها چی، شوله تانه بخورین و پرده تانه بکنین ... وسلام

 • انگلیس افغان را شناخت و به او مرز ساخت

 • انتحار
  وحشت
  انسان ستیزی
  هرویین
  وحشت

  مساوی با ...

 • به تأاید ودوام کامنت . 19-32 انتحاری ، وحشت ، انسان ستیزی ، اقوام ستیزی ، جهالت ، بی عقلی ،
  کشت تریاک و قاچاق هیرویین ، مسلمانی دروغین ، خود خواهی و تکبری منمنی شیطان صفتی ، مساوی با...

 • خدا خر را شناخته بود که به او شاخ نداد... خدا هزاره را هم شناخت که بریش زور نداده، اگر نی به اسمان زینه میماند ...

 • او ایت الله گل پایگانی ، تو همینقدر فکر کو که تفاوت بین تو و میرهزار در کجاست.
  میرهزار پشتون ها را توهین و تحقیر میکنه، تو هزاره ها را.
  هردوی تان دو روی یک سکه هستین.

 • افراطی
  تیزاب پاش
  نامرد
  چادری پوش زن نما
  خشتک کشال بدوی
  سبک مغز وحشی
  مساوی با ....

 • جناب داکتر فاریابی
  آیا جنرال دوستم در دور قبلی یا واضیعتر همین اکنون معاون ریس جمهور کرزی نیست ویا نبود؟؟؟؟
  اگرمیخواهید وجدان تانرا ازدروغ ناراحت نسازید- آرام خود را بگیرید وچیزی ننویسید-چون میدانید که دوستم معاون نظامی کرزی است و خدابیامرز فهیم و خلیلی معاونان ملکی/اما ازینکه دوستم مجبور میشود که حتمآ به اوامر ترکیه و میانجگری پاکستان با تیمی خاصیکه همین اکنون نیز از آن تیم رانده شده- و از ارگ بیرون انداخته شده- می پیوندت- در غیر آن معاونیت امور نظامی یا معاون سرقوماندانی اعلای قوای مسلح دوستم است- نه کسی دیگری / اما بیچاره رانده شده و فعلآ هم نه غنی درفکر دوستم است و نه هم اسماعیل یون و دیگر افغانملتیهای فاشیستش-اگر شما به این فکر باشید که غنی دوستم را با وجودیکه جنایتکار میدانست پزیرفته - در اشتبآ هستید- چون غنی اول از دوستم خط گرفته و از زبانش اقرار گرفته که یک جنایتکار بود و از مردم هم به لطف اشرفغنی معذرت خواسته و جرم خود را ثابت نموده- فردا با قدرت گرفتن غنی-اگر غنی بخواهد دوستم و را به دادگاه میکشاند و میگوید که مردم ترا نبخشیده/ همان کاری را که نادر غدار با سوگند و امضا درقرآن با حبیب الله کلکانی انجام داد و به قرآن پشت پا زد.

 • غنی میخواهد از دوستم استفاده های ابزاری در شمال نماید
  غنی دومسله رااز حضوردوستم به پیش خواهد برد/اول میخواهد که دوستم را درشمال با اقوام تاجیک وهزاره اندازد-ویا اقوام هزاره وازبیک وتاجیک را بجان هم اندازد-چیزیکه زلمی خلیلزاد در دور گذشته ریاست جمهوری در رابطه به ماندن استاد عطامحمد نور در ولایت بلخ از طرف خود در تلویزیون پیام افغان با عمرخطاب در پشت صحنه تلویزیون بیان نموده بود و اما عمر خطاب آنرا خود افشا نمود.
  زلمی خلیلزاد درصحبتهایش بجواب سوالی از خطاب که چرا استادعطامحمدنور مانند اسماعیل خان از قدرت رانده نشد گفته بود که -هدف وی استفاده ابزاری از عطامحمد نور درمقابل دوستم بود که باید این دونفر را در شمال بجان هم اندازد- ولی موفق نشده است- امروز هم برعکس اشرفغنی وخلیلزاد درفکر همان موضوع قومی ونفاق بین دوتیم عطامحمد نور یا به اصطلاح جمعیت و جنبش دوستم است-و اگر به این آرزوی خود نرسند- زدن دوستم از معاونیت ومحاکمه وی به جرم جنایتکار جنگی کاری مشکلی نخواهد بود.

 • احمد
  شما مردم آنقدر بزدل و نامسلمان ونامرد هستید که- به اصطلاح خودی شما هردو سقآ را نامردانه و بزدلانه و با مهر و امضا و سوگند در قرآن به شهادت رسانیدید/ و همچنانکه مسعود را با دسیسه باداران عرب تان توسط انتحاریهای عرب خود شهید ساختید/ مردی و جوانمردی شما کوه سلیمانیها در چه است؟؟؟؟
  همچنانکه مزاری را با استفاده از همبستگی و ایتلاف با خود به چهار آسیاب خواستید وبعد او را شهید نمودید و به او تهمت چادری پوش بودن را زدید.
  منیر

 • به جواب آقای یما که نوشته آقای فاریابی را نقد کرده اند باید گفت که:
  کار را که داکتر عبدالله انجام داد اشتباه نه بلکه برخاسته از اندیشه آنها بود. زیرا نشانه های آنرا طی سالهای 70 همچنان طی همین 13 سال دیدیم. در اول اوزبیک ها به قیادت جنرال دوستم برخاسته و سبب سقوط دولت های کمونیستی شد. با وجود ادعا های خود نمایی گرایانه دوستان ما حقیقت از چشم هیچ کس پنهان نیست. اما همین دوستان "غیر متعصب و متمدن و همه چیز" ما بیشتر آز فاشیست های قبیله گرا" سبب حاشیه رانی اوزبیک ها و بدبختی نتنها اوزبیک ها بلکه هزاره ها و پشتون ها شدند.

  میل تفنگ را اول بسوی کسی نمودند که به زور وی صاحب تخت قدرت شدند. و سبب جنگ های داخلی و ظهور افراطیت شد. در مرتبه دوم نیز بعد از سقوط طالبان که مهره اصلی در جوار نیرو های خارجی جنرال دوستم بود. چندین باره در عقب چهره کرزی اوزبیک ها را به حاشیه راندند. و بلاخره در تشکیل تکت انخابات باز هم همان خیانت خود را کرده حتی امتیازات به "گفته شما" تشریفاتی هم قایل نشدند. آیا منحیث یک فرد عاقل طوری که آقای فاریابی هم اشاره کردند با کدام یک صف میبندید؟

  با حقیر شمردن ها نمیشود وطن را ساخت. اگر در بین پشتون ها افرادی مانند اسمعیل یون است این را باور کنید که کسانی را از شما میبینم که یون فراموش میشود. حتی همین نوشته های تان از بابت زهر افراطیت و فاشیستی قومی است که ذهن تان را آلوده ساخته. در شمال اگر سر بزنید میبینید که حتی در مناطق مطلق اوزبیک نشین هم ادارات مهم دولتی از جانب شما انحصار شده. نه پشتون. خصوصا در ولایت بلخ برعلاوه صحنه سیاسی بلکه تمام عرصه ها تقریبا فاقد اوزبیک هاست. توسط پشتون ها اگر اینکار صورت میگرفت شعار هایتان قبول بود. اما از جانب برادران تاجیک ما صورت گرفته. جنایات،خیانت ها و انحصار ........ حقایق اوزبیک ها و جنرال دوستم را بعد از یکی شدن با پشتون ها اشرف غنی در رسانه اقرار کرد که همین دوستان تاجیک ما برعلاوه اقرار نمیکند بلکه با استفاده از آن حقیر میشمرند.

  چرا بیطرفی را جنرال دوستم که بیشترین جوانان و شیرمردان خود را در راه حقوق قوم و مردم اش قربانی کرده اختیار میکرد؟ آیا مضحک نیست؟ چرا بجای اخذ بیطرفی جنرال دوستم شما او را و قوم او را نمیپذیرید؟

  جنرال دوستم بخاطر قدرت دیگران را زیر پا کرده بلکه از دهن دیگران که حق مردم اش را در لباس دوست بلعیده بودند بیرون آورد. و یکه تازی جمعه خان را شاهد نه بلکه مانع یکه تازی های شما و امپراطور پوقانه یی و رسانه یی تان "عطا" میشود.

  و فدرالی شدن فقط شعار تان است. چون در حقیقت فدرالی بساط شما را از افغانستان برمی چیند. زیرا در هیچ ولایت اکثریت ندارید. فدرالی فقط جهت جلب توجه دیگران از جانب شما بکار میرود.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس