در همین بخش

صفحه نخست > حقوق بشر > آزادی بيان > درخواست حکم اعدام بشير بيژن!

درخواست حکم اعدام بشير بيژن!

بلافاصله پس از تعيين جايزه برای کشتن لطیف پدرام!
يكشنبه 3 آگوست 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

کابل پرس: اتحادیه ی ملی روزنامه نگاران افغانستان با انتشار يک نامه ی خبری اعتراض خود را نسبت به درخواست حکم اعدام برای بشیر بیژن، روزنامه نگار و فعال سیاسی در کابل اعلام کرد.

در خبر اتحاديه ی ملی روزنامه نگاران افغانستان آمده است که سارنوالی (دادستانی)، دوسیه ای را علیه بشیر بیژن مدیرمسئول اسبق مجله پروازآریانا و مدیر مسئول برحال هفته نامه خبر نگار، ارگان نشراتی اتحادیه ملی ژورنالستان افغانستان، ترتیب داده است که در آن مواردی وجود دارد که در چوکات قوانین کشور و حقوق و آزادی های شهروندی نمی گنجد.

بشیر بیژن در واکنش به درخواست اعدام خود توسط سارنوالی به روزنامه ی پیمان ملی چاپ کابل گفته است که:

این اقدام دولت استفاده سوء از قدرت و صلاحیت است و جز توطئه چینی و پرونده سازی مضحک چیزی بیش نمی باشد.

روزنامه ی پیمان ملی نيز بر اساس نامه ی خبر ی اتحادیه ی ملی روزنامه نگاران نوشته است که در یکی از پرسش نامه های دادستانی به آدرس آقای بیژن سوالاتی مطرح شده است که از یک سو مداخله در امور شخصی و خانوادگی وی است و از سویی هم بر مبنای صلاحیت های کاری که آقای بیژن در زمان مدیریت مسئولی مجله آریانا داشته است که پاسخ این سوالات از صلاحیت وی بیرون است و از جانبی هم اتهامات وارده بروی عاری از حقیقت و فاقد اصول حرفه یی وحقوقی می باشد.

در این صورت دعوی کنفرانس خبری آقای بیژن که در آن با انتقاد از مقامات شرکت آریانا، استعفای خود را از سمت مدیر مسئولی مجله آریانا رسما اعلام و در شماره 13 /3 /86 روزنامه آرمان ملی انتشار یافته بود را تبلیغ "ضد دولتی و حاکمیت ملی"(؟) خوانده شده و طبق ماده 7 قانون جرایم علیه امنیت داخلی وخارجی و ماده 270 و 273 قانون جزا محکوم به مجازات دانسته است که از نظر کارشناسان، ماده هفت قانون یادشده از حبس الی اعدام را دربرمی گیرند.

بشير بيژن قبلا مدير مسوول مجله ی پرواز آريانا، وابسته به شرکت هوایی آريانا بود و اکنون عضو اتحادیه ی ملی روزنامه نگاران افغانستان می باشد. وی همچنين معاون لطيف پدرام، رهبر کنگره ی ملی افغانستان می باشد.

در روزهای اخير چندين تظاهرات عليه لطيف پدرام توسط حزب افغان ملت به رهبری انورالحق احدی وزير مالیه افغانستان، در نقاط مختلف کشور راه اندازی شده و به نوشته ی يک سایت اینترنتی، جايزه ی دو صد هزار دالری نيز برای کشتن وی تعيين گردیده است.

انورالحق احدی متهم به اختلاس و چور و چپاول دارايی های همگانی با سوء استفاده از صلاحيت خود می باشد و لطيف پدرام نيز از چند ماه به اينسو به جرم همراهی با يکی از متهمان اصلی نقض حقوق بشر، عبدالرشید دوستم، در حمله به يکی از رقبای سیاسی وی بنام اکبربای، در حبس خانگی بسر می برد.

درخواست صدور حکم اعدام برای بشیر بيژن، تقریبا بلافاصله پس از تعيين جايزه برای کشتن لطیف پدرام صورت گرفته است.

جایزه برای کشتن لطیف پدرام!

راهپیمایی ها علیه پدرام توسط حزب افغان ملت

چهار شنبه 30 ژوئيه 2008

واژه های کلیدی

پيام‌ها

 • در روزهای اخير چندين تظاهرات عليه لطيف پدرام توسط حزب افغان ملت به رهبری انورالحق احدی وزير مالیه افغانستان، در نقاط مختلف کشور راه اندازی شده...

  میرهزار گرامی سلام،
  کوشش نکنید که همه چیز را رنگ قومی بدهید. تظاهراتی که علیه لطیف پدرام خادی و جهادی و یار جنایتکاران به راه افتاده بود، از سوی کسانی بود که گفته های بی شرمانۀ پدرام در نزد شان قبیح بود. مسوولیت تنها تظاهرات هرات را افغان ملت بر دوش گرفته است. چرا باید در هر چیز پای افغان ملت را به میان بیاورید. این آیا ناشی از ناسیونالیزم تنگنظرانه است یا کدام مسئلۀ قومی دیگر؟ در اکثریت مطلق کامنت ها (که مسوولیت اش را بر دوش شما نمی گذارم)، به پشتون ها توهین می شود و آیا این تمدن آقایان تاجیک و هزاره را نشان می دهد یا همان چیزی را که به پشتون ها نسبت می دهند؟ من فکر می کنم این نوع شیوۀ برخورد ما را به جایی نمی رساند و پایۀ استدلال ما را ضعیف می سازد. این درست است که شما سانسور نمی کنید، اما لااقل برای وحدت ملیت ها و اقوام باید کاری بکنید. این رسالت تمامی انسان های باورمند به انسانیت است. توهین اقوام زیر هر نامی که باشد، آب به آسیاب دشمن می ریزد و عده ای ناآگاهانه و عده ای هم آگاهانه و بنابر دستور به چنین کاری دست می زنند. می پذیرم که حزب افغان ملت و رهبر آن احدی از پایه های دولتی اند که سراپا غرق در فساد و خیانت است و روزی باید حساب این خیانت ها را بدهد، ولی هر مسئله ای را به افغان ملت و کرزی و پشتون ها رابطه دادن هم به نوبۀ خود خاینانه است.
  موفق باشید.

  • منصورعزیز! فکر میکنم انچه را کابل پرس انجام میدهد وزن در پله دیگر ترازوی است که یک پله انرا سایت انترنتی بینوا تشکیل میدهد. هرگاه ما به کوچه قدم بزنیم که انرا ازادی بیان مینامند از سانسور باید اجتناب کرد کاری که بینوا نمیکند.
   بینوا فقط نظریات را به نشر میرساند که در ان به همه اقوام غیر پشتون و قهرمانان انها توهین شده باشد.

   اقای منصور میدانم برایت گران تمام خواهد شد که بگویم کابل پریس هیچ یک از نظریات را سانسور یا فلتر نمیکند خواه در ان به اقوام غیر پشتون توهین شده باشد یا هم به اقوام متعلق به پشتون.

   با شما کاملاً موافق هستم که توهین به اقوام از ناکام ترین حربه ها برای گفتگو است اما کاری هم از دست ما نمی اید.

   امروز یک مشت ناسیونالیست به سایت ها گردش میکنند و افراد بیچاره و نا آگاه از مسایل حقیقی سیاسی را سر احساسات میاورند.

   لطیف پدرام درست نکرد که به امان الله دشنام داد اما اینکه شما اورا خاین، خادی ، جنایت کار خواندید گروهی را که از پدرام به عنوان رهبرشان یاد میکنند توهین کردید، چه فرقی وجود دارد بین تو پدارم؟ پدرام امان الله خان را دشنام داد که شما او را رهبر و قهرمان خود میدانید بنا به هر دلیل که نزد شما وجود دارد. هزاران تن در افغانستان پدرام را بنا به هر دلیلی که نزد شان وجود دارد قهرمان میشناسند.

   دشنام پدرام قلب شما را بخاطر توهی قهرمان تان جرحه دار کرد و توهین شما قلب کسانی را که پدرام را قهرمان خود میشناسند جریحه دار کرد.

   بیایید نظریه هیچ کس را کم نگیریم اگر کسی مسعود را قهرمان میگوید تو برایش نگو غلط کردی چون مسعود دزد بود چون او به تو هیچ وقت اجازه نخواهد داد که قهرمان اورا دزد خطاب کنی همانطور که تو به هیچ کسی اجازه نمی دهی امان الله را پدر لعنت و دووس خطار کند.

   به امید اینکه از گفته هایم ناراحت نشده باشی، منظتر جوابت هستم اقای منصور اما کوشش کن اندکی بدون احساسات جواب بدهی خدا کند نوشته ات مانند سایر نوشته هایت باران دشنام و توهین نباشد .

  • هموطن عزیز منصور جان ! چون در بخشی پیامت ، انتقادی بالای پیام نویسنده گان داشتی میخواهم یک نظر کاملأ شخصی خود را خدمت شما بنگارم ، امید آنرا به حساب رنگ قومی نپندارید . اگر چه خودم هرگز به قوم پشتون توهین نکرده ام و اگر نظری داشته ام ، طرف مقابلم پشتوسازان بوده نه پشتو گویان . ولی یک موضوع را خدمت آن بزرگوار به عرض میرسانم اینکه : برادران قدرتمند پشتون ما از نام پشتون ها بنام قوم اکثریت استفاده سوء مینماید . پشتون ها خود باعث شدند که امان الله خان وطن را ترک کرد و هزار اسمی را هم ازقبیل لاتی ، کافر ، عاق پدر ، بیدین ، لامذهب وغیره و غیره را بالایش کذاشتند . حال که یک نفر غیر پشتون انتقادی بالای همان پادشاه ل. ک. ع. ب. ل. شما نموده ، این همه سرو صدا بخاطر چی ؟

   شما لطف بفرمائید و نظریات پیام دهنده گان را دقیق بخوانید ، نظریات کاملأ شخصی است . کرزی ، ربانی ، حکمتیار ، کارمل ، محقق ، دوستم ، امین ، قانونی ، فهیم ، سیاف ، عطا همه و همه بدون در نظر داشت تحلقات قومی و زبانی زیر انتقاد پیام دهنده گان اند . ولی از پیام شما رنگ و بوی قوم پرستی بر میخیزد ،و دارید ماشاالله دیگران را به حفظ وحدت ملی تشویق مینمائید . اگر عاقلید فقط یک ضرب المثل مردم ما کفایت مینماید برای شما که میگویند:

   نزن دری کسی را به انگشت که نخوری به مشت !!

  • هئچ کس دشمنی با تمام پشتون ها ندارد اما از اوغان ملتیها ی که شما دفاع میکنی همینها باعث همه بدبختی ها وتفرقه افگنی هاست چونکه منافع انها در تحریک احساسات قومی پشتونها نهفته است و اقوام دیگر در دفاع از ارزش های خود برمیخیزند وجنجال به پا میشود وافغانستان را بسوی تجزیه به پیش میبرد زمانی که افغانستان پارچه شد دیگر شما نه احدی خواهید دید نه اوغان ملتی همه در امریکا خانه وزندگی دارند وبر میگردند انجا انوقت شمامیمانید کویر های جنوب یک مشت تروریست طالب و بیسواد و جنگ قبیلهوی دیگر خود دانید باید خودتان جلو احدی دزد را بگیرید که با خونتان تجارت میکنند

  • We are all brothers .We need a national unity

 • Salam!
  Really the things going on in the country is not the way to freindship and unity in the country.because every body knows now Fashistic party of Afghan Millat is domintad in the Cabinat, and they are rolling in the country, so sad they are using all there powers just in fashism pashtun not for peace, prospearity and unity,I think the way they are following finally is distroying the country.
  In the country that the cutter of innocint people , killer anti culture and agents of ISI catch with entehary Waskats just keep them in jail with gaving them good food , having mobile and freedom of contact with leaders of them (Terorists leaders) but the Poor Jornalist and wise people just they show the real face of Fashists and terorisists they must be killed , this is wy now fashist group are runing in the country. Anwarulhaq Ahady the follower of Hetlar must know now we are living in 21th century and every knows what you people with your Fashistic party wants in the country, I am sure the way you are following is the way to finally distry you and your Idea, and other ethinic group remember the torturism of Abdurrahman, Nadir shah, Zahir shah, Dawud shah, Taraki shah , Amin shah up to finally Karzay shah better to say them all BABA,s. Now you can ride your horse as u wish finally you will fall down with your hors in a place which you will not find ways to get out of it. and people will be free from you forever.

 • خواننده گان گرامی کابل پریس:بعد از عرض سلام وادای احترام هم متن
  اصلی مضمون هم مناظره جالب بوداقدام سارنوالی در هردوحالت تاسف
  اوراست اگرمحکومیت موصوف باشدویا شخصیت دادن این شیوه های ناجایز
  بوده اگردولت معاف از هرنوع مسولیت باشدواتباع کشوررااسیروغلام
  میدانندخطامیکنندانهای که متهم به قتل های عام اندباداروحاکم اند
  وحرفهای اقای بیژن ولوسازنده نباشدولی کلمه اشدمجازات غیرعادلانه
  است.امید درهرفیصله درقبال هر هموطن بابی مسولیتی برخوردنکنند ولوافرادازلحاظ سلیقوی خوش ایندشمانباشدوبیقین این فیصله سلیقوی است.ولی بحث پدرام-احدی جوانب درست نیست هرکسیکه به ارزشهای معنوی اهانت میکند بایدمحکوم شود.نه احدی که تحت حمایت B52 به این
  کشور برگشته واز زنده های پشتون که در بمباردمانهای روزانه خارجیان بیدون جرم کشته میشوند کروکور است هم بی زبان شده ولی
  از تاریخ حراست میکندخجالت اور به پشتونها است که اور رارهبرقبول
  کنندوهم به او خجالت اور است خود را پشتون بنامدچه باشدرهبری انها.و اهانت خواهد به کسیکه چنین شخص را بالای یک قوم هردم شهید
  به حیث رهبرتاوان کند .و اقای پدرام نیز بالاتر از احدی نیست کسیکه سر شانه قوم خود تفنگ گرفته ودیگران را هدف میگیرد وخود
  برای یک لحظه خطرراقبول کرده نتواندوبرای چندین ماه خودراخودازترس بندی کرده باشد باز غیر مسولانه فیرمیکنندتاخود راهیرومیسازدناروااست.دربازی عقده بازکردن به ارزش هانبایدبازی
  کرد انتقاد-مخالفت فکری ورد افکار افراد ونظامخاحق افراد است.ولی
  بدگفتن واهانت برای رهبرسیاسی وشخصیت فرهنگی جرم است.همچنان تربیتابیانگر سطح ادنی تربیت خواهد بود. دوستان عزیزهموطنان گرامی با عجز واحترام تمنادارم ارزش های معنوی جامعه راارج گذارید انهای که ارزشهای معنوی جامعه را زیر پای کند معنویت
  جامعه را زیر پای میکنند.نباید ازانهاحمایت کردتا مانند انها به
  ارزشهای معنوی اهانت نه کنیم.انهای که ارزشهارازیرپامیکنند نیز
  باانهارقابت نکنیم رقابت در جهالت جهالت است وخداوند همه مارااز
  جهالت نجات دهد.عمر همه تان سالیان سال درازباد.

  • غریب جان الهی پولدار شوی !

   فقط سوالاتی داشتم ! ارزشهای معنوی از نظر شما چیست ؟ اهانت به ارزشهای معنوی چه مفهوم دارد ؟ آیا ما واقعأ در طول دوصد و پنجاه سال چنین ارزشهای را در سرزمین خود ( البته ارزشهای معنوی را ) داشه ایم ؟ امید وارم مرا آگاه بسازید !

 • من پیام های دوستان را کاملاً مطالعه کردم. از دوستان و هموطنان خویش تقاضا میکنم که هیچگاه در مقابل نظر کسی دیگری ابراز حساسیت و جبهه گیری نکنیم. شما نظر خود را بفرمائید و دوستان دیگر را بگذارید که نظر خویش را مطرح کنند.

  در مورد بشیر بیژن باید بگویم که من هم بشیر بیژن را خوب میشناسم و هم این دولت ناکار آمد فاسد را. محترم بشیر بیژن به حیث یک خبر نگار و ضمناً از چهره های سیاسی افغانستان نه یک عنصر ضد دولتی است و نه میباشد. بلکه اگر دولت و نیروی های استخباراتی ما اینقدر فعال شده اند، جلو مسایل بزرگتر از قبیل هر روز انتحار و غیره بگیرند. بگذارند که این مردم دوباره در یک جنگ قومی و سمتی، زور و زورآزمائی قرار نگیرند.

  حالا اگر انورالحق احدی این کار را مینماید و یا کدام عضو دیگر دولتی، آنها واقعاً از موقف و صلاحیت های دولتی خود استفاده سؤ میکنند و بنده هیچگاه طرفدار آن نیستم.

  اگر دقیق متوجه شویم زمانیکه یک واقعیت به یکی از هموطنان ما بر میخورد، کاملاً قوم خود او به طرفداری او بر میخیزد و سایر اقوام مثل اینکه اصلاً نمیشنوند و یا اینکه نمی بینند. مثلاً مسئله مردم بهسود و کوچی ها. مردم اهالی بهسود جوانان خود را از دست دادند، خانه های شان سوختانده شد، درخت های شان قطع شد و غیره و غیره کجابود آن جوان برادر پشتون ما یک بار مصاحبه نماید و بگوید که کاری را که کوچی ها دارد میکنند در مناطق بهسود، نارواست.

  در اخیر میخواهم یک موضوع را کاملاً به هموطنان خود واضح بگویم که مسئله وحدت ملی کاملاً یک امر بی معنی است در افغانستان. تعصبات قومی و مذهبی که قبلاً جریان داشت حالا به تعصباب خیلی گسترده تر تبدیل شده است که با چنین دولت مردان و چنین سیاست مداران در افغانستان هرگز نمیشود آنرا محو کرد.

  • خواننده گان نهایت محترم احترامات مرا قبول فرمائید ! نبشته های همه دوستان را در مورد محترم بیژن صاحب مطالعه نمودم. راستی قبل از اینکه در مورد ابراز نظر کنم تنها همینقدر تأسف خود را در همه مسایل وزمینه های که دشمنان داخلی ما با کمک وهمکاری باداران ملحد شان بمنظور اهداف منحوس وشیطان صفتانه درکمین جهالت . برای از بین بردن فرزندان صدیق و وطن پرست کشور نشسته اند ، به اطلاع میرسانم . ما همیش داد از تاریخ پر افتخار افغانستان میزدیم ، که ما تاریخ پر افخار داریم . بفرمائید ، لطفأ آنچه که بما افتخار بخشیده .توضیح نمائید آیا کدام افتخار که ملت ومردم مظلوم ما را از گودال بدبختی نجات داده باشد چیست ؟ آیا کی میتواند در برابر این سوال پاسخ قانع کننده ارائه دارد ؟ آیا معنی ومفهوم آزادی را کسی میتواند ا ستدلال و افاده کرد ، و شفاف منطقأ آنرا توصیح دهد؟ آیا تاریخ پر افتخار همین را می گوید ، که کشور ما بنوبت از طرف وطن فروشان مزدور ، ونفرین شده گاه به انگلیسها ، گاه به روس ، و حال میخواهند به پاکستانی ها بفروشند. کشور ما را وطن فروشان ملحد بمثابه شتر خویش فکر کرده اند ، که هر خریدار پول زیاد داد به همان بفروشند. زمانیکه شخصیت های صالح و با ناموس مانع چنین اندیشه های پلید وننگین آنها میشوند ، این اژده های تاریخ زده ونفرین شده علیه مدافعین نوامیس ملی افغانستان جاهلانه ومزبوحانه قدعلم وتوطئه میکنند. تاریخ افغانستان با وجود بی زبانیش در طی 250 سال از افعال و فجایع این غداران وطن فروش و سخن نا شنو ها فریاد وناله دارد . مگر گوش ها کر ا ست وچشم کور ، که شنیده و دیده شود .عرض وپیشنهاد من به شخصیت های صالح ومدافعین حقوق بشر و نوامیس ملی آنست ، که در ازاء اژده های خائن در یک سنگر واحد منسجم و ایستادگی نمایند . هرگونه توطئه و دسایس شوم آنهارا به اطلاع سازمان ملل متحد وسازمان دفاع ازحقوق بشر برسانند. من نیز از سازمان ملل متحد وسازمان دفاع از حقوق بشر مصرانه خواهش و تقاضا میکنم ، که برای ختم فاشیست های راهزن و تروریستها که در کرسی های دولت در جهت خراب کاری و برهمزدن صلح و امنیت در منطقه وجهان تکیه ، و فعالیت های مزبوحانه و روباه گرانه دارند ، اقدامات مقتضی و سودمند را اتخاذ و آنها را از طریق پولیس بین المللی گرفتار در پای میز دادگاه بکشانند. زیرا این جنایتکاران ازسه دهه با اینطرف است، که به ده ها هزار اعمال و افعال غیر انسانی را علیه بشریت انجام داده اند. امروز بمنظور پرده انداختن روی جرایم و جنایات شان ، علیه شخصیت های مدافعین حقوق بشر ، که میخواهند جنایات آنرا از طریق مطبوعات و رسانه ها برملا وافشا سازند ، دسیسه و توطئه میکنند. امروز برای خبرنگاران ، ژورنالیستان ونهاد های مدنی ، آزادی بیان ، آزادی قلم ، آزادی مصونیت و خود ارادیت در افغانستان وجود ندارد در حالت ترور واقع هستند و علیه آنها حکم اعدام صادر میکنند . پیشنهاد و توصیه من به سازمان ملل متحد و سازمان دفاع از حقوق بشر اینست ، که هر دو مشترکأ باهم در کلیه امور وبخش های کلیدی دستگاه دولت بمنظور کاهش وختم تناقصات از فساد اداری و تضاد های سیاسی بین همه گروه ها متخاصم جنایتکار ، که درطی هفت سال وضعیت و بحران را در کلیه بخش ها روز تا روز افزایش دادند ، مسؤولیت را مستقیمأ تا زمانیکه تامین صلح ثبات و عدالت اجتماعی و تامین امنیت سراسر در افغانستان مستقر نشود به عهده بگیرند. اگر چنین یک حرکت وعمل صواب دید بوجود بیاید به یقین کامل جلو هرگونه اعمال خرابکاری که باعث به درازا کشانیدن مبارزه با تروریزم شده است ، گرفته خواهد شد. امروز دستگاه کلیدی دولت افغانستان را کاملأ اشخاص وافراد تشکیل میدهند که در طی سه دهه جنگ های مزبوحانه مرتکب به ده ها هزار جنایات غیر عفو ه و بخشش را علیه بشر یت انجام داد اند. این جنایتکاران مخوف بمنظور فرار از چنگ قانون عدالت خود را درحیطه قدرت دولت پنهان کرده اند. لازم است برای ختم نزاع عجالتأ قدرت کلیدی دستگاه دولت را سازمان ملل متحد و سازمان دفاع از حقوق بشر بعهده بگیرند. و این جنایتکاران را مورد تحقیق و باز پرسی قانونی قرار دهند. بنأ اگر چنین پیشنهاد جامه ای عمل نپوشد این بحران نامنی در ابعاد گسترده جامعه ای جهانی را دور از خطر مصون نخواهد گذاشت.

 • خواننده گان محترم! قوم پشتون یک ضرب المثل دارند که میگوید:کله وار د ادی کله د بابا .حالا وار ادی است فردا وار ابا.امروز انورالحق احدی بی52 می دواند؛فقط چند سال بعد لطیف پدرام؛با میگ 28 احدی را به واشنگتن می دواند و دوباره سخنگوی ملا عمر می شود.وقت وزمان این را نشان خوا هد داد. شما جریا حمله روسیه به گر جستان را تعقیب کنید،بهتر معلومات حاصل می کنید.اضافه چه درد سر بدهم شما را .ولی عقل سلیم این را می گو ید که آقای احدی به این بحران پایان دهد چرا که زمان بااو است.تا دیر نشده به احزاب اوپوزیسیون خود بپیوندیدو از ظاهر شاه بیا موزید.خودتان با امریکائی ها به واشنگتن می روید ولی این مردم ،اعم از پشتون،تاجیک،هزاره،ازبک ونورستانی در همین سر زمین باقی می مانند. پول وثروت شان را تاراج وبین شان تخم نفاق را کاشته از نیو یارک وضیعت منطقه را تفسیر می کنید؟؟؟ یاد تان است که در زمان طالبان در رادیو صدای امر یکا چه می گفتید؟ تا دیر نشده از موقع برای جبران اشتبا هات سیاسی تان استفاده کنید.در غیر آن خودت بهتر وضیعت سیاسی جهان را می بینی. از توجه همه تشکر.وطنیار

 • دوست گرامی ، درودبرشما !من هم مطالب تذکریافتهء عزیزان را خواندم ونظریات گوناگون، یا با شناخت ویا بی شناخت از شخصیتها وتاریخ پراز جفا ودرد آور این سرزمین، پیرامون قضیه آقای داکتر پدرام وآقای بشیر بیژن واحکام نا بخردانه خیل تروریستان آشکار وتروریستان پنهان قبیله گرا، آگاهی حاصل کردم.سردمداران قبیله سالار در طول تاریخ، مردم وروشنفکران نخبه این سرزمین را با قساوت کامل به قتل آورده اند وبه نیستی کشانیده اند.صدای مردم را با تآسف کسی نمی شنید وعلت قتلهای نسل مبارز را کسی نمی فهمید. امروز که زمان به پیش رفته است، علم وروابط رسانه ی ترقی کرده است، خوشبختانه قبیله گرایان دیگر نمیتوانند به شکل پنهانی جان دیگرانرا بگیرندوعمل شومشانرا نیز نمیتوانند که پت کنند وبه روال گذشته یال گردن میخیزانند واز بودجه ملت ویا پول قاچاق تریاک وهیرویین، جایزه سربریدن میگذارند وتآسف اینجاست که روشنفکرنماهای این تبار در جهت محکومیت اعمال تروریستی قبیله گرایان، کلیمه ای به زبان نمی آورند.
  وکسانیکه از جفای تاریخی این تبار انگریز پرست بیخبرند، نا دانسته به فرزندان با شهامت این آب وخاک ناسزا میگویند وشاهان نامنهاد قبیله را بازهم در چوکات سایه خدا به دیگران معرفی میدارند. در صورتیکه این شاهان هنه بیسواد وکمسواد وجاهل ونادان وزنباره ودور از عدالت ملی بودند. به نظر من واژه پدرلعنت بر ایشان دعایست که افتخار آور.حیف این واژه که بر پدر امان الله که حبیب الله کلگوشی زنباره باشد، گفته شود. روشنفکران قبیله گرا، حالت امروزی کشور وسرزمین که هزارانسال پیش متمدن بود وامروز وحشت میبارد را چگونه ارزیابی خواهند کرد؟ شاهیکه ملتش در تنگنای بدبختی به سر برد وامروز مایه ای وحشت ودهشت جهانی باشد، ایا به پدر لعنت هم می ارزد؟ شاهیکه مادرش کنیز دربار بوده باشد وبدون نکاح اسلامی تولد یافته باشد،چه باید که نامیده شود؟ اگر تاریخ را نمیدانید، خیز بیجا هم نزنید.پدر امان الله یک جانی زنباره عاطل وباطل وپدر پدرام یک مخدوم آزاده وبدون آزار. امان الله یک پسرخورد سال که کرسی شاهی را در چوکات کشور آنروزی تصاحب کرد، کمسواد وبی مطالعه ومفتخوار ونازا، ولی پدرام یک جوان سختی ها دیده وآهنین شده روزگار وپرمطالعه، دانشمند، پژوهشگر، مبارز وصاحب نظر ودر عین حال داکتر وشاعر شناخته شده ی کشور وبرون از کشور، اما از تبار قبیله وزی ومی نی ! بیایید مقایسه نمایید که از لحاظ کرامت انسانی کدام یک قابل ارزش دهی قرار بگیرد؟
  ای خراسان،بیوطن گشتیم در دامان تو..
  بی نشان از هستی دامان با ایمان تو...
  راستی را میکشند این دیوکان دد منش...
  نیست رحمی در سرای رحمت تابان تو....
  اجنبی آمد بنامت پا بزد، اوغان شدیم..
  بندپیوند بگسل از فرهنگ واز انسان شدیم...
  درجهان بینام وبا نام قچاق یکسان شدیم...
  با جهالت هم سبق بی دانش و نادان شدیم...
  ای خراسان، تا بکی تلقین وتکرارجفا؟؟
  تابکی با ظلم ونادانی غنودن شد روا؟؟
  ریشه درمانیست گشته، شاخه هاراکی بقا؟؟
  با صدای هیبت آگین نعره ی از دل نما...
  ای وطنداران شوید بیدار،وقت غیرت است..
  غیرت اندرخود شناسی مایه ی پرعزت است...
  نه بگوییدبرجفاکاران، فسادش قدرت است...
  همگرایی ضامن خلق عدالت ملت است.....
  امیدوارم که منبعد به مسایل بدیده پنهان نگاه ندارید وبا تحلیل وتفریق حق وباطل، ابراز نظر نمایید. شاد وتندرست باشید.
  نیک اندیش

 • سلام به آقای ميرهزار وهمه ی خواننده های عزيز!
  آيابه نظرشمااعمال آقای پدرام که زماني مسؤول نشرات سياسي (مارکسيزم- لينينيزم)روزنامه حقيقت انقلاب ثورارکان نشراتی حزب دموکراتيک خلق افغانستان ، فرستاده رياست عمومی خاد(امنيت دولتی ) به دستورجنرال يارمحمدمعاون امنيت دولتی ، مسؤول امورفرهنکی شورای نظار، مهاجردرايران وعضورابط شورای نظارباسپاه انقلاب ايران ، مهاجردرفرانسه وسخنکوی شورای نظاردراروپا، مبلغ سيکولاريزم درافغانستان ، مبلغ صف آرايی های ضد پشتونهاوايجادجبهه پان تاجکيزم ، اعلان اينکه ايشان وسايرغيرپشتونهای افغان ، افغان نيستند ، اشتراکننده تجاوزبه حريم شخصی اکبربای وسهم کيری درضرب وشتم اکبربای ، توهين کننده ودشنام دهنده به شخصيت والا وقهرمان بی بديل افغانستان ، اميرامان الله خان ،قابل تاييد است ؟ آياشخصيت بی مايه ومرتجع چون بدرام سزاواربشتيبانی ودفاع ميباشد ؟ آياچنپن اشخاص ابن الوقت وهرجاپی قابل سزاوجزانپستند؟ وپااپنکه هرغپرپشتون وضدپشتون ولو جناپت کار، خاین ملی ووطنفروش مورد تایید شمابوده میتواند. بااحترامات دوستانه عبدالله افغان

 • بیدل از شب پره کیفیت خورشید مپرس. حق نهان نیست ولی خیره نگاهان کورند.

  با عرض حرمت و احترام!

  نمیدانم از کجا شروع کنم و به کجا ختم. همین قدر میدانم که همه چیز را رنگ و بوی قومی دادن در حقیقت فاصله گرفتن از ارزش ها و اصول وحدت ملی و انسانیت است.
  ایا درست خواهد بود تا از یک اوباش بی مسلک, یک خاین بی اصول و یک خود فروش بی احساس مانند پدرام و بیژن بنا بر ملحوظات سمتی و قومی دفاع صورت گیرد؟؟؟
  ایا مردم انقدر بی خبر اند که ندانند که لطیف پدرام و بشیر بیژن از چه قماش مردمانی اند؟؟؟
  ایا این همان پدرام کارملیست دو اتشه نیست که در یک دست دیالیکتیک مارکسیسم لنینسم و در دست دیگر کلاشنکوف داشت و به تعبیر خودش امده بود تا ارمان و اندیشه های کمونستی را در کشوری که از نظر ساختار اجتماعی بیشتر به کمون اولیه شباهت داشت, تطبیق کند؟؟؟ و ایا این همان پدرام نیست که بخاطر به دست اوردن یک بوتل مشروب بادارش اقای دوستم را تئوریزه میکند و به مداحی اش میپردازد؟؟؟
  نباید به چنین اشخاص شرور و فاسد اجازه توهین به ارزش های این ملت و مردم داده شود. و نباید اوضاع و شرایط را برای این مشت اوباش و بی اصول مساعد ساخت تا با استفاده از زمینه های ایجاد شده بار دیگر استفاده سیاسی ببرند.
  توهین به شخصیت بی بدیل, فرزند فرزانه و محصل استقلال کشور غازی امان الله خان که به همت سرداران و ابرمردان غرب, شرق, شمال و جنوب این خطهء با افتخار در سال 1919 حصول گردید و در ان تمام اقوام با همت کشور نقش داشتند نباید قربانی هوس های کسی مانند پدرام گردد.

  خواهشم از تمام عزیزانی که به ارائه نظر میپردازند اینست که بنابر ملحوظات سمتی و قومی نظر ندهند و فقط منافع و مصالح اولیای کشور را مد نظر قرار دهند. این مرز بوم به هیچ قومی به صورت اخص تعلق ندارد بلکه مربوط همه افغان های پر افتخار و مصیبت دیده است.

 • oqa rasikh wali
  waqean ki malomatat dar maored latif pedram mokamal boda yak kami khijalat bekash,degaran az kala benawesand khodat az shokam menawesiiiiiii

جستجو در کابل پرس