در همین بخش

صفحه نخست > حقوق بشر > دادخواهی در افغانستان!

دادخواهی در افغانستان!

اعلامیه به مناسبت اولین سالگرد «انجمن اجتماعی دادخواهان افغان»
انجمن اجتماعی دادخواهان افغان
دوشنبه 4 آگوست 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

اشاره: کابل پرس ضمن استقبال و حمايت از هر طرحی که به برابری، عدالت، جبران خسارت و محاکمه ی عوامل جنايات در افغانستان می انجامد، تاکيد می کند که بايد حقيقت يابی در مورد جنايت بوقوع پيوسته در افغانستان از زمانی صورت گيرد که هنوز باقيمانده ی قربانیان آن هستند و سایه ی جنايات بر سر آنان سنگينی کرده و هنوز در زندگی آنان تاثير دارد. بررسی جنايات در سه دهه ی اخير باید جزو محورهای حقيقت يابی در افغانستان باشد اما جنايات حاد عليه بشريت مانند نسل کشی، کوچ اجباری و تجاوز جنسی و در کنار آن غصب و چور و چپاول زمین و دارايی ها مردم که فراتر از سه دهه ی اخير روی داده و هنوز قربانيان از آن رنج می برند، نيز نبايد فراموش شود. اگر جریان عدالتخواهی دروازه ی خانه ی قربانيان باقيمانده يا هنوز قربانی در نتيجه ی فرمان ها برای نسل کشی، کوچ اجباری، سرکوب و کشتار مخالفان سياسی، تجاوز جنسی و غصب زمين و تاراج در دوره ی پادشاهان ديکتاتور را نزند، اين عدالت از عدالت تهی خواهد بود. افغانستان کشوری ست که همه ی گونه های جنايات حاد عليه بشريت در آن روی داده است. نسل کشی، کوچ اجباری، کشتار، تجاوز جنسی و چپاول در دوره ی نادر و ظاهر، قتل عام و کشتار مخالفان سیاسی در دوره ی خلق و پرچم، کشتار ،قتل عام و چپاول در دوره ی گروه های جهادی، قتل عام و نسل کشی ،کوچ اجباری و چپاول در دوره ی امارت تاريک طالبان، کشتار غير نظاميان توسط نيروهای بين المللی و آدمکشان طالب ، کوچ اجباری و چپاول در دوره ی حکومت حامد کرزی، همه و همه بايد محورهای کار گروه های حقيقت ياب باشد. / سردبیر

اعلامیه به مناسبت اولین سالگرد «انجمن اجتماعی دادخواهان افغان»


هموطنان گرامی!

«انجمن اجتماعي دادخواهان افغان» به تاريخ 14 اسد 1386 توسط جمعي از خانواده‌‌هاي قربانيان بنياد گذاشته شد. علت ايجاد اين انجمن، جنايات سه دهه جنگ مي‌باشد که از 7 ثور1357 شروع و تا امروز ادامه دارد و هنوز هم عاملین اين همه جنايات پست‌هاي کليدي دولت را در دست دارند و مرتکب جنايت‌هاي مختلف مي‌شوند.

«انجمن اجتماعی دادخواهان افغان» به خاطر به محاکمه کشاندن جنایتکاران سه دهه اخير کار می‌کند و در مدت یک سال تلاش نموده تا با استفاده از شیوه‌های مختلف به اهداف خود برسد. ما اعتراضات و خواست‌های خویش را با برگزاری تحصن، تیاتر، دیدار با افراد و سازمان‌های مدافع حقوق بشر، شرکت در سیمینارها، مصاحبه با رسانه‌ها وغیره، اظهار نموده ایم.

«انجمن اجتماعي دادخواهان افغان» مي‌داند تا با سازمان‌ها و افرادي که به خاطر تامين عدالت تلاش مي‌کند متحد شده تمامي جنايتکاران را خلع قدرت نموده و به محاکمه بکشاند.

بناءً از آن عده فامیل‌های قربانی و افرادی که خواهان تامين عدالت هستند تقاضا می‌‌‌کنیم با ما در تماس شوند تا پروسه به محاکمه کشاندن جنایتکاران سرعت بشتري بيابد.

خواست‌هاي ما از اين قرار اند:

1- ما خواهان برکناري فوري تمامي جنايتکاران دوران حاکميت وطنفروشان خلق و پرچم، دوره حاکميت فاشيستي تنظيم‌هاي جهادي، دوران وحشت و ترور طالبان و دوران بعد از آن تا امروز، از وظايف دولتي شان هستيم.

2- ما خواهان محاکمه تمامي متهمين جنايات جنگي سه دهه اخير در يک محکمه باصلاحيت و بي‌طرف ملي و بين‌المللي مي‌باشيم.

3- ما خواهان بررسي جدي گورهاي دستجمعي کشف‌شده و شناسايي عاملين آن مي‌باشيم.

4- ما خواهان کشف تمامي گورهاي دستجمعي کشف ناشده در هر دوره‌ي از جنايت مي باشيم.

5- ما نامگذاري اماکن و جاده‌ها به نام جنايتکاران را شديداً محکوم مي کنيم و آن را توهين و بي‌حرمتي به خون شهيدان معصوم خود مي‌دانيم.

6- ما تقاضا داريم تا بناي يادبودي به نام ناپديد‌شدگان گمنام اعمار گردد و محله‌اي به نام "گورستان شهدا"‌ مختص گردد تا اجساد گورهاي دستجمعي با اعزاز و اکرام در آن دفن گردند.

7- ما از تمامي وطنداران خويش در سرتاسر افغانستان که جگرگوشه‌ها، برادران و خواهران، اقارب و عزيزان خود را طي سي سال اخير از دست داده اند تقاضا مي‌نماييم تا با ما تماس گيرند و چگونگي شهادت و ناپديد شدن آنان را با ما در ميان گذاشته در تلاش‌هاي ما به خاطر محاکمه عاملان فجايع سه دهه اخير سهيم گردند.

«انجمن اجتماعي دادخواهان افغان»

Social Association of Afghan Justice Seekers (SAAJS)

14 اسد 1387 - 4 اگست 2008

شماره موبایل: 0093707803560

آدرس پستي: پست بکس شماره 980، پسته خانه مرکزي، کابل، افغانستان.

آدرس ايميل: victims.families@gmail.com

چاه کن خود در چاه می افتد

منشور عفو و بخشش، بهترين سند اثبات جرم می باشد

داکتر رمضان بشردوست، وکيل مردم در ولسی جرگه

يكشنبه 9 دسامبر 2007


مفهوم زمان و حقيقت و عدالت

حقيقت و عدالت انتقالی در افغانستان

قسمت اول

چهار شنبه 11 ژوئيه 2007, نويسنده: کامران میرهزار


عدالت انتقالی در افغانستان

عدالت بايد به قربانيان بازگردد!

حقيقت و عدالت انتقالی در افغانستان: قسمت دوم

دو شنبه 23 ژوئيه 2007, نويسنده: کامران میرهزار


سيلی مردم کابل به روی شاهزادگان جنگی

گفتگوی اختصاصی کابل پرس با داکتر رمضان بشردوست

يكشنبه 11 مارس 2007, نويسنده: کامران میرهزار


جنایات جنگی و جنایات ضد بشری: از سال 1978 الی 2001

پروژه عدالت افغانستان

تجزیه و تحلیل و ارائه مدارک از نمونه های بزرگ سوء استفاده در جنگهای افغانستان

پنج شنبه 13 دسامبر 2007


زنان، آزادی بيان و عدالت در افغانستان

متن کامل آخرين نشست خبری تام کونيگز نماينده ی خاص سازمان ملل در افغانستان

يكشنبه 30 دسامبر 2007


مکان و زمان، قربانيان و جنايتکاران!

39 مورد حاد نقض حقوق بشر در افغانستان

جنايات نسل کشی، جنايات عليه بشريت و جنايات جنگی

يكشنبه 11 مارس 2007, نويسنده: کامران میرهزار


يکاولنگ هنوز عزادار است!

غمنامه ای از جنایت علیه بشریت ونسل کشی؛

سه شنبه 18 دسامبر 2007, نويسنده: احمد بصيربيگزاد


کرزی عقب نشينی کرد، قربانيان اما نه!

عکس هايی از تجمع بازماندگان قربانيان مقابل دفتر سازمان ملل در کابل

دو شنبه 10 دسامبر 2007


کودکان و زنان طالب نيستند!

تعريف خود را از جنايت و جنايتکار تصحيح کنيم!

يكشنبه 13 آوريل 2008, نويسنده: کامران میرهزار


ادامه کشتار و کوچ اجباری در بهسود!

مقامات بلندپایه همچنان از جنایات حمایت می کنند!

شنبه 2 اوت 2008

پيام‌ها

 • به همه سلام!
  ما از خواستهای انجمن داد خواهان افغان پشتبانی می کنیم خصوصآ از ماده اول ان.
  جلال ابادی

  آنلاين بنگريد : وطن فروشان خلق و پرچم

 • I been read many years ago a Farsi Dari book in the name of "Afghanistan in the bloody grip of communism" which was published in America by publisher of Caravan Newspaper. If you can find and read it out you’ll see a lot of evidence about crimes in Afghanistan

 • اهداف انجمن دادخواهان قابل قدردانی است. امیداوریم اینان مجدانه برای عملی ساختن اهداف شان کار کنند، مثل اکسیون های قبلی شان در کابل همیشه به اعتراضات شان ادامه دهند تا قضیه محاکمه جنایتکاران هیچگاهی به فراموشی سپرده نشود و جهان هم بداند که ولو جنایتکاران را امریکا و "جامعه جهانی" در هزار نوع چهره متفاوت پیش کند مردم ما از طرز خرام شان آنان را میشناسند و تنها به محاکمه و مجازات شان قانع اند و بس.

  آنلاين بنگريد : تظاهرات انجمن در کابل

 • اشاره آقای میرهزار به این نوشته را نفامیدم که برای چیست.

  آیا وی از یک انجمن یکساله انتظار دارد که در پی رسیدگی به جنایات مجموع تاریخ افغانستان باشد؟؟ بدون شک رسیدگی به جنایات تمامی دوره های تاریخ وطن ما چیز خواستنی است اما ناممکن، پس چرا نباید از همانهایی آغاز کرد که هنوز هم زنده اند و به جنایت شان ادامه میدهند؟ حال خود همین جانیان فعلی که طالبان و نوکران مسکو و جهادیان باشند، میکوشند این نکته را بگویند که چون در گذشته هم جنایت شد محاکمه‌ای صورت نگرفت پس ما را هم ببخشید!! نباید به این تبر اینان دسته داد، بگذار اول کار را با همین جانیان "سه دهه اخیر" یکطرفه کنیم که اینان هم مثل بابا ظاهر شان بدون محاکمه به دوزخ نروند!!

  • سلام خواننده ی محترم کابل پرس،

   آنچه اشاره شده کاملا مشخص و روشن است. من ضمن حمایت از هر قدمی برای دادخواهی، از این انجمن انتظاری بيش از توانشان ندارم و امیدوارم نيروی عدالتخواه هر روز در کشور افزون شود. به نظر من هر فرد و گروهی که کار حقیقت یابی را شروع می کند، بايد اين کار را با اذعان به همه ی جنایاتی که هنوز سایه ی سنگین آن بر سر مردم هست و آن را لمس می کنند شروع کند. ضمن اينکه مرگ يک ديکتاتور مانند ظاهر به معنای بسته شدن دوسیه ی ظلم و ستم وی و دو کاکای جلادش و سردار ولی و..نيست و اين قربانيان هستند که بايد در اين موارد تصميم بگيرند و نه من، شما يا ديگری. پس بهتر است برنامه ی حقيقت یابی کمی بازتر باشد و در جريان کار، هر قربانی بتواند، از آنچه بر وی رفته است، سخن گفته و حقوق از دست رفته ی خود را بطلبد.

   با احترام

 • The shrines of Abudr Rahman Maloon and Nader Maloon must be eliminated in the future as well

 • افغانستان واچ از تلاش های انجمن اجتماعی دادخواهان افغان پشتیبانی نموده، حاضر است در زمینه با انجمن همکاری نماید. امید است سایر نهاد های حقوق بشری افغان نیز در این امر مهم همکاری همه چانبه نمایند. (یک نقل از اعلامیه تانرا در وبلاگ افغانستان واچ گذاشته ایم. آرزو مندیم در مورد موافق باشید.)

  آنلاين بنگريد : دادخواهی در افغانستان!

جستجو در کابل پرس