کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > خبر و گزارش > کشف مجسمه بزرگ و قاچاق مجسمه های کوچک

کشف مجسمه بزرگ و قاچاق مجسمه های کوچک

نویسنده: جواد از کابل

دو شنبه 11 اوت 2008

مقامات محلی در ولایت بامیان می گویند که گروه باستان شناسان به کشف چند اثر تاریخی از جمله مجسمه خوابیده در بامیان نزدیک شده اند. تا کنون سه بت نیمه، دو مجسمه به شکل جفت و به صورت نیمه، یک کوزه سفالی شکسته و دو سکه خورد می باشد که به دوره های تمدن بودایی و تمدن اسلامی مربوط است.

اما اخبار مؤثق در دست است که حداقل ده بت کوچک و دیگر آثار بودایی که قبل ازین در نتیجه حفریات از ساحات باستانی بامیان کشف شده بود، به کمک احمد شاه سلطانی مالک موزیم سلطانی که میان لندن و کابل در رفت و آمد است، از کشور بیرون برده شده و به جای آن، مجسمه های ساخته گی و جعلی را قرار داده اند.

یک منبع موثق گفت که سه مجسمه بودایی ( که یکی آن سر نداشته) به وسیله آقای سلطانی از طریق راه چترال به پاکستان منتقل شده است که درین معامله شماری از مسئولان بخش فرهنگ ولایت بامیان دست داشته اند.

همچنان خبر می رسد که اخیرا اداره امنیت ملی ازکشف 13 قلم آثار باستانی که توسط یک گروه از افراد به خارج از کشور انتقال داده می شد، اطلاع داده است. یک منبع امنیتی که نخواست نامش ذکر شود، می گوید که این افراد با شبکه احمد شاه سلطانی که در پاکستان و ایران نماینده گی های خریدوفروش آثار را اداره می کنند، درارتباط اند. سفر های آقای سلطانی به هرات و سایر ولایات به بهانه این که از موزیم های شخصی خویش دیدن می کند، به همین منظور صورت می گیرد و درآن ولایات، شبکه های قاچاق را تنظیم کرده است.

جالب این است که وزارت اطلاعات و فرهنگ در همدستی با آقای سلطانی، فعالیت های مخرب سلطانی را توجیه کرده و می گویند که آقای سلطانی صدها اثر باستانی را از خارج به داخل افغانستان انتقال داده است.

اما شماری از باستان شناسان که مأموران وزارت اطلاعات وفرهنگ هستند، می گویند که احمد شاه سلطانی با زنی به نام فریما الکوزی درکابل وهرات با افراد مختلفی که به نحوی آثار باستانی را به شکل غیر قانونی دراختیار خود دارند، ملاقات کرده و زمینه خریداری و انتقال این آثار را با خارج مهیا می کنند.

قرار معلومات احمد شاه سلطانی با عده ای از کارمندان موزیم هرات از نزدیک رابطه دارد و در صدد تهیه اثاری است که مشابه به بعضی آثار قدیمی موزیم هرات است و تلاش برین است که آثار جعلی را با دادن پول به کارکنان موزیم به جای آثار اصلی قرار دهند و آثار اصلی را به دست آورند.

احمد شاه سلطانی درجایی گفته است که به دست آوردن آثار باستانی موزیم هرات برای وی مثل آب خوردن است اما وی نمی خواهداین کار را کند. وی همچنان دریک ضیافت با اشاره به مفقود شدن اثر هفت قلم در هرات گفته است که اگر من بخواهم آن را پیدا می کنم. اما معلومات وجوددارد که وی شدیدا در تلاش به دست آوردن آثار گران بهای باستانی هرات است و هرباری که وی به هرات سفر می کند هیچ کسی از فعالیت های وی نظارت نمی کند.

وی اخیرا در مصاحبه ای گفت: اگر کسی مرا می گوید که آثار باستانی را از داخل افغانستان به خارج قاچاق میکنم حتما معنی حرفش این است که مسئولان و فرماندهان میدان هوایی با من شریک اند. اما کسی که با کار های سلطانی از نزدیک آشنا است می گوید که وی آثار باستانی را از طریق هواییی از کشور خارج نمی کند. وی بسیاری از آثاررا با استفاده از موتر های باربری "بیلتی " کرده و در پشاور به نماینده گانش رسانده است.

آيا تنديس های مكشوف به سرنوشت صلصال و شهمامه دچار نمی گردد؟

جمعه 8 اوت 2008, نويسنده: محمد اسحاق فياض


این طالب وزیر باشد، بودا تخریب می شود!

نگرانی از تخريب مجسمه ی خوابیده ی بودا توسط همفکران کریم خرم

جمعه 1 اوت 2008

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


66 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > خبر و گزارش > کشف مجسمه بزرگ و قاچاق مجسمه های کوچک

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.