در همین بخش

صفحه نخست > فرهنگ، ادبیات و هنر > طنین صدای مردم هزاره در"جزیره ساردینیای" ایتالیا

طنین صدای مردم هزاره در"جزیره ساردینیای" ایتالیا

اخیرن یکی از شعرهای بصیرآهنگ، خبرنگار، شاعر و فعال حقوق بشرهزاره درایتالیا با عنوان «شب لعنتی» که درباره «قتل عام هزاره‌های یکاولنگ توسط طالبان» به زبان ایتالیایی سروده شده است، برنده «جایزه ویژه منتقدین» جشنواره بین المللی ادبی شهر«ساساری« جزیره «ساردینیای» ایتالیا شده است.
محمد امین وحیدی | فیلمساز و وبلاگ نویس
چهار شنبه 3 سپتامبر 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

نویسنده : امین وحیدی

تازه‌ترین خبرخوش درباره مردم هزاره، از «جزیره ساردینی‌ای» ایتالیا به گوش می‌رسد. ازبین سفیران مردم هزاره درکشورهای مختلف، اینبارآقای «بصیرآهنگ» صدای مردم هزاره را در این جزیره مشهور و زیبای ایتالیا طنین اندازساخته است. اخیرن یکی از شعرهای بصیرآهنگ، خبرنگار، شاعر و فعال حقوق بشرهزاره درایتالیا با عنوان «شب لعنتی» که درباره «قتل عام هزاره‌های یکاولنگ توسط طالبان» به زبان ایتالیایی سروده شده است، برنده «جایزه ویژه منتقدین» جشنواره بین المللی ادبی شهر«ساساری« جزیره «ساردینی‌ای» ایتالیا شده است.

قراراست این جایزه، طی یک مراسم رسمی دراین جشنواره ادبی با حضورمقامات ایالتی این جزیره، مقامات شهرداری شهر «ساساری» و نماینده رئیس جمهوری ایتالیا به این شاعر و ژورنالیست هزاره اهدا شود. این جشنواره ادبی درماه اکتبر درشهر«ساساری« در شمال «ساردینیا» برگزار می‌گردد. جزیره نیمه خود مختار ساردینیا که به بهشت ایتالیا معروف است، یکی از بیست ایالت ایتالیا به شمارمی رود که درجنوب غرب این کشور واقع شده است وبا جزیره کورسیکای فرانسه هم مرزاست.

کسب این جایزه ادبی را به تمامی هزاره‌ها خصوصن به قلم بدستان هزاره تبریک می گویم وامیدوارم سایرسفیران مردم هزاره دردیگر نقاط دنیا نیز به کسب افتخارات برای مردمشان ادامه دهند.

لینک معلومات بیشتر درباره جشنواره ادبی بین المللی شهر«ساساری« جزیره «ساردینیا»
http://www.ottobreinpoesia.it/
http://en.wikipedia.org/wiki/Ottobre_in_Poesia

واژه های کلیدی

پيام‌ها

  • بد نمیبود اگر سردبیر کابل پرس چند سطری در رابطه به فاجعه پغمان
    می نوشت. این فاجعه شاید روزی عاید حال خواهران و مادران خود ما
    شود (امید که نشود). اما با آنهم غمشریکی با دیگران باعث میشود که دیگران
    نیز درغم و خوشی ما سهم گیرند.

  • غم شریکی باید کرزی نمایند جنایت کاران برادران کرزی است .

  • اگر اینقدر خیزک و جست میزنی از هزاره ها دفاع میکنی هزاره کجا هویت دارند جاسوسان ایران و نوکران سپاه پاسداران اینقدر که از هزاره بودن حرف میزنید اولا باید به لهجه هزاره گی کتابت کنید و ضرور نیست که کلمات اصیل را تغییر داده مانند خصوصاً را خصوصن و اخیراً اخیرن شما ها اصلا هویت ندارید از زبان هزاره میشرمید و در تمام تلویزیون ها دیده میشود هزاره ها هستند به ایران صحبت میکنند هویت یعنی اگر میخواهید زبان را اصلاح بسازید زبان هزاره مردار خودرا دست بزنید به زبان دری حق ندارید راستی حسن و حسین و علی نیز از عربستان هستند باید چاره بسازید و اسمای شان را ترجمه کنید لعنت بشما وطن فروشان بیغرتا زنان شما جقدر مرتکب جرایم اخلاقی میشوند چون نوکر ایران هستید از خود هیچ هویتی ندارید باید قتل عام شوید همین هزاره ها بودند از جنایات کناران پغمان به عنوان حقوق شان دفاع کردن مثل لیطفه سلطانی هروقتی بالای شما هزاره تجاوز صورت گرفت باز هیچکس چیزی نمیگوید چون مجرم حقوق دارد نی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

جستجو در کابل پرس