کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > دیدگاه > بن بست

بن بست

يكشنبه 7 سپتامبر 2014, بوسيله‌ى مسعود اندیشمند

بن بست انتخاباتی افغانستان پس از سفر دومِ وزیر خارجه ی امریکا آغای جان کیری و دیدار وی با هر دو تیم، مردم را چشم براهِ شکستن این بن بست کرده بود. هردو نامزدان با تاکید به پیمانیکه بین شان در سفر اولی آغای کیری صورت گرفته بود، روند مذاکرات را همچنان ادامه دادند. و چیز مهمیکه در حضور آقای کیری صورت گرفته بود تعهد هردو نامزدان برای پذیرفتن نتیجه ی آرا (که بازرسی و شمارش تمام آرا از سر گرفته شده بود)، بود. و در عین حال هردو نامزدان تعهد بستند که هیچ کدام روند جاری را ترک نخواهند گفت.

قسمیکه شاهد بودیم بدبختا نه چنین نشد. تیم اصلاحات هم روند انتخابات و هم مذاکرات سیاسی را با رقیب خود بخاطر اعتراض شان در جزئیات بازرسی و عدم رسیدن به یک توافق سیاسی، ترک گفتند.

تیم اصلاحات روند مذاکرات سیاسی را دیروز ترک گفت و روند تخنیکی (بازسی آرا) را چند روز قبل. وقتی تیم اصلاحات روند انتخابات را ترک گفت تیم تحول به حضورش در روند ادامه داد، اما به تقاضای یوناما (بخاطرِ ظاهراً حفظ بیطرفی در شمارش و بازرسی آرا) تیم تحول هم روند را ترک گفت.

حالا که ٩٠ در صد آرا بدون حضور هردو نامزدان بررسی شده است، یک نامزد کاملا روند و مذاکرات سیاسی را ترک گفته است و تیم دیگر بنا به تقاضای یوناما روند را ترک گفته است، اعلام صد در صد آرا چه معنی خواهد داشت؟

تیم اصلاحات که مطمئن به نظر میرسد پس از شمارش صد در صد آرا کی برنده اعلام خواهد شد (که برایشان قانع کننده و قابل قبول نیست)، گفته است که تصمیم خود را برای حرکت بعدی پس از مشوره با اعضای تیم و مردم خواهند گرفت.

اگر سر انجام هردو تیم به توافق سیاسی نرسند، بخصوص در این وضعیتِ خرابیکه کشور هم از نظر اقتصادی و هم امنیتی (که طالبان کم و بیش مناطقی در ١٤ ولایت کشور را بدست گرفته اند)، قرار دارد، نافرمانی های مدنی (درین وضعیت) کمتر ولی تصامیمِ دیگر، مانند اعلام حکومت موازی و یا امثال آن ممکن کشور را به هرج و مرج بکشاند.

این نوع تصامیم از سوی اصلاحات، پشتیبانی امریکا و غرب را با خود نخواهد داشت. برعکس در صورت شورشِ بیشتر مردم به پشتیبانی تیم اصلاحات، امریکا دولت افغانستان را بخاطر خفه کردن این شورش همکاری خواهد کرد. درعین حال امریکا، غرب و رسانه های غربی در مجموع تیم اصلاحات را بدمعاشِ وضعیت افتضاحِ کنونی افغانستان خواهند پنداشت. امریکا به اصلاحات چنین خواهد گفت که بنا به تعهد یکه کردید، رو ندادن به روند بازشمارش آرا، (این که چرا اصلاحات روند را ترک گفت، جزئیات آن دیگر برای امریکا مطرح نخواهد بود)، شما برعکسِ آن را انجام دادید. روند را ترک گفتید، به تعهد خود پابند نماندید... موضع امریکا (وغرب) در قبال اصلاحات و همگرایی دگر روشن خواهد بود.

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


59 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > دیدگاه > بن بست

آگهی در کابل پرس

loading...

پيام‌ها

  • جانم اندیشمند! امریکا دنبال دو طفل کوچکیست در این کشور تا بتواند هر زمان با انداختن افسونی، انها را پشت هیزم و چوب بفرستد تا برای خودش دیگی بپزد، نه اینکه بخواهد طرفی را کنار بگذارد. گذشت زمان این مطلب را در مورد قدرت متجاوز قبلی ثابت کرده است و این متجاوز نمیتواند متفاوت باشد.
    با احترام

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.