صفحه نخست > حقوق بشر > آيا دردناک تر از این؟

آيا دردناک تر از این؟

دست به دست هم داده اند تا دانش آموز، آموزگار، کتاب و مکتب نباشد!
کامران میرهزار
شنبه 30 آگوست 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

در آخرين خبرها از افغانستان آمده است که بيشتر از هشت هزار جلد کتاب درسی دانش آموزان ولايت نورستان در حالی که از ولايت کنر به اين ولايت منتقل می شد، توسط افراد ناشناس به آتش کشیده شد.

درست چند روز پيش بود که باز حدود 100 هزار جلد کتاب دانش آموزان در مسیر راه قندهار کابل به آتش کشیده شد.

باز هم چند روز پیش بود که اعلام شد بيش از 20 هزار دانش آموز در ولايت غزنی به دليل ناامنی نمی توانند به مکتب بروند.

ده سند از جنایات طالبان در افغانستان!

در کنار حمله ی آدمکشان و تاريک انديشان قرون وسطایی به دانش آموزان و آموزگاران و مکاتب، اختلاس ها و زد و بند های زياد و کلان نيز در بخش معارف کشور وجود دارد.

تنها در يک سال حدود 207 حمله به دانش آموزان، آموزگاران و مکاتب در کشور توسط دیده بان حقوق بشر ثبت شده است.

ده سند از جنایات طالبان در افغانستان!

در همين کابل پرس? بارها و بارها وضعيت تاسف آور مکاتب کشور با عکس گزارش شده است.

هنوز خبر چاپ 25 ميليون جلد کتاب تمام رنگ برای دانش آموزان توسط يونيسف سرشار از غلط های تايپی که در نهايت به فروش بيشتر کتاب ها به چاپخانه های پاکستان انجاميد تا دوباره خمير شده و کاغذ شود، فراموش نشده که دور جديد حمله به بنيادی ترين نياز يک جامعه آغاز شده است.

از اين دردناک تر نمی توان يافت وقتی آدمکشان و تاريک انديشان، ريشه ها را هدف قرار داده اند و دولت افغانستان با شعارهای دروغين، فقط به ترکيبی از ناقضان حقوق بشر، دزدان دارايی های همگانی و قاچاقچيان مواد مخدر تبديل شده و هر روز ترکيب خود را از اين افراد گسترده تر می کند.

ده سند از جنایات طالبان در افغانستان!

در افغانستان لازم بود که پس از برچيده شدن بساط امارت تاريک طالبان، برنامه ی ملی برای مبارزه با بی سوادی روی دست قرار می گرفت. برنامه ای که بتواند با کمترين امکانات، بهترين بازدهی را برای زندگی بهتر مردم داشته باشد.

متاسفانه برای حکومتی که ترکيبی از ناقضان حقوق بشر، دزدان و قاچاقچيان مواد مخدر است، اين چيزها اهميتی ندارد و به قول پائولو فرِر مبارز بزرگ علیه بی سوادی، حکومتی که به مبارزه با بی سوادی تمایلی نداشته باشد، موانع را هم ايجاد می کند. زنده ياد پائولو فرِر مبتکر روش خاص آموزشی بود که معروف به " آموزش ستمدیدگان" است و روش او در کشورهای مختلف جهان از جمله برازيل و گواتمالا پياده شده است.

ده سند از جنایات طالبان در افغانستان!

در سال 2006 کابل پرس با نوشتن يک نامه به رييس جمهور افغانستان و جمع آوری امضا يک کمپاين وسيع را عليه بی سوادی در کشور آغاز کرد که متاسفانه علی رغم اينکه بيش از 5 هزار تن روزنامه نگار، نويسنده، شاعر، آموزگار، دانشجو، کارگر و کارمند اين نامه را امضا کرده بودند و بنياد زنده ياد پائولو فرِر نيز ضمن پشتیبانی از کمپاین، برای مشورت و آموزش اعلام آمادگی کرده بود، با بی توجهی و بی اعتنایی شخص حامد کرزی و وزير معارف حنیف اتمر مواجه شد.

آقای رييس جمهور!

برنامه ملی مبارزه با بی سوادی بايد هرچه زودتر آغاز شده و در پنج سال آينده بی سوادی از افغانستان ريشه کن شود. بدون دانش و آگاهی انسان به هيچ عنوان رشد نخواهد کرد. از تجربه موفق کشورهايی که فقيرتر از افغانستان بودند، بهره بگيريد و فورا اقدام کنيد.

نام ......................................... امضا........................

عکس از نجیب الله مسافر در نمایشگاه دايمی عکس کابل پرس

گویی عوامل دولتی و به ظاهر مخالفانی که در يک تاکتيک از سویی خود را مخالف می شمارند و هر چند روز به کشتار جمعی اقدام می کنند و از سویی گرد حامد کرزی و در پارلمان افغانستان جمع شده اند، دست به دست هم داده اند تا در این کشور اثری از کتاب و مکتب و دانش آموز و آموزگار نباشد.

از اين دردناکتر؟


ده سند از جنایات طالبان در افغانستان!

آدمکشان بازگشتند، اين بار جدی تر از پيش!

چهار شنبه 14 مه 2008

درباره قوانين امارت تاريک آدمکشان طالب بسيار نوشته شده است اما هيچگاه تصور نمی شد اين آدمکشان بتوانند باز به صحنه بازگردند. طالبان با تاکتيک ها و ترفندهای گوناگون به صحنه بازگشتند. از سويی جنگ در صفحات جنوب، شرق و غرب کشور، از سویی انفجار و انتحار که بيشتر قربانيان غيرنظاميان اند، از سويی با همدستی و مساعدت بی دريغ صبغت الله مجددی و کميسيون تحکيم صلح ، از سويی با همدستی و همياری و حمايت های پيدا و پنهان حامد کرزی، کريم خرم، فاروق وردک و اشرف غنی احمدزی، زلمی خليل زاد و...

مکتب بايد به آتش کشيده شود، زنان بايد در خانه بمانند، تلويزيون ممنوع و تنها صدای شريعت آزاد بايد باشد، اقليت های قومی بايد کوچ داده شوند، اقليت های مذهبی کافرند و جان و مال و ناموس آنان مباح است و..ادامه..


دوکان معارف: ان جی اوی تمام عيار

از اصلاحات خبری نيست، فقط پول بالا و پايين می شود!

سه شنبه 29 آوريل 2008, نويسنده: کامران میرهزار


آقای حنيف اتمر ببيند!

عکس هايی از اسماعيل نگارش از وضعيت اسفبار يک مکتب در دايکندی

پنج شنبه 21 فوريه 2008


آيا حنيف اتمر کور است؟

عکس هايی از وضعيت اسف بار يک مکتب در دايکندی؛ مانند مکاتب ديگر اين ولايت

شنبه 26 آوريل 2008

عکس از اجمل آرين پور


دايکندی: اين هم يک مکتب!

نگوييد آقای حنيف اتمر کور است و به ساختن مکتب در ولاياتی مانند دايکندی، نورستان و بدخشان توجهی ندارد. اين مکتب با توجهات بی دريغ ايشان ساخته شده است

يكشنبه 22 ژوئن 2008


دختران در يک مکتب که مکتب نيست!

حنيف اتمر ببيند!

چهار شنبه 5 مارس 2008

عکس از شهزاد نورانی


يک مکتب در نورستان!

حنيف اتمر ببيند!

چهار شنبه 16 آوريل 2008


فساد و روابط خانوادگی در وزارت معارف!

نويسنده و فرستنده سند: تراب

چهار شنبه 30 آوريل 2008


معلمان در سه لیسه مهم کابل دست به اعتصاب زدند!

شاهکار دیگر وزارت معارف و شخص حنیف اتمر!

شنبه 3 مه 2008


اين کشور وزير معارف ندارد!

يک مکتب ابتدایی در منطقه کشم ولايت بدخشان

پنج شنبه 31 ژوئيه 2008


شاعر و متخصص سیستم های معلوماتی
سردبیر و ناشر کابل پرس?
هزاره از هزارستان

آنلاین :

Work and Poetry

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • برادران بیسواد طالب وضد دانش اند
  وبرادران باسواد
  اتمر.خرم احدی اوغان ملتی ضد فرهنگ وفاشیست تا به کی باید ما با اتش اینها بسوزیم

  • آقای میرهزار
   از ابتکارت استقبال میکنیم ولی میشود بگویی که منحیث کسیکه این کمباین مبارزه علیه بیسوادی را شروع کرده خودت از سال ۲۰۰۶ بدینسو چند نفر را باسواد ساختی؟ البته که گفتن و حرف زدن آسان استُُ ولی همه این زمانی به حقیقت میبوندد که همه به گفتار خویش عمل کنند.
   ناگفته نماند که کتابسوزی های تاریک اندیشان طالب را فقط از طریق ارسال بیشتر کتابها و ادامه مبارزه علیه بیسوادی میتوان به بیروزی رساند!

 • تأسف بار است چه میشود گفت. آنانیکه در قدرت اند به فکر پر کردن جیب های خود شان اند, فساد و بی کارگی تا گلو رسیده خوب درین وضعیت چه می ماند ناچار وضعیت برای عروج تاریکی و وحشت فراهم می آید. هنوز فکر میکنم فرصت باقی است آنانیکه کاری از دست شان بر می آید و بر مساند قدرت تکیه زده اند باید به هوش آیند.
  خوب است روشن فکران و نویسندگان آگاه برای پیروزی یک تن آگاه و مسئولیت پذیر در انتخاب آتی بکوشند. تا یک کسی که احساس انسانی دارد, کسی که روح قانون گرایی را در وجود ش پرورده اینبار باید داخل ارگ شود. آنانیکه قدرت حکومتی را وسیله ای برای پارتی بازی و شماتت های قبایلی میدانند و آنانیکه آزادی بیان را حرف مفت میدانند به هیچ عنوان کاری برا فرزندان افغانستان کرده نمیتوانند.
  کرزی مثل یک بچه عمل میکند و تمام عمل کرد هایش بیشتر به یک ابله می ماند, و الا اکثریت مردم در افغانستان سواد میخواهد و از جهل و تاریکی بیزارند.آنکسی که بتواند از فرصت های بدست آمده به نفع مردم به نحو احسن بهره برداری کند و خواسته های حقه شان را بر آورده کند کسی مثل کرزی نیست. کسی که روحش از زندگی در یک جامعه ای قانون مند خبر نیست, آپر چونیستی که بیشتر به روبوت می میماند و بس.

 • به همه سلام
  کتاب سوزی اندیشه قرون وسطایی است و پاکستان توسط نوکران خود این اعمال کور کورانه را به انجام میرسانند تا مردم ما در تاریکی بسر برند،این دسته های ادمکشان( طالبان- حزب اسلامی گلبیدین) نمایندگان مردم افغانستان نبوده اند و در عملکرد شان ثابت است که نمایندگان دولت پاکستان بوده اند و در خدمت ارتجاع منطقه قرار دارند.
  جلال ابادی

  آنلاین : کتاب سوزی

 • Man fekr mekunam ke shayad dast arakine dawlati ham dar sokht ketabha bashad warna 3 roaz pish az waqea noristan ketabha dar rahe kabul kandahar ham atesh kasheda shud chera inha matawajeh naboodand ke amenyate karwane motarhaye ketab ra ta welayate nooristan taamin mekar ya ke nooristan kudam welayat ba amn ast , sharm ast bre hakoomat ma aqalan hame media ra khu taqib kunad wa bayad khabar bashad ke dar kudam saha hamla mesha che bayad kard

 • افسوس...
  باید پایدار بود
  عمر جهل جاودان نیست

  آنلاین : 360.yahoo.com/najlamahdavi

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس