صفحه نخست > دیدگاه > فراخوان عمومی

فراخوان عمومی

ما مردم افغانستان، ناگزیر هستیم تا از وضعیت موجود عبور کنیم و پوست بیندازیم. سیاست را از دین جدا کنیم. دین به عنوان یک نهاد اجتماعی کارکرد خود را داشته باشد و اجتماع و سیاست کارکرد خود را. ما مردم افغانستان ناگزیریم که باورهای دینی را به عنوان جزء دارایی های فردی بدانیم.
مهدی زرتشت
دوشنبه 17 نوامبر 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

قانونگذاران افغانستان!
حقوقدانان، روشنفکران، نویسندگان، فعالان سیاست و اجتماع!
اعضای مجلسین شورای ملی!
مقامات حکومتی!

مدارا، شکیبایی و تلورانس، احترام به عقاید و باورهای متکثر انسان افغانستانی، آزادی عقیده و تفکر، آزادی برخورداری از ارزش های حقوق بشری موضوعات و مسائلی هستند که جامعه بشری را از تحجر، عقب ماندگی، انجماد سیاسی و فکری نجات داده به سوی «انسان»نیت سوق می دهد.

تحول پذیری، جامعه چند صدایی، آمادگی برای قبول تغییرات در لایه های ذهنی و جدایی دین از سیاست، چیزهای هستند که ذهن کند و کودن جامعه را از تک قطبی بودن و آخرت گرایی صرف و منبع گرایی های دینی به سوی جامعه ی تکثرگرا و پلورال هدایت می کند.

نقطه مقابل این طیف تحول ساز، جامعه ی صرفا آخرت گرا و شریعت محور هستند که از درون آن تجحرگراهای چون طالبان، واپسگراهای متحجر، دین فروشان و دکانداران دین و زمامداران دینی خشونت گرا و خشونت طلب بیرون می شوند که جز خلق وحشت و تک قطبی سازی فکری و عقب گرایی چیزی به دست نمی آید. جامعه ای که به تکثر نرسد و سیاست را عین دیانت بداند، به دام مخوف وحشت، بنیادگرایی، تروریزم می افتد همان طوری که جامعه ی افغانستان در تاریخ سیاسی خود در همان دام افتاده است.

نمونه های زیادی می توانیم از سپاه عقب گرای امیختگی دین و سیاست نام ببریم. از جمله می توان ملای لنگ را نام برد که کاروان ترقی خواه امانی را توقف داد و نمونه های بی شمار دیگر. مطالعه نشان داده است هرگاه سیاست دینی شد و هرگاه دین سیاسی گردید، اولین قربانی ها آزادی های مدنی و آزادی های فردی و آزادی های دینی است.

به بیان دیگر، ما مردم افغانستان، ناگزیر هستیم تا از وضعیت موجود عبور کنیم و پوست بیندازیم. سیاست را از دین جدا کنیم. دین به عنوان یک نهاد اجتماعی کارکرد خود را داشته باشد و اجتماع و سیاست کارکرد خود را. ما مردم افغانستان ناگزیریم که باورهای دینی را به عنوان جزء دارایی های فردی بدانیم. طوری که این باورها از حوزه خصوصی و درونی افراد به حوزه عمومی و به قلمرو سیاست تجاوز نکند وگرنه جامعه را از تکثر و ترقی بازداشته به انجماد و تحجر سوق می دهد.

ما مردم افغانستان به این نتیجه رسیده ایم که سپاه تحجر و واپسگرایی دینداران دکاندار، طیف ملاهای لنگ و کور، مدارس وارداتی دینی و آمیختگی دین و سیاست مانع تحول پذیری جامعه و نوگرایی جامعه افغانستان می شود. مطالعات وسیع در جوامع پیشرفته و مترقی نشان می دهد که عبور از انجماد به سیالیت، سکولار شدن و جدایی دین از سیاست تنها راهی است که باید پیمود و انتخاب دیگر نداریم.

لذا، این فراخوان عمومی را به اطلاع عموم مردم افغانستان اعم از آنانی که در داخل کشور هستند و آنانی که بیرون از مرزهای کشور، می رسانیم. به خصوص از قانون گذاران، سیاست مداران، دین داران روشن اندیش، نویسندگان، رهبران جوان جامعه، دانشگاهیان، دانشجویان، روشنفکران و عموم مردم افغانستان تقاضا می شود تا به این رفراندوم پیوسته و رای بدهند تا تاریخ جدیدی را برای سرزمین آبایی خود خلق کنیم و به آزادی برسیم.

امید است که مفکوره جدایی دین از سیاست و تفکر سیکولاریزم برای بیرون شدن از بن بست افغانستان به عنوان یک متود و یا قانون پاس گردد تا مردم از آزادی های مدنی خویش بهره مند شوند و به ازادی برسند.
تذکر:
1. هر کسی که به این فراخوان می پیوندد، لطفا مشخصات کامل خود را بنویسد.
2. هر لایک (پسند) یک رای به حساب می آید.
3. این فراخوان به عنوان یک طومار در مطبوعات کشور به چاپ خواهد رسید تا به سمع تمام مردم افغانستان برسد و به آن بپیوندند.
4. این فراخوان بعد از رای گیری برای قانونی شدن طی مراحل خواهد شد تا نظام سیاسی افغانستان من بعد به عنوان دولت سکولار معرفی گردد.

با احترام
21/8/1393
مهدی زرتشت
کابل، افغانستان

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • بازدیدکنندگان و خوانندگان گرامی! لطفاً پاسخ تان را به قسم: موافق ام- با مشخصات کامل تان (اسم، تخلص، شغل) در قسمت نظرات ثبت کنید.
  سپاسگزارم.

 • تا یادم نرفته؛ دوستان گرامی! چنانچه در متن هم تذکر رفته، هر لایک (پسند) به معنای رأی موافق است. پس لطف کنید ابتدا بخوانید و بعد اگر موافق بودید، لایک کنید و بعداً مشخصات خود را در بخش نظرات، ثبت کنید. بازهم سپاسگزارم.

 • آقای زرتشت گرامی

  در همچو فراخوان با اهمیتی، نخست، شخصی که این فرا خوان را فراهم و تسوید کرده ، بایستی ، مشخصات کامل،درجه تحصیل، محل کار، محل زندگی و عکس خودش را ، منتشر سازد؛ تا دیگران از ایشان ، تاسی کنند.مهدی زرتشت، کافی نیست ، با احترام.وارسته

 • این فراخوان از نظر من به یک شبنامه می ماند تا فراخوان به نظر سنجی و نظر دهی مردم افغانستان! این آقای زرتشت باید عکس و خلص سوانح خودش را نیز چاپ کند تا مردم بشناسند که ای آقا کی است؟ آیا وجود خارجی دارد؟ آیا اهل علم و دانش سیکولار و یا مذهبی و یا فلسفی و یا علوم انسانی و اجتماعی اند یا خیر؟ آیا این شخص صلاحیت علمی یک چنین فراخوان را دارد یا نه؟ بعدا ما می توانیم آری و یا نه بگوییم!

 • آقای مهدی زرتشت
  پیشهادات معقول دوستان را بپذیر. به چنین کاری مهم و مفیدی که اقدام نموده ای باید مطابق خواست مردم، عکس، خلص سوانح،، محل کار و زندگی تانرا زودتر در همین جا پست کنید تا ما هم زودتر به خواست شما لبیک بگویم.

 • باسلام وعرض أدب خدمت دوستان گرامي ،
  من با مضمون ومحتواي اين فراخوان ، با داشتن ملاحظات و نقطه نظرهايي چند ، موافقم ، مگر رسيدن به آن سرمنزل مقصود را از توان همچو فراخوانهايي بعيد ونامحتمل ميدانم ، وتحقق همچو آرماني را به انبوهي از زحمت پذيري ها ومبارزات فداكارانه مرتبط ميدانم كه متأسفانه دركشورمان تاهنوز از روشنفكراني كه توان برافراشتن درفش يك چنين پيكار بي أمان را داشته باشند كوچكترين نشانه يي ديده نميشود!
  كامياب باشيد
  عزيز ياسين

 • دوستان همه میدانیم که آقای زردشت هر کسی که باشند مهم نیست ،مهم اینست چه طرح و چه حرف برای گفتن دارند این فراخوان دعوت به کدام حزب نیست که شما خواستار نام و نشان نویسنده متن شدید ،آنهم در شرایط قرون اوسطایی افغانستان ، این دعوت به ،چگونه زیستن و چگونه نجات یافتن از مفاهیم کهنه و سنتی جهت پیوستن به کاروان تمدن است ،همه میدانیم که جامعه دیگر توان حمل پاردوکس ،نو وکهنه را پهلوی هم ندارد ، باید از این دو یکی را آگاه هانه انتخاب کرد ، ماندن در سنتها اجتماعی ، تاریخی و ضمام امور زندگی خود و اجتماع را به دینفروشان بنام باور های دینی سپردن یابا عقلانیت سر نوشت خود ودیگران را رقم زدن. موفق باشید . صمیم ،، باصفا ،،

 • دوستان عزیز ، این فراخوان ها جای را نمی گیرد چونکه ، در کشوری به نام افغانستان که 99% بی سواد به دنبال دین اخوند و ملا های دیو بندی هر روز به تعداد شان افروده میگردد از سکولر چه میدانند و در ضمن اگر در مورد تفیر جامعه و مردم فکر میکنید سخت در اشتباه هستید چونکه اگر اندکی از جامعه که به اصطلاح تعصیل کرده اند انهم تعصیل در چار چوب مذهب دست بشوید اگر به اصطلاح انها موافیقت نسبی نمایند ایا اب به اسیای دشمن نمی ریرد ؟ اگر اینجوری فکر میکنید باید سازنده گان دین نا بود شود که همه روزه از کارخانه انها باروت بی سواد به خور انسان های بی خرد می ریزد تا همه وجود انها را به غده چرکین دین یهنی سرطان تبدیل نمایند من نظرم را نوشتم ، چونکه این نوشته بالایی محال است و جنون . افغانستان سکولاریسم ها ها ها .

 • در سر زمينى كه در هر لحظه آن خون انسانهاى بى گناه بر خاك آن بر مبناى بر داشت هاى أفراد متحجر و مزدور اجانب مى ريزد ، همين حكومت همين اداره ، همين نظام ، همين آدمكهاى متقلب و فاسد كجايشان مذهبى است تا بخاطر شان جسد هاى تكه پاره شده از انفجار و انتحار تحويل مادر ان داغدار شود كه شما ميخواهيد سكولارش بسازيد. بنده قطعن مخالف با جداى دين از سياست نيستم، سياست و حكومت دارى از خود هنر ها، نيرنگ ها، هنجار ها و لحن و ألفاظ خاص خود را ميطلبد كه هر گز در چار چوب دين و مذهب نميگنجد. اگر ما چار دست و پا بجان دين بچسپيم و همه چيز را در آن جستجو كنيم بجز ذلت و خوارى نصيبمان نيست ، وأما در اين چنين شرائط و أوضاع شما ميتوانيد تصور كنيد كه كسى جرأت آنرا داشته باشد كه در مجلسين حتى خيال آن را بخود راه دهد چه رسد به تعديل و قانون گزارى . نه ما راه درازى براى خوشبخت ساختن ديگران در پيش داريم ، تغيير و إصلاح چيزي نيست كه يك شبه بدست آيد . بأيد زمينه سازى شود، بستر سازى شود ، شديدن افهام و تفهيم شود، ذهنيت ها روشن شود تا آماده گرفتن و هضم كردن پديرفتن ...... نه هر گز با اين فراخوان ها فرستاده شده از يك منبع گنگ. و گمنام ره بجاى نمى توان برد.
  تشكر

 • نام رسمی افغانستان( جمهوری اسلامی افغانستان) خود به تنهایی مایهء نگرانی روشنفکران مستقل و مایهء عیش و نوش مشتی ملای مفت خور و تجاوز گر به اطفال صغیر است، لازم است فعلا برای تعویض نام افغانستان بصورت( جمهویت افغانستان) فراخوان داده شود و امضاء جمع آوری گردد. احترام.احمدیار هروی

 • آقای احمد یار هروی
  1. ایا دور نمودن نام اسلامی از فقره (جمهوری اسلامی افغانستان) کدام دردی را دوا می کند؟ با حذف این کلمه همه جنایات در کشور محو خواهد شد؟ آیا مشکل در جای دیگر نیست؟
  2. در صورتیکه عقاید اکثریت مردم کشورت (اسلام) باشد، بنا به کدام حق تو و همفکرانت می خواهی کلمه اسلامی را حذف کنی؟ آیا تو معتقد به این نیستی که رای اکثریت معتبر است؟
  3. از کلمه روشنفکر یادی نموده ای! به نظرت روشنفکر کیست؟ معنی این اصطلاح از دید هر قشر و ایدیا تفاوت دارد. دست اندر کاران مذهبی می گویند که روشنفکر کسی است که کاملا" از دستورات دینی (مطابق خواسته های جامعه امروزی) پیروی نماید. کسانیکه از تاثیرات دنیای متمدن غربی متاثر اند برداشت های دیگری از اصطلاح روشنفر دارند و ... و... و!
  4. اینکه فرموده اید که بودن کلمه اسلامی (مایهء نگرانی روشنفکران مستقل و مایهء عیش و نوش مشتی ملای مفت خور و تجاوز گر به اطفال صغیر است) باید بسیار متاسف به این باشیم به اینکه چقدر برداشت ما از محتوای اسلام ضعیف است. آیا اسلام عیش و نوش و تجاوز بر اطفال را روا پنداشته است؟ آیا شما نتیجه می کیرید که ملا های که به چنین اعمال دست می زنند، نمایانگر ان است که (اسلام و آوزه های آن) بد است؟ اسلام کاملا" تجاوز از هر نوع که باشد را حرام طلق دانسته بلکه تماس های بدون ضرورت را حتی با غیر محارم که باعث ایجاد فتنه میشود را غیر مجاز دانست است.
  5. بیاید در جوامع دیگر که به صطلاح روشنفکران مستقل از انها الهام می گیرند ببینید: چرا مردم بر ضد ازدواج های مرد با مرد، زن با زن، حتی زن با حیوانات صدای خود را بلند نمی کنند؟ حتی دولت های به اصطلاح متمدن که الگوی شما روشنفکران مستقل است اینگونه روابط را قانونی ساخته اند.
  6. من شما را ملامت نمی کنم به خاطریکه گروه های زیادی در کشور ما تحت نام اسلام و با استفاده از نام اسلام، جنایات زیدی را مرتکب شدند. اما هیچ وقت چنین قضاوت نکنید که اسلام خراب است و اگر در اسلام مطالعه کنید (اسلام دین معتدل است، بر ضد افراطیت است، خلاف هرگونه تبعیض و کارهای ناروا است).

 • مملکتی که هشتاد درصدش گشنه باشد، فقط به فکر خوردن است.

 • آقای نور سلام !
  لطفا یک مقدار از عقل و دانش خود تان نیز کار بگیرید تا بدانید که خشونت و تند روی در برابر دگر اندیشان ( البته به گفتۀ شما همان کفار فجره که در قرآن نجس و بد تر از حیوانات توصیف شده اند) و زن ستیزی و کودک آزاری در متن دین و در آیت ها ی قرآن و نقل قولها ( احادیث ) پیامبر نهفته است . آیا نشنیده اید که میگویند : در چمچه همان آید که در دیگ است !!!!!
  به امید بیداری شما و همفکران و همقطاران شما !
  عزیز یاسین

 • آقای عزیز یاسین
  آیا میتوانید همان آیات و نقل قولها (احادیث) را در اینجا لست نموده که در مورد کودک آزاری و زن ستیزی آمده است. تا با هم واقعا" د مورد آن بحث نمایم.
  اوه نه!!! شما منکر اسلام و ارشادات آن هستید. اگر در برابر شما سکوت کنم بهتر است. اما به خاطر داشته باش که:
  :( همیشه سکوت، نشانه ای تایید حرف طرف مقابل نیست، گاهی نشانه ای قطع امید از سطح شعور و فهم اوست).

 • جناب آقای نور !
  شما و سائر همقکران شما در برابر منتقدان واقعی ادیان حرفی به گفتن ندارید ورنه از گفتن آن هرگز ابا نخواهید ورزید !!!!
  دلسوز و غمخوار شما
  عزیز یاسین

 • آقای نور !
  اگر واقعا مایل به بحث و جدل هستید بفرمایید مقاله ام را که زیر عنوان ( دین و دین باوری در بستر زمان ) در همین سایت نوشته ام بدون فحش و ناسزا و بدون اهانت به کار برد واژه های اسلامی چون نجس و لعین و ملعون و مدرتد و کافر و بی دین و نادان و غیره وغیره که شما و همفکرانتان در به کاربرد آن دست بالایی دارید ، با روش و اسلوبی متمدنانه به نقد بکشید و من را وادار سازید تا در دفا ع از عقائد خود با شما به بحث بنشینم . مگر خوب میدانم که شما به جز لعن و نفرین چیز دیگری در چانته ندارید واز همین خاطر سکوت مینمایید
  عزیزیاسین

 • جالب است نمى دانم كه چرا اقاى ياسين فكر ميكنند كه فرضيه هاى كه جمعى بيان داشته اند حتمن بأيد منطقى و درست دقيق باشد ولى از ديگران نه. در اين كه بخشى از بأور هاى دينى مستقيما با احساسات افراد مرتبط است و حتى هرگز كسى هيچگاه نمى تواند براى آن منطق و حساب و كتاب بكشد شك ندارم و بسيار اند كسانى كه شك ندارند و اين را ميدانند ، حالا ما هم ميگزاريم اقاى ياسين با تفكرات خود كه تصور ميكند خودش كاشف بلا قيد و شرط آن است خوش باشد. اقاى ياسين آنچه نوشته ايد حالا و از بركت ابن ويب سايت ها بأور كنيد كه من و شايد صد ها و هزاران فرد ديگر حدود پانزده يال قبل خوانده بودم. در كجاى كتاب خدا گفته به أطفال تجاوز كنيد ، حالا اگر كسى كرده جزا دهيد، همه اى انسانها هزار هزار جرم ميكنند اگر ملأى كرد چرا گلو پاره ميكنيد مگر او مانند همه اى انسانها ادم نيست، نفس ندارد، شهوت ندارد، خوب جزايش بدهيد، حالا اگر ملأى جنايتى كرد بأيد گفت ديديد گفتيم خداى نيست. شما به خدا پرستان مى نويسيد كه منطق خدا پرستى ترس است ، حماقت مثلن هزار عيب و إيراد ديگر خوب توقع خدا پرستان شما را روى چشم شان بنشانند نه هر گز ، خوب ميگويند منكر خدا كفره است، پس چه بگويند أيا شما ميدانيد كه أصل مصدر لغت كفره چه است ،، من برايتان ميگويم كه شما دشنام نپنداريد، كفره به معنى پوشاننده است ، شما كه حقيقت حق را ميپوشانيد كافر است و بس ، اين سخن بد نيست، حالا ميگوييد همين قدر هم به شما بزرگوار ان دگر انديش هم خطاب نكنند. در پايان، يك چيز واضح است كه شما و همقطاران و همفكران شما البته در افغانستان از خدا و دين باورى بخاطر علم و منطق روشن شدن حقيقت و راهيابى مردم مظلوم نمى گوييد اين را شما هم ميدانيد و ما هم ، شما مشتى ادم عناد ، شايد شكست خورده باشيد كه فقط دشمنى ميكنيد. كاش ميدانستم كه شما مثل صد ها نويسنده ديگر تحقيق ميكنيد و بأور داشتم كه روزى بسر منزل مقصود هر چه باشد ميرسيد ولى ميدانم كه شما چه ميگوييد.

 • اقاى ياسين تا فراموش نكرده ام ، اين دگر انديشان محترم و مهربان بودند كه بر عقايد و أنديشه هاى دگر ان تاختند ، كشتند و بستند و به زندان افگندند نمى دانم چرا از منطق بالاى شما استفاده نكردند تا مردم بفهمند كه خداى نيست و اين قائله به ارامى ختم ميشد.

  تشكر

 • بسم الله الرحمن الرحیم
  برادران و خواهران مسلمان! همه می دانیم که اسلام دین حق علیه باطل است و اسلام باطل را کفر خوانده و بر گردن هر فرد مسلمان واجب دانسته است که علیه باطل مبارزه کند. برادران مسلمان! طوری که می دانید امروز تعدادی از جوانان در کشور ما از دین شان دست برداشته و راه باطل را در پیش گرفته اند. طوری که در اینجا مشاهده می کنید، شخصی که خود را مهدی زرتشت می نامد، عملاً راه کفر را در پیش گرفته و مردم مسلمان افغانستان را به بی دینی و اشاعه فحشاء دعوت می کند. سکولاریسم علیه دین است و سکولاریسم ضد دین و فرهنگ اسلامی ماست. خداوند تبارک و تعالی در قرآن عظیم الشأن فرموده است: «يا ايها الذين امنوا من يرتد منكم عن دينه فسوف ياتى الله بقوم يحبهم ويحبونه اذلة على المؤمنين اعزة على الكافرين يجاهدون فى سبيل الله ولايخافون لومة لائم» (سوره مائده، آیه 45). بنابراین، امت اسلامی نمی تواند در مقابل دعوت به کفر (سکولاریسم) بی تفاوت باشد. در شریعت اسلامی آمده است، کسانی که مرتد می شوند، فرصت دارند تا سه روز توبه کنند. و اگر در این مدت توبه نکردند، کشتن مرتد واجب است. از پیام نویسنده سکولاریسم معلوم می شود که ایشان شخص مرتد و از دین برگشته است. خداوند تعالی در قرآن کریم می فرماید که «ان تطيعوا فريقا من الذين اوتوا الكتاب يردوكم بعد ايمانكم كافرين» (سوره آل عمران، آیه 106) یعنی کسی مرتد خوانده می شود که به فکر ایمان بیاورد. اکنون برادران مسلمان! با استناد به ارشادات و شریعت و قرآن کتاب الله، شخص مهدی زرتشت مرتد و کافر است و کسی که او را بکشد، در راه دین محمد و کتاب الله جهاد کرده است. بر فدائیان اسلام حکم قتل مرتد، جایز و واجب است.
  والسلام و علکیم و رحمته الله و برکاته
  از طرف سازمان مدافعین اسلام

 • این فراخوان یک روزنه خوبی برای همه ماست چون واقعا امیدی برای تغیر و تحول پیدا میکنیم اما متاسفانه در کشور چون افغانستان با داشتن مردمی که از شدت بیسوادی و تحجر اعتقادی خود سخت رنج میبرند کار امدی نخواهد داشت چون اینجا اکثرا سکولاریسم را دشمنی با باور های دینی خودشان و به قول بعضی بیسواد ها دعوت بسوی کفر تعبیر میکنند بنظر من بهتر است اول باید یک تعریف روشن از سکولاریزم و فایده های سکولاریزم در جهان سوم بخصوص شرایط بحرانی برای مردم ارایه کرد و بعدا چنین فراخوان های را به راه انداخت. به هر صورتش موفق باشید.

 • جناب مدافعین اسلام اینکه چی کسی چی عقیده و دینی برای خودش انتخاب میکند موضوع کاملا شخصی خودش است و هیچ ربطی برای شما و هیچ کسی دیگری ندارد؛ و شما هم هیج حقی ندارید برای کسی که باور های دینی و میراثی خودش را بعد از مطالعه و تحقیق تغیر میدهد توهین کنید همانطور که هیچ بیدین و عیسوی و یهودی حق ندارد به کسی که مسلمان میشود توهین کرده و یا هم بخواهند سرش را بزنند واقعا نمیدانم شما با این طرز تفکر متحجرانه و مزخرف تان چیطور بیشرمانه شعار احترام به آزادی و عقاید افکار دیگران را هم سر داده و خود را به اصطلاح مجری صلح میدانید، یک لحظه احداقل یک لحظه فانتزی فکر کردن را رها کنید و حقایق را بیبیند و چشم هایتانرا بر روی حقایق باز کنید کشور ما امروز سخت ترین ضربه را از نقطه همین دین و باور های دینی میخورد؛ فرصت طلبان در کمین اند با دیدن بیشعور های مذهبی و با استفاده از القاب مختلف چون مجاهد و طالب و حالا هم داعش توسط همین مردم و با سو استفاده گری از باور های دینی مردم دارند همه تان را سوار میشود. این که شما سکولاریسم را دعوت بسوی کفر و دشننی با دین میدانید نشاندهنده میزان بیسوادی و تحجر اندیشی خودتان است.
  فراموش نکنید در سیاست قرن بیست ویک برای دینی که ازش یکهزار و چهارصد سال میگذرد و ملا های که حتی نمیدانند واژه سیاسیت یعنی چی هیچگونه جای وجود ندارد.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس