صفحه نخست > خبر و گزارش > شیوه جدید رشوه گیری در دایکندی؛ یک کارمند عدلیه برای رسیدگی به دوسیه یک زن (…)

شیوه جدید رشوه گیری در دایکندی؛ یک کارمند عدلیه برای رسیدگی به دوسیه یک زن دخترش را می خواهد

زمان احمدی | بامیان باستان
چهار شنبه 7 جنوری 2015

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

یک زن در ولایت دایکندی در مرکز کشور می گوید که محمدرضا محمدی عضو مسلکی آمریت حقوق ریاست عدلیه این ولایت، در بدل رسیدگی به دعوای حقوقی اش، دخترش را به عنوان رشوه خواسته است.
این زن که زرین نام دارد و باشنده قریه پای نیلی مرکز دایکندی است، در گفتگو با خبرنگاران گفت که بیشتر از یک سال است با یکی از همسایگانش بر سر یک قطعه زمین دعوای حقوقی دارد.
خانم زرین افزود: "وقتی برای رسیدگی به دعوای حقوقی ام به ریاست عدلیه مراجعه کردم، کارمند این اداره به من گفت که ما دو نفریم و میدانیم حق از توست، اما برای اینکه به حقت برسی باید دخترت را به عنوان رشوه به یکی از ما بدهی".
او گفته است، زمانی که این خواست محمد رضا محمدی، کارمند ریاست عدلیه دایکندی را نپذیرفته، از سوی او مورد لت و کوب قرار گرفته است.
او تاکید کرد که برای رسیدن به حقش هیچگاهی رشوه نخواهد داد و اگر به دعوایش رسیدگی نشود، با تمام مدارک دست داشته خویش به ارگ ریاست جمهوری رفته و عریضه اش را به رئیس جمهور پیش خواهد کرد.
دایکندی در مرکز کشور از ولایت هایی است که باشندگان آن همواره از وجود فساد در ارگان های عدلی و قضایی این ولایت شکایت کرده و آنرا نگران کننده خوانده اند.
آنان مسئولان ارگان های عدلی و قضایی این ولایت را به کمکاری متهم کرده اند.
به گفته آنان، عدم برخورد مسلکی مسئولان و کارمندان نهادهای عدلی و قضایی با مردم، عدم تعقیب بموقع قضیه و فیصله های غیابی و سفارشی در این ولایت، سبب شده است که دعاوی حقوقی مردم فیصله نشده و حق تلفی های زیادی صورت گیرد.
با این حال محمدرضا محمدی عضو مسلکی آمریت حقوقی ریاست عدلیه دایکندی که متهم به لت و کوب خانم زرین و درخواست دخترش به عنوان رشوه است، با رد ادعای این خانم گفته است که هیچ گونه برخورد بدی با او نداشته است.
او می گوید که در داخل دفتر کارش مشغول به کار بوده که خانم زرین دروازه را با لگد زده و شکستانده است اما بازهم با او برخورد ملایمی داشته است.

در همین حال فعالان مدنی دایکندی از وضعیت ارگان های عدلی و قضایی این ولایت ابراز نگرانی کرده اند.
شیرمحمد انتظار یکی از فعالان مدنی این ولایت به خبرنگاران گفت: دولت باید نگرانی مارا جدی بگیرد و کارمند ریاست عدلیه این ولایت را بدلیل ارتکاب عمل غیر اخلاقی و نقض اصول اداری، مورد پیگرد قانونی قرار دهد.
از سوی دیگر حبیب الله رادمنش معاون سرپرست ولایت دایکندی گفته است که قوماندانی امنیه این ولایت موظف شده است تا به این مسئله رسیدگی کند.

برخورد نادرست مسئولان ارگان عدلی و قضایی دایکندی با مراجعه کنندگان بویژه زنان، نگرانی نهاد های مدافع حقوق بشر در این ولایت را نیز بر انگیخته است.
پیشتر دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر در دایکندی گزارش داد که اکثر عاملان خشونت علیه زنان در این ولایت محاکمه نشده اند.
بر اساس این گزارش، اکثر عاملان خشونت علیه زنان در این ولایت، نه تنها محاکمه نشده اند بلکه برخی از آنها توانسته اند به کشوهای دیگر فرار کنند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • دوستان قبول نکنید دوستی داشتم در سیرجان رییس دادگاه بود یک افغان در روستای محمود اباد سادات شهر سیرجان. که به زنش بسیار علاقه داشت او بسیار فعال بود و زندگی منظم و مرتبی داشت او دختری بسیار زیبا داشت. روزی شنیدم که این افغان به دخترش تجاوز کرده و در زندان است روز بعد به دادگاه نزد قاضی رفتم به او گفتم که من این شخص را می شناسم نمی توانم صد در صد بگویم بی گناه است ولی به نظر من این کار را نکرده است قاضی گفت صبر کن تا نتیجه پزشکی قانونی به دستم برسد مدتی گذشت تا از زندان پیام فرستاد که من بی گناه هستم از اعدام و سنگسار می ترسم کاری بکن این را نگفتم که من همیشه با این افغان زندانی بگو مگو می کردم یک روز کار می کرد و بعد حقوق سه روز را می خواست می گفت من قدر سه نفر کار کرده ام درست هم می گفت من او را دوست داشتم ولی چیزی نمی گفتم خیلی آدم خوبی بود. هیچ کس را داخل خانه اش نمی برد من ندیدم کسی بگوید که من مهمان شده ام تا این موضوع پیش آمد یک روز نزد دوستم که قاضی بود رفتم گفتم این افغان را بی گناه در زندان نگه داشته ای گفت خودم هم به این نتیجه رسیده ام دستور داد دختر او را به دادگاه آوردند سوال کرد چند بار این کار را انجام داد دختر جواب داد یکبار قاضی پرسید دفعه قبل که هر شب انجام می داده است دختر جواب داد مادرم گفت که این جور بگویم دختر اعتراف کرد که ماجرا به دستور مادرش بوده و از ریشه دروغ است قاضی سریع دستور دستگیری مادر دختر که زن افغان بود را داد ولی زمانی پلیس به خانه اشان رفت از شهر سیرجان فراری شده بود فقط یک نکته را بگویم که اگر قاضی هوشیار نبود شاید این افغان سنگ سار یا اعدام می شد اگر در افغانستان هم این ماجرا رخ می داد باز طرف را اعدام یا سنگ سار می کردند دوستان خیلی این حرف را جدی نگیرید فقط مشکل بی سوادی این افراد است یک چیز را فراموش کردم که این افغان یک همسایه زن ایرانی داشت که فاحشه بود و با یک مرد که به خانه همسایه این افغان که زن بود در رفت و آمد بود و تمام این برنامه را زنی که همسایه افغان بود طراحی کرده بود و زن خود افغان اجرا ولی نتوانست به نتیجه برسد سربلند موفق پیروز باشند قضات جوان مرد و با مروت

  • دختر افغان ادعا می کرد که بابای خودش به او تجاوز کرده است

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس