IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

صفحه نخست > حقوق بشر > آزادی بيان > احمدغوث زلمی و ملا قاری مشتاق به بیست سال زندان محکوم شدند!

احمدغوث زلمی و ملا قاری مشتاق به بیست سال زندان محکوم شدند!

فراخوان گزارشگران بدون مرز و سازمان اصل ١٩ به حامد کرزی
جمعه 12 سپتامبر 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

گزارشگران بدون مرز و سازمان اصل ١٩ دو سازمان جهانی مدافع آزادی بیان از رییس جمهور افغانستان حامد کرزی میخواهند که در پرونده روزنامه‌نگار سابق احمد غوث‌زلمی و ملا قاری مشتاق که برای انتشار ترجمه‌ای فارسی قرآن از سوی دادگاهی در کابل هر کدام به بیست سال زندان محکوم شده اند، دخالت کند.

" ما روحیه مداراگر رییس دولت افغانستان را فرا می خوانیم که به نفع روزنامه‌نگار سابق احمد غوث‌زلمی و ملا قاری مشتاق که به احکام سنگین زندان محکوم شده‌اند، دخالت کند. آنها قصد توهین و یا نادیده گرفتن قوانین اسلامی را نداشته اند. هدف آنها در دسترس فارس زبانان قرار دادن قرآن بوده است.ما متاسفیم که دستگاه قضایی افغانستان دو شهروند را که دارای سابقه روشنفکری و مذهبی روشنی هستند، مجازات کرده است و خواهان تبرئه و آزادی احمدغوث زلمی و ملا قاری مشتاق هستیم"

٢١ سنبله محکمه‌ای در کابل احمد غوث‌زلمی و ملا قاری مشتاق را برای دست داشتن در انتشار ترجمه‌ای از قرآن به زبان فارسی به ٢٠ سال زندان محکوم کرد. محمد عاطف مسوول مطبعه نوری نیز برای چاپ این کتاب به پنچ سال زندان تعلیقی محکوم شده است که باید تحت نظر پلیس قرار گیرد. سه برادر احمدغوث‌زلمی که به کمک کردن به برادر خود برای فرار از کشور متهم شده بودند، آزاد شده‌اند.

متهمان این احکام را "غیرقانونی" اعلام کرده و عبدالقوى افضلى وکيل مدافع غوث زلمى اعلام کرده است به رای صادره اعتراض خواهد کرد.

غوث زلمي روزنامه نگار پرسابقه در سالهای دهه ١٣٦٠ خبرنگار مشهور تلویزیون افغانستان بود. مجری برنامه معروف " صدای مردم" بود که به بینندگان امکان سخن گفتن می داد. پس از سقوط حکومت کمونیستی وی به‌عنوان وابسته فرهنگی سفارت افغانستان در هلند مشغول بکار شد. بعد از سالها تبعید به‌دعوت حامد کرزی برای کار در رادیو تلویزیون ملی به افغانستان بازگشت. غوث زلمي رئيس اتحاديه ملی روزنامه نگاران بود و مدتی نیز سمت سخنگوی دادستان عمومي (لوی سارنوالی) را نيز بر عهده داشت.

احمد غوث‌زلمي در تاريخ ١٣ عقرب سال ١٣٨٦ هنگام ورود به پاکستان در منطقۀ سرحدى تورخم، توسط مسوولين امنيتى افغان دستگير شد که همچنان در زندان بسر می برد. وی متاهل و پدر پنچ طفل است. غوث زلمي در پي اعتراض روحانيون محافظه‌کار به " انتشار قرآن به زبان دری بدون متن عربى آن " و همچنين "تحريف در برخي از آيات در این ترجمه" متهم شده است. برخی از بنیادگرایان اسلامی برای وی خواهان مجازاتی "عبرت آور" شدند. نعمت الله شهرانی وزیر ارشاد و حج و اوقاف افغانستان انتشار این کتاب را " دسیسه ای از سوی صهیونیزم بین الملل و سازمانهای تخریبی برای از بین بردن اسلام" اعلام کرد. در همان زمان شماری از نمایندگان پارلمان افغانستان در بيانيه ای وی را " بدتر از سلمان رشدی " خوانده بودند.

واژه های کلیدی

پيام‌ها

 • نقشه ای ضغیف و عنکبوتی بود که الله سبحانه و تعالی آنرا رسوا و ناکام ساخت. و درین شکی نیست که این برنامه ای طرح شده از بیرون بود چون اولا غوث زلمی پول چاپ و نشر آنرا نداشت و جالب اینست که تاییدی چاپ آنرا به امضای کسی انجام میدهند که نام و نشان مذهبی دارد ولی از علوم اسلامی الف در جگر ندارد. به یک فامیل شناخته شده ای مذهبی وابسته است پدرش قاری محمدعمر جان مشهور به شیرآغا و پدرکالانش قاری نیک محمد از حفاظ مشهور افغانستان. اما خود قاری مشتاق قرآن خواندن را با تجوید قرائت نمیتواند. در مکتب انصاری درس خوانده و بعد از حاکمیت تکنوکراتها و چپاولگران جهاد با فریب و دیده درایی امامت مسجد تمیم انصار را غصب میکند. منافق و فاسقی چون غوث زلمی با شناخت شخص ضعیف النفس مشتاق که از علوم اسلامی بهره ای ندارد اما نشان از فامیل مذهبی دارد میخواهد پلان خیلی عظیمی را به جامعه سنتی عرضه کند. خیلی بچگانه فکر کرده بود. رژیم مزدور از ترس و خوف احساسات و عکس العمل مردم آنها را به محاکمه های قلابی و مسخره کشانیده ورنه تحریف قرآن و اسلام دستور کار این رژیم است.
  اما بیخبر اند که الله سبحانه و تعالی تکمیل کننده اسلام است.

  • جان برادر!
   کدام اسلام،کدام صهیونیزم؟
   مگر رهبری جهان اسلام هم اکنون در دست صهیونیزم قرار ندارد.به غیر از ایران کدام کشور اسلامی موضعگیری صریح ضد صهیونیستی دارد؟تکثیر قرآن به زبان فارسی چه پیوندی با توطئۀ صهیونیستی دارد؟هم اکنون مگر کرزی و کابینه اش،علما و روحانیون مذهبی،بازمانده های جهاد،طالبان و القاعده همه در مجموع مهره های در راستای تعمیل نیات صهیونیزم نیستند؟مضحک است کسانیکه خود سالها به دهل صهیونیزم رقصیده اند،اکنون غوث زلمی را محکوم به اجرای توطئۀ صهیونیستی میکنند.

 • دوست عزيز!

  غوث زلمی در سفارت در هالند کار نميکرد بلکه پناهنده بود.

  درمدت اقامت خود در هالند:

  .. زبان یاد گرفته نه ميتوانست.

  .. کارکرده نميتوانست.

  .. بالاخره ترسيد که اولاد هايش بيراه ميشود و چون اقامت در هالند نه داشت داوطلبانه ان را ترک گفت و کابل رفت. این را خودش یک روز میگفت.

  در هالند از افرادی چون غوث زلمی هيچ ساخته نيست.

  يک سوال:

  غوث زلمی را به ترجمه و چاپ قران چی غرض؟ بهتر است که هر کس مطابق رشته تخصصش کار و فغاليت کند. مگر در افغانستان مترجم و تکثير کننده قران کم بود. جزايش از اين هم بدتر.

  والسلام

  کابلی

 • اصلآ غوث زلمی قصد توهین نداشته و اینکه گفته می شود که نامبرده و قاری مشتاق قران رانادرست ترجمه نموده اند ، در مورد اگر مذکوران اشتباه کرده باشند مطبوعات باید افشاه کنند و گر نی در مورد عکس العمل نشان داده شود .
  اگر در مورد اینکه در کجاه و در کدام ایات و در ترجمه ان اشتباه صورت گرفته کسی و یا افرادی در مورد به مردم خود معلومات از طریق کابل پرس ارایه بدارند بهتر خواهد بود .
  جلال ابادی

  آنلاين بنگريد : غوث زلمی وقاری صاحب در زندان

 • خلایق هرچه لایق نان ندارید اب ندارید خانه ندارید امنیت ندارید اسایش وهزاران چیز دیگرتمام مردم دنیا برخورداراند ندارید وضع کنارابهاوکثافات را که باعث شرمنده گی است برایتان مهم نیست فقط چاپ فارسی قران شریف بدون متن عربی مهمترین است واقعا خداوند بهشت را برای ملا های افغانستان ساخته است بدا به حالتان

 • Sorry that I do not have Farsi script in my computer. But I hope that people would try to understand what I am about to say: I think it’s ridiculous to see that Mullahz are all united to put these two folks in jail. My point is, no one knows Quran in Arabic, why not have a copy in your own language so that you would understand what it says. Mullahz want to control and NOT let people know anything about Quran, because in doing so, people would not pay more attention to them and read the Quran by themselves. They (Mullahz) are all wants attention. Nothing else.

 • نمیدانم که قضات افغانستان از کدام جنس مسلمانان دنیا است؟ کدام دانشمند یا روحانی فتوی داده که ترجمه قرآن بدون متن عربی آن درست نیست؟ من خود ترجمه انگلیسی قرآن را بدون متن عربی آن دیده ام که توسط یکی از مشهور ترین مترجم قرآن، محمد حبیب شاکر(قاضی مشهور مصری) صورت پذیرفته و هنوز هیچ کسی از مسلمانان جهان اعتراضی نکرده. البته یک تفاووت وجود دارد که ترجمه ی که توسط غوث زلمی انجام یافته به زبان فارسی (زبان غیر اسلامی به قول وزیر فرهنگ!) می باشد. و در مورد دیگر، تحریف در آیات، نیز مطمئن نیستم که این ملاها بتوانند عادلانه مسایل را ارزیابی کنند؛ چون در مورد نخست مشخص شد که چیزی در بساط شان به عنوان دانش قرآنی و اسلامی ندارد چه رسد که قدرت ارزیابی تفسیر و یا تفاسیر قرآن را داشته باشند.

 • بعد از عرض سلام در قدم اول میخواستم در جواب دوست ماکه راجع به غوث زلمی نوشته بود چند نکته اضافه کنم .در مورد مسله کار وزبان در ممالک اروپایی همه افغانها مشکلات دارند و بخصوص افغانهایکه در وطن تحصیلات عالی داشتند.در موردمسله تربیه اولادهای ما افغانها یک مسهولیت ایمانی و وجدانی داریم. نه بایداز مسهولیت تربیه اولاد شانه خالی کنیم وگر نه تصمیم را که غوث زلمی گرفته است ما خواهیم گفتیم افرین بر او.یک نکته دیگر راکه میخواستم بنوسم اینست که هر دوستان که از طریقی به غوث زلمی به ارتباط هستند به او برساند که در زندان تصمیم بگیرند از سر قران را باکلمات عربی و ترجمه دری ان سر دست بگیرند هم ثواب وهم خرما وسلام نجیب الله

  آنلاين بنگريد : احمدغوث زلمی و ملا قاری مشتاق به بیست سال زندان محکوم شدند!

  • جناب مير هزار . ديروز باز کامنت های من و دوست ديگری که از کانادا در رابطه به غوث زلمی نوشتيم ، توسط شما سانسور شده است . آقای غوث زلمی که قبلا با پرچم وخلق ( حکومت سابق) همکاری فعال داشته ، مرتکب يک سلسله جرايم اخلاقی شده است . وی که عضو سازمان جوانان رژيم خلقی _ پرچمی ، ، نطاق ادبی و مجلس آرای محافل ادبی سرکاری ( حزبی) بوده ، اکنون پس از ادای حج ، « حاجی » شده و به کار های دينی روی آورده است . گزارشگران بدون مرز ، حق ندارد از يک تجار ت پيشه بيسواد و شياد ، ژور ناليست ، بتراشد و مظلوم نمايی کاذبانه کند ! احترام . ف. ايمانی

 • با سلام عربی به تمام افغانهای عجمی که درود خویش را از یاد برده اند!
  امروزاگر زبانهای اروپائی را در پروگرامهای زبان ببینیم در آخیر آن هم زبان عربی و جود دارد. کمی فکر کنیم مثلا" چه شمشیری عرب ها در قسمت تکنولوژی و تمدن زده اند. که در لیست کشور های اروپا و آمریکا زبانش را قرار داده اند.ولی تاکه جناب کرزی نیآمده بود حتی نام افغانستان از لیست کشور های دنیا حذف شده بود. حالا اعراب دو روی دریک دست شمشیر و دردست دیگر قرآن را دارند. که هیچ مسلمانی نه آنرا خوانده وفقط از ترس آتش و جبر قهر خدا باید به اعراب باج بدهند.در زمان ابتدای اسلام اعراب همه قافله زنی و دزدی می کردند.و سه شعار شان حمله بر دیگران کشتن مردان اسیری زنان و تجاوز به آنان که همین امروز جامعه عربستان مثل جنگل است در خانه هر عربی یک دختر هندی یا پاکستانی یا ایرانی یاافغانی بحیث کنیز کارمی کنند و تمام مردان خانه به آنها تجاوز می نماید مشکل جامعه ما ندانستن است که با همه افغانها قرآن را بخوانند و خودشان با خرد و عقل تصمیم بگیرند .وقتی الله عربی میگویدکه /ان المومنین اخوه/ مسلمانان برادر هم اند /ولی سعدی صاحب می سراید: بنی آدم اعضای یک دیگراند/ پس افغانها تمام بشریت را برادر خود میدانند که ازین اختلافات در فرهنگ متمدن افغانها و فرهنگ عرب بدو زیاد است .یکی کشتن مبارز قهرمان احمد شاه مسعود توسط دو عرب.امروز اگر احمد غوث زلمی و قاری مشتاق توسط نوکران عرب به بیست بیست سال زندان محکوم شده اند . نشانگر قدرت نوکران عرب است که در قضا نفوذ دارند . میخوانند افغانها مثل کور ها باشند .و مثل برده زندگی کنند. چرا که اعراب میتواند از خواب و خرافات و کشتار در افغانستان بهره ببرد. و بیداری آنها نجات آنها است.
  افغانها باید معنی قرآن را بدانند و دگر کتاب های را که میگویند آسمانی است ولی دانشمندان غرب این را قبول ندارند.
  قرآن توسط سلمان فارسی نوشته شده چرا که بسیار غلطی های علمی در آن وجود دارد.
  1/ در آن گفته شده زمین مسطح است /اما زمین مثل توپ و گرد است.
  2/ 8 جفت حیوان را نام برده /صرف حیوانت که در عربستان بوده/حالا کولا و کانگرو استرایا در آن خبری نیست .سطح بینش بسیار پاهین است/
  3/ افتاب از لجن زار طلوع نمی کند /بلکه زمین به دور آفتاب حرکت وضعی و انتقالی را انجام می دهد.
  4/در آیه 33-34 النسا الله تازی به مردان امر می کند که زنان را لت و کوب کنند. مسلمانان حقیقی فقط طالبان هستند.

  خودتان بخوانید و از خواب بیدار شوید و گرنه :
  گرگ گرسنه صید طعمه باشد در کمین/تا احمق را زنده باشد مفلسان در مان نیست.

  آنلاين بنگريد : ترجمه قرآن

 • غوث زلمی یکی از ژرنالستان اماتور بود که در رژیم منحط خلقی ها و در رژیم ویرانگر مجاهدین برای شهرت اش دست و پای زیاد زد. در زمان ربانی او یکی از ثنا گوی های عبدالرشید دوستم بود و هر روز در کود و برق مزار شریف به درب خانه دوستم ایستاده بود. بعد از چند سال در مزار دوسیه قاچاق مواد مخدره اش به ازبکستان سر زبان ها آفتاد و با وساطت دوستم حل شده و از طریق ماسکو به هالند رفت. او بیشرمانه خود را رئیس اتحادیه بین الملی ژرنالستان نام گذاشته و با نوشته های بی محتوی در سایت های پرچمی ها به نام آزادی نام هنرمندانی چون مرحوم رحیمبخش و ساربان را بد کرد. بعدا با وساطت امرالله خان صالح رئیس امنیت به کابل رفته و در سارنوالی وظیفه گرفت. حماقت آخر او چاپ قران پام بدون متن عربی آن به زبان دری است. قرآن کلام موجز است و اختیار ترجمۀ آن به زبان های دیگر مجاز نیست و حتی در مورد تفسیرآن علمای دین خیلی محتاطانه عمل میکنند.چه رسد به اینکه یک نفر بیسوادی مثل غوث زلمی آنرا ترجمه و بدسرس مردم قرار دهد.

 • بادرود به هم میهنان و همزبان
  مردم ما نیاز به خواندن قرآن دارند. تا چشم شان باز شود و راه زندگی را خوب ببینند.و هم بیست بیست سال برای غوث زلمی و ملا مشتاق بسیار زیاد است . اگر برای صیاف و ربانی و گلبدین و ملا عمر می بود بسیار کم بود./ما چه می گوئیم و دمبوره ما چه می گوید/

  آنلاين بنگريد : ترجمه قرآن

 • به نظرم دولت اسلامی افغانستان وپارلمان جهادی آن حق دارند غوث زلمی وملاقاری مشتاق را به اشد مجازات محکوم وتنبیه نماید . فی الواقع دردسترس قرار گرفتن قرآن به زبان فارسی - پشتو- بلوچی- ازبکی وغیره به درک وشناخت درست مردم ازاین کتاب به اصطلاح آسمانی کهمک بسزا خواهد داشت وبه زبان دیگر تشت رسوایی باصطلاح علمای دینی وقرآن مدار ازبام میافتد . انگیزه اصلی این نوع محاکمات ، جلوگیری ازعام فهم شدن قرآن است . مفسرین قرآن ودکانداران اسلامی درتلاش آنند تا مشت پوشیده والی غیرالنهایت مردم قرآن را بمثابه نوشداروی حیات وآمرزش اموات بخوانند وبوسیده به تاق بلندبگذارند ، بدون اینکه کوچکترین اطلاعی ازمفهوم آن داشته باشند. دراینصورت است که بازار دین فروشی بارونق میماند ومردم مطیع وفرمانبردار . درنظرگیریم فردی را که آیه 244 ازسوره ماده گوساله را به زبان فارسی اینگونه می یابد "زنان شما کشتزار شمایند ، برکشتزارتان ازهرجاکه مایلید وارد شوید"! اگرخواننده مشکلی درادراک نداشته باشد ، بدون شک پی میبرد که هیچگونه رابطه منطقی بین خواندن این آیه ها وواصل شدن مرده گان به بهشت خیالی وجود ندارد . اینجاست که کم کمک طلسم جادوی مذهب میشکند وناکاره میگردد ، آنچنانکه اروپادرقرن هجده شاهد آن بود.

 • نجيب الله گرامی!

  من با شما موافقم که همه افغانها کم و بيش مشکلات دارند ولی غوث زلمی خودرا روشنفکر ميگويد بايد که از ديگران در راه اموزش علم و معرفت پيشقدم باشد.

  جان بيادر!

  امی غوث زلمی را به ترجمه قران چی؟

  کسيکه غيراز زبان دری ( که به ان هم من شک دارم ) به هيچ زبان ديگر بلد نباشد - چگونه ادعا ميکند که قران را ترجمه ميکند و شما هم بار ديگر برايش فرمايش ميدهيد که در زندان نيز به ان بپردازد.

  يه هر حال نشستن در محافل قران خوانی و نعت خوانی که ادم را مترجم قران نميسازد. امیدوارم که هر چی زود از پرابلم که عاید حالش است نجات یابد و باز به چنین کار دست نزند.

  موفق باشيد

  کابلی

  • آقای مير هزار . متاسفانه شما همينکه بشنويد فلانی ژور ناليست است ، برای او حق حساب باز ميکنيد ! و کوشش می کنيد اورا « برائت » دهيد! شما اندکی در باره غوث زلمی تحقيق کنيد ، بعد دنبال گزارشگران دارای غرض و مرض! راه بيفتيد! غوث زلمی که الان شايد خودشرا ( الحاج داکتر غوث الدين ، قرآن شناس) بنامد ، در حکومت کمونيستی ، مانند زنان ، آرايش و پيرايش ميکرده و گرداننده محافل فرهنگی ـ حزبی بوده . با سرآ مدان حزب، چون سليمان لايق ، فريد مزدک و محمود بريالی، حشر و نشر داشته ؛ با امان اشکريز ، هنرمند معروف و رييس خاد ! همکاری و همراهی داشته ! و بعد با شبکه های تبهکاری و قاچاق مواد مخدر ، رابطه بر قرار کرده است ! با رژيم نوکر امريکا ی کنونی نيز زد و بند های ايجاد کرده است . نبايد به حمايت اين خاين ملی ، قلم زده شود . با احترام . فريدون صمد ( دوسلدورف آلمان )

  • Jai besyar tahasof ast ke ata afghanai kharij az watan mah muhzhek sarahee mekonand.
   Tawrike man bardasht manumayam dar rag wa pood ma keena, bughz, wa adawat juryan darad. Adawat gerahee wa inteqam juee bakasb-e helm wa danish ham az wojood mah dooor namyshawad.
   Agar ma Quran ra ba lesan-e khod bedanim che ayb darad. Kudam mulla ra dar Afghanistan paydamaykonaid ka sar ta sar Quran Karim ra ba mahfoom-e asli ash bedanad, wa ya ba digaran yaneh am watanan fahmanda bashad. Ba tawr homoom mah Quran ra talawat mekonaim walai manaish ra bakhobe na maidanaim. Agar ewaz-e Allah Khudawand wa ya eized begoyen che farq mekonad.
   Heen Arab ah and ke mara istesmar kardahand wa lessan khud ra balai ma meqabolanad.
   Agar waqef bashaid Emroz bad akhlaqi hai ke harab anjam mehdehandand degar musulmanan anjam namehdehand

 • درود بر همه خوانندگان و گردانندگان این سایت ! گیرم كه غوث زلمی قرآن را اشتباه ترجمه كرد ، چه ضرر و زیانی برای اسلام رسانده است . اگر اسلام واقعا دین متبرك و آسمانی باشد هیچ چیزی از قدرت و عظمتش نمیكاهد . دین كه از یك ترجمه اشتباه در خطر باشد بدرد كسی نمیخورد . چرا آن عدالت اسلامی برای قاتلین هزاران نفر كه هم اكنون با سر بلند بر كرسی قدرت نشسته اند ، حكم صادر نمیكند ٫ یا كشتار انسانها در اسلام جرم نیست .

  • salam be payan khedmate tamaman dostane gerami
   dar maurede Aghae G. Zalmai bayad begoyam ke eshtebae
   shan dar inja bud ke agar name ketab ra qorane pak na megozashtand wa menaweshtand ke tarjomae qorane pak ba zabane farsi dar aan surat hech moshkele ba wojod nameamad badin surat nazar ba qawanine shariaat wa islami gonahe bozorge ra mortakeb shodand chera qorane pak haman ketabe aasmani ast ke az shoro taa ba haal tanha ba zabane arabi qadim naweshta wa yaa copy shoda ast bahar surat kare ra ke Aghae G. Zalmai karda karest ke agahana shoda wa rue yak barname khass surat gerefta kare tasadofi nest bahar haal dar sharaete fehle afghanistan bayad ba in andaza jiddi grefta nameshod chara fehlan dar time Aghae Karzai kasane astand ke jorme shan ba marateb zeyad tar az jorme G.Zalmai ast wale ham azadi darand ham qodrat darand wa ham yak tehdade shan dar hamin zasmane qazayae afghanistan kar mekonanad.

جستجو در کابل پرس