صفحه نخست > حقوق بشر > طالبان به دلیل ارتکاب جنایات جنگی باید تحت پیگرد قرار گیرند

طالبان به دلیل ارتکاب جنایات جنگی باید تحت پیگرد قرار گیرند

اکنون زمانی که حکومت فاسد حامد کرزی در پیوند با اختلاس، مواد مخدر و قبیله، بر تلاش های خود برای تسلیم سرنوشت مردم به قبیله و جنایتکاران طالب افزوده، فعالان و نهادهای دفاع از حقوق بشر باید قدرتمند تر از گذشته علیه این تحرکات دولتی ایستاده و مانع از اجرای آن شوند.
کابل پرس
سه شنبه 10 آگوست 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

تمام ترجمه هاى اين مقاله : [English] [فارسى]

همرسانی

کابل پرس?: در حالی که حکومت فاسد حامد کرزی برای تسلیم کامل قدرت به قبیله و جنایتکاران طالب تلاش شبانه روزی را روی دست گرفته، فعالان و نهادهای حقوق بشر معتقدند که طالبان باید به دلیل جنایاتی که انجام داده و می دهند تحت پیگرد قرار گرفته و محاکمه شوند.

چندی پیش کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اعلام کرد که کشتار شهروندان افغانستان توسط جنایتکاران طالب افزایش چشمگیری داشته است. امروز نیز دفتر سازمان ملل در افغانستان با توجه به گزارش ها و مطالعات بخش حقوق بشر این سازمان اعلام کرد که کشتار غیر نظامیان در شش ماه اول امسال تا سی و یک درصد افزایش داشته و جنایتکاران طالب که حامد کرزی رهبر آنان را برادر عزیز خود می خواند، در بیشتر موارد این جنایات دست داشته اند. در این میان، کشتار کودکان و زنان افزایش چشمگیری داشته است.

سازمان عفو بین الملل نیز امروز با انتشار بیانیه ای که به کابل پرس? نیز ارسال شده، ضمن اینکه به شدت جنایات صورت گرفته در افغانستان را محکوم کرده، خواستار آن شده تا این جنایتکاران به دلیل ارتکاب جنایات جنگی تحت پیگرد قرار گرفته و در دادگاه بین المللی جزایی محاکمه شوند.

جنایتکاران طالب علاوه بر اینکه در نه سال اخیر در کشتن و زخمی کردن و بربادی زندگی هزاران تن دست داشته و افغانستان را برای میلیون ها تن نا امن کرده اند، زمانی که بصورت کامل اداره ی حکومت را عهده دار بودند، جنایات معتددی مانند کوچ اجباری، جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت را مرتکب شده اند.

افغانستان در تاریخ دهم فبروری 2003 درخواست خود را برای عضویت در دادگاه بین المللی جزایی تسلیم کرده و طبق قوانین پس از یکسال دستورات و قوانین این دادگاه در مورد افغانستان قابل اجرا می باشد.

به نظر می رسد اکنون زمانی که حکومت فاسد حامد کرزی در پیوند با اختلاس، مواد مخدر و قبیله، بر تلاش های خود برای تسلیم سرنوشت مردم به قبیله و جنایتکاران طالب افزوده، فعالان و نهادهای دفاع از حقوق بشر باید قدرتمند تر از گذشته علیه این تحرکات دولتی ایستاده و مانع از اجرای آن شوند.

دولت فاسد کرزی کوچکترین گام برای تامین عدالت در افغانستان بر نداشته و عوض آن به جنایتکاران بیشتری مجال فعالیت می دهد. با این شرایط، طبق قوانین دادگاه بین المللی جزایی، این دادگاه وظیفه دارد در افغانستان وارد عمل شود.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • مسئله غصب و تصرف عدوانی زمین ها و املاک شخصی هزاره ها را در زمان عبدالرحمن جابر، هم از منظر حقوق مدنی و هم از نگاه احکام اسلامی، میتوان به بحث کشید.اما از نگاه اسلام، تصرف در اموال و املاک مسلمین بدون اجازه و رضایت آنان یک عمل غیر اسلامی است که شرع مبین، مسلمانان را از ارتکاب آن شدیدا منع نموده است چه رسد به آنکه این تصرف منجر به زور و جبر و حتی کشتن مسلمانانی که صاحب مال و املاک هستند، گردد . اگر احیانا کسی و یا کسانی برای تصرف مال مردم به زور متوسل شده و حتی دست به قتل و کشتار زده اند، مشمول این حکم صریح قرآن کریم میگردد که خداوند در آیه 93 سوره نساء با صراحت میفرماید : وَمَن يَقْتُلْ مُؤْمِنًا مُّتَعَمِّدًا فَجَزَآؤُهُ جَهَنَّمُ خَالِدًا فِيهَا وَغَضِبَ اللّهُ عَلَيْهِ وَلَعَنَهُ وَأَعَدَّ لَهُ عَذَابًا عَظِيمًا . هر كس عمدا مؤمنى را بكشد كيفرش دوزخ است كه در آن ماندگار خواهد بود و خدا بر او خشم مى‏گيرد و لعنتش مى‏كند و عذابى بزرگ برايش آماده ساخته است" . در آیه 32 سوره مبارکه مائده ، کشتن یک نفر بدون موجب مانند قتل همه بشریت است،"من قتل نفساٌبغیر نفسً اوفسادفی الارض فکانما قتل الناس جمیعاً..." هرکی بکشد کسی رابغیر عوض وبغیر فساد پس چنان است که کشته است همه مردمان را یکجا ".http://www.afghanistan.fi/kanu...

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس