صفحه نخست > خبر و گزارش > باشندگان بامیان خواهان محاکمه عاملان جنایات در افشار شدند

باشندگان بامیان خواهان محاکمه عاملان جنایات در افشار شدند

زمان احمدی | بامیان باستان
پنج شنبه 12 فبروری 2015

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

دهها تن از فعالان مدنی و شهروندان بامیان شامگاه دیروز چهارشنبه به مناسبت بزرگداشت از بیست و دومین سالگرد قتل عام مردم افشار، با راه اندازی برنامه ای تحت عنوان "شام افشار" در چوک الیکین مرکز این ولایت بیاد قربانیان این حادثه شمع افروختند.
آنان با حمل شعارهای "افشار زخم ناسور تاریخ" ، "افشار ماندگارترین سند قتل عام هزاره ها" و " محاکمه قاتلان داعیه ملت است" از دولت افغانستان، سازمان ملل و نهادهای ملی و بین المللی مدافع حقوق بشر خواستند که برای شناسایی و به محاکمه کشاندن عاملان حادثه افشار به گونه جدی اقدام کنند.
بیست و دو سال پیش از امروز در شامگاه بیست و یکم ماه دلو سال 1371 خورشیدی، محله افشار واقع در غرب کابل هدف رگبار مسلسل ها و حملات توپخانه ای دولت مجاهدین و حامیان آن قرار گرفت که در نتیجه آن صدها تن از ساکنان غیر نظامی این منطقه به شکل بی رحمانه ای کشته شدند.

محمد صادق علی یار کارشناس مسائل سیاسی و یکی از سخنرانان محفل دیروز به خبرنگاران گفت:" بدلیل وجود تصور نابرابری از انسان ها در افغانستان و عدم مجازات عاملان حوادث پیش از فاجعه افشار، آنهایی که خود را برتر احساس می کردند و مجموعه های دیگر را شایسته قتل عام می دیدند، فاجعه افشار را بوجود آوردند.
علی یار افزود که پس از پیروزی مجاهدین برای اولین بار مجموعه ای از شهروندان افغانستان که از گذشته های رقت بار تاریخ افغانستان آزرده بودند و می خواستند سنگ بنای زندگی انسانی را در این کشور بگذارند بر محور چهره عدالت خواهی تاریخ کشور استاد مزاری گرد هم آمدند و مقاومت غرب کابل را بنیان نهادند.

او می گوید، یکی دیگر از دلایل وقوع فاجعه افشار مهار کردن این نهضت عدالت خواهی بود که می رفت تا افغانستان را فرا بگیرد.

این کارشناس مسائل سیاسی، تلاش برای به انحراف کشاندن این نهضت عدالت خواهی را که به گفته او بر منبای "اصول مسلم انسانی بود و برابری و عدالت اجتماعی را می خواست"، از دیگر دلایلی میداند که باعث وقوع حادثه افشار شده است.
او تاکید کرد؛ نهضت عدالت خواهی غرب کابل بر مبنای اصول مسلم انسانی بود که برابری انسان ها و عدالت اجتماعی را می خواست.
به گفته او، یک عده تلاش کردند تا با راه اندازی قتل عامی در غرب کابل استاد مزاری و افراد پیرامونش را تحریک کنند که این کار را در جای دیگر کابل تکرار کنند و نهضت عدالت خواهی لکه دار شود.

حادثه افشار؛ مصداق بارز جنایت جنگی
از سوی دیگر روح الله فروغ رئیس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در بامیان، حادثه افشار را با استناد به اسناد بین المللی حقوق بشر، مصداق بارزی از جنایت و جرایم جنگی خوانده است.
فروغ گفت که در فاجعه افشار، افراد ملکی نه تنها قتل عام شدند بلکه مجبور به کوچ اجباری نیز شدند و ظلم ها و شقاوت های بی شمار بر آنان روا داشته شد.
او می گوید که بر مبنای اسناد بین المللی، عاملان فاجعه افشار و سایر فجایع ضد بشری در افغانستان باید برای تامین عدالت به پنجه قانون سپرده شوند.

او تاکید کرد که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان مسئولیت خود را در زمینه حقیقت یابی قضایایی که در آن نقض حقوق بشر صورت گرفته، براستی و درستی و با کمال استقلالیت ادا کرده و گزارش ترسیم منازعه را تکمیل کرده است.
رئیس دفتر ساحوی کمیسیون حقوق بشر در بامیان تاکید کرد که تامین عدالت پیش زمینه آوردن صلح در افغانستان است و دولت باید برای تامین صلح در کشور، کسانی را که به مردم ظلم کرده اند به پنجه قانون بسپارد.
با این حال فعالان مدنی و باشندگان بامیان با نشر قطعنامه ای از سازمان ملل، دولت افغانستان، نهادهای ملی و بین الملی مدافع حقوق بشر خواسته اند که برای دادخواهی از حقوق پایمال شده قربانیان حادثه افشار و محاکمه عاملان این حادثه یا حد اقل اخراج آنها از بدنه دولت وارد اقدامات جدی شوند.
در قعطنامه آمده است که عاملان شناخته شده فاجعه افشار باید در حضور رسانه ها از قربانیان این حادثه عذرخواهی کنند.

در قطعنامه تاکید شده است که ضمن نام گذاری بیست و دوم دلو بنام روز افشار یا روز قربانیان جنگ؛ ویرانه های افشار باید بسان یادگار جنگی همواره باقی مانده و از هرگونه ساخت و ساز در آن جلوگیری شود.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • وحشیانه ترین جنگ تاریخ بشری
  یک طرف مسلح، یک طرف خانواده های بی سلاح
  یک طرف در خواب، یک طرف بیدار
  یک طرف ، خانه های گلی ، یک طرف سلاح سنگین مدرن
  یک طرف فریاد و یک طرف، تفرعن و بی پروایی
  یک سو سیاف، احمد شاه مسعود و شرکاء،یک سو کودکان هراسان، گرسنه و زنان بی پناه
  غروب ۲۱ دلو ۱۳۷۱، در حدود هزار و دویست( ۱۲۰۰) زن و کودک نوجوان و سالخوردگان، در دوزخ افشار بدست یزیدیان قتل عام شدد!
  جمعی ازقاتلان این شهیدان، در بدنه و راس دولت به اصطلاح وحدت ملی، به مشاهده میرسند!
  چه وقت این تبهکاران ، محاکمه میشوند، شاید زود، شاید دیر!

 • این باشنده گان بامیان از کدام طایفهء هزاره ها بودند که تنها خواهان محاکمهء عاملان قتل عام افشار استند ونه از همهء کابلیان؟ آیا آنوقتیکه این هزاره ها در قطار های طولانی انتخابات به نفع داکتر عبدالله صف کشیده بودند وبه نفع داکتر عبدالله گلو پاره میکردند آنوقت چرا افشار وافشاریان در یاد شان نبود؟مگر داکتر عبدالله جزء همان تیم عاملان قتل عام افشار نیست؟مگر داکتر عبدالله در زمان جنگ افشار بخواب فرو رفته بود؟ به نظر من این اخبارهای سایت کابل پرس? یا غیر موثق اند ویا اینکه ائتلاف داکتر عبدالله و محقق در حال فروپاشی است وبرسر تقسیم کرسی های کلان بین خود جور نیامده اند. مردم عادی هزاره که از زد وبندهای تنظیمی بدور اند هرگزتنها وتنها خواهان محاکمهء عاملان به اصطلاح فتل عام افشار نیستند بلکه برخلاف این خبر؛ اشپش کش های مزاری را نیز مانند دیگر جنگ سالاران عامل جنایت وفتل عام مردم کابل میدانند.هیچ انسان با وجدان پیدا نمیشود که چند جنایتکار مشهور مانند مزاری وشفیع دیوانه وقمبر افشار را بخاطر پیوندهای قومی اش با آنهمه جنایات مشهود وثبت شده اش درتاریخ ؛ قهرمان وداعیه دار عدالت طلبی جا بزند وتنها بالای جنایتکاران وجنگ سالاران اقوام دیگر بچسپد. مگر اینکه سایت کابل پرس ویا گزارش دهندهء‌این خبر وجدانش را زیر پا کرده باشد وازتمام رویدادهای تاریخی یکسره منکر شود.
  مگر در غرب کابل افراد مزاری کم جنایت کرده اند؟ چه کسی میتواند بدلیل حقخواهی وعدالت طلبی جنایت بیافریند وافراد غیر نظامی و اسیران جنگی را در کانتینر ها زنده زنده سوختانده باشد ولی بعدا چند تا متعصب وکور مغز وشوونیست از زیر زمین پیدا شود وبیایند آن جنایات ضد بشری را عدالتخواهی ومقاومت غرب کابل نامگذاری نمایند؟ آیا بی شرفی و رذالت ازین هم بیشتر مییشود؟
  به نظر من این چند نفر که خودشان را به نامهای ريس حقوق بشر وسخنگوی حقوق بشر جا زده اند تنها اجنت ها ونوکران ایران استند که هر زمانیکه افغانستان بطرف ثبات حرکت کند آنها نعرهء افشار را سر میدهند. به نظر من این افراد از اولادهای صیغه ایی آیت الله خمینی وخامنه ایی استند که برای امتیازگیری بیشتر از تیم رقیب از فتل عام افشار پیراهن حضرت عثمان تیار کرده اند.
  سایت کابل پرس که یکزمان بیرق افغانستان را می سوزاند وروز دیگر هزارستان مستقل میخواهد وروز دیگر بر ضد افغانستان شعار میدهد هرگز به گفتهء مدیر سایت میرهزار هرگز بیطرف نیست. این سایت طرفدار دوام جنگ وخون ریزی؛ بی ثباتی ؛ بدامنی وسرانجام فرو رفتن افغانستان بکام آخوندهای ایران است.
  سایت کابل پرس وگرداننده گان خاین ومزدور و وطنفروش آن آرزو دارند تا هر روز شعله های ماتم در افغانستان فروزان باشد ومدیر بی پروا؛ بی بند وبار ولچک و بی مسوولیت آن در ناروی از دور تماشاگر چیغ وفریاد مردم بیچاره ودربدر افغانستان باشد.
  این شخص نه پدرش معلوم است ونه مادرش. هیچ کسی تا حال این کامران میرهزار را نشناخته است که از کجا است وچه کسی این سایت را برای او تمویل میکند. هدف این شخص چیست؟ او بنام مبارزه برضد سانسور طرفدار شعله ور ساختن تضاد های قومی است. هیچ مسوولیتی را در قبال این سایت بعهده نمیگیرد ودرضمن ادعا دارد که سایت کابل پرس بیطرف نیست.

 • احترام به خون پاک افشاریان، این گل های سرخ آزادی
  احترام به خاک مقدس افشار
  احترام به سایت مردمی کابل پرس?؛ که ماندگار ترین فاجعه عصر حاضر، یعنی اعدام افشاریان را دوباره تجدید یاد و خاطره کرد!
  مرگ و نکبت بر مسعودیان خائن!
  مرگ بر سیاف، نوکر امریکا!
  مرگ بر فهیم و عبدالله عبدالله و همه جنایتکاران !
  محاکمه و مجازات جانیان نزدیک است!

 • از خايه هاي مسعود ومسعوديان محقق و دار وسته اش آويزان استند

 • Sound like: حزب وحدت در واقعهٔ افشار حلوا تقسیم ميکرد

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس