کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > دیدگاه > تیم ملی افغانستان یا تیم ملی پاکستان ب؟ چرا کریکت در افغانستان محبوبیت (...)

تیم ملی افغانستان یا تیم ملی پاکستان ب؟ چرا کریکت در افغانستان محبوبیت ندارد؟

چهار شنبه 18 فبروری 2015, بوسيله‌ى کابل پرس خبری

نخستین حضور تیم کریکت افغانستان در رقابت های جهانی، واکنش بسیار سرد میان کاربران افغانستانی شبکه های اجتماعی داشته است.
این تیم در نخستین رقابت خود مقابل تیم بنگلادش با شکست روبرو شد.
تیم افغانستان با تیم های نیوزلند، استرالیا، بنگلادش، سریلانکا، انگلستان و اسکاتلند در گروه آ قرار دارد. در گروه ب تیم های هندوستان، آفریقای جنوبی، ایرلند، زیمبابوه، پاکستان و منطقه جزیره ای وست ایندیز می باشند.
یکی از نکات قابل توجه در رقابت های جهانی کریکت این است که تقریبن همه ی کشورهای شرکت کننده، به نوعی تحت سلطه ی بریتانیا قرار داشته اند و بریتانیا کریکت را در این کشورها به یادگار گذاشته است. از این روی می توان گفت که رقابت های جهانی کریکت به نوعی رقابت میان کشورها و مناطقی که اقمار بریتانیا شمرده می شوند می باشد. کریکت بیشتر در مناطق قبایلی افغانستان طرفدار دارد. گویی از همین روی مهارت در این ورزش نیز در مناطق قبایلی بیشتر از مناطق دیگر افغانستان می باشد و این مورد بر ترکیب تیم افغانستان اثر گذاشته است. محبوبیت این ورزش در مناطق قبایلی به اندازه ای ست که حتا از این ورزش به عنوان محبوب ترین ورزش میان طالبان و کوچی ها نیز یاد می شود.

طرح جلد یک کتاب داستان با عنوان باشگاه کریکت طالبان

مناطق قبایلی افغانستان و پاکستان جایی ست که بریتانیا بصورت سنتی در آنجا نفوذ دارد. علاقه به کریکت بويژه از زمانی در مناطق قبایلی افغانستان بیشتر شد که گروه های سیاسی بويژه گروه افغان ملت که شاهرگ های اقتصادی افغانستان را کنترل می کند به آن توجه خاص کرده و هزینه های هنگفتی را از بودجه ی دولت به تیم کریکت اختصاص داده اند. بودجه های اختصاص داده شده برای کریکت حتا به گونه ای بوده که بارها اعتراض ورزشکاران غیر کریکتی را به دنبال داشته است. در طرح بودجه ی سال 1394 افغانستان ما با پروژه ای بنام AFG/760013 برای "تیم کریکت کوچی ها" بر می خوریم.

برخورد سرد مردم با ورزش کریکت را شاید بتوان به نوعی بازخورد پنهان مردمی با قبیله سالاری و نفوذ سنتی بریتانیا میان قبایل توصیف کرد.

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


51 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > دیدگاه > تیم ملی افغانستان یا تیم ملی پاکستان ب؟ چرا کریکت در افغانستان محبوبیت (...)

آگهی در کابل پرس

loading...

پيام‌ها

 • better than enthari.hahaha kerikit

 • او لعنتي خودت فعلا در كجائ دنيا زندگي ميكني،شرم خوب است اين يك نوع سپورست جان زدن نيست

 • تيم كريكت افغانستان هرگز تيم ملي نيست، بازي كنان اين تيم همه پشتونهاي اند كه در دهه هاي هشتاد ميلادي در پاكستان تولد شده اند، درين تيم هرگز يك بازي كن از قوميت هاي تاجيك، هزاره وازبيك حضور ندارد، ناسيوناليستان اوغان با تمام مصارف گزاف كه براي به شهرت رساندن اين بازي انگليسي انجام ميدهند بازهم هيچ دست آورد ملموس ندارند وحتي در برابر بنگلديش مي بازند.
  اگر اين همه بودجهء گزاف را ناسيوناليستان اوغان در ورزش هاي فوتبال و تكواندو مصرف مينمودند امروز ما شاهد موفقيت هاي عظيم تيم هاي ورزشي در رشته هاي مذكور مي بوديم، اما برعكس ؛ اوغان ذلتي ها تا جان دارند تمام پولها را براي ورزش كريكت به مصرف ميرسانند ولي سر مربي تيم فوتبال را با چاقو ميزنند و قهرمان ديگر ورزش را يعني نيكپا را مجبور ميسازند تا از كشور زلاند نو تقاضاي پناهنده گي نمايد. بر پدر اوغانهاي لر وبر لعنت با ورزش توپ دندهء شان

 • تیم قومی کرکت باوجودیکه همه امکانات در اختیارشان بود دربهترین میدان های دوبی استرلیا با مجرب ترین استادان خارجی داخلی اموزش دیده بودن بازی را واگذار کردن اگر این همه پول امکانات دراختیار بازیکنان تیم ملی فوتبال قرار میگرفت حالا در بهترین پله های فوتبال بودن

 • تيّم كركت از افغانستان نبوده و نيست و برد و بأخت شان به من منحيث يك افغانستانى هيچ ربطى ندارد!
  اين تيّم قومى است كه تقريباً همه بازى كنان ان متولد پاكستان و بزرگ شده انجاست. در اين سيزده سال اگر عزمى براى ملى ساختن ان وجود داشت حد اقل بازى كنانى از اقوام ديگر تا حال در تركيب ان شامل ساخته ميشدند. چون ورزش را نيز سياسى و قومى ساختند بناً اين تيّم را قومى نگه داشته اند. مربى تيّم فوتبال را توسط عوامل شان لت و كوب كردند، بودجه ان را بعد از ان همه برد هاى درخشان به حد اقل رساندند در حاليكه بازى ناشناخته "توپ دنده" را چند برابر بودجه دادند و براى بازى كنان ان مانند شهزاده ها براى شان إمكانات ميسر كردند. ان وقت ميگويند افغان از افغان برتر و كمتر نيست. بدون شك افغان قومى نه منحيث تبعه افغانستان!

 • متاسفم برای تیم قومی توپ دنده ( کرکت) !
  گناه شما نبود باید کمیسیون متلقب انتخابات کاری را انجام میداد؛ چرا که مانند چند دوره انتخابات بخصوص دوره دوم در ولایت پکتیا ، پکتیکا، خوست و .... گوسفند خیل بابا توانست 225% بیشتر از رای دهنده گان اصلی رای را تقلب نماید شما چرا نتوانستید؟
  همه میدانند که در بازی امروز بین تیم قومی اوغانیستان و بننگلدیش 225% تقلب صورت گرفته است. باید هییتی به سرپرستی گوسفند خیل بابا و زاغ خیل وال به محل برگزاری مسابقات بفرستند تا از تقلب نوع گوسفندی استفاده نموده تا بازی به نفع تیم قومی تغیر کند .
  دیگر یادتان باشد در جاییکه تقلب کرده نمیتوانید اشتراک نکنید
  ویا از قدرت انتحاری تان نوی ملا فضلو بابای تان کار میگرفتید.
  و یا مانند شنا سنامه های برقی مانع توزیع آن میشدید.
  یون بابا میداند اگر شناسنامه های برقی توزیع شود فیصدی نفوس تان کم میشود. ما اقوام غیر اوغانی از باخت تان خوشحالیم

 • اين هم عكس يكي از طرفداران اوغان كريكت كه ميخواهد تلويزونش را بخاطر باخت تيم اوغانستان به مرمي ببندد، بر پدر انگليس ها ونوكران اوغان ذلتي شان لعنت با اين ورزش مسخرهء شان

 • under england they can work really good.lol

 • aparin! maqsad intehar nakonen tob danda konen

 • بر پدر بهمن سگ چوچه روس لعنت. پدرت نوکر روس بود،
  خودت نوکر کارمل و مادرت ترا از یک روسی بدنیا آورد.

  برای میرهزار هر بهانه مناسب است که نفاق و نفرت کِشت کند.
  چه خوب گفته اند: چیزی که کِشت میکنی، همان چیزرا دَرَو خواهی کرد.
  کابل پرس سانسور مکن. اگر سانسور میکنی، پیام های بهمن لعنتی را نیز سانسور کن.

 • یک وقت فکر میکردم که شاید پرویز بهمن هم نوسنده باشد، اما بعدا فهمیدم که فقط یک سګ است که ګاه اینجا غوغو میکند ګاه اوجا. تیم کرکت تیم ملی است، هیچکس جلو هیچکس را نګرفته که تو نمیتوانی کرکت کنی. از یک سن این آدم پست می نویسد که کرکت بازی انګلیسها است و از طرف دیګر میګوید که چرا هزاره، کوس فروش (تاجک) در این تیم حضور ندارد. بسیاری اوقات مردم یک منطقه در یک ورزش خوب میباشد و از منطقه دیګر در ورزش های دیګر. مثلیکه روح الله (بینی چخپیت) در کراته از دیګرها کرده بهتر است.

 • احمد جان، اگر توهین میکنی، فقط به فردی توهین کن که به تو یا به تمام قومت توهین کرده است.
  نه به قومش و نه به یک فردیکه اصلا درین پیام ها دخیل نیست(مثل روح الله نیکپی).
  در غیر آن تو روی دیگر سِکه بهمن کثیف (سگ کابل پرس) میشوی.
  حساب این چوچه روس با قوم شریف تاجک، یا حساب میرهزار با قوم شریف هزاره به کلی جداست.
  اینکه اینها خودرا نماینده قوم خود میدانند، مربوط میشود به خود بزرگ بینی شان که از واقیعت خیلی
  دور است.

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.