صفحه نخست > خبر و گزارش > دامنه کشتار مردم هزاره توسط کوچی طالبان از بهسود و دایمیرداد به کابل رسید

دامنه کشتار مردم هزاره توسط کوچی طالبان از بهسود و دایمیرداد به کابل رسید

گفته می شود درگیری زمانی اتفاق افتاد که مردم برای تثبیت زمینهای خود به منطقه رفته بودند و از طرف کوچی های مسلح مورد حمله قرار گرفتند. گزارشهای اولیه حاکی از آن است که دها تن از کوچی های مسلح بعد از برخورد با مردم منطقه، به تمام کسانی که در محل برای تفریح گرد آمده بودند نیز حمله کرده و چند تن آنها را زخمی ساخته اند.
کبیر سالاری/ خبرنگار کابل پرس در کابل
جمعه 13 آگوست 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

گروه عظیم ازتظاهرات کنند گان ازغرب کابل بسوی مرکز شهر حرکت نموده اما نیروهای پلیس، اردوی ملی ونیروهای امریکایی برای جلوگیری آنها درحال تنگ کردن حلقه محاصره هستند. آنها با شلیک های هوایی میخواهند مردم را متفرق کنند ولی جمعیت خشمگین درحال افزایش است.

ساعت هشت صبح امروز بیست و دوم اسد، درگیری مسلحانه بین کوچی ها و هزاره های ساکن در منطقه جبار خان، در کنار شهرک جاجی نوروز بای در کابل اتفاق افتاد که منجر به کشته و زخمی شدن بیش از ده تن شده است. این درگیری در مربوطات حوزه سیزدهم امنیتی پولیس و در محدوده های دار الامان، در دامنه های کوه های غربی کابل ( کوه قورغ ) صورت گرفته است.

جوان هزاره کشته شده توسط کوچی های طالب درکابل

هزاره ها کوچی ها را در منطقه متهم به تیر اندازی بالای خانه ها و افراد غیر نظامی می کنند، اما کوچی ها مدعی اند که هزاره در این منطقه شروع به حمله کرده اند. در حالیکه شاهدان عینی از کشته شدن تعداد زیاد از هزاره های ساکن در این منطقه خبر داده اند که توسط کوچی های مسلح هدف قرار گرفته اند. اما گزارش ها می رساند که تا هنوز یک تن از هزاره ها در نتیجه شلک افراد پولیس کشته و چند تن دیگر نیز زخمی اند.

گفته می شود درگیری زمانی اتفاق افتاد که مردم برای تثبیت زمینهای خود به منطقه رفته بودند و از طرف کوچی های مسلح مورد حمله قرار گرفتند. گزارشهای اولیه حاکی از آن است که دها تن از کوچی های مسلح بعد از برخورد با مردم منطقه، به تمام کسانی که در محل برای تفریح گرد آمده بودند نیز حمله کرده و چند تن آنها را زخمی ساخته اند.

این منطقه یکی از مناطق مورد منازعه در کابل بین هزاره ها و کوچی ها می باشد که همه ساله مشکلاتی را به بار می آورد اما این بار این رویارویی منجر کشته و زخمی شدن افراد شده است.

یکی از مردم هزاره زخمی شده توسط پلیس

مردم پس از کشته شدن یک تن توسط یک مامور پولیس دست به تظاهرات زده و گزارشها می رساند که هنوز صدای شلیک در منطقه شنیده می شود.

این حادثه در منطقه ای از کابل پایتخت اتفاق می افتد که در سه کیلومتری آن یک مرکز مجهز اردوی ملی قرار دارد و هزاران فرد مسلح اردو در آنجا مستقر هستند. مردم محل پولیس را به حمایت از کوچی ها متهم کرده و مدعی اند که پولیس به طرف آنها شلیک کرده اند. اما نیرهای امنیتی ادعا دارند که برای مهار کردن جنگ به منطقه آمده اند و از بروز حوادث وحشت ناک جلوگیری نموده اند.

این حادثه به دنبال حمله کوچی ها در ولسوالی های بهسود و دای میرداد میدان وردک که دهها کشته زخمی برجای گذاشت، اتفاق افتاده است. چند ماه قبل دسته های مسلح از کوچی به ولسوالیهای بهسود و دادی میرداد میدان وردک حمله نموده و تعداد از مردم بی گناه هزاره ها را به شهادت رساندند. آگاهان مسایل بر این عقیده اند که این حرکت ها کاملا سازماندهی شده است، و هدف از این گونه حرکت های مختل کردن اوضاع در شرایط حساس انتخابات دور دوم مجلس نماینده گان می باشد.

رویاروی کوچی ها با هزاره بر سر زمین پیشینه ای طولانی دارد و همه ساله در نقاط مختلف افغانستان این کشمکش ها قربانی های خود را می گیرد، اما این اولین بار است که در کابل این درگیری ها منجر به کشته و زخمی شدن افراد می گردد.

گزارش های تائید ناشده حاکی از آن است که افراد ملا تره خیلی نماینده کوچی ها در این درگیری دست داشته و ظاهرا بیشتر شلیک از سوی نیروهای او صورت می گیرد. تا هنوز آمار دقیق تلفات به دلیل محاصره بودن منطقه از سوی نیروهای امنیتی، وجود ندارد اما احتمال افزایش تلفات غیر نظامیان وجود دارد و ممکن است این رقم افزایش یابد.

گروه عظیم ازتظاهرات کنند گان ازغرب کابل بسوی مرکز شهر حرکت نموده اما نیروهای پلیس، اردوی ملی ونیروهای امریکایی برای جلوگیری آنها درحال تنگ کردن حلقه محاصره هستند. آنها با شلیک های هوایی میخواهند مردم را متفرق کنند ولی جمعیت خشمگین درحال افزایش است.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • akhir en chi wahshat ast ki enwahshy ha har roze anjam medehat ba en megoyad nasal koshi wa taghsob akhir chi wakat roz ash merast ki khod mokhtary hazarajat ra az en wahshy begrem wa azad zendagy konim bakhoda behtaren ra esteklaly hazarajat ast na mesha ba en wahshy ha zendagy kard behtar azady wa esteklaly hazarajat mebashad. wasalam

 • کوچی ها و ناقلین ، دو پدیده ی فاجعه آفرین

  باز هم صدای پای شتر ها و شترچران های اوغان در منطقه های زیست مردمان هزاره و برخی بخش های دیگر کشور به گوش می رسد . باز هم کوچی های تجاوزگر اوغان به زمین و خانه و سبزه زارهای مردمان غیر پشتون یورش برده اند و به کشتار و خونریزی و چپاولگری پرداخته اند . این خبر و تصویر هایی از جنگ های جاری در

  بهسود و ویرانگری کوچی ها ، در رسانه های همگانی بازتاب یافته است .گفته می شود که کوچی ها تا دندان مسلح بوده و انواع گوناگون جنگ ابزار با خود دارند که به وسیله ی آن می توانند مردم بی دفاع و بی سلاح مناطق مورد تجاوز خویش را به قتل رسانند و یا فراری سازند .

  از زمانی که اوغانها از کوه سلیمان به سرزمین های اطراف آن سرازیر شدند ، سلسله ی تجاوزگری و اشغالگری و چپاولگری ایشان تا به همین امروز ادامه دارد و مردمان غیر پشتون از دست آنها در رنج و عذاب می باشند . به ویژه پس از آن که دو صد شصت سال پیش قبایل اوغان ( پشتون ها ) موفق به ایجاد یک دولت غاصب و تجاوزگر در خاک پاک خراسان شدند ، دیگر کسی رنگ آرامی و خوشی و پیشرفت و ترقی را در ساحه ی جغرافیایی تحت حاکمیت منحوس اوغان ها ندیده است .

  یکی از ارمغان های شوم و مصیبت بار حاکمیت اوغانشاهان پدیده ای به نام " ناقلین " بوده است . شاهان جنایتکار پشتون برای تحت فشار قرار دادن و سرکوب و بی خانمان ساختن مردمان تاجیک و اوزبیک و هزاره ، هزاران هزار پشتون را از مناطق شرق و جنوب اوغانستان و همچنان از آن سوی خط مرزی دیورند ، به مناطق شمالی ، ساحات مرکزی و تخارستان ( بخش شمال کشور ) ، انتقال دادند و برای شان زمین های مردمان بومی آن جا ها را تقسیم کردند و خود مردمان تاجیک و اوزبیک و هزاره را بی خانمان ساختند . داستان های ظلم و جنایتکاری شاهان خاین اوغان صرف در همین مورد بی شمار است .

  حقیقت این است که بخش زیاد زمین های که پشتون ها در ساحات زیست کنونی شان در دست دارند ، غیر از بخش های کوه سلیمان ، دیگر همه زمین های اشغالی تاجیکان و مردمان بومی دیگر می باشند که در اثر تجاوزگری ها و جنگ های متوالی در طول چند قرن به زور غصب کرده و در آن جا ها ساکن شده اند . اما مسکن گزین شدن پشتون ها در مناطق مرکزی و شمال اوغانستان به صورت برنامه ریزی شده از طرف دولت های اوغانی به طور گسترده در صد سال اخیر انجام شده است که این ها به نام " ناقلین " یاد می شوند . یعنی کسانی که از شرق و جنوب به مناطق مرکزی و شمال اوغانستان نقل داد شدند و خانه و زمین و زنده گی مردم بومی را به زور و جبر اشغال نمودند و از همان وقت تا کنون به مکیدن خون مردم غیر پشتون در آن مناطق مشغول می باشند .

  کوچی های اوغان نیز یک بلا و مصیبت دیگری اند که بالای مردم غیر پشتون هر سال نازل می شوند و زنده گی مردم را تیره و تار می سازند . هم ناقلین غاصب و طفیلی ، هم کوچی های تجاوزگر و وحشی ، همیشه از طرف دولت های پشتونی مورد حمایت عام و تام قرار گرفته اند و به همه جنایت ها و بیرحمی ها و وحشی گری های شان از جانب دولت ها مهر تایید نهاده شده است .

  ما به این باوریم که مردمان تاجیک و هزاره و اوزبیک و دیگرانی که مورد ظلم و بی رحمی ناقلین و کوچی ها قرار گرفته اند ، برای دفاع از خود و برای بازپس گرفتن زمین و جایداد خود ، دیگر هیچ راه ندارند جز این که مصیبت ناقلین و کوچی ها را به زور دفع سازند و از میان بردارند .

  ما تجاوزگری و وحشت افگنی کوچی های ظالم را در مناطق مرکزی و دیگر بخش های کشور نکوهش می کنیم و موجودیت ناقلین طفیلی و غاصب را در زمین های مردم غیر پشتون یک لکه ننگ می دانیم . از نظر ما ، مردمان غیر پشتون این حق را دارند که ناقلین را دو باره به جایگاه اولی شان برگردانند و زمین و جایداد خویش را از چنگ شان رها سازند و همچنان این را حق مسلم مردم غیر پشتون می دانیم که نگذارند پای کثیف کوچی های تجاوزگر و قاتل به خاک شان نهاده شود . وقتی که دولت پوشالی و مزدور پشتونیست های غدار از ناقلین و کوچی ها به مثابه ابزار فشار و سرکوب دیگران کار می گیرند ، دیگران هم باید از چنان یک دولت سیاهکار هیچ توقع برای تامین عدالت و انصاف نداشته باشند . امید بستن به تامین عدالت از جانب دولت اوغان سالار که خود حامی و تجهیز کننده ی کوچی ها و ناقلین می باشد ، یک کار نادرست می است . همان گونه که دولت پوشالی کرزی در سال های گذشته هیچ کاری برای جلو گیری از فاجعه ی تجاوز کوچی ها نکرد ، امسال و سال دیگر نیز هیچ کاری به سود مردمان غیر پشتون در این زمینه انجام نخواهد داد .

  اوغان ذلتی ها ، سورخلقی ها و دیگر پشتونیست های دزد و قاچاقبری که در اوغانستان حاکمیت را به دست دارند ، نه تنها هیچ تمایلی به جلو گیری از تجاوز کوچی ها ندارند ، بلکه کوچی ها را تقویت ، حمایت و تشویق می کنند که هر سال بیشتر از پیش بر شدت کشتار و وحشی گری خویش بیافزایند . همچنان ، دولت کرزی و پشتونیست های رنگارنگی که با آن همپیمان اند ، از اوغان ذلتی ها گرفته تا گلبدینی ها و طالب ها ، همه بر اساس دستورات کتاب مقدس شان ( دویمه سقوی ) به صورت بسیار جدی و قاطعانه خواهان این استند که ناقلین رانده شده از شمال را به آن جا برگردانند و در عین حال صد ها هزار نفر دیگر از پشتون های مناطق شرق و جنوب و حتی پشتون های آن سوی مرز دیورند را به مناطق تاجیک ها ، اوزبیک ها و هزاره ها در شمال ، مرکز و غرب اوغانستان ، سرازیر سازند و همان طرح " ناقلین " دولت های پشتونی قبلی را به شدت و قوت بیشتر ادامه دهند .

  مردمان غیر پشتون باید در برابر این توطئه ها هوشیار باشند و از خود واکنش های مناسب نشان دهند و نگذارند که همان اندک زمین و جایدادی که در اختیار شان قرار دارد مورد چپاول و تاراج اوغان ها قرار گیرد . ما این را به خوبی میدانیم که تجاوزگران اوغان ، زبان نرم را نمی فهمند ، کسی نمی تواند آن ها را با سخن خالی ، با گریه و زاری ، با عریضه نویسی و گردن پتی به جاده ی خردمندی و عدالت و انصاف رهنمون گردد . تنها زبانی را که آنها می فهمند و بالای شان تاثیر دارد ، زبان زور است . تا وقتی که خوب محکم و پخته بر دهان شان کوبیده نشود ، به هوش نمی آیند و در همان شتر جهل و خودپرستی و افزون خواهی و فاشیزم سوار استند و هر کسی که در دم شان بیاید زیر پا می کنند .

  برای دفع تجاوز کوچی ها و شکست برنامه ی ناقلین و پایان دادن به حاکمیت ظالمانه ی تک قومی و اوغان سالاری، ما به یک مبارزه و مقاومت گسترده و همه جانبه نیاز داریم . برای اینکه بتوانیم حقوق مردم خویش را به دست آوریم ، باید توانایی به کاربست تمامی اشکال مبارزه و مقاومت دادخواهانه را داشته باشیم . تا زمانی که اوغان سالاری در کشور ما حاکم باشد ، تا زمانی که مردمان غیر پشتون در اسارت قرار داشته و گروگان قبیله و قبیله پرستان باشند ، تا زمانی که مشکلات حاکمیت سیاسی و مناسبات قومی و اجتماعی به صورت عادلانه و شایسته حل نگردد ، همین اوغانستان خواهد بود و همین اوغوکراسی و کشور توسط اوغان ذلتی ها و پشتونیست های تمامیت خواه و فاشیست به سوی ازهمپاشیده گی بیشتر ، به سوی بی ثباتی بیشتر و سر انجام به سوی تجزیه و چند پارچه شدن سوق داده خواهد شد

  • راه حل های مقابله با کوچی ها به نظرمن این هااست
   متحد شدن مردم هزاره بایکدیگر وهمچنین اقوام دیگر تا جیک وازبک
   دولت مردان ماباید دراین زمینه اقدامات عاجل انجام بدهند
   نویسندگان روشنفکران ومفسران باید این جنایت را ثبت کنند وآنرا به زبان های مختلف برای مردم دنیا بازگوکنند

  • نویسنده محترم آقایabdullah !

   نخست سلام ودرود تقدیم شما و تمام نویسنده گان و پیام دهنده گان عزیز کابل پرس? .

   مدتهاست که باگشودن دریچه کابل پرس با نوشته های شما که گاهی بیمورد ، گاهی خلاف تمام موازین قبول شده نویسنده گی و گاهی هم دزدی نوشته دیگران ، پیام گذاشته اید بر میخورم که این انگیزه باعث شد با وجود مصروفیت های روزمره این پیام کوچک را خدمت تان بنگارم .

   آقای محترم abdullah ! همین پیام شما ، نوشتۀ محترم درویش دریا دلیست که چندی قبل در یکی از سایت های انترنتی به نشر رسیده است و ضرورت احساس نمیشد تا نگاشته و نظریات دیگران را بنام خویش منتشر نمائید . کوشش نمائید تا نظریات ، اندیشه ها و برداشت های شخصی خویش را از مضامین و نبشته ها منتشره کابل پرس پیام بگذارید ، معقول تر خواهد بود ، نه اینکه سری بزنید به این دریچه و آن سراچه و از خرمن نوشته های دیگران گاپی نمائید و بنام خویش در صفحۀ دیگری پیام بگذارید . این کارکرد های شما را به زبان ادبی دزدی میگویند و شایستۀ شما نیست که گاهی از کلام خدا سخن دارید و گاهی هم از سنت حبیبش . فقط یک مشوره دوستانه داشتم امید آزرده نشده باشید . مزاری

 • بادرود به تمام افغانها که مغز شان کار می کند

  در قر ان الله تازی که همان سلمان پارسی است چنین نوشته( غشاوه من سمعهم و ابصارهم ) من به چشمان و گوش های دگر اندیشان مهر زده ام که نه می بینند . و نه میشنوند.

  ای افغان چرا از مغزت کار نمی گیری ؟؟؟؟؟؟چرا
  هر افغانی که فقط بگوید من مسلمانم دگر در جمله همین گوش بسته ها و چشم بسته ها می پیوندد. شاید از صحبت من 99% تان برنجید البته دوای که انسان را میتواند همیشه مانند زهر تلخ است ولی اگر بنوشید رهایی پیدا کرده صحت یاب میشوید .
  فرق نمی کند کوچی هزاره را کشت و یا هزاره کوچی را این کشتن دارای یک علل است و آن کتاب عربی است که ده بار در آن از کشتار سخن گفته شده ( وقاتلوهم لا تکونو فتنه )و این اختراع عرب بیماری اش به افغانها سرایت کرده چون اختراعی بود برای تجاوز قتل غارتگری و غصب مال و اموال (الذین کفرو ) یعنی غیر مسلمان .اما کوچی و هزاره هردو مسلمان نیستند ؟؟؟؟
  پس چرا همدیگر را می کشند ؟؟؟

  مسئله حل است باز همین برداشت های اسلامی که آنها را در جهان سوم داخل ساخته چرا در آمریکا و انگلیس و یا اروپا کسی سرزمین همدیگر را نمی کشتند ؟

  چرا در برازیل و آرژانتین < شیلی و اکوادور کسی هم میهن خود را برای تصاحب زمین نمی کشند ؟؟

  شما به این تالبان خونخور و مسلمان 60% نگاه کنید که یک حلقه در گوش دارد ومانند اسپ گادی و کسی که بر پشتش سوار است و آن ایدیالوژی ناب محمد حرامزاده ولدزنا است .محمدی کارش قافله زنی بود . محمدی که عمرش در زنبارگی گذشت .

  آیا شما هنوز هم درهمین فکر هستید و خرد تان مرده و یا توانایی کشش ندارد تا درک کنید.که خدا در کجاست ؟؟ آیاچاپخانه خدا در آسمان است ؟؟ آیا خدا شوهر مریم است ؟ آیاملا عمر امیرالمومنین است ؟؟

  آیا این مجاهدین افغان مردم را نکشتند اموال و ناموس شان را غارت و تجاوز تنکردند ؟؟

  اگر در گوش و چشمتان پرده نیست مانند جهان متمدن قاطعانه در دهن محمد تازی می شاشید و باسیلی در صورت مرده گوربه گور علی سگ کش کثیف جنده باز می زنید تا بشریت را یه مرض جهل و خرافات و کودنی دچار نمی کردند.

  ای افغانی که نمی دانی اگر این فرهنگ آبایی تونمی بود حالا تو عربی صحبت می کرده مانند کشور مصر و سوریه و لبنان و عراق ...

  چرا 98% زندگی افغانها مردانه است ؟؟؟ دلیل قر ان (تازینامه مردانه است ) توسط مردان کثیف تاریخ سلمان و محمد نوشته شده .

  و تو افغان که هنوز دو پا را در یک کفش می کنی و میگویی کتاب خداست . همین است که برای یک تکه زمین همدیگر را می کشید . زمین هم بهانه است چرا که برادران هزاره نباید در کابل باشند با آن زحمت کشی که دارند باید هزاره جات را مثل نیو یارک بسازند اما از سیه زدن و زنجیر زن و سرو روی خود را خون آلود کردن نجات پیدا نمی کنند که به زندگی فکر کنند. یعنی مغز های شان ایست کرده و کار نمی کند . تا از دین کثیف بیرون نشوند.

  و کوچی هاهم آدم شوند کوچی یعنی چه ؟؟ برای اینکه جوی از مردی کم کنند و فارغ بال بشند . عسکر نکنند و بخورند و بگردند .همانطوریکه حیوانات زندگی دارند میخورند و میگردند البته مانند حیوانت و.حشی در جنگل .

  اینکه در دولت یا پارلمان عدة طرفداری از کوچی و یا هزاره ها می نماید کثیف تر از همه اند و جاهل تر از همه هم .چون این مسئله را سیاسی بر ای بهر گیری خود می سازند برای رای آنها برای قومیت برای زبان و برای همین تفرقه بینداز و حکومت کن سیاست مدل انگلیسی .

  پس (هم خواجه و هم خانه و هم کعبه شمائید) ولی نمیدانید.

  تصمیم بگیرید نگوئید کوچی یا هزاره زمین یا چراگاه .عامل اصلی آن را نابود کنید . برگشت به آیین اجدادی و پیشرفت و تمدن که اسلام مغز هارا بلوک کرده و از بین برده فقیر ترین کشور دنیا گدا ترین کشور دنیا هستید اما پرده چشم و گوش به شما اجازه نمی دهد درک کنید .

  اگر همین کرزی نمی بودامروز افغانستان امارات عرب بود و دیگر زبان پارسی دری درنخست و پشتو و بقیه بعدا ازبین می رفت ولی هنوز اجازه نمی دهید و میخواهید دولت را تخریب و برضدش بنویسید و دشمنان را شاد کنید . همین پرده های چشم شماست که مانند خر پیش پای خود را می بینید . هزاره را بهتر از کوچی و یا کوچی را بهتر از هزاره می خواهید .

  هیچ وقت یک هزاره را بهتر از جاپانی نمیخواهید و ممکن هم نیست تا هزاره شیعه برای یک حسین که بخاطر بدست آوردن قدرت و یک دختر یهودی را که ارعینب نام داشت به زنی گرفته بود و یزید را ناراحت ساخته بود .دو تا عرب کثافت یکی یزید و دگر حسین کله شق به من قزلباش بی خدا و بی دین و به تو هزاره چه ربط داره؟؟؟یا به عمری که برای منافع اسلام را قبول کرد وبرای کشتن و بدست آوردن غنایم و کشتار ایرانیان و تجاوز به زنان شان به ایران حمله کرد. میدانم ده ها هزار سال از تاریخ و زمان عقب هستید ولی اگر حقایق را درک نکنید و به انشتاین یهودی و مارکس یهودی و گالیله مسیحی و دگر مخترعین احترام نگزارید و از همین حسین و حسن و قرائت چشم بسته تازینامه پیش نروید من به شما گوشزد می کنم که در ازمنه ای تاریخ نابود می شوید .مانند دایناسور ها اما نه من هستم و نه تو احمقی که مغرت را از دست داده بوده و به این روز رسیدیم .

  من نه خدا دارم نه پیغمبر و اما اگر از نظر قوم مردم بگوئی قزلباش بودم که نیستم و از چنداول و کابلی با خرد هستم که حالا از کابل هم قلعه قلخک ساخته اید . شرم کنید و ببینید که که بیدل چه می گوید :
  نبری گمان که مفتی به خدا رسیده باشی

  تو زخود نرفته بیرون به کجا رسیده باشی

  نگه ئی چهان نوردی قدمی زخود بیرون آ

  که زخود اگر گذشتی همه جا رسیده باشی ؟

  آیا بید ل پارسی میگوید یا این پردهای گوش و چشم شما فقط عربی را بلغور می کند بدون درک معنی و دانستن،سگ بشاشددر این قر ان شما که مایه بدبختی شما وخوشبختی اعراب سوسمار خور و بی همه چیز است

  به این تلویزیون که میخواهد تنبان اسلام را در افغانستان و ایران بکشد و با لگد در کون اسلام زده آن را بیرون کند و حساب سوسمار خواران را از هزاره و کوچی جدا کنید 24 ساعت گوش کنید اگر شود بیماری خود را در ک و به تداوی آن بپردازید ؟

  http://www.jahantv.com/e2.htm}

  • به جواب جاويد نام عرض كنم كه برادر به هر د ين و مزهب كه هستى حق ندارى به دين اسلام و حتى به ديكر اديان هم تو هين كنى.بسيار شباهت به يك ادم عقده يي دارى.اكر اين طور باشد بدان كه امروز اسلام عزيز اسير است,حرف اصلى اسلام اين نيست كه طالب ,بن لادن و يا وحابى هاى سعودى ميرانند و يا ان ابليس كهنه كار بنام شيطان زاده.

 • I was just watching TV and I saw that Hazaras looted shops, buildings, hospital where they attacked ill people in beds and smashed all shops windows. After watching these scenes I learned that Hazaras are much wilder then kochies. Just they are very good in pretending themselves like innocents But people have to see their acts and Judge them. .

 • همه در هر كجايي كه هستيد بر عليه فاشيزم قبيله و حاميان خارجى انها بايد داخل اقدام شويم.تمامى اقوم برادر كه فاشيزم قبيله را نميخواهند,بايد باهم متحد شويم.بايد اين فاشيستان زن فروش را ازين سرزمين راند.خون اين افراد بيكناه كه توسط قبايل زن فروش وحشى بر زمين ريخته , بى جواب نخواهد ماند.برادران هزاره حق دارند كه از خود دفاع كنند.

 • آقای نويسنده: مزاری محترم با عرض و ادب سلام
  معنی این کار دزد ی نیست یعنی من معلومات کافی در باره
  تاریخ دارم و من حر ف های آقای محترم درویش تعهد کردام ..
  و من از شما برادر اوغان عزیز انتظار داشتم که نظر خود راه
  ببخشید...
  ولی متأسفانه همه سکوت اختیار می کنند وجایی تأسف است که همه اوغان های عزیز واقعیت را پنهان می کنند و فقط و فقط مردم غیر اوغان راه نا حق متهم می کنند که چرا این هزاره است و این تاجیک است واین ازبک است یعنی تحمل ما مردم غیر اوغان راه نه دارد و به نام کوچی گفته هر جرم جنایت می کنند مشکل نیست چون پشتون است و مامردم غیر اوغان حق احتراز را نه دارم چون ما اوغان نیستم

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس