کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > دیدگاه > آزادی بیان، شامل حق تبری جستن و سرزنش دین نیز می باشد

آزادی بیان، شامل حق تبری جستن و سرزنش دین نیز می باشد

تحمیل باور ها و خرافه های هزار سال پیش از سوی مکتب نخوانده گان، بالای « مدرسه خوانده گان» امری وقیح و شرم آور است

سه شنبه 24 مارچ 2015, بوسيله‌ى فرهاد فاریابی

در افغانستان، نیاز شدید به تجربه وتمرین « آزادی بیان» است ؛نیاز شدید به کم کردن «روی» ملا های آموخته خور و جاسوس است؛در افغانستان ، نیاز شدید به « سکولاریزم دولتی » یا دولتی برخاسته از سکولاریزم دموکراتیک است

قلمزنان داخل افغانستان ، نان را به نرخ روز میخورند، از « اسلام عزیز» پاسداری میکنند تا فاصلهء خویشتن را با ارگ قدرت، کم و کوتاهتر کنند؛ تا چوکی « آمر یت و ریاست» شان محفوظ بماند؛ تا طالب و داعش به سراغ شان نیاید؛ تا هم خرما ، درکف آید و هم خدا.
اما این قلمزنان برون مرزی، به کدام دلیل به شرح « فروعات و معلولات» می پردازند و در حاشیه، قدم میزنند و در حاشیه، نفس میکشند ؛ گویا اینان یا مزدور اجانب اند، یا مستخدم شورای نظار اند؛ یا وابسته به محافل تریاک و افیون اند ؛ یا دغلبازان حرفه ای و حزبی اند.

اسلام ، دین کمسوادان و درمانده گان است ؛ دین شتر داران و خیمه نشینان عرب است؛ دین سران قبایل است؛ این دین ، همواره سرباز گیری اش، از میان جوانان و میانه سالان مکتب گریز ذکور بوده است؛ در مراودات عرب،« زن» محلی از اعراب ندارد؛ سیمای زن ، پریده رنگ، پوشیده در نقاب و نشسته پشت دوک نخ ریسی یا تنور نان پزی یا دوشیدن گاو و بز است؛ زن باید « کد بانو»ی منقاد و مطیع مرد ، ساکت وصبور باشد؛ در غیر آن، ستون های زندگانی قبیله ای، شکاف بر میدارد؛ مرد قبیله ، هرگز به « زن پرسشگر» مجال زیستن نمی دهد.

در افغانستان، نیاز شدید به تجربه وتمرین « آزادی بیان» است ؛نیاز شدید به کم کردن «روی» ملا های آموخته خور و جاسوس است؛در افغانستان ، نیاز شدید به « سکولاریزم دولتی » یا دولتی برخاسته از سکولاریزم دموکراتیک است.
در افغانستان، بایستی هم برای اهل اسلام، سهولت زیست و پیشه، موجود باشد؛ هم برای دانش آموخته گانی که « دین باور» نیستند؛ چه کسی حاضر است تا روز قیامت، نوکر و بقچه بردار عقاید و امر ونهی سیاف و محسنی و اذناب اینان، یعنی عبدالله عبدالله ، حامد کرزی وشرکاء باشد.

تحمیل باور ها و خرافه های هزار سال پیش از سوی مکتب نخوانده گان، بالای « مدرسه خوانده گان» امری وقیح و شرم آور است.
آن نویسندگانی که درخارج نشسته اند؛ ازمواهب جامعه سکولار ، بهره میبرند؛ اما برای کشور آبایی خویش، نسخهءشریعت ، و « اسلام معتدل» صادر میکنند؛ یا بیمار روانی اندیا گماشته ءجریانات خاص تروریستی از قبیل داعش و حزب الله و اخوان و نظایر آن .
حکومتداری بر اساس شریعت اسلامی همان است که « فرخنده» هارا می کشد؛موسیقی را از جامعه میراند و کودکان را به حفظ آیات و مقولات عربی، ملزم میسازد تا مغز کودک انباشته ازتصرف واژگانی شود که به زبان مادری کودک، وجود ندارد.

اسلام ، هیچ گاه ، حقوق زن وکودک را ، به رسمیت نمی شناسد؛ اسلام می خواهد ، مجازات های دست بریدن و سنگسار کردن را به اروپا و امریکا، صادر کند؛ پخش صدای اذان محمدی از داخل اتوموبیل ها (موتر های تیز رفتار) دربرون مرز های اسلامی ، پخش صدای اذان ازماحول ورکشاپ های ترمیم موتر که صاحب آن عرب یا پاکستانی است در امریکا و اروپا، مقدماتی درراستای تحمیل اسلام به ملل اروپایی است.

در ابتدای اسلام نیز، فتوحات اسلامی همواره به نیروی شمشیر و زوربوده است ، نومسلمانان به مجرد تصاحب یک سرزمین جدید؛ بیدرنگ، کتابخانه هارا آتش میزدند و آثار هنری را ، منهدم میکردند.
اینکه داعش، در موصل و بلاد دیگر، تندیس ها را واژگون ساخت؛ مبتنی بر سنت مسلمانان پیشاهنگ است.
باید این قانون اساسی دستپخت امریکا و اسلامگرایان را چون شکمبه گوسپند دور انداخت؛ باید قانونی به دست و بازوی جوانان زهر شریعت چشیده ، زنان در اعماق دخمه ها فرو برده شده و هزاران فرخنده ، که همه روزه جان میبازند یا زن چندم « استاد محقق »ها میشوند، از سر نگاشته شود ودر آن آزادی بیان و « حق انتقاد از دین»نیز به رسمیت شناخته شود.

گریه ها و شعر و شعارها بر مرگ فرخنده و فرخنده ها ، و تکرار و تکرر آن، نمایشاتی است که هم فرخنده را به خانواده او بر نمیگرداند؛ هم جامعهء عزادار را خسته و ناامید میسازد.
در یک جامعهء سکولار و باز ، هیچ چیز «مقدس» و « تابو» نیست. سرزنش و انتقاد از ادیان مثل چیز های دیگر، ساده و معمولی است. سنگ باران افکار و عقائد ، عملی است سخیف.آنچه مقدس ،محترم و غیر قابل تغییر است، حق شهروندی است؛ حق ابراز نظر آزادانه است و بس.

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


51 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > دیدگاه > آزادی بیان، شامل حق تبری جستن و سرزنش دین نیز می باشد

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.