IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

loading...

صفحه نخست > دیدگاه > كنايه هایی در باب حكومتِ وحدت ملى

كنايه هایی در باب حكومتِ وحدت ملى

حامد پيمانى
پنج شنبه 2 آپریل 2015

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

اين كتله منسجم و يك پارچه سياسى از جمله بهترين حكومت هاى افغانستان كه تا حالا گذشته است به حساب ميآيد كه حتى ميتوان اين دوره را نكته قابل عطفِ مثبت در تاريخ معاصر افغانستان دانست.
اين حكومت مقتدر بسان كشور را بيش از پيش به جهانيان معرفى نمود كه حتى مترقى ترين جوامع آنرا سرمشق حيات سياسى، اجتماعى و فرهنگى خود قرار داده و خواهند داد.
براى نخستين بار مغز متفكر جهان بر كرسى رياست اين مرز و بوم تكيه زد و در مدت زمان كوتاهی (نزديك به يكسال)، چنان دست آورد هاى قابل ملاحظه يى حصول كرد كه تمام مردمان مان را در داخل و خارج اين كشور اميدوار به آينده ی روشنِ چون خورشيد ساخت.

مواردى از كاركرد هاى قابل تمجيد حكومت وحدت ملى كه تا حالا باعث اميدوارى مردمانِ سال ها نااميد مان گرديده، ميتوان مُشتى از نمونه ى خروار، ١٠ مورد برجسته را ياد آورد شد.

1- تحكيم صلح و ثبات سرتاسرى در تمام استانها، ولسوالى ها و شهرستان هاى كشور كه از ثمره ى آن ميتوان به مواردى چون: پديدار شدن كُلفَت هاى سياه پوش و انديشه هاى افراط گرايانه ى آنها، به هوا رفتن ٣١ مسافر هزاره در غزنى، تيرباران ١٣ بيگناه در ميدان وردك، ناپديد شدن ٥ تن ديگر در بلخ، و گم شدن ٩ تن در استان سرپل، انگشت زد.

2- محو شورشيان طغيانگر و از توقف درگيرى هاى مسلحانه با مخالفان كينه دل سياسى؛ كه ميشود مثال آنرا در چهار سوى كشور به جز پايتخت و چند شهر انگشت نماى ديگر به خوبى بررسى كرد.

3- تحقق عدالتگرى با تطبيق همه جانبه ى قانون اساسى و نيز خشك كردن ريشه ى درختِ فساد در ادارات دولتى.

4- فلج كردن دستگاه مولدِ خشونت عليه بانوان در پايتخت و دور دست هاى كشور كه از نمونه هاى خوب آن ميتوان حادثه ى ٢٨ حوت ٩٣ را یاد کرد که شهید فرخنده را روانه ی بشهت ساختند.

5- تاكيد بر اصل شايسته سالارى و پشت گوش كردن بر مساله ى "روابط بر ضوابط" در امور جذب و استخدام به كار.

6- ايجاد فضاى كار براى طبقات بيكار جامعه و نيز توجه خاص به رشد و انكشاف استعداد هاى نهانِ و خفته در كشور و بلند بردن ظرفيت جذب در كانكور.

7- فروكش كردن تعصب هاى قومى، مذهبى، لسانى، تبارى و ايجاد احساس باهمى و همدلى ميان اقشار مختلف اعم از خورد، بزرگ، باسواد، بيسواد، مرد، زن و... در مقطع هاى گوناگون اجتماعى و سياسى با استفاده از برنامه هاى آگاهى دهى عامه و نيز الگو قرار دادن هر گونه برخوردِ عارى از برتريت طلبىِ اراكين پايين موقف تا مقام شريف رياست جمهورى.

8- توجه به ارزش ها و ميراث هاى فرهنگ اصيل افغانى و پاسدارى از واجبات شريعت الهى بدون هيچ گونه مداخله يى از سوى ملايان افراطى كينه توز و مزدبگير اجنبيان مداخله گر.

9- مبارزه جدى با آنانى كه بر يك دست لوحه يى با شعار دين پرستى و وطن دوستى داشته و با دست ديگر خدنگ زهرآگين اجنبى ها را توآم با انديشه هاى وابسته به باداران شان بر قلب دين و وطن فرو ميكنند كه ايمانشان جز پول چيز ديگرى نيست.

10- پيگيرى و توقف قتل هاى مرموز شخصيت ها، دستگيرى و به كيفر رساندن عاملين خشونت و تجاوز بر زنان و كودكان، محاكمه و مجازات قاچاق بٓران مواد مخدر و آدم ربايان و بازپرس و محاكمه ى دزدان مافيايىِ مليونى در دستگاه حكومت.

از آغاز بحث آنچه گفته آمديم، كنايه هايى بود از ضعف حكومت برحال كشور يعنى حكومت وحدت ملى که با ذکر صفت های کنایه آمیز، ناکاری ها و ناشایست های این حکومت بیان گردید.
اميد است اين حكومت در ٤ سال بقاى عمرش مانند يكسال هدر رفته همين گونه بى خيال نه نشيند و اميدوارى ملت نسبت به خودش را تعميم نمايد.

واژه های کلیدی
آنلاين بنگريد :
loading...
loading...

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

جستجو در کابل پرس