کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > حقوق بشر > آزادی بيان > آزادی پس از 11 ماه بازداشت خودسرانه همراه با بدرفتاری از سوی ارتش آمريکا

آزادی پس از 11 ماه بازداشت خودسرانه همراه با بدرفتاری از سوی ارتش آمريکا

گزارشگران بدون مرز

چهار شنبه 24 سپتامبر 2008

جاوید احمد روزنامه‌نگار افغان پس از يازده ماه بازداشت خودسرانه و بدرفتاری از سوی ارتش امریکا، آزاد شد

گزارشگران بدون مرز خرسندی خود را از آزادی جاوید احمد خبرنگار افغان شبکه تلويزيون کانادايي سي تي وی(CTV) اعلام می کند. آزادی این روزنامه نگار در پی شکایت سازمان های مدافع حقوق بشر افغانی و امریکایی صورت می گیرد. گزارشگران بدون مرز در این باره اعلام می‌کند " بار دیگر ارتش امریکا مجبور شد بپذیرد که از قدرتش برای دستگیری یک روزنامه‌نگار بی‌گناه سواستفاده کرده است. در افغانستان همچون عراق نظامیان امریکایی حرفه‌کاران رسانه‌های بین‌المللی را که تنها جرم‌شان فعالیت در مناطق جنگی‌ست، بدون دلیل و مدرک بازداشت و مورد بدرفتاری قرار می‌دهند. مقامات امریکایی باید در این مورد تحقیق و بررسی کرده و دست‌کم خسارت وارده بر این خبرنگار جوان را جبران کند. ما تلاش‌ پیگیر سازمان‌های مدافع حقوق بشر امریکایی را برای طرح شکایت در برابر دستگاه قضایی امریکا ارج می‌نهیم."

جاوید احمد روزنامه نگار ٢٢ ساله که در میان همکارانش معروف به جوجو يازمي است، به نزد خانواده اش در قندهار بازگشته است. او به گزارشگران بدون مرز گفت " البته که مرا بعنوان روزنامه‌نگار بازداشت و متهم کردند، اما در جنوب افغانستان چگونه می‌شود کار کرد و با طالبان ارتباط نداشت؟ این امری عادی است و حق من است (....) بعد از شکنجه‌های اولیه آنها سعی کردند مرا فریب دهند مثلا می‌گفتند که شبکه تلويزيون کانادايي سي تي وی (CTV)که من با آن کار می کردم مرا لو داده است. (....) اطمینان دارم کسانی که از من بازجویی می‌کردند افسران امریکایی بودند، شاید هم افسران کانادایی حضور داشتند. در هر حال مسئولیت پنجاه درصد دستگیری من بر عهده ارتش کاناداست. (....) بعد از این بازداشت من بیشتر از هر وقت دیگر خودم را روزنا‌مه نگار می‌دانم و شوق دارم که کارم را آغاز کنم. اما پیش از آن می خواهم عدالت برقرار شود. من با وکلایم به هر دری خواهیم زد تا کسانی که مرا بازداشت و شکیجه کرده اند مجازات شوند."

در ماه جوزا سال جاری چندین سازمان مدافع حقوق بشر در امریکا علیه رییس جمهور جرج بوش و وزیر دفاع روبرت گیت شکایتی را در دادگاه طرح کردند. آنها خواستند که یا جاوید احمد مجرم شناخته شده و یا آزاد شود. خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که " در تاریخ اول میزان، خبرنگار افغان شبکه تلويزيون کانادايي سي تي وی (CTV) در چارجوب برنامه آشتی به مقامات افغانی تحویل داده شد. "

جاوید احمد در ١١ عقرب توسط نظاميان امريکايي پايگاه کندهار در حالي که همکارانش از شبکه تلويزيون سي تي وی را همراهي مي کرد، بازداشت شد. وی برای داشتن شماره تلفن يکي از مسئولان طالبان در تلفن همراه خود و مصاحبه با وی از سوی ارتش امريکا متهم به " دشمن جنگنجو " شد. اما به هنگام آزادی ارتش امریکا به وی گواهی داده است که وی "خطری برای ارتش امریکا" محسوب نمی شود.

گزارشگران بدون مرز بارها از پنتاگون در باره‌ی دلایل تمدید بازداشت این خبرنگار جوان سوال کرده بود، اما مقامات وزارت دفاع از اطلاع رسانی در این باره خودداری می کرد.

سایت گزارشگران بدون مرز

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


47 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > حقوق بشر > آزادی بيان > آزادی پس از 11 ماه بازداشت خودسرانه همراه با بدرفتاری از سوی ارتش آمريکا

آگهی در کابل پرس

loading...

پيام‌ها

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.