کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > دیدگاه > داوود خان از کودتا تا کودتا

داوود خان از کودتا تا کودتا

دو شنبه 22 ژوئن 2015, بوسيله‌ى رضا خلیلی

در 26سرطان1352کودتایی مبنی بر سرنگونی نظام سلطنتی به رهبری داوود خان صورت گرفت که در این کودتا داوود خان با سرنگونی نظام سلطنتی پسر عموی خویش به تاریخ نظام سلطنتی در افغانستان پایان داد.

داوود خان کی بود؟
داوود خان موسس حکومت جمهوری و اولین رئیس جمهور افغانستان بود که در18 جولای1909میلادی در کابل دیده به جهان کشود پس از به پایان رساندن تحصیلاتش در مدرسه نظامی وارد دانشکده افسری شد
داوود خان در سال 1953به سمت نخست وزیری برگزیده شد و به مدت 10سال به کشورش در این مقام خدمت کرد و اما داوود خان در مقام هایی از جمله وزارت داخله نیز به کشورش خدمت کرده است . وی در این مدت اصلاحات بنیادی بویژه نهضت بانوان، اعمار شاهراه ها و نیز تعدادی از کارخانه های بزرگ را پایه گذاری نمود.
جاطلبی داوود خان
داوود خان در زمان نخست وزیری اش همواره میکوشید بر قدرتش بیفزاید و دایره اختیارات شاه را محدود کند که همین امر نیز باعث اختلافات میان او و ظاهر شاه گردید که چندی بعد داوود خان طی نامه ای به محمد ظاهر شاه استعفای خود را اعلام کرد
که در استعفایش خبری مبنی بر اختلافش با شاه اشاره ای نکرد .
محمد ظاهرشاه در سال 1343 دکتر یوسف را به نخست وزیری انتخاب کرد و با افزودن لایه ای به قانون اساسی مبنی بر ممنوعیت اجرای ماموریت های دولتی توسط خانواده شاهی بود و به این ترتیب داوود خان مدتی از قدرت کناره گیری کرد.
کودتای داوود خان
داوود خان با نفوذی که در ارتش داشت طرح کودتا را برنامه ریزی کرد و بعد از گذشت تقریبا ده سال از استعفایش آن را در سال 1352به اجراع در اورد .که پیروزی کودتایش کمتر از یک روز به طول انجامید داوود خان کودتایش را کودتا سفید خواند زیرا با مقاومت کمی روبرو گردید.پس از شکست نظام سلطنتی داوود خان در رادیو ملی نظام جمهوری را اعلام کرد که او خود در رأس آن قرار داشت .و از جمله دیگر مقام های داوود خان در نظام جمهوری "نخست وزیری,وزارت های دفاع و خارجه بود"
داوود خان و خط دیورند
بیشترین تنش میان افغانستان و پاکستان بر سر مساله خط دیورند در زمان داوود خان شکل میگیرد چون داوود خان بر این باور بود که خط دیورند دیواری میان پشتونها ایجاد کرده است.
و باز هم کودتا
با آنکه بسیاری بر این باور بودند که داوود خان با حمایت شوروی پیشین و حزب دموکراتیک خلق افغانستان به قدرت رسیده . اما داوود خان از به قدرت رسیدن رهبران این حزب خوشنود نبود داوود خان در اوایل سال 1357شماری از رهبران عمده این گروه را به زندان انداخت ولی رهبران این حزب با نفوذ زیادی که در بدنه دولت داشتند بویژه در ارتش و پلیس دست به کودتا زدند
کودتا علیه داوود خان در بامداد هفتم ثور به رهبری حزب خلق دموکراتیک افغانستان آغاز شد و یک روز را دربر گرفت که در پایان این روز چهره همه چیز رنگ دیگر گرفت
داوود خان با 18 تن از اعضای خانواده اش در کاخ ریاست جمهوری کشته شدند و قدرت با حمایت شوروی سابق در دست حزب خلق دموکراتیک افتاد .
اجساد داوود خان و خانواده اش و تعدادی از محافظان او در گور دسته جعی در میدان تمرینات نظامی در نزدیکی زندان پلچرخی در حاشیه شرقی کابل به خاک سپرده شدند.


انقلاب 7ثور,داوود خان,حزب دموکراتیک خلق افغانستان,محمد ظاهر شاه

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


55 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > دیدگاه > داوود خان از کودتا تا کودتا

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.