صفحه نخست > دیدگاه > داوود خان از کودتا تا کودتا

داوود خان از کودتا تا کودتا

رضا خلیلی
دوشنبه 22 جون 2015

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

در 26سرطان1352کودتایی مبنی بر سرنگونی نظام سلطنتی به رهبری داوود خان صورت گرفت که در این کودتا داوود خان با سرنگونی نظام سلطنتی پسر عموی خویش به تاریخ نظام سلطنتی در افغانستان پایان داد.

داوود خان کی بود؟
داوود خان موسس حکومت جمهوری و اولین رئیس جمهور افغانستان بود که در18 جولای1909میلادی در کابل دیده به جهان کشود پس از به پایان رساندن تحصیلاتش در مدرسه نظامی وارد دانشکده افسری شد
داوود خان در سال 1953به سمت نخست وزیری برگزیده شد و به مدت 10سال به کشورش در این مقام خدمت کرد و اما داوود خان در مقام هایی از جمله وزارت داخله نیز به کشورش خدمت کرده است . وی در این مدت اصلاحات بنیادی بویژه نهضت بانوان، اعمار شاهراه ها و نیز تعدادی از کارخانه های بزرگ را پایه گذاری نمود.
جاطلبی داوود خان
داوود خان در زمان نخست وزیری اش همواره میکوشید بر قدرتش بیفزاید و دایره اختیارات شاه را محدود کند که همین امر نیز باعث اختلافات میان او و ظاهر شاه گردید که چندی بعد داوود خان طی نامه ای به محمد ظاهر شاه استعفای خود را اعلام کرد
که در استعفایش خبری مبنی بر اختلافش با شاه اشاره ای نکرد .
محمد ظاهرشاه در سال 1343 دکتر یوسف را به نخست وزیری انتخاب کرد و با افزودن لایه ای به قانون اساسی مبنی بر ممنوعیت اجرای ماموریت های دولتی توسط خانواده شاهی بود و به این ترتیب داوود خان مدتی از قدرت کناره گیری کرد.
کودتای داوود خان
داوود خان با نفوذی که در ارتش داشت طرح کودتا را برنامه ریزی کرد و بعد از گذشت تقریبا ده سال از استعفایش آن را در سال 1352به اجراع در اورد .که پیروزی کودتایش کمتر از یک روز به طول انجامید داوود خان کودتایش را کودتا سفید خواند زیرا با مقاومت کمی روبرو گردید.پس از شکست نظام سلطنتی داوود خان در رادیو ملی نظام جمهوری را اعلام کرد که او خود در رأس آن قرار داشت .و از جمله دیگر مقام های داوود خان در نظام جمهوری "نخست وزیری,وزارت های دفاع و خارجه بود"
داوود خان و خط دیورند
بیشترین تنش میان افغانستان و پاکستان بر سر مساله خط دیورند در زمان داوود خان شکل میگیرد چون داوود خان بر این باور بود که خط دیورند دیواری میان پشتونها ایجاد کرده است.
و باز هم کودتا
با آنکه بسیاری بر این باور بودند که داوود خان با حمایت شوروی پیشین و حزب دموکراتیک خلق افغانستان به قدرت رسیده . اما داوود خان از به قدرت رسیدن رهبران این حزب خوشنود نبود داوود خان در اوایل سال 1357شماری از رهبران عمده این گروه را به زندان انداخت ولی رهبران این حزب با نفوذ زیادی که در بدنه دولت داشتند بویژه در ارتش و پلیس دست به کودتا زدند
کودتا علیه داوود خان در بامداد هفتم ثور به رهبری حزب خلق دموکراتیک افغانستان آغاز شد و یک روز را دربر گرفت که در پایان این روز چهره همه چیز رنگ دیگر گرفت
داوود خان با 18 تن از اعضای خانواده اش در کاخ ریاست جمهوری کشته شدند و قدرت با حمایت شوروی سابق در دست حزب خلق دموکراتیک افتاد .
اجساد داوود خان و خانواده اش و تعدادی از محافظان او در گور دسته جعی در میدان تمرینات نظامی در نزدیکی زندان پلچرخی در حاشیه شرقی کابل به خاک سپرده شدند.


انقلاب 7ثور,داوود خان,حزب دموکراتیک خلق افغانستان,محمد ظاهر شاه

گالری عکس

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس