کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > دیدگاه > اعلامیه مطبوعاتی نهاد بازمانده‌گان قربانیان افغانستان به پیشواز محاکمه صادق عالمیار، (...)

اعلامیه مطبوعاتی نهاد بازمانده‌گان قربانیان افغانستان به پیشواز محاکمه صادق عالمیار، یکی از جنایتکاران جنگی حزب دموکراتیک خلق

جمعه 6 نوامبر 2015

نهاد بازمانده‌گان قربانیان افغانستان از اقدام دولت هالند برای محاکمه صادق عالمیار، قوماندان لوای ۴۴۴ کماندوی اردوی دولت حزب دموکراتیک خلق افغانستان در سال ۱۳۵۸، که در کشتار دسته‌جمعی بیش از ۱۰۰۰ غیر نظامی زن، مرد و طفل در جریان یک حمله نظامی به تاریخ ۳۱ حمل ۱۳۵۸ در کرالاي ولایت کنر به شکل مستقیم دست داشت، به شدت استقبال می‌نماید و آن را یک عمل قابل قدر و یک گام مهم برای ايجاد یک بستر پاسخ‌گویی به جرایم هولناکی ضد بشری مي‌داند که در ۳۷ سال گذشته در افغانستان اتفاق افتاده است و امیدوار است که این اقدام بتواند روحیه دادخواهی در کشور را امید بخشیده و تقویت کند.

فجایع هولناک ضد بشری که در زمان حاکمیت مستبدانه حزب دموکراتیک خلق در افغانستان صورت گرفته است، خونین‌ترین اوراق تاریخ فاجعه‌بار معاصر میهن ما را در طی ۳۷ سال گذشته تشکیل می‌دهند. حزب دموکراتیک خلق افغانستان در ۷ ثور ۱۳۵۷ بعد از یک کودتای خونین به قدرت رسید و در طول دوران حاکمیت آن حزب، ده‌هاهزار مخالفین دگراندیش خود را به صورت سیستماتیک زندانی، شکنجه و اعدام نمود. هزاران خانواده را به آتش بست، صدها قریه را با آتش تانک و توپ و بمباردمان‌های بی‌رویه، با خاک یک‌سان و میلیون‌ها افغان را به کشورهای همسایه مهاجر ساخت.

باوجود مجاهدت‌ها و قربانی‌های بی‌دریغ مردم ما برای آزادی و دادخواهی، حکومت‌های بعدی در تأمین عدالت و تحقق حقوق بشر کوتاه آمدند و در مسامحه با جنایت‌کاران حزب دموکراتیک خلق زمینه تشدید بحران، نقض بیشتر حقوق بشر و فرهنگ عدم پاسخ‌گویی در کشور را فراهم ساختند.
نهاد بازماندگان از اقدام انسانی وعادلانه دولت هالند و مجاهدت انسان‌های عدالت‌خواه افغان در آن کشور برای محاکمه عالمیار صمیمانه ابراز سپاس می‌کند، چرا که به ندرت یک جنایت‌کار بعد از ۳۶ سال، مورد بازپرس و محاکمه قرار می‌گیرد. دولت هالند در قسمت محاکمه افراد متهم به ارتکاب جنایات بزرگ بین‌المللی در افغانستان پیش‌تاز بوده است. سه سال قبل، دولت هالند لست ۵۰۰۰ زندانی را که در دوران حاکمیت حزب دموکراتیک خلق در افغانستان قتل عام شده بودند، ترتیب و در دسترس همه قرار داد. اقدامات دولت هالند بیانگر این حقیقت است که هیچ جنایت‌کاری در تاریخ نباید بدون بازپرس و محاکمه باقی بماند. ما امیدوار هستیم که سایر کشورهای اروپایی، کاناد، ایالات متحده امریکا و آسترالیا نیز تحقیقات لازم را در مورد افرادی که به آن کشورها پناهنده شده‌اند و متهم به ارتکاب جنایات ضد بشری هستند، آغاز کنند.

هم‌چنین، دولت جمهوری اسلامی افغانستان باید سیاست عمدی اغماض و تعلل در مورد عدم محاکمه افراد متهم به جنایت بزرگ ضد بشری را کنار بگذارد و با قاطعیت در مورد محاکمه افراد متهم به جنایات ضد بشری در افغانستان اقدام کند. ما متأسف هستیم که دولت افغانستان حتی نتوانست اسدالله سروری، رئیس اداره بدنام آگسا، سازمان امنیتی و اطلاعاتی دولت حزب دموکراتیک در سال‌های ۱۳۵۸-۱۳۵۷ را به جرم ارتکاب جنایت علیه بشریت، قتل عام و شکجنه زندانیان، محاکمه کند. اقدام دولت هالند برای دادخواهی از مردم ما، لکه‌ي شرمیست به جبین همه حکومت‌های که بعد از سال ۱۳۷۱ در افغانستان به قدرت رسیده‌اند و نخواسته‌اند عدالت را تأمین و جنایت کاران را به میز محاکمه بکشانند.

نهاد بازمانده‌گان قربانیان افغانستان، از تمام مردم دردمند ما که شاهد فاجعه کرالا بوده‌اند و یا مدرکی در مورد قتل عام بیش از هزاران تن هموطن شریف و شهید ما در کرالا داشته باشند، به‌خصوص در مورد صادق عالمیار،خواهش می‌کند که با آدرس‌های الکترونیکی ذیل تماس بگیرند:
ایمیل: afghanvfa gmail.com

ما عدالت می‌خواهیم!
نهاد بازمانده گان قربانیان افغانستان
11 عقرب ۱۳۹۳

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


69 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > دیدگاه > اعلامیه مطبوعاتی نهاد بازمانده‌گان قربانیان افغانستان به پیشواز محاکمه صادق عالمیار، (...)

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.