کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > به قلم سردبير > حنیف اتمر فرصت های استراتژيک غیر پشتون ها را در آسیای میانه از آنان می (...)

حنیف اتمر فرصت های استراتژيک غیر پشتون ها را در آسیای میانه از آنان می گیرد

چهار شنبه 19 جولای 2017, بوسيله‌ى کامران میرهزار

لازم نیست توضیح داده شود چرا حنیف اتمر دشمن سرسخت مردم غیر پشتون می باشد. در مورد برنامه های تبعیض آمیز او علیه هزاره ها، پلان های او برای سرکوب خونین اعتراضات مردمی و ترور رهبران غیر پشتون زیاد نوشته شده است. آنچه در این یادداشت کوتاه می خواهم توجه شما را به آن جلب کنم، حرکت بسیار دقیق اتمر و حلقه ی همکار او برای سوزاندن فرصت های استراتژيک غیر پشتون ها در آسیای میانه می باشد. او یکی از مهره های اصلی بریتانیا است و حتا اگر اشرف غنی احمدزی نیز بخواهد، او را نمی تواند برکنار کند. او در یک و نیم دهه ی گذشته، کنترل قابل توجهی بر منابع مالی فغانستان بويژه کمک های جهانی داشته و همچنان دارد. در یکی دو سال اخیر، او و حلقه ی همراهش روی سوزاندن و از بین بردن فرصت های استراتژيک غیر پشتون ها در آسیای میانه و حتا کشورهایی مانند چین و ایران دست گذاشته و همزمان پلان سرکوب و ترور جریان های اعتراضی و رهبران غیر پشتون را پیش می برد.
کشوری مانند اوزبیکستان بصورت طبیعی باید متحد استراتژيک اوزبیک های فغانستان باشد یا تاجیکستان باید بصورت طبیعی متحد استراتژيک تاجیک ها باشد و به همین شکل تورکمنستان متحد استراتژيک تورکمن ها. این کشورها جمع کشورهایی چون قزاقستان و آذربایجان می توانند متحدان استراتژيک همه ی این گروه های مردمی به شمول هزاره ها باشند. ممکن برای برخی چنین نگاهی تازه باشد. اما کافی است به نوع رفتار حکومت فغانستان به پشتون های پاکستان نگاه بیاندازید تا درک شود کشورهای آسیای میانه نیز می توانند رفتار مشابه، با گروه های مردمی در فغانستان داشته باشند که دارای ریشه ی تباری و فرهنگ و تاریخ مشترک می باشند.
حنیف اتمر و تیم او، احتمالن با اشاره ی بریتانیا که نفوذ عمیق و تاریخی میان قبایل پشتون دارد، در حال سوزاندن و از بین بردن این فرصت های استراتژِک غیر پشتون ها می باشد.

ممکن برخی بگویند سفرهای اتمر به آسیای میانه و کشورهای شرق دور جهت ایجاد فرصت های اقتصادی، امنیتی و سیاسی برای تمام کشور و مردم آن می باشد. در آن صورت این برخی ها یا رخ واقعی فغانستان را نمی شناسند و یا سوزاندن و از بین بردن این فرصت های استراتژيک غیر پشتون ها به نفع شان می باشد.

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP PlansHazara Poet, Journalist and Webmaster
سردبیر و ناشر کابل پرس
Kabul Press chief editor and publisher
Official Facebook page: https://www.facebook.com/KamranPoetry
Official Twitter Page: https://www.twitter.com/kamranmirhazar

آنلاين بنگريد : Kamran Mir Hazar, Work and Poetry
45 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > به قلم سردبير > حنیف اتمر فرصت های استراتژيک غیر پشتون ها را در آسیای میانه از آنان می (...)

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.