کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > دیدگاه > وبلاگ نویس > از رسانه های دیگر > غنی: انتخابات باید کاملا عادلانه برگزار شود؛ "تداوم کار پارلمان نامشروع (...)

غنی: انتخابات باید کاملا عادلانه برگزار شود؛ "تداوم کار پارلمان نامشروع "

دو شنبه 6 مارچ 2017, بوسيله‌ى info@bokhdinews.af (مدیر سایت)

 محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور در مجلس نمایندگان اعلام کرد که او مصمم است تا انتخابات آینده در افغانستان به صورت شفاف و عادلانه برگزار شود تا اعتماد از دست رفته نزد مردم دوباره جذب شود.

او گفت: اعلام می‌ کنم که نه خودم اراده دخالت در این پروسه ملی را دارم و نه به کسی اجازه می ‌دهم که در این پروسه دخالت کند.
آقای غنی در مراسم آغاز کار سالانه ی شورای ملی گفت آمادگی‌ ها برای برگزاری انتخابات پارلمانی گرفته شده و موانع برای برگزاری آن برداشته شده است.
او گفت: اعلام می‌ کنم که نه خودم اراده دخالت در این پروسه ملی را دارم و نه به کسی اجازه می ‌دهم که در این پروسه دخالت کند.
رییس جمهور کشور که با حضور نمایندگان مجلس صحبت می کرد گفت که در انتخابات آینده باید از دخالت مسوولان دولتی، فرمانده هان پولیس، ولسوال ها، والی ها و افراد ذی نفع در سطوح مختلف جلوگیری شود.
او تاکید کرد که انتخابات پیش ‌رو در افغانستان باید به گونه ی شفاف و با زمینه ی عادلانه و منصفانه برای همه نامزدان برگزار شود.
غنی همزمان افزود که با متخلفان در روند انتخابات در آینده برخورد قاطع خواهد شد و کسانی که به دلیل تخلف دستگیر شوند، با آنان مطابق به قانون مجازات خواهند شد.
محمد اشرف غنی همچنان گفت انتخابات ریاست جمهوری در این کشور مطابق به قانون در تاریخ تعیین شده برگزار خواهد شد و مانند انتخابات پارلمانی تاخیر نخواهد داشت.
به اساس قانون اساسی، انتخابات پارلمانی افغانستان باید در ماه جوزا ۱۳۹۴ برگزار می ‌شد، اما دولت در زمان تعیین شده قادر به برگزاری‌ انتخابات نشد و نمایندگان به کار خود ادامه دادند.
پارلمان نامشروع
رییس جمهور غنی در حال از عدم دخالت در انتخابات آینده خبر می دهد که برخی از کارشناسان و اعضای مجلس کار پارلمان را نامشروع می خوانند.
بکتاش سیاوش عضو پیشین مجلس به خبرگزاری بخدی گفت: تداوم کار مجلس نمایندگان، دموکراسی و مردم سالاری را در افغانستان به تمسخر گرفته است.
آقای سیاوش گفت که فرمول دموکراسی به اساس ارای مردم است.
به گفته این عضو پیشین مجلس، در حال حاضر کار پارلمان سلطنتی می باشد و وکلای که در این مجلس کار می کنند قانونی نه بلکه سلطنی است.
سیاوش همزمان افزود که رییس جمهوری کشور حق تمدید پارلمان را ندارد و این کار آقای غنی نامشروع بوده و قدرت را زیر سوال برده است.

بکتاش سیاوش عضو پیشین مجلس
به گفته او پارلمان افغانستان از ماه جوزای ۱۳۹۴ به این طرف نامشروع است.
بکتاش سیاوش در انتخابات سال ۱۳۹۱ بعنوان وکیل از کابل وارد پارلمان شد او اما بعد از ۵ سال که دوره کاری پارلمان به اتمام رسید مجلس را ترک و تمامی امتیازات و مزیا را واگذار کرد.
سیاوش می گوید که او در حال حاضر در کابل مصروف خدمت به مردم بوده و در این مدت معاش، کارت، پاسپورت سیاسی و تمامی چیزهای که مربوط پارلمان می شد را واگذار کرده است.
تداوم قانون شکنی ها
ریاست جمهوری افغانستان مدت کار پارلمان برحال این کشور را تا اعلام نتایج انتخابات دور بعدی تمدید کرد.
رئیس جمهوری افغانستان همچنین در نشست امروز گفت حکومت، قوه قضائیه و وزیران گزارشی از کارکردهای خود تهیه کرده ‌اند. او از نمایندگان مجلس نیز خواست این گزارش را آماده بسازند تا مردم بتوانند به اساس آن در انتخابات پیش ‌رو قضاوت کنند.
او همچنین برگزاری انتخابات پارلمانی و شورای‌های ولسوالی را برای خارج شدن افغانستان از بحران موجود ضروری خواند.
اگرچه پیش از این اعلام شده بود که انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی همزمان برگزار خواهد شد اما در نشست ارگ برای آمادگی‌های انتخابات، که مشخص ساخت انتخابات پارلمانی در سال جاری میلادی برگزار خواهد شد، سرنوشت انتخابات شوراهای ولسوالی نامعلوم باقی مانده بود.
آمادگی برای جنگ در سال آینده
رئیس جمهوری افغانستان همچنان در محفل امروز گفت اکثریت قاطع مردم افغانستان به جز کسانی که منافع شان در جنگ است، خواهان پایان جنگ و بحران در افغانستان هستند.
اقای غنی با اشاره به بیست گروه تروریستی که در افغانستان فعالیت دارند، گفت زمینه فعالیت همه این گروه‌ها را طالبان در افغانستان فراهم ساخته اند.
او افزود که طالبان، حضور نیروهای خارجی را در افغانستان بهانه جنگ‌ شان اعلام کردند در حالی که فعالیت ‌های آنان، دلیل حضور این نیروها در کشور است.


آنلاين بنگريد : http://bokhdinews.af/political/2639...

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


55 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > دیدگاه > وبلاگ نویس > از رسانه های دیگر > غنی: انتخابات باید کاملا عادلانه برگزار شود؛ "تداوم کار پارلمان نامشروع (...)

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.